aA
40–60 proc. bandymo metu naudotų biuro paviršių vos po kelių valandų buvo padengti nekenksmingu virusu. Kambarys, kuriame geriama kava pertraukėlės metu, buvo užkrėstas vienas pirmųjų.
Virusai pasklinda po biurą vos per kelias valandas
© Shutterstock nuotr.

Darbo vietoje mikrobai gali plisti itin greitai. Valydami ir dezinfekuodami paviršius sumažinsite mikrobų antplūdį ir užtikrinsite sveiką aplinką biure.

Laikydamiesi atokiau nuo sergančių bendradarbių galite ir neišvengti kontakto su mikrobais. Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad kai kurie virusai greitai pasklinda po biurus bei kitus pastatus ir per kelias valandas užkrečia daug paviršių.

Tyrimo metu mokslininkai ant vieno ar dviejų paviršių, pavyzdžiui, durų rankenos ar stalo viršaus, biure, viešbučio kambariuose ir sveikatos priežiūros įstaigoje, padėjo viruso mėginių. Jie naudojo virusą, vadinamą bakteriofagu MS-2, kuris yra nekenksmingas žmonėms, tačiau savo sandara ir forma labai panašus į žmogaus norovirusą, kuris yra itin užkrečiamas ir sukelia viduriavimą bei vėmimą. Kitaip tariant, tyrėjams pavyko nustatyti, kaip norovirusas galėtų plisti pastatuose naudojant nekenksmingą virusą.

Per dieną mokslininkai paėmė 60–100 paviršių mėginių, įskaitant tokių vietų kaip šviestuvų jungikliai, lovų turėklai, stalo paviršiai, kavinukų rankenos, maišytuvų rankenos, durų rankenos, telefonai ir kompiuterinė technika.

Po 2–4 valandų 40–60 proc. paviršių buvo užkrėsti virusu, sakė vienas tyrimo autorių Charlesas Gerba, Arizonos universiteto mikrobiologas. Biure pirmoji užkrėsta vieta buvo kavos pertraukėlių kambarys, pridūrė jis.

Viešbučiuose virusas keliavo po valomus kambarius. Jei gretimame kambaryje kažkas kosėja, kitą naktį virusas jau gali būti atkeliavęs pas jus, rašė tyrėjas el. laiške svetainei „LiveScience“. Nors tyrimo metu buvo naudojamas tik bakteriofagas MS-2, šis virusas plinta panašiai kaip norovirusas ir gripo virusas, pažymėjo Ch. Gerba.

Antroje tyrimo dalyje valytojams ir darbuotojams buvo išdalytos dezinfekuojamosios servetėlės su ketvirtinio amonio junginiais (QUAT),kuriomis dažnai liečiami paviršiai buvo valomi maždaug kartą per dieną. Šios dezinfekavimo priemonės ir tinkama rankų higiena sumažino viruso sklaidą 80–99 proc., sakė Ch. Gerba.

Yra 60 skirtingų QUAT paremtų dezinfekavimo priemonių, patvirtintų JAV aplinkos apsaugos agentūros kaip veiksmingų prieš norovirusą, pridūrė jis. QUAT dezinfekavimo priemonės yra plačiausiai naudojamos, teigė mokslininkas. QUAT paremta dezinfekavimo priemonė, naikinanti norovirusą, taip pat bus veiksminga ir prieš gripo virusą, informavo mikrobiologas. Jei ant etiketės pamatėte ilgą chemikalo pavadinimą, prasidedantį „alkil“ arba užsibaigiantį „chloridas“, dažniausiai tokia dezinfekavimo priemonė bus QUAT, sakė jis.

„Rezultatai rodo, kad virusai greitai užkrečia pastatų viduje esančius paviršius ir kad paprastais veiksmais galima sumažinti jų paplitimą“, – pasakojo Ch. Gerba.

Norint apsisaugoti nuo noroviruso, ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja plautis rankas pasinaudojus tualetu ir prieš valgant ar ruošiant maistą. Taip pat ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja susirgus asmeniui valyti paviršius atskiestu balikliu su chloru ar kita dezinfekavimo priemone.

Tyrimo rezultatai buvo pristatyti rugsėjo 8 d. antimikrobinių medžiagų ir chemoterapijos tarpmokslinės konferencijos (ICAAC) metu Vašingtone, Kolumbijos apygardoje.

medguru.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nauja Rusijos ir Turkijos kaktomuša: kaip ciniškas ambicijų karas gali atsiliepti NATO (74)

Nuo tariamos draugystės iki neslepiamos neapykantos ir konflikto – vos vienas žingsnis. Tai per...

Meilės diena Ignalinos vicemerui baigėsi policijos areštinėje: traukiasi iš užimamų pareigų

Girtutėlis darbo metu už nuosavo automobilio vairo sulaikytas Ignalinos rajono savivaldybės...

Naktinės linksmybės Vilniaus klube baigėsi košmaru: įtariama, išžaginta ir sumušta 18-metė (31)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai skubėjo į pagalbą...

Kaip niekada šilta Vasario 16-oji: skelbiami miestai, kur pasiekti nauji rekordai (1)

Vakar, šventinę vasario 16 d., kai kuriose stotyse viršyta aukščiausia paros temperatūra,...

Tūkstantis sveikais laikytų laivo keleivių išsibarstė po tris žemynus, vienam jau nustatytas koronavirusas „tai gali būti lūžio taškas“ (113)

Nors ir buvo tvirtinama, kad kruiziniame laive „Westerdam“ koronaviruso atvejų nėra,...

Atnaujinimai baigėsi, bet problemos išliko: dalis SEB klientų skundžiasi neprieinantys prie savo sąskaitų (98)

Po to, kai SEB banko klientai nuo penktadienio dėl naujos IT platformos diegimo negalėjo naudotis...

„Eurovizijos“ užgožtas Nausėdos gestas: asmeniniai atsiprašymo žodžiai jau nuskambėjo? (178)

Kol Lietuva šeštadienį sukausčiusi dėmesį sekė, kas mūsų šaliai atstovaus...

Lietuva vėl sužibėjo pasaulyje: kulinarijos olimpiadoje iškovojo sidabrą

Švenčiant Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną, virtuvės meistras Jaroslav Orševski iškovojo...

Rusijos teisėjas Sovietų Sąjungą pavadino neteisėtai sukurta valstybe sulaukė Peskovo atsako (22)

Rusijos Konstitucinio teismo (KT) teisėjas Konstantinas Aranovskis, dėstydamas savo atskirąją...

Matijošaitis atsistatydina iš vienos bendrovės pareigų (47)

„Kauno energija“ paskelbė apie keturių Kauno miesto savivaldybės tarybos narių...

|Maža didelių žinių kaina