aA
Jei žmogus turi aiškų įsivaizdavimą ko jis nori, aiškius tikslus, tai jų pasiekimo procesas jau paleistas, nes mūsų smegenys yra kaip kibernetinis mechanizmas. Kai tik žmogui aiškus jo tikslas, ir jis kongruentiškai nori jį įgyvendinti, smegenys pradeda organizuoti elgesį taip, kad tikslas būtų pasiektas. Žmogus pradeda keliauti tikslo link.
© Shutterstock nuotr.

Vizijos išgelbėjo gyvybes

1953 metais vienas Rytų universiteto (JAV) studentas parašė diplominį darbą, skirtą tikslų kėlimui. Išaiškėjo, kad tik 3 procentai jo apklaustų kurso draugų turi susirašę tikslus visam gyvenimui. Praėjus 20-čiai metų, kitas to paties universiteto studentas nutarė pratęsti šį darbą. Jis susisiekė su 1953 metais apklaustaisiais ir išsiaiškino, kad tie 3 proc. žmonių, kurie turėjo tikslus, uždirba daugiau, nei visi kiti kartu sudėjus. (R. Dilts)

Pasibaigus II Pasauliniam karui buvo apklausiami likę gyvi Vengrijos koncentracijos stovyklų kaliniai. Jų klausta: kaip jūs sugebėjote išgyventi visus tuos baisumus? Išaiškėjo vienas bendras bruožas, kuris vienijo šiuos žmones – jie svajojo, kūrė planus, jie turėjo tikslus: kažkas apie tai, kokius medžius sodins sode, kaip mokysis groti. Vienas vyras papasakojo, kad jie su draugu žaidė visokius įdomius žaidimus: surengė varžybas: kas greičiau išvers eilėraštį iš anglų kalbos į vengrų kalbą. Pasirodo jie abu mokėjo eilėraštį, kuris vadinosi: „O kapitone, mano kapitone“.

Kadangi naciai nedalijo spalvoto popieriaus ir tušinukų, jiems teko sugalvoti, kur jie tai užrašys. Vyras pasakojo, kad jis labai džiaugėsi laimėjęs pirmą etapą: jis susirado vielos gabalėlį ir ant savo bato pado kairėje pusėje išbraižė eiles angliškai, o dešinėje pradėjo vertimą į vengrų kalbą. Bombos krito, žmonės mirė, o jie turėjo gilų susidomėjimą skaitymu, eilėms. Tai jiems padėjo išgyventi. Tai buvo tam tikros rūšies tikslas – kas bevyktų, manyje yra jausmas, aš jaučiu, kad aš gyvenu dėl pozityvios ateities. Tai ypač svarbu, kai patenkama į sunkias aplinkybes. Jei jūs pametate šį jausmą, jūs galite pamesti viską.

Klausimas paprastas, atsakymas – sunkus

Manau, kiekvienas žmogus žino tokių pavyzdžių, kai geresnio, gražesnio pasaulio vizija padėjo įveikti sunkumus.

Tačiau daug žmonių neturi tikslų ir jiems sunku pasakyti, ko jie nori. Kalbu ne apie ego idealo tikslus: turėti dar vieną mašiną, dar daugiau pinigų, batelius ir t.t. Šie tikslai taip pat reikalingi, tiesiog čia ne apie juos. Tai apie tikslus, kylančius iš pačios žmogaus esmės.
Galima gyventi visą gyvenimą taip ir neišdrįsus atsisukti į save. Ir paklausti: ko aš noriu labiau už viską šiame pasaulyje?

Regis, neįtikėtina, kaip dažnai žmonėms būna sunku atsakyti į iš pirmo žvilgsnio paprastą klausimą: ko noriu gyvenime labiau už viską? Klausimas neįtikėtinai paprastas, tačiau nepainiokite paprasto su lengvu. Dažnai atsakymas nėra lengvas. Labai dažnai žmonės atsako: aš nežinau. Arba pradeda kalbėti apie tai, ko jie nenori: aš nenoriu taip nerimauti, aš nenoriu tokių santykių, aš nenoriu...

Galite paeksperimentuoti tiesiog dabar. Atsisėskite patogiai, atsipalaiduokite. Duokite sau laiko tiek, kiek jums reikia. Nurimkite ir – labai svarbu – tegul jūsų pėdos visiškai remiasi į grindis. Ir kai pajusite, kad jūsų protas ramus, jūs atsipalaidavę ir tuo pačiu sėdite tiesiai jausdami žemę po savo kojomis, pasakykite jums patogiu garsumu:
Labiau už viską šiame pasaulyje aš noriu... arba mano giliausias kūrybinis ketinimas yra...

Ir leiskite atsakymui ateiti iš jūsų vidaus. Jo nereikia sugalvoti, jis pakils iš jūsų vidaus. Ir pasakykite taip, kad jūs pats girdėtumėte. Pakartokite tai kelis kartus. Šis jūsų ketinimas ar tikslas turi būti pozityviai suformuluotas ir ne daugiau kaip 5 žodžiai. Kai kurie jūsų pastebėsite, kad tai iš ties nėra taip lengva, kaip gali atrodyti.

Gali padėti draugas

Dabar būtų labai naudinga padaryti tą patį klausantis kitam žmogui. Jei yra tokia galimybė, paprašykite sau palankaus žmogaus, kad jis pasėdėtų prieš jus ir nuoširdžiai jus išklausytų. Ir po to gali jums pasakyti, ar palietė jį tai, ką jūs sakėte. Tik labai svarbu, kad tas žmogus išties būtų atviras ir jus palaikantis. Ir jo balsas turi būti minkštas ir muzikalus, nes priešingu atveju, jūs tiesiog įsitempsite ir užsidarysite.
Tam, kad žinotume, ko norime, mums reikia pažvelgti į savo vidų ir paklausti savęs: ko aš noriu iš tiesų? Ko aš noriu labiau už viską šiame pasaulyje? Koks mano giliausias ketinimas? Ką aš noriu įkūnyti per save šiame pasaulyje?

Kai kuriems žmonėms tai yra didžiulis iššūkis. Mes, žmonės, turime savybę pasimesti ir pradėti blaškytis prisilietę prie mums kažko labai svarbaus ir didingo. Susidaro įspūdis, kad žmonės tiesiog išmoko nepatogiai jaustis ir gėdytis atsakydami į šį klausimą.
Jei jūs tai pabandysite, jūs tai patirsite. Ir tai labai bendražmogiška. Tiesiog praktikuokitės. Ir tai iš tiesų to verta. Tai gali būti kažkam didelis ir svarbus žingsnis.

Reikia įsižeminti

Tikslas turi būti suformuluotas:

1. Pozityviai
2. Trumpai (5 žodžiai arba mažiau). Pastebėta, kad jei kalbama daugiau, nukeliaujama nuo esmės, todėl labai svarbu trumpa, esminė formuluotė, kuri ateina iš Jūsų vidaus.
3. Rezonuoti jūsų kūne. Tai yra kažkurioje, konkrečioje vietoje jaučiami pojūčiai. Labai svarbu, kad tikslas turėtų vietą kūne, nes kitaip tai bus tik kažkur sklandanti neapčiuopiama svajonė.
4. Spalvotas paveikslas. Jis gali būti labai konkretus, kartais gali būti simbolis ar metafora. Svarbiausia – spalvotas. Kūrybinė pasąmonė kuria spalvotus vaizdinius.
5. Siekdami savo didžiojo tikslo, jūs turite susikurti mažesnius, tarpinius tikslus, kuriuos įgyvendinę, jūs tarsi pasitikrinsite, kad esate teisingame kelyje. Koks bus pirmas žingsnis? Jis turi būti jums lengvas ir paprastas.
6. Kartais tikslus tenka pakoreguoti. Būkite lankstūs.
7. Tiek formuluojant tikslą, tiek savo kelionėje į jį jūs turite tiesiogine ir perkeltine prasme tvirtai remtis abejomis kojomis į žemę. Būti savo centre. Rytų kovos meistrai tai vadina pusiausvyros tašku. Dar tai vadinama būti centruotu. Ezoterikai tai vadina įsižeminimu. Trumpai tariant, tai – būsena, kurioje jūs esate produktyvūs ir kūrybingi. Toje būsenoje protas yra ramus ir todėl jūs galite būti ramūs ir spontaniški, įžvalgūs ir kūrybingi, lankstūs ir tvirti tuo pačiu metu. Priimantys save tokius, kokie esate. Atviri galimybių laukui. Atviri savo vidiniam genijui.

Nelengva, bet saldu

Kai buvome maži, daugumai iš mūsų buvo pasakyta, kad klausyti savo vidinio balso yra kvailystė. Klausyti reikia mamų ir tėčių, tetų ir dėžių, mokytojų, kurie mokėsi pas protingus profesorius, kurie mokėsi iš protingų knygų, kurias parašė protingi dėdės, kurie klausėsi savo vidinio balso. Ir dalis iš mūsų tuo patikėjome.

Žurnalistai W. Disney po jo pirmojo animacinio filmo pasirodymo, kas tuo metu buvo neįtikėtinas fantazijos proveržis, paklausė: o kas toliau? W. Disney pažvelgė į tolį ir atsakė: „Aš nežinau, bet tai kažkas didelio ir žaižaruojančio“. Po maždaug dviejų dešimtmečių buvo įkurtas Disneilandas.
Jausmas ir žinojimas, kad jūs gyvenate dėl kažko didesnio ir pozityvaus suteikia jėgų, džiaugsmo. Gyvenkite savo svajone, įkūnykite ją. Ar bus lengva? Nemanau. Bet tai tikrai verta! Gyventi savo svajone ir kurti geresnį pasaulį. Nes vaisiai tokie saldūs, neįtikėtinai saldūs.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sirijoje žuvusio „Vagner“ samdinio artimieji: neleido net karsto atidaryti (74)

Šių metų balandžio viduryje į Rusijos miestą Čitą iš Sirijos buvo pargabentas privačioje...

Žemės ūkio turizmas Baltarusijoje: mitologija, „dalelė SSSR“ ir savininkai-pensininkai (6)

Šiuolaikinis Lietuvos žemės ūkio turizmas dešimtmečiu vyresnis už Baltarusijos: ši verslo...

Prasidės tikrieji rudens nemalonumai: Lietuvą skandins lietus (8)

Anticiklonas savo pozicijas užleidžia labai nenoriai. Šiandien jis dar žada nepastoviai debesuotus...

Krepšinio aikštelėse – smurto proveržis: nokautai Lenkijoje ir Austrijoje epizodų įrašai (5)

Šeštadienio vakaras buvo neramus Europos krepšinio aikštelėse. Net dviejų šalių – Lenkijos...

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas (179)

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Rapšys įspūdingai pagerino rekordą ir laimėjo auksą – visus varžovus pralenkė net 6 sek. (19)

Vroclave (Lenkija) vykstančiose XXIX Marka Petrusewicza atminimo plaukimo trumpajame (25 metrų)...

Į Lietuvą grįžusi ir mažą miestelį pamilusi lietuvė: atrodo, čia net vaikai gimsta kitokie (132)

Monika Peldavičiūtė gyvenimą kūrė milijonus gyventojų skaičiuojančiuose miestuose, tačiau...

Indijoje viešėjusi kaunietė: šią šalį rekomenduoju tiems, kurie pasiryžę daug ištverti (50)

„Oro uoste, Amsterdame, sutikau pasaugoti paryžiečio, skrendančio į Indiją, lagaminą. Kai jis...

Ispanijoje – skausminga Messio trauma, kuri užtemdė svarbią pergalę

Šeštadienio vakarą buvo žaidžiamos trejos Ispanijos „La Liga“ čempionato 9-tojo turo...

Apie modelių tragedijas ryžosi prabilti ir manekenė Radvilė Labutytė: pasinaudoti merginomis siekia ne vienas (122)

Iš Lietuvos kilusiam modeliui Radvilei Labutytei jau seniai ne naujiena darbotvarkė, kurioje –...