aA
Nepriklausomi, neturintys autoritetų, nebijantys reikšti savo nuomonės, bet kurią akimirką galintys viską mesti ir išvykti ilgų atostogų į egzotišką šalį - taip apibūdinami apie Y kartos atstovai.
© Shutterstock nuotr.

Jie pasižymi gebėjimais vienu metu daryti keletą darbų, tačiau greitai ima nuobodžiauti, todėl pirmenybę teikia savirealizacijai, o ne stabiliai darbo vietai. Šiuo metu daugelis perspektyviausių įmonės darbuotojų priklauso būtent Y kartai, sakoma pranešime spaudai.

Už atlyginimą svarbiau profesiniai iššūkiai

Įdarbinimo, specialistų valdymo ir personalo sprendimų kompanijos „Grafton Recruitment Lietuva“ direktorės Henrikos Bivainienės teigimu, į darbo rinką žengiantys jauni žmonės savo vertybėmis ir požiūriu į darbo santykius bei karjeros lūkesčiais skiriasi nuo vyresnės kartos darbdavių. Todėl kiekvienam iš jų svarbu pažinti naująją kartą ir rasti bendrą kalbą.

„Y kartos atstovams galimybė kilti karjeros laiptais yra svarbesnė nei siūlomas atlyginimas. Labai dažnai darbuotojai savo karjerą linkę pradėti nuo profesinės praktikos arba pasirenka mažiau apmokamą, tačiau profesinių iššūkių kupiną ir leidžiantį tobulėti darbą. Šios kartos atstovams ypač svarbu dirbti prie svarbių, pridėtinę vertę kuriančių projektų ir atvirkščiai, jų visiškai netenkina rutininis darbas“, - pagrindinius Y kartos skirtumus įvardijo H. Bivainienė.

Pašnekovės teigimu, kiekvienas darbdavys, kuris nori pritraukti Y kartos atstovus į savo komandą, turėtų suteikti galimybę pačiam darbuotojui pasirinkti prie kokių projektų/produktų ir su kokia komanda dirbti; sudaryti sąlygas dalyvauti priimant svarbius įmonės ateičiai sprendimus; užtikrinti motyvuojančias priemones, kurios kiekvienam darbuotojui turi būti parenkamos individualiai bei rūpintis jo profesinių gebėjimų ugdymu, skatinti mokytis ir tobulėti.

Nuolatinis judėjimas gyvenime, pauzė – profesinėje veikloje

Pašnekovei pritaria ir turtingos bendravimo bei darbo su Y kartos žmonėmis turintis patirties Aurimas Bakas, „DocLogix“ valdybos pirmininkas ir „WoraPay“ bendraįkūrėjas.

„Y kartą apibūdinčiau kaip gyvenimo skoniui alkaną kartą. Profesine prasme tai gali būti tiek privalumas, tiek trūkumas. Alkis pasiekimams, laimėjimams, netipinių idėjų įgyvendinimui ir noras pasiekti tai, kas atrodo neįmanoma – tokios Y kartos savybės veda rezultato link. Šios kartos vadovai nevengia rizikuoti, o šios kartos darbuotojai lengviau susitaiko su neapibrėžtumais.

Iš kitos pusės, ši karta jaučia alkį gyvenimo spalvoms. Tai reiškia, kad šie žmonės nori visiškai kontroliuoti darbo ir gyvenimo kokybės santykį. Netipinės pramogos ir egzotinės kelionės jiems atrodo natūralu. Taip pat natūralu atrodo išeiti iš darbo ir pusmetį gyventi tiesiog sau, nieko nedirbant. Keisti darbą atrodo paprasta ir nesukelia nepatogumų. Taigi – pastovus judėjimas kuria progresą verslui, tačiau gali sąlygoti iš pirmo žvilgsnio (X kartos darbdaviui) nesuvokiamą pauzę profesinėje karjeroje. Tokiu būdu Y kartos lūkesčiai yra orientuoti į tai, kas įdomu.

Gero uždarbio ir pastovumo dažnai jiems nepakanka. Žmonės kelia iššūkius ir sau, ir vadovams, taip pat ieško įdomaus darbo, kuris suteiktų gyvenimo džiaugsmo. Idealiu atveju tai turėtų būti suderinama su vaikų auginimu, geromis atostogomis ir kelionėmis aplink pasaulį“.

Svarbiausia – nepriklausomybė ir rezultatų siekimas

Autoritetų nepaisymas – kitas svarbus Y kartos bruožas. Čia kiekvienas – asmenybė. Tai reiškia, kad Y kartos atstovai nori būti stiprūs ir nepriklausomi. Tai veda autonomiškumo link, žmonės siekia kurti sau, dirbti nepriklausomai, neprisirišti prie vienos įmonės, dirba konsultantais, freelanceriais, dirba pusę darbo dienos. Svarbu rezultatas – tai vienas esminių Y kartos elementų.

Greitis ir ambicijos

Įmonės „GoodPeople.lt“ partnerio ir konsultanto, psichologijos mokslų daktaro Manto Tvarijonavičiaus nuomone, greitis, nekantrumas, ambicijos – tai, kas geriausiai apibūdina Y kartą. Šios kartos darbuotojas tikisi greitos karjeros, nuolatinio tobulėjimo, padedančio ir palaikančio vadovo, jo pastangų įvertinimo.

Dažnas vertina „Google“ stiliaus darbdavį, kuris turi crazy biurą, liberalią aplinką ir požiūrį, suteikia daug autonomijos ir leidžia užsiimti įdomia veikla. Pavyzdžiui, faktas, kad „Google“ skatina savo darbuotojus 20 procentų darbo laiko skirti asmeniškai įdomiai veiklai, daugumą Y kartos atstovų traukia kaip magnetas.

Darbas ir poilsis persipynę

Psichologui antrindamas A. Bakas sako, kad darbovietėje stalo futbolas ar tenisas atrodo visiškai natūralūs darbo aplinkos elementai šiai kartai. Maža to, priklausomai nuo polinkio, darbo aplinką galima pagyvinti grafiti piešiniais, iš namų atsineštais artefaktais. Dažnas profesionalas šiandien gyvena taip, tarsi 8 darbo valandos būtų išnykusios.

Darbo metu yra poilsiui skiriamas laikas, tuo metu po darbo valandų yra normalu skaityti ir atsakyti į el. laiškus bei atlikti kitas su darbu susijusias užduotis. Nebėra griežtos ribos tarp darbo ir poilsio, todėl natūralu, kad darbe atsiranda į poilsį nukreipti objektai.

Y kartos atnešami pokyčiai darbdaviams kelia daugiau klausimų nei atsakymų. Tačiau šios kartos darbuotojų atėjimas į darbo rinką tampa neišvengiamu procesu, todėl tik pastangos suprasti naująją kartą ir gebėjimas prisitaikyti prie jos poreikių leis pasiekti abipusės naudos.

Pasak „Grafton Recruitment Lietuva“ direktorės H. Bivainienės, Y kartos atstovai vertina tik tuos darbdavius, kurie laikosi duotų pažadų, todėl juos būtina tesėti. O jeigu vis dėl to Y kartos darbuotojas paliko įmonę, svarbu su juo elgtis taip, kad jis norėtų sugrįžti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente nuolat atnaujinama (185)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Lietuvio gyvenimas – deimantais klotas: jaunas vyras sukasi klestinčiuose versluose per du žemynus (53)

Jaunas Lietuvos žydas Patrikas Ribas šiandien gali džiaugtis itin sėkmingu šeimos verslu. Nuo...

Nesuvokiamos skerdynės: dėl 10 km plyno lauko galvas padėjo per milijoną karių (94)

Somos mūšis , buvo vienas didžiausių Pirmojo pasaulinio karo mūšių. Jis vyko nuo 1916-ųjų...

Princesės Dianos žūties liudininkais tapusi amerikiečių pora bijo dėl savo gyvybių: parodymai atskleidė netikėtas detales (89)

Kaip sako 1997 metų rugpjūčio 31 dieną princesės Dianos žūties Paryžiuje liudininkais...

Paaugliai žaislus keičia į ginklus: buriasi į grupes, smurtauja, vagia ir nieko nebijo (179)

Vagia automobilius, peilius naudoja kaip grasinamuosius įrankius, apiplėšinėja, spardo, muša ir...

Labiausiai neraminantys dalykai dėl „Titaniko“ tragedijos nėra tie, kuriuos parodė legendiniame filme (1)

Visi neabejotinai žino „Titaniko“ nuskendimo istoriją, net jei jūsų galvoje ši tragedija...

Patikrinę iš JAV į Lietuvą atvežtą „Volvo“ visureigį konstatavo: gerai, kad ne dyzelinis (146)

Vieša paslaptis, sako autoservisų specialistai, kad dažniausiai benzininiai automobiliai genda...

Nemaloni tiesa: šie baisuokliai gyvena ant jūsų veido ir kasnakt rengia puotas (45)

Nepulkite į paniką, bet ant jūsų veido veikiausiai yra kelios dešimtys voragyvių, gyvenančių...

Į kovą dėl Davieso parašo jungiasi „Barcelona“: pasiūlymas gerokai pelningesnis nei kitų (13)

Kauno „Žalgirio“ lyderis Brandonas Daviesas – dar vieno Eurolygos grando radare. Pasak...

Kodėl daliai žmonių sunkiau pajusti orgazmą ir ką jiems daryti (23)

Žmonės nepatiria orgazmo taip dažnai, kaip rodoma Holivudo filmuose ar kalbama prie savaitgalio...