Jūs dažniau save giriate ar kritikuojate? Jūsų vidinio balso tonas malonus ar piktas? Neišsigąskite, normalu kalbėtis su savimi mintyse, o kartais – ir garsiai. Tik ne visada mes pastebime, ką sau sakome ir kaip sakome. Tačiau kalbėjimosi su savimi tonas spalvina mūsų nuotaiką ir gali ją stipriai įtakoti, sukeldamas daugiau streso. Toną ir kalbėjimą galima keisti taip, kad kiltų mūsų motyvacija, savivertė ir mažėtų streso lygis.
© Shutterstock nuotr.

Pirmas žingsnis: Pastebėkite savo įpročius

Pokyčiai prasideda nuo esamos padėties įsisąmoninimo. Jūs tikriausiai net neįsivaizduojate, kaip dažnai mintyse išsakote sau kritiką, pabrėžiate negatyvius dalykus ir kaip tai veikia jūsų savęs vaizdą. Yra keli būdai, kurie padės jums išgirsti vidinį dialogą ir suprasti jo turinį.

Rašykite dienoraštį

Nešiokitės užrašų knygelę su savimi ir dienos bėgyje užsirašykite kilusias neigiamas mintis apie save. Dienos pabaigoje apžvelkite sąrašą. Taip pat galite užrašyti tam tikrose situacijose kilusius jausmus, o vėliau grįžkite prie užrašų ir apgalvokite. Taip jūs geriau pažinsite savo vidinį negatyvų balsą.

Stabdykite mintis

Kai tik pastebite kad mintyse pradedate sakyti sau ką nors blogo, jūs galite sustabdyti nuodijantį minčių srautą tiesiog pasakydami sau „stop“. Jei ištarsite stop garsiai, bus dar efektyviau. Be to, jei sakysite tai garsiai, greičiau pastebėsite kaip dažnai ir kokiu metu jums kyla neigiamų minčių.

Nešiokite guminę apyrankę

Tai nedidelis triukas – užsidėkite ant rankos guminę apyrankę ir kai tik pastebėsite, kad vėl pradedate kalbėti su savimi kritiškai ar piktai, truputį timptelkite apyrankę, kad ji pliaukštelėtų į ranką. Truputį skaudės ir tai gali greitai sumažinti jūsų polinkį į negatyvias mintis, ypač jei guminė apyrankė jums apskritai nepatinka.

Antras žingsnis: Pakeiskite negatyvius sakinius

Kai pradėsite pastebėti ir suprasti savo vidinį dialogą, galite pradėti keisti negatyvius sakinius pozityviais. Jūsų įprotis nebus nuslopintas – vietoj blogo įpročio atsiras geresnis.

Švelnesnės formuluotės

Ar pastebėjote, kad ligoninėje sesutės sako: „jums bus truputį nemalonu“ vietoj „jums skaudės“? Skausmas yra stipresnis žodis nei nemalonumas ir kalbėjimas apie skausmo intensyvumą gali skausmingą patirtį sustiprinti. Tuo tarpu „bus nemalonu“ nuteikia jus, kad patyrimas nebus toks skausmingas. Tai galite pritaikyti sau, pakeisdami „stiprius“ žodžius į turinčius švelnesnes reikšmes. Pirmiausiai pastebėkite žodelius „labai“, pavyzdžiui, „aš labai susirūpinęs“ galite pakeisti į „aš susirūpinęs“. Arba „aš nekenčiu šitų kamščių, jie mane siutina“ keiskite į „man nepatinka kamščiai, jie mane erzina“. Skamba ne taip piktai, tiesa?

Neigiamą keiskite teigiamu ar bent neutraliu

Jei pastebite, kad mintyse pradedate kažkuo skųstis, peržiūrėkite savo prielaidas. Galbūt tai tik jūsų nuomonė, o iš tiesų situacija anaiptol nėra bloga? Pavyzdžiui, jei paskutinę minutę turite keisti savo planus, natūralu, kad supyksite. Tačiau pabandykite pažvelgti kokios naudos galite gauti iš pasikeitusios situacijos ar netikėtai atsiradusio laisvo laiko. Jei jaudinatės dėl situacijos ar galvojate, kad iššūkio jūs neįveiksite, stabdykite save ir pagalvokite, kas toje situacijoje yra pozityvaus ar neutralaus.

Paverskite ribojančias nuostatas klausimais

„Aš negaliu su tuo susitvarkyti“ „tai neįmanoma“ – pažįstamos frazės? Jos tikrai yra ne kartą praskriejusios kiekvieno mūsų galvose. Šios frazės yra ypatingai žalingos, nes jos didina stresą ir sustabdo nuo sprendimų ieškojimo. Kitą kartą, pagavę save galvojant, kad situacija yra be išeities, kad geriau būtų pasiduoti ir išeiti, paverskite tą mintį klausimu: „Kaip tai galiu suvaldyti?“ „Kaip galėčiau tai padaryti?“. Toks klausimas grąžina jums jėgą ir skatina ieškoti sprendimų.

Trečias žingsnis: Ieškokite įkvėpimo

Pozityvumo jūs galite ieškoti ne tik savo mintyse, bet ir aplinkoje. Taip kursite aplink save teigiamą energiją.

Nuotaiką kelianti muzika

Klausykitės tokių dainų, kurių melodija jus pakylėja ir kurių žodžiai yra įkvepiantys. Pavyzdžiui, Pink „Try“. Tikriausiai ne kartą yra buvę, kad tam tikros dainos posmas kelioms valandoms ar net dienoms buvo įstrigęs jūsų mintyse ir jūs jį nuolat sau niūniavote? Jei žodžiai sustiprinantys ir įkvepiantys, tai gali nepastebimai jums teikti energijos. Tikriausiai jūs turite „tą dainą“, taigi įsijunkite ją, kai ateina sunki minutė.

Įkvepiančios knygos

Skaitykite žymių žmonių biografijas, knygas apie asmeninės jėgos didinimą, pasitikėjimą savimi, savivertės stiprinimą, savipagalbos knygas, filosofų traktatus ar dvasinę literatūrą – tas knygas, kurios jums padeda keisti požiūrį į save ir į gyvenimą.

Bendraukite su optimistais

Lietuvių liaudies išmintis sako: su kuo sutapsi, tuo ir pats tapsi. Ar jūsų draugai jus palaiko ar tik gailisi? O gal patys išlieja savo rūpesčius jums ir liekate su dar didesne našta? Idealus draugas palaiko kai jums sunku, kartu džiaugiasi ir linksminasi kai jūs pakilime, pasako ką nors išmintingo, kai pasimetate ir priima jus visokį. Geri draugai gali įkvėpti jus siekti dangaus ir pamatyti jūsų stipriąsias puses tada, kai jūs pats to nematote. Atkreipkite dėmesį, kaip jaučiatės su savo draugais ir daugiau laiko skirkite tiems draugams, kurie jus palaiko, įkvepia optimizmo ir kuriems nuoširdžiai rūpite. Žinoma, atsakykite jiems tuo pačiu.

O kas padeda jums? Pasidalinkite savo įkvėpimo šaltiniais – gera knyga, filmu ar daina. Parašykite apie tai komentare, ačiū!

stresomazinimas.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Ko nepasako politikai: apie žemvaldžių valdas viską sužinoti galima iš vienos valdiškos institucijos (2)

Stambiausias žemvaldys, kaip ir jo ministras, sako, kad duomenų, kiek žemės telkiama susijusiose...

Lemiama diena: ar Siaurusevičius bus perrinktas trečiai kadencijai

Lietuvos radijui ir televizijai (LRT) išaušo istorinė diena – antradienį turėtų paaiškėti,...

Majausko istorija nutylėta neliks: yra daugiau merginų, kurios buvo tame bute (812)

Vilniaus apylinkės prokuratūra pirmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo šmeižto...

Šiaurės Korėjoje apsilankę lietuviai ne juokais išgąsdino jiems paskirtą gidę (136)

Mūsų viešnagei Šiaurės Korėjoje artėjant į pabaigą, jausmas, kad jau laikas namo vis...

Katastrofiškos būklės butą prikėlė naujam gyvenimui: pamatykite nuotraukas prieš ir po (80)

Ypatingai suspartėjus mūsų gyvenimo tempui, vis daugiau žmonių neturi laiko patys kurti savo...

Šeškus išsikalbėjo: nėra komandos, o situacija su Ballais – nenormali (49)

Virginijaus Šeškaus treniruojamas Prienų-Birštono „Vytautas“ niekaip neišsikapsto iš LKL...

Vilniaus centre į Nerį nuriedėjo ir dingo automobilis – manoma, kad jį nunešė srovė (12)

Vėlų pirmadienio vakarą, 22.38 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu...

Orai: už atkeliausiančius nemalonumus bus atlyginta savaitgalį

Artimiausiomis dienomis orai nors ir bus šiltesni, bet džiugins mažai. Antradienį tik vietomis, o...

Arūnas Milašius. Mere, nebežudykite miesto (76)

Nors Vilniuje gyvenu tik keliolika metų, tačiau man liūdna. Liūdna dėl miesto, kuris niekur...

Nusižiūrėjo prekę ir laukė akcijos: vietoje žadėtos nuolaidos – 55 proc. pabrangimas (220)

Prekybininkai dažnai vilioja gyventojus įvairiomis akcijomis ir proginiais išpardavimais. Tačiau...