aA
Stresas lėmė žmogaus evoliuciją bėgant laikui, rūšių vystymąsi ir natūraliąją atranką. Sunku patikėti? Tačiau tai tiesa, kad tos rūšys, kurios prisitaikė prie stresą keliančių aplinkybių (stesorių), išgyveno ir dabar sudaro dalį tos augalijos ir gyvūnijos karalystės, kurią galime matyti šiandien.
Stresas
© Corbis/Scanpix

Savaime suprantama, kad žmogus tapo labiausiai prisitaikančiu iš visų planetos gyvių, taip atsitiko dėl mūsų, žmonių, smegenų žievės raidos. O tas gebėjimas prisitaikyti buvo išsiugdytas susiduriant su daugybe pasikeitimų ir stresorių. Todėl žmogus, skirtingai nuo gyvūnų, gali gyventi bet kokioms klimato sąlygomis, bet kokioje ekosistemoje. Tai kodėl stresas laikomas blogu dalyku?

Todėl, kad kartais pradeda atrodyti, jog šias laikais, kurie laikomi visuotine krize, stresas apskritai neįveikiamas: sąskaitos nesumažės, o tik vis augs, dienoje nepadaugės valandų, karjera reikalaus savo, ir laikas bei pastangos, atiduoti jai, bus neišvengiamai atimti iš šeimos. Bet iš tiesų mes galime kontroliuoti daug daugiau, nei pasimetę suvokiame ir tikime.

Ieva Viltrakytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Būtent suvokimas, kad dar galime kontroliuoti savo gyvenimą, suteikia galimybę valdyti stresą. Tai susiję su mintimis, emocijomis, darbotvarke, aplinka, būdais, kuriais sprendžiamos problemos. Svarbiausias tikslas yra gyvenimas, nestokojantis pusiausvyros, kai laiko yra ir darbui, ir bendravimui, ir poilsiui bei pasilinksminimams. Taip pat dar turi likti jėgų laikytis, esant įtampai, ir kai iškyla sunkumų.

Kas labiausiai pažeidžiami?

Stresas tyko bet kokio amžiaus ir skirtingą gyvenimo būdą pasirinkusių žmonių. Nėra jokių išorinių standartų, kuriuos būtų galima pritaikyti patiriamam stresui įvertinti. Nebūtina dirbti darbą, kuris priskiriamas stresą keliantiems darbams, jį galima patirti bet kurioje darbovietėje. Taip pat vieno vaiko tėvai gali patirti daugiau streso nei auginantys septynis.

Streso veikimą sumažina arba, atvirkščiai, padidina tokie veiksniai kaip fizinė sveikata, asmeniniai santykiai; atsakomybės ir įsipareigojimų našta, kitų priklausymas nuo mūsų, jų lūkesčiai mūsų atžvilgiu arba parama, kurią mums suteikia kiti; pasikeitimai ir traumuojantys įvykiai, kurie neseniai įvyko mūsų gyvenime.

Žmonės, kurie palaiko ryšius ir bendrauja su kitais, yra mažiau veikiami streso, jų psichinė sveikata apskritai yra geresnė nei tų, kurie bendrauja mažai ir jaučiasi vieniši. Žmonės, kurie nesimaitina pakankamai gerai, neišsimiega, taip pat mažiau pajėgūs atlaikyti kasdieninio gyvenimo stresą. Vaikai, paaugliai, dirbantys tėvai ir pagyvenę žmonės yra tie, kas labiausiai susiduria su stresoriais dėl intensyvių jų gyvenimo pokyčių.

Tikrosios streso priežastys

Streso įveikimas prasideda nuo to, kad būtina nustatyti, kas jį dažniausiai lemia. Tai nėra paprasta, nes kas lemia stresą, ne visada akivaizdu, labai nesunku „pražiūrėti“ stresą keliančias mintis, jausmus, elgesį. Gali atrodyti, kad jūs daugiausia nervinatės dėl darbo, kurio galbūt nepavyks atliktilaiku ir sakote, kad stresą lemia terminai. Tačiau gali būti taip, kad tikroji priežastis, lemianti, kad darbo pabaigą neišvengiamai lydi stresas , yra jūsų įpratimas viską vilkinti, nepradėti darbo laiku.

Kad nustatytumėte tikrąsias streso priežastis, turėtumėte atsakyti į šiuos klausimus:

- Ar visada tvirtinate, kad stresą patiriate tik laikinai („Šiuo metu kaip tyčia milijonas darbų“)?

- Ar laikote stresą neišvengiama darbo aplinkos ar namų atmosferos dalimi („Čia gi tikras beprotnamis“) arba net siejate jį su savo asmenybe („Aš turiu tiek energijos, kad niekas negali vykti be manęs“)?

- Ar dėl patiriamo streso kaltinate kitus žmones arba nepalankiai susiklosčiusius įvykius?

Rimta problema yra tai, kad su stresu mėginama susidoroti naudojant ir tinkamas, ir netinkamas strategijas, kurios gali padėti arba nieko nepakeisti. Kai kurie mėgina sumažinti stresą tokiais būdais, kurie gali tik jo padauginti. Tokie netinkami mėginimo įveikti stresą būdai yra rūkymas, nesaikingas gėrimas, persivalgymas ar nepakankamas valgymas, buvimas daug valandų prie kompiuterio arba televizoriaus ekrano, šeimos ar draugų šalinimasis, vaistų arba narkotikų naudojimas, siekiant atsipalaiduoti, per ilgas miegojimas, darbų atidėliojimas, įvairiausios veiklos prisigalvojimas, kad nereikėtų spręsti problemų (kurias būtina spręsti), „išsiliejimas“ įtraukiant kitus, pykčio protrūkiai, fizinis smurtas.

Jeigu jūsų streso įveikimo būdai nepagerina nei emocinės būklės, nei fizinės sveikatos, laikas būtų ieškoti kitų. Yra daug geresnių būdų įveikti stresą, bet jų taikymas reikalauja daugiau pasikeitimų – būtina arba pakeisti situaciją, arba savo reagavimą į ją. Renkantis viena arba kita, verta žinoti, kad esant stresą keliančiai situacijai galima vengti stresoriaus (stresą lemiančio asmens arba veiksnio), jį pakeisti, prie jo prisitaikyti arba priimti jo egzistavimą, nesierzitant dėl to, dėl ko jis anksčiau varydavo jus į neviltį.

Bus tęsinys

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Landsbergis sureagavo į Skvernelio teiginus apie Nausėdą: jis kasa vis gilesnę duobę (176)

Opozicija kritiškai vertina premjero Sauliaus Skvernelio teiginius, kad prezidento Gitano Nausėdos...

Ūkininkai prisitaikė: Lietuvoje jau ima du derlius per metus (67)

Keičiantis klimato sąlygoms gamtoje pastebima vis daugiau anomalijų. Jau sausio mėnesį gaunamas...

Tiriama Ukmergėje netikėtai mirusio vaiko mirties priežastis: tikėtina, kad tai nebuvo užkrečiama liga (81)

Sekmadienį Policijos departamentas informavo, kad Ukmergės ligoninėje dėl vangumo ir vėmimo mirė...

Per bendrą lyderių fotosesiją – sąmyšis dėl Putino (152)

Berlyne sekmadienį vyko tarptautinė konfliktui Libijoje sureguliuoti skirta konferencija, kuriai...

Jasikevičiui – LKL komunikacijos vadovo pastaba: šitaip bendrauti negalima (20)

Ne pirmą kartą su žiniasklaida susikertantis Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas...

Moteris aprodė gyvenimo sąlygas savivaldybės būste: nesupranta, kodėl nuo Naujųjų turi mokėti 11 kartų daugiau (141)

Nors Vyriausybė ne kartą kalbėjo, kad jų prioritetas – skurdo ir atskirtiems mažinimas,...

Girtos BMW vairuotojos benefisas Vilniuje: visiškai nuoga staipėsi po areštinės langais ir liejo prakeiksmus Selui (194)

Internete plinta vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas nekasdienis sulaikytos apsvaigusios vairuotojos...

Pamenate, juokėmės iš kojinių ir sandalų? Dabar tai – karščiausia tendencija (4)

Kaip žinia, kojinių ir atvirų basučių duetas yra aktualus jau ne pirmąjį sezoną. Ši...

JAV priklausančioje saloje populiarėja gimdymo turizmas: saloje gimdo daugiau atvykėlių nei vietinių moterų (1)

25 m. Japonijos pilietė Midori Nishida registravosi skrydžiui į Saipaną – JAV...

Girtą kūdikį pagimdžiusi moteris stojo prieš teismą: atsisakė pasakoti apie savo gyvenimą (29)

Mirtinai alkoholiu dar motinos įsčiose apnuodyta mergytė per stebuklą išgyveno ir dabar auga...