aA
40–60 proc. bandymo metu naudotų biuro paviršių vos po kelių valandų buvo padengti nekenksmingu virusu. Kambarys, kuriame geriama kava pertraukėlės metu, buvo užkrėstas vienas pirmųjų.
© Shutterstock nuotr.

Darbo vietoje mikrobai gali plisti itin greitai. Valydami ir dezinfekuodami paviršius sumažinsite mikrobų antplūdį ir užtikrinsite sveiką aplinką biure.

Laikydamiesi atokiau nuo sergančių bendradarbių galite ir neišvengti kontakto su mikrobais. Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad kai kurie virusai greitai pasklinda po biurus bei kitus pastatus ir per kelias valandas užkrečia daug paviršių.

Tyrimo metu mokslininkai ant vieno ar dviejų paviršių, pavyzdžiui, durų rankenos ar stalo viršaus, biure, viešbučio kambariuose ir sveikatos priežiūros įstaigoje, padėjo viruso mėginių. Jie naudojo virusą, vadinamą bakteriofagu MS-2, kuris yra nekenksmingas žmonėms, tačiau savo sandara ir forma labai panašus į žmogaus norovirusą, kuris yra itin užkrečiamas ir sukelia viduriavimą bei vėmimą. Kitaip tariant, tyrėjams pavyko nustatyti, kaip norovirusas galėtų plisti pastatuose naudojant nekenksmingą virusą.

Per dieną mokslininkai paėmė 60–100 paviršių mėginių, įskaitant tokių vietų kaip šviestuvų jungikliai, lovų turėklai, stalo paviršiai, kavinukų rankenos, maišytuvų rankenos, durų rankenos, telefonai ir kompiuterinė technika.

Po 2–4 valandų 40–60 proc. paviršių buvo užkrėsti virusu, sakė vienas tyrimo autorių Charlesas Gerba, Arizonos universiteto mikrobiologas. Biure pirmoji užkrėsta vieta buvo kavos pertraukėlių kambarys, pridūrė jis.

Viešbučiuose virusas keliavo po valomus kambarius. Jei gretimame kambaryje kažkas kosėja, kitą naktį virusas jau gali būti atkeliavęs pas jus, rašė tyrėjas el. laiške svetainei „LiveScience“. Nors tyrimo metu buvo naudojamas tik bakteriofagas MS-2, šis virusas plinta panašiai kaip norovirusas ir gripo virusas, pažymėjo Ch. Gerba.

Antroje tyrimo dalyje valytojams ir darbuotojams buvo išdalytos dezinfekuojamosios servetėlės su ketvirtinio amonio junginiais (QUAT),kuriomis dažnai liečiami paviršiai buvo valomi maždaug kartą per dieną. Šios dezinfekavimo priemonės ir tinkama rankų higiena sumažino viruso sklaidą 80–99 proc., sakė Ch. Gerba.

Yra 60 skirtingų QUAT paremtų dezinfekavimo priemonių, patvirtintų JAV aplinkos apsaugos agentūros kaip veiksmingų prieš norovirusą, pridūrė jis. QUAT dezinfekavimo priemonės yra plačiausiai naudojamos, teigė mokslininkas. QUAT paremta dezinfekavimo priemonė, naikinanti norovirusą, taip pat bus veiksminga ir prieš gripo virusą, informavo mikrobiologas. Jei ant etiketės pamatėte ilgą chemikalo pavadinimą, prasidedantį „alkil“ arba užsibaigiantį „chloridas“, dažniausiai tokia dezinfekavimo priemonė bus QUAT, sakė jis.

„Rezultatai rodo, kad virusai greitai užkrečia pastatų viduje esančius paviršius ir kad paprastais veiksmais galima sumažinti jų paplitimą“, – pasakojo Ch. Gerba.

Norint apsisaugoti nuo noroviruso, ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja plautis rankas pasinaudojus tualetu ir prieš valgant ar ruošiant maistą. Taip pat ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja susirgus asmeniui valyti paviršius atskiestu balikliu su chloru ar kita dezinfekavimo priemone.

Tyrimo rezultatai buvo pristatyti rugsėjo 8 d. antimikrobinių medžiagų ir chemoterapijos tarpmokslinės konferencijos (ICAAC) metu Vašingtone, Kolumbijos apygardoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Netikėtas rezultatas: rinkėjams patinka viena ir ta pati Landsbergio ir Skvernelio savybė (1)

Didelė dalis Lietuvos rinkėjų yra migruojantys, pasiduoda bandos instinktui, ir gali persigalvoti...

Užkalnis: picas lietuviai valgė jau nuo XIII amžiaus, o žemaičiai – dar seniau (58)

Nelabai kas Lietuvoje dedasi su itališku maistu. Nelabai kas. Kaune, pavyzdžiui, valgyti italų...

Universiteto profesorė pasisiūlė pavaduoti streikuojančius mokytojus – reakcija nustebino (211)

Prasidėjus ketvirtajai pedagogų streiko savaitei tėvai ėmė širsti ne tik ant šalies valdžios,...

Kaip vienas atsitiktinumas ir lemtingos 13 min. išgelbėjo Hitlerį ir pasmerkė visą pasaulį (276)

Daugelis lapkričio 9-ąją laiko lemtinga diena Vokietijai . Tačiau XX a. istorijos kryptį išties...

Siūlo grąžinti paskyrimus: mokslus baigę turėtų atidirbti jiems paskirtoje vietoje Lietuvoje (3)

Politikai ieško būdų, kaip Lietuvoje sulaikyti išvykti ketinančius studentus – svarsto...

Darbą nuolatinio pavojaus sąlygomis valstybė vertina 500-700 eurų: net batus per didelius verčia nešioti (560)

48 dydžio batai vietoje reikalingų 46, sena suplyšusi uniforma, kurią reikia pačiam susisiūti,...

Gyvai / LKL rungtynės: „Nevėžis“ – „Žalgiris“ tiesioginė vaizdo transliacija (3)

Pralaimėjimą Eurolygos rungtynėse Miunchene patyręs Kauno „Žalgiris“ (12-1) sekmadienio...

Gyvi po žeme: bunkerio anatomija (193)

Bunkeriuose užklupti susisprogdino, nusišovė ar buvo nužudyti tūkstančiai partizanų. Ir visgi...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Lietkabelis“ (16)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Lietkabelis“. Tiesiogiai iš Utenos.

Iranietė Angelinos Jolie „antrininkė“ Sahar Tabar, siekdama būti panaši į Holivudo žvaigždę, pasiryžo dar vienai nosies operacijai jau pasidarė 50 operacijų (21)

20-metė socialinių tinklų žvaigždė išgarsėjo pareiškusi išgyvenusi 50 plastinių operacijų...