aA
Vasarą sumažėja pareigų, todėl vaikų, ypač neinančių į darželį ar mokyklą, dienos rimtas keičiasi. Tėvai susiduria su problema – nelikus vienų ribų, pradeda tirpti ir kitos. Kai kurie gimdytojai bando ir toliau prižiūrėti, kad vaikai nepamirštų kasdienių pareigų, kiti leidžia atžaloms, o kartu ir sau nuo visko pailsėti. Apie tai, kaip palaidoje vasaros baloje surasti lašelį disciplinos, ir ar to reikia, kalbamės su psichologe, krizių valdymo konsultante, kognityvinės elgesio terapijos praktike Žaneta Tauriene.
Vaikų atostogos: psichologė pataria, kodėl laisvę reikėtų derinti su disciplina
© Shutterstock

Dienotvarkė stiprina psichiką

Anot psichologės Žanetos Taurienės, neretai vasaros atostogų metu vaikų dienos režimas yra paliekamas natūraliai tėkmei: „Manoma, kad tai normalu: vaikai turi išsimiegoti, o ką veikti sugalvos patys. Dėl tokio mąstymo ateityje gali kilti problemų.“

Psichologė teigia, kad dienotvarkė ir jos laikymasis sudaro rutiną, kuri leidžia pajausti saugumą, stabilumą, konkretumą, pozityvumą: „Dienotvarkė stiprina psichikos procesus: didina koncentraciją, skatina greičiau veikti, padeda spręsti naujai atsiradusias problemas, ugdo valią, apsaugo nuo pasyvaus laiko leidimo, leidžia ugdytis kitoms asmenybės savybėms.“

Dienotvarkę vaikai dažnai priima priešiškai. Kad būtų sukuriamas saugumo jausmas, psichologė tėvams pataria su vaikais aptarti, kokia diena laukia: įvardinti numatomus įvykius, veiklas, jų trukmę, tikslą.

Psichologė atostogų metu vaikams pataria turėti dienos ritmą: keltis ir ilsėtis eiti panašiu laiku, nepamiršti higienos įgūdžių, maitinimosi poreikio, tam tikrų savo amžiui priklausančių pareigų namuose: susitvarkyti žaislus, daiktus, paskaityti knygą, nuvalyti dulkes, išnešti šiukšles ar panašiai. Reikalingi ir susitikimai su kitais vaikais, lauko pramogos, žaidimai.

Kai globoja kiti

Vienas būdų aktyviai vaikui leisti atostogas – vasaros vaikų stovyklos. Ž.Taurienės nuomone, tai puiki proga vaikams ugdyti bendravimo, socialinius įgūdžius. „Tik pastebiu vieną neigiamą dalyką: tėvai, ypač daug laiko leidę namuose karantino metu ir turintys finansinę galimybę, stengiasi vaikus užrašyti į kuo daugiau stovyklų. Tai nėra gerai, nes nelieka laiko vaikui tiesiog pabūti namų aplinkoje, kartu su šeima“, – sako psichologė.

Kitų vaikų atostogos prabėga senelių globoje. Tai puiki galimybė stiprinti ryšį, leisti vaikams pasilepinti senelių dėmesiu, tačiau: „Iš didelės meilės ir rūpesčio seneliai neretai nuolaidžiauja anūkams, pritrūkdami kantrybės daugelį dalykų atlieka už juos dėl to sutrinka dienos ritmas, apleidžiami jau susiformavę įgūdžiai. Anot specialistės, tiek vienuose namuose, tiek kituose reikėtų brėžti tas pačias ribas, taisykles, skatinant atsakomybę, pagarbą, savarankiškumą ir aktyvų laisvalaikio leidimą.

Kuriam laikui vaikas gali atsiskirti nuo tėvų, yra individualus dalykas. „Svarbu įvertinti kiekvieno poreikį ir brandą. Dešimtmetis gali sunkiai atsiskirti nuo tėvų net kelioms dienoms, o septynmetis puikiai adaptuojasi stovykloje ir gerai ten jaučiasi“, – teigia Ž. Taurienė. Ji pabrėžia, kad svarbu suprasti ir pajausti vaiką, idant jo buvimas vienoje ar kitoje vietoje nesuformuotų neigiamų patirčių.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ministro Gentvilo planai sukrėtė net patyrusius aplinkosaugininkus: štai kuo pavirstų gražiausi Lietuvos ežerai (9)

Ant vieno gražiausių Lietuvoje Baltųjų Lakajų ežero ėmus dygti nelegaliems nameliams, Simono...

Delfi PliusMilda Matulaitytė-Feldhausen

Mes nė velnio nesuprantame apie Ukrainą: ką išvydau nuvažiavusi nuo Vilniaus iki Sumų

Pusantros savaitės ir dar truputį – tiek laiko aš praleidau Ukrainoje. Pervažiavau daug – nuo...

Orbanas keičia toną dėl sankcijų Rusijai (1)

Vengrija nestos skersai kelio Europos Sąjungos ( ES ) sankcijoms, išskyrus gyvybiškai svarbius...

Kubilius paaiškino Scholzo retoriką: Vokietijos jautrumas Kremliaus grasinimams padidėjo dėl Lietuvos (4)

NATO įsipareigojimas Lietuvoje dislokuoti brigadą padidina Vokietijos jautrumą Kremliaus...

Aiškėja naujojo „Akropolis Vingis“ planai: statybos prasidės kitąmet, laukia pokyčiai aplinkinėse gatvėse (4)

2023-ieji – data, kuomet numatytame plote prie Vingio parko turėtų prasidėti jau kone daugiau nei...

Karas Ukrainoje. Rusija atakavo Odesą, Mariupolyje rasta nauja masinė kapavietė Zelenskis: rusų pasitraukimas iš Gyvačių salos smarkiai keičia situaciją

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Spontaniškai ministrui įteikta vizitinė kortelė karjerą apvertė aukštyn kojomis – kelio atgal nebus?

Politikos žurnalisto darbas pagrindinėse šalies televizijose, ministro ir Vilniaus mero atstovo...

Vokietijos kancleris Scholzas išreiškė tvirtą nuomonę dėl Kaliningrado tranzito: tai ES pareiga (24)

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį pasisakė už norą mažinti įtampą Baltijos...

Garsioji „kriptokaralienė“ – tarp 10 ieškomiausių FTB žmonių: pradanginusi 4 milijardus lankėsi ir Rytų Europoje siūlomas 100 tūkst. dolerių atlygis

JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) tarp dešimties ieškomiausių žmonių įtraukė pradingusią...

Delfi tema. Kodėl gydytojai pataria vengti batutų ir kokios nelaimės vasarą dažniausios?

Vasara – ne tik atostogų ir malonumų, tačiau ir dažnų traumų bei apsinuodijimų metas. Apie...