aA
Šios trys moterys įsitikinusios, kad menstruacijos neturi trukdyti jų profesiniam gyvenimui. Vis daugiau dailiosios lyties atstovių nusprendžia vartoti hormonus vien tam, kad nesant mėnesinių sparčiau koptų karjeros laiptais, rašo dailymail.co.uk.
Šokiruojanti mada: moterys dėl karjeros atsisako menstruacijų
© Shutterstock nuotr.

Alanna Allen dievina savo darbą. 29 metų moteris vadovauja penkioms kirpykloms Sario grafystėje, jai paklūsta dešimties stilistų komandai, ji yra viena geriausių plaukų dažymo meistrių Jungtinėje Karalystėje.

Tad visiškai nenuostabu, kad Alanna į savo karjerą žvelgia labai rimtai. Ji ilgus metus mokėsi, dabar reguliariai lankosi įvairiuose savo srities renginiuose ir toliau kelia profesinę kvalifikaciją. Norėdama ir toliau išlikti viršūnėje, ji priėmė drastišką – kai kurie pasakytų, nerimą keliantį – sprendimą. Kaip ir vis daugiau moterų, ji vartoja hormonus, kurie skirti kontracepcijai, kad liautųsi mėnesinės ir tai nebetrikdytų jos karjeros.

„Jau septyneri metais neturiu menstruacijų ir niekada nesižvalgau atgal, – teigia su 32 metų vyru Danieliu Čertsyje, Sario grafystėje, gyvenanti Alanna. – Patogumas man yra svarbiausias dalykas. Kai būni su klientu, nori sutelkti dėmesį išskirtinai į jį“.

„Kai liovėsi menstruacijos, galėjau pasitempti karjeroje, viską suspėti. Esu atsakinga ne tik už savo darbuotojus, bet ir prižiūriu mūsų kitų salonų vadovus. Menkai užjaučiu jaunas mokines, kurios tvirtina kenčiančios nuo mėnesinių skausmų. Nėra būtinybės moterims su tuo taikstytis“, – įsitikinusi Alanna.

Jaučiasi nedarbingos

Nors menstruacijos kelia nepatogumų, dauguma moterų jaučia, kad tai yra kertinis akmuo, bylojantis, kad esi vaisingo amžiaus moteris. Vis dėlto, daugeliui moterų tos dienos tampa tikra kančia: pučia pilvą, pykina, kankina pilvo skausmai, o kai kurios netgi alpsta. Tai neabejotinai atsiliepia darbui.

Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, kasmet Didžiojoje Britanijoje dėl menstruacijų paimama 17 milijonų nedarbingumo dienų. Kai kurios tyrimo dalyvės prisipažino, kad dėl to paima net keturias ar daugiau nedarbingumo dienų. Tyrimais įrodyta, kad net jeigu tomis dienomis moterys pasirodo darbo vietoje, jų našumas būna stipriai kritęs.

Jaunų moterų, tokių kaip Alanna, karta nenori taikstytis su mėnesinių kenkimu karjerai. „Pradėjau vartoti tabletes vos įžengusi į trečią dešimtį, tačiau netrukus mane pradėjo erzinti, kad būtina prisiminti išgerti jas kasdien tuo pačiu metu. Aš vis tiek kraujavau, skaudėjo nugarą ir pilvą, o dirbant kirpėja, kai privalai visą dieną būti ant kojų, tai labai nepatogu. Gerdavau vaistus nuo skausmo, kartais man reikėdavo laisvadienių. Tai nėra gerai, kai nori šį tą pasiekti karjeroje“, – toliau pasakoja moteris.

Hormonų injekcijos

Apie specialias injekcijas ji sužinojo iš draugių ir iškart nusprendė išbandyti. Nors priaugo šiek tiek svorio ir kelis kartus skaudėjo galvą, mėnesinės netrukus liovėsi. Alanna džiaugiasi, kad nuo to laiko dirbti tapo kur kas lengviau. Kai dabar kuri nors jos darbuotoja ima skųstis mėnesinių keliamais nepatogumais, ji iškart pasiūlo injekciją.

Bet kokia hormoninė kontracepcija gali panaikinti menstruacijas, tačiau poveikis labai individualus. Apskritai, geriamos kontraceptinės tabletės (kai vartojamos be pertraukų), progesterono injekcijos, gryno progesterono tabletės (kai vartojamos kiekvieną dieną), kontraceptiniai implantai ar hormoninė spiralė – visos šios priemonės gali sustabdyti kraujavimą.

Alanna tikrai nėra vienintelė tokį sprendimą priėmusi moteris.

„Žiūriu į tai gerokai paprasčiau nei žiūrėjau anksčiau, ypač kai moterys dirba ilgas valandas įtemptuose darbuose arba darbo reikalais tenka daug keliauti, – sako akušerė ginekologė Shazia Malik iš Portlando moterų ir vaikų ligoninės. – Organizmui menstruacijos kaip tokios nėra būtinos. Teoriškai, nėra priežasčių, kodėl negalima neribotam laikui sustabdyti mėnesinių“.

Specialistė aiškina, kad pastovų hormonų lygį užtikrinančios kontraceptinės tabletės neskatina gimdos gleivinės ruoštis nėštumui, kaip tai nutiktų natūralaus menstruacinio ciklo atveju. Taigi, gleivinė lieka plona.

Tomis dienomis, kai hormoninės tabletės negeriamos, organizmas hormoninio palaikymo netenka, pasirodo kraujas, kuris nėra natūralios mėnesinės, kurių metu atsikratoma ankstesnio ciklo metu išsivysčiusios gimdos gleivinės. Tomis dienomis pasirodantis kraujas moteris tarsi nuramina, mat vienos įsitikinusios, kad jų organizmui mėnesinės yra būtinos, o kitos nusiramina, kad nepastojo.

Taigi, dienos, kai negeriamos kontraceptinės tabletės, mediciniškai neturi jokio pagrindimo, tačiau geriant jas be pertraukų kai kurios moterys imtų kraujuoti kitomis ciklo dienomis.

Tos moterys, kurios nepageidauja kraujavimo, gali vartoti kontraceptines tabletes be pertraukų arba rinktis kitą apsisaugojimo nuo nėštumo metodą, pavyzdžiui, kontraceptines injekcijas.

Galimos rizikos

Deja, naudojant hormonų injekcijas ilgą laiką kyla tam tikra rizika. „Moterims, kurios naudojasi hormonine kontracepcija vien siekdamos išvengti menstruacijų, labiausiai reiktų pagalvoti apie vėžį, vaisingumą, kaulų sveikatą ir širdies ligas, – toliau dėsto akušerė ginekologė. – Vėžio rizikos vartojant harmoninę kontracepciją klausimu duomenys yra prieštaringi, vieni teigia, kad tai apsaugo, kiti – kad kelia riziką“.

Specialistai laikosi nuomonės, kad ilgalaikė hormoninė kontracepcija gali neigiamai paveikti vaisingumą. Kuo ilgiau bus leidžiamos injekcijos, tuo daugiau laiko prireiks, kad sugrįžtų menstruacijos. Tai ypač aktualu toms moterims, kurios motinystę atideda ketvirto dešimtmečio pabaigai ar net penkto pradžiai, kai galimybės pastoti ir taip sumenksta.

Šokiruojanti mada: moterys dėl karjeros atsisako menstruacijų
© Shutterstock nuotr.

Yra ir daugiau pavojų sveikatai. Tokios injekcijos gali sumažinti kaulų tankį, didinti širdies ligų riziką, tačiau tik toms moterims, kurių šeimoje pasitaikė infarkto atvejų, taip pat rūkančioms, sergančioms diabetu, turinčioms aukštą cholesterolio lygį ar daug antsvorio.

Regis, Alannos tai nejaudina. „Žinau, kad tai turi įtakos sveikatai, nes kiekvieną kartą, kai nueidavau savo injekcijos, seselės man kartodavo, kad turėčiau pagalvoti apie alternatyvas, nes ilgainiui tai gali baigtis osteoporoze, – sako moteris. – Jos mane įspėjo, kad tai gali paveikti mano vaisingumą, tačiau nors dabar galėčiau tapti mama, dabar to visiškai nenoriu, nors, žinoma, ateityje vaikų norėčiau. Man pavyko laikytis savo nuomonės šešerius metus, tačiau pernai mane įkalbėjo implantui. Dariau tai nenoriai, nes injekcijos man puikiai tiko, tačiau, laimei, mėnesinės taip ir neatsinaujino“.

Alanna nesijaudintų, jeigu niekada nebeturėtų menstruacijų. Tačiau jos mama atstovauja kitai kartai ir laikosi kitos nuomonės. Pasak jos, moteriai nesirgti mėnesinėmis – „nenatūralu“. Tik Alanna niekaip nesupranta, kodėl turint galimybę išvengti kasmėnesinio kraujavimo nepatogumų, turėtų kankintis.

Menstruacijos – norma ar ne?

27 metų grafikos dizainerė Morgan Spicer visiškai sutinka su šia nuomone. Dirbdama vyrų dominuojamoje reklamos agentūroje ji nerimavo, kad menstruacinis ciklas sužlugdys jos karjerą, todėl prieš dvejus metus nusprendė visiškai atsisakyti menstruacijų. „Tai tikrai kėlė nepatogumų ir mano ginekologė paklausė, ar nenorėčiau išbandyti tablečių, kurios greičiausiai visiškai sustabdys mėnesines“.

Medikė jai pasiūlė gryno progesterono tabletes, kurios daugumai moterų visai panaikina kraujavimą, nors ne visoms. Kitaip nei įprastų kontraceptinių tablečių atveju, grynos progesterono tabletės geriamos be pertraukų.

Morgan neslepia: „Buvau labai sužavėta. Nuo to laiko jaučiuosi daug laimingesnė. Menstruacijos kenkė mano darbui, kiekvieną mėnesį turėjau imti kelias laisvas dienas, mane kankino stiprūs skausmai“.

Moteris pasakoja dirbusi grynai vyriškame kolektyve ir pajutusi skausmus pilvo apačioje suprasdavusi, kad prasidės mėnesinės. Jai reikėdavo visų atsiprašyti. Tai nuolat kėlė nerimą. „Dabar dėl to visai nesuku galvos. Mano darbe tenka daug keliauti po pasaulį. Kadangi nebekankina menstruacijos, man nereikia nerimauti, ar būsiu tam pasirengusi traukinyje ar lėktuve. Kai dirbu biure, kur pilna vyrų, jaučiuosi turinti vienodesnes sąlygas“, – reziumuoja ji.

Kaip ir Alanna, Morgan mato vien tik privalumus. „Norėčiau vartoti šias tabletes iki pat nemopauzės. Man nesakė, kad būtų daug šalutinių poveikių. Jeigu tai paveiks mano vaisingumą, labai nepergyvensiu, nes esu nusistačiusi neturėti vaikų, – neslepia grafikos dizainerė. – Nedaug moterų apskritai suvokia, kad gali visiškai sustabdyti savo menstruacijas. Dauguma žmonių, ypač vyresniosios kartos, laikosi nuomonės, kad tai „normalu“. Tačiau per lytinio auklėjimo pamokas turėtų būti aiškinama, kad mergaitės ir moterys neprivalo pasmerkti savo kūnų kas mėnesį šiam siaubui“.

Nekontroliuojamas eksperimentas?

Ar iš tiesų tai taip siaubinga? 2013 metais atliktas tyrimas parodė, kad 20 procentų iš maždaug 200 milijonų nėštumą kontroliuojančių moterų yra patyrusios „menstruacijų slopinimą“. Dabar vis labiau stiprėja judėjimas, kuris ragina moteris ypač gerai pamąstyti prieš ryžtantis atsisakyti mėnesinių. 

Teigiama, kad menstruacinis ciklas gali apsaugoti nuo daugumos ankstyvos mirties priežasčių, tokių kaip širdies ligos, krūties ir kiaušidžių vėžys, taip pat osteopozės ir insultų. Menstruacinio ciklo tyrimų bendrija mano, kad menstruacijos turėtų būti vertinamos kaip penktas esminis požymis, kurį medikai turi stebėti taip pat kaip kraujo spaudimą, kaip bendros sveikatos indikatorių.

Knygos „No More Periods?“ autorė Susan Rako įsitikinusi, kad be rizikos čia neapsieinama. „Kišti nagus prie mėnesinių vien norint atsikratyti kraujavimo, trumpai tariant, nutrūktgalviška. Manipuliavimas moters hormonine pusiausvyra vien dėl mėnesinių sustabdymo grasina tapti didžiausiu nekontroliuojamu eksperimentu medicinos mokslo istorijoje“, – įsitikinusi ekspertė.

Tačiau tokia nuomonė visiškai neatbaido tokių moterų kaip 29 metų Laura Zito, vadovaujanti privačiam medicinos centrui Naitsbridže, Londone. 

„Dabar jau šešeri metai leidžiuosi injekcijas. Prireikė šešių mėnesių prie to priprasti, tuo metu mano nuotaika labai svyravo, pasirodydavo šiek tiek kraujo. Tačiau paskui mėnesinės paprasčiausiai liovėsi ir tai buvo nuostabu“, – džiaugiasi moteris.

Su trisdešimtmečiu vyru Davidu, kuris dirba žurnalo redaktoriumi, gyvenanti Laura pasakoja, kad įžengusi į trečią dešimtį pradėjo vartoti kontraceptines tabletes, tačiau netrukus suprato, kad skausmingos menstruacijos atsiliepia jos darbui.

„Dirbau registratūroje, tad privalėjau visą dieną su šypsena veide sutikti žmones. Mano požiūriu, galimybė nekraujuoti kiekvieną mėnesį gerokai pranoksta bet kokius minusus“, – įsitikinusi Laura, mananti, kad šis sprendimas išgelbėjo jos karjerą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Darbdavį pribloškė merginos įžūlumas: be jokio įspėjimo pabėgo iš darbo (252)

Pasitaiko, kai užmezgus naują pažintį ar net ir po ilgalaikių santykių kuri nors pusė...

Du garsūs vokiečių istorikai susikirto dėl Putino: Europa turi būti viskam pasiruošusi (148)

Kodėl nemaža dalis vokiečių jaučia simpatijas Putino Rusijai? Ar išties Rusijos gyventojams...

Vieną vargingiausių pasaulio šalių apiplėšusi moteris skęsta prabangoje: neturi lygių visoje Afrikoje (154)

Nutekintuose dokumentuose atskleidžiama, kaip turtingiausia Afrikos moteris susikrovė turtus...

Kinija grumiasi su virusu: miršta gydytojai, siunčiami karo medikai, įvažiavimus į epicentrą saugo pareigūnai JAV planuoja evakuoti diplomatus (405)

Skelbiama, kad nuo koronaviruso Kinijos Uhano mieste mirė minėtuoju virusu sergančius gydęs...

Orai: savaitgalis baigsis pilku dangumi ir nurimusiu vėju (4)

Sekmadienio rytas daugelyje šalies rajonų vėl išauš pilkas ir niūrus. Žemi debesys dangų dengs...

Šimtametė: džiaugiuosi, kad dabar visko pilna ir gaunu didelę pensiją – net 56 centais daugiau nei skurdo riba (188)

Šimto metų sulaukusi panevėžietė, ilgametė pedagogė Valė Zablockienė tvirtina, kad tokia...

Po Indrę Stonkuvienę įžeidusių replikų prabilo ir apdovanojimų organizatoriai: nesuprato humoro? (262)

Po „ Žmonės 2020 “ netylant kalboms apie televizijos laidų vedėją ir socialinių tinklų...

Neurologas – apie tylias ir klastingas kraujotakos ligas: ne visi pastebi, kad kūnas prašo skubios pagalbos (50)

Gera kraujotakos sistema – gyvybiškai svarbi, dėl to ir sutrikimai, susiję su kraujotaka, gali...

Tikroji priežastis, kodėl vyras atitolsta (137)

Kiekviena moteris, kuri susitikinėja ar yra susitikinėjusi, juolab gyvenusi su vyru žino, kad vyrai...

Per karjerą profesoriui teko gydyti daugybę susirgusiųjų kepenų ciroze: įvardijo simptomus, kuriais jie skųsdavosi (17)

Jau nebesuskaičiuoju, kokį kiekį pacientų, sergančių alkoholine kepenų ciroze , teko gydyti....