aA
Mokslininkai teigia, kad įgimta sėkme gali pasigirti tik 13 % žmonių. Kiti 87 % sėkmę turi susikurti patys. Kaip pagauti savąją laimės paukštę ir tapti likimo numylėtiniu?
© Shutterstock nuotr.

I-oji pakopa. Lygiavimasis į sėkminguosius.

Visuomet reikia lygiuotis į tuos, kuriems sekasi. Kodėl pastaruoju metu ypač išpopuliarėjo įvairios realybės laidos, kuriose žinomi žmonės siekia išbandyti naujas veiklos sritis (dainavimo, šokio, kulinarijos)? Atsakymas paprastas – tiesioginėse laidose dingsta blizgančios kaukės. Ekrano dievukai pasineria į tikrą juodą darbą, negailėdami nei laiko, nei jėgų. Žmogus, žiūrėdamas realybės šou, pats tarsi persikelia į ekraną, kur jo numylėtiniai sunkiai dirba.

Dažnai šį darbą lydi traumos, nusivylimai ir tikros emocijos. Tada ir kyla mintis, kad žinomiems žmonėms, kaip ir eiliniams, ne viskas rožėmis klota. Rezultatą galima pasiekti tik nuoširdžiai dirbant. Šį įspūdį sustiprina panašus dalyvių ir žiūrovų amžius. Tai dar labiau įtikina, kad siekiant tikslo amžius ne kliūtis. Didžiausią džiaugsmą žiūrovui suteikia jo palaikomo dalyvio pastangų įvertinimas. Ima atrodyti lyg pats žiūrovas pasiekė pergalę, nugalėjęs iškilusius sunkumus ir varžovus. Sekdami šiuo pavyzdžiu, pasistenkite matytas ambicijas, ryžtingumą ir darbštumą perkelti į realų gyvenimą. Tuomet ir jums ims šypsotis sėkmė.

II-oji pakopa. Charakterio ir valios ugdymas.

Siekdami užsibrėžto tikslo, nė nepajuntame, kaip mus nuolat pradeda lydėti stresas. Konkurencija šiuolaikiniame pasaulyje didelė, tad nori nenori tenka su ja susidurti. Šis laikotarpis iš kiekvieno pareikalauja valios stiprybės. Nesėkmės gali užgriūti lyg lavina, atnešanti nerimą ir baimę. Sulaukti neigiamo mylimojo ar darbdavio atsako tikrai sunku. Tačiau ne mažiau pastangų nepalūžti reikės ir sėkmei aplankius jūsų namus. Neprarasti savojo „aš“, kai nuo sėkmės tiesiog sukasi galva, irgi nelengva. O krentant nuo pjedestalo, prireiks dar ir sugebėjimų nusileisti kiek galima minkščiau.

Pradėti ugdyti valią galima nuo kasdienės veiklos. Jei nusprendėte mesti rūkyti, tai padarykite iškart, o ne rytoj ar po paskutinio vakarėlio su draugais. Jei darbe jums sukraunama vis daugiau užduočių, nuolat žadant pakelti algą, bet jau pusę metų taip nenutinka – pasiryžkite ir neatidėliojant nueikite mandagiai pasikalbėti su vadovu. Kuo daugiau problemų jūs išspręsite, tuo jūsų charakteris ir valia taps tvirtesni.

III-oji pakopa. Tingulio ir inertiškumo nugalėjimas.

Tingėjimas ir inertiškumas – tai sėkmės priešai. Net ir norint laimėti loterijoje, reikia šiek tiek pastangų: nueiti į parduotuvę, nusipirkti loterijos bilietą, o po to neužmiršti jo pasitikrinti. Ne veltui sakoma, kad jei lobio neieškosi, tai ir nerasi. O jei ne žvejosi, tai ne tik auksinės žuvelės nepagausi, bet ir valgyti neturėsi. Tingiems labai retai sekasi, nes sėkmė – visų pirma darbštumas.

Tingulys yra lyg plintanti liga – jis nejučiomis užkariauja vis didesnę gyvenimo erdvę. Ta menka takoskyra tarp nesvarbių (pvz., kassavaitinis užuolaidų skalbimas) ir svarbių darbų gali nejučia išnykti. Kol galiausiai tingėjimas sustabdys jus nuo kelionės į svajonių šalį, trukdys suremontuoti butą, sulaikys nuo dietos ar noro išmokti šokti. Kaip tik šiuo momentu ir reikėtų tingėjimui pasakyti griežčiausią „ne“.

Paprastai didesnių pastangų nugalėti tingulį reikia tik pradžioje. Visai neužilgo atsiranda noras veikti, susidomėjimas nauja veikla, o po to ir darbo įvertinimo ilgai laukti nereikia. Nieko neveikti galima daugiausia vieną dvi dienas per mėnesį. Toks „atsijungimas“ netgi naudingas, siekiant atgauti jėgas ir ryžtą veikti. Tačiau apskritai tingėjimas yra didžiausias stabdis, norint pagauti sėkmės paukštę.

IV-oji pakopa. Sėkmės įsileidimas.

Atpažinti sėkmę dažnai trukdo tobulumo siekis. Arba atvirkščiai – savęs neįvertinimas. Neretai žmonės sėkmę įsivaizduoja kaip absoliučią, visas gyvenimo sritis apimančią laimę. Štai moterys svajoja, kaip numes 10 kg, atnaujins savo drabužius, nusipirks egzotišką kelionę, gulės saulutėje ir tada netikėtai sutiks savo Vienintelį. Tai – puiki siekiamybė. Bet gyvenimas dažniausiai būna kur kas paprastesnis.

Nereikėtų savo Vienintelio ieškoti taip toli – gal jis kas rytą vaikšto ta pačia gatve ir apsiperka toje pačioje parduotuvėje kaip ir jūs? Per aukštai pakelta kartelė dažnai neleidžia pamatyti to, kas vyksta visai šalia. O ir sau keliami nerealūs tikslai sėkmę gali tik nutolinti. Sėkmė aplanko mylinčius, tausojančius save ir aplinkinius, tikinčius, kad laimė jų neaplenks ir atveriančius duris naujovėms ir netikėtumams. Ši taisyklė tinka ne tik meilės reikalams, bet ir visiems gyvenimo atvejams.

V-oji pakopa. Drąsa ir kova su baimėmis.

Baimė kausto ir vargina žmogų, atbaido sėkmę. Baimė – tai buvusių nelaimių ir sunkumų pasekmė. Dažnai, bijodami, kad vėl teks kentėti, iš anksto nuleidžiame rankas ir liekame pasyvūs gyvenimo stebėtojai. Negalima pasiduoti po pirmos ar antros nesėkmės. Jos neturi tapti gyvenimo palydovu.

Kiek sunkiau susitvarkyti su iracionaliomis, pasąmonėje glūdinčiomis baimėmis. Šiuo atveju būtų protinga kreiptis į gerą psichologą. Kartais baimes galima panaudoti ir sėkmei susikurti. Puikus pavyzdys – įžymusis rašytojas Stivenas Kingas. Savo nesuskaičiuojamas baimes jis panaudojo kaip siužetus romanuose, išgarsinusiuose jį visame pasaulyje. Štai romanas „Švytėjimas“ buvo parašytas po Stiveno kelionės į Kolorado valstiją, kur jis, pasibaigus turizmo sezonui, vienas gyveno tuščiame, siaubą keliančiame viešbutyje.

Taigi kelias į sėkmę gali būti pats įvairiausias. Kartais visai nereikšmingas poelgis gali priversti sėkmę atsigręžti į mūsų pusę. Jausmų proveržis, darbo pakeitimas, pabėgimas su mylimuoju į nežinią – visai tai gali tapti pirmaisiais žingsniais į laimę. Paprastai po tokių staigių pokyčių jaučiamės labai pakiliai ir laisvai, imame labiau pasitikėti savimi. Šį pojūtį būtina išnaudoti, nes tai iš tikrųjų sėkmės garantas.

Kartais net drąsos imitacija gali atnešti pasisekimą. Pakanka žvaliai ir užtikrintai ginti savo nuomonę, ir nejučia aplinkiniai iš abejingų klausytojų tampa aktyviais mūsų šalininkais.

VI-oji nuostata. Buvusių nesėkmių analizė.

Nesėkmių analizė ir savikritiškas savęs įvertinimas taip pat labai svarbūs. Reikėtų savęs paklausti – ką aš realiai nuveikiau dėl savo laimės? O gal aš pats uždarau visus kelius į ją? Pvz., seniai svajojate pakeliauti po pasaulį, bet net netaupote pinigų kelionei, nesidomite maršrutais, nesitvarkote reikiamų dokumentų. O gal ieškote geresnio darbo, bet dar neparašėte ir neišsiuntėte savo CV?

Norite ištekėti, bet susitikinėjate tik su vedusiais vyrais, kurie, ko gero, niekada taip ir neišsiskirs? Kritiškas požiūris į savo gyvenimą labai naudingas. Jis padės suprasti nesėkmių priežastis. Analizuodami buvusias nesėkmes, klaidų ieškokime savo elgesyje, o ne kitų. Kol nepakeisime savo mąstymo, jokių naudą teikiančių išvadų nepadarysime.

VII-oji pakopa. Prisiminimai apie pergales ir sėkmes.

Buvusios sėkmės analizė padės suprasti, kaip ją pasiekėte. Visai tikėtina, kad, vadovaujantis tais pačias principais, gali pavykti pasiekti užsibrėžto tikslo dar kartelį. Taigi nereikėtų pamiršti jau kažkada praminto takelio į sėkmę. Pvz; galbūt pernai, kai visi atostogavo, jūs daug dirbote, tačiau žiemą net kelias savaites galėjote ilsėtis savo svajonių krašte? Gal ir šiemet verta elgtis taip pat? Kovinei nuotaikai pakelti psichologai pataria prisiminti savo buvusią sėkmę.

Šiuos įvykius reikėtų vaizdžiai papasakoti žmonėms, kurie buvo jūsų triumfo liudininkai. Jei tokios galimybės nėra, savo buvusiais laimėjimais galite pasidalyti su mylimu žmogum. Tai įkvepia norą pakartoti sėkmę. Pvz; sklaidant nuotraukų albumą, prisiminkite pernykštę kelionę į šiltus kraštus, kurią užsidirbote alinančiu darbu. Išvydę saulės nugairintą, nepaprastai laimingą savo veidą, nejučia vėl imsite šypsotis. Ir staiga lyg žaibas atlėks mintis – aš noriu visa tai pakartoti!

VIII-oji pakopa. Fizinio krūvio būtinybė.

Judėjimas žmogui – labai svarbus. Pasimankštinti galima sporto klube, baseine, bėgiojant gryname ore, šokių pamokose ar derinant kelias fizinio aktyvumo rūšis. Svarbiausia, kad šios veiklos metu organizmas pasipildytų laimės hormonais. Tai reiškia, kad fizinis aktyvumas turi teikti džiaugsmą. Galbūt tai pajusite ne iš karto: iš pradžių ramybės neduos nuovargis ar raumenų skausmas. Tačiau po kurio laiko, pamatę veiklos rezultatus, tikrai liksite patenkinti.

Atsiras judesių lengvumas, kūno lankstumas, nukris svoris, kasdienybę dažniau nuskaidrins gera nuotaika. Nejučia ateis toks laikas, kai savo gyvenimo tiesiog neįsivaizduosite be kasdieninio bėgiojimo gryname ore ar šokių konkursų kas mėnesį. Nenustebkite, kad laimė ir sėkmė tuomet jus džiugins vis dažniau ir dažniau.

IX-oji pakopa. Laiko valdymas.

Jei jums nuolat trūksta laiko, įgyvendinti savo svajones ir siekius bus be galo sunku. Išmokti planuoti savo laiką gali padėti dienos tvarkaraštis, kuriame iš anksto numatyti darbai ir laikas jiems atlikti. Sudarę tvarkaraštį, aiškiai pamatysite, kokiai veiklai skiriate per daug laiko. Gal vertėtų sutrumpinti žurnalų aptarimą su draugais, televizoriaus žiūrėjimą ar varginantį stovėjimą prie puodų? Jei sugebėsite greičiau atlikti šiuos darbus arba kai kurių visai atsisakysite, tikrai nustebsite, kad savaitė pasipildė nemažai laisvo laiko. O jį galima paskirti tam, kas teiks daugiau naudos: kalbos kursams, CV paruošti ir išsiųsti, apsilankyti sporto klube ar pas kosmetologę.

X-oji pakopa. Įsiklausymas į savo intuiciją.

Pasitikėkite intuicija, ypač jei jau pasitaikė momentų, kai ji neapgavo. Jei jūsų šeštasis jausmas pašnibždės apie intrigas darbe arba apie simpatiško vaikino nedorus tikslus – tai jau didelė laimė. Žinoma, būtų puiku visuomet pasąmoningai žinoti, kuris kelias yra pats teisingiausias. Tada sėkmė lydėtų kiekviename žingsnyje. Psichologai mano, kad intuiciją galima išsiugdyti.

Tereikia išmokti įsiklausyti į savo vidinį balsą ir sekti aplinkos siunčiamus signalus. Ryškias intuicijos žinutes gauna retas žmogus, tačiau mokytis įsiklausyti į savąjį „aš“ tikrai reikia. Mokslinių tyrimu metu nustatyta, kad intuicijos neturi tik 17 % žmonių, 50 % žmonių intuicija aplanko retkarčiais, o 33 % žmonių ji labai dažnai padeda. Taigi intuicija ir sėkmė praktiškai neatskiriamos.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prieš atleisdamas Vaitkų, Masiulis jam skyrė įspūdingą premiją už gerus darbo rezultatus (311)

Prieš atleisdamas iš pareigų Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinį direktorių...

Orai: trumpam sugrįš žiemiški orai (2)

Antradienio naktį pirmoje pusėje daugelyje rajonų pasirodys trumpi, nedideli krituliai, vyraus...

Po tymų protrūkio Lietuvoje prabilo apie dar didesnį pavojų: tai ne vienintelė liga, kuri gali grįžti (144)

Lietuvoje pastarosiomis savaitėmis kilo sumaištis dėl tymų protrūkio. Šiemet Lietuvoje iš viso...

Mokesčius mokėjo kiekvieną mėnesį, bet liko skolingi – dalį lietuvių užgriuvo nemalonumai (266)

Praėjusią savaitę prasidėjęs pajamų deklaravimas ir vėl kelia žmonių pasipiktinimą. Žmonės...

Mirė knygos „Kaip tampama albinosais“ autorius, Afganistano karo veteranas Zigmas Stankus (99)

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje po sunkios ligos pirmadienį mirė Afganistano karo...

Ne bomba, o logiška „Spurs“ išvada: Motiejūnas – NBA krepšininkas, kurio talentas niekur nedingo (38)

Baltijos sesės Lietuva ir Latvija jau konkuruoja ne tik dėl investuotojų, bet ir dėl savo eksporto...

Mače su serbais traumą patyrė Ronaldo, Ukraina paskutinę minutę išsigelbėjo Liuksemburge (1)

Europos futbolo čempionate B grupėje, kurioje varžosi ir Lietuva, pirmadienį vakare buvo...

Diagnozė, kurios nenori išgirsti nė viena: ką būtina žinoti apie gimdos kaklelio vėžį (22)

Pradėjus gimdos kaklelio vėžio patikros programą Lietuvoje, nustatoma daug daugiau ankstyvosios...

Kosmetikos pristatyme dalyvavusios garsios moterys pasidalino plaukų priežiūros receptais (18)

Pirmadienio vakarą kviestiniams svečiams buvo pristatyta lietuviška plaukų priežiūros kosmetika...