aA
Nesvarbu, išgyvename trumpalaikius nemalonumus ar liūdesį, virstantį į depresijos periodą, visuomet ieškome pagalbos, nes norime ištrūkti iš užburto pilko liūno. Aišku, budistiniai pamokymai tokiu atveju sakytų, kad privalome priimti visas esamas emocijas ir būti čia ir dabar.
© Shutterstock nuotr.

Visgi, kas mums gali padėti, kai ieškome savigydos ? Populiaru sakyti : sportas, gera mityba ir grynas oras. Taip, bet šiandien ne apie tai. O apie skaitymo akimirkas, kurios suteikia sielos lengvumo ir kurias bendrai vadiname biblioterapija.

Skaitant lengviau užsimiršti

Pasiimkime į rankas romaną, bulvarinį žurnalą ar verslo naujienų kupiną laikraštį. Nuoširdžiai gilinkimės į tai, ką skaitome. Po kelių minučių savęs vertimo, po penkių bandymų skaityti tą patį sakinį, galiausiai pavyks įsijausti ir susidomėti. Nesvarbu, darysime tai vidury nakties ar tiesiog laisvą atokvėpio minutėlę. Tos akimirkos skaitant suteiks laisvės pojūtį. Laisvės nuo įtampos, nepadarytų darbų, neraminančių minčių ir gal net skaudžios klaidos, padarytos šiandien, vakar ar prieš penkis metus.

Gydymasis skaitant reikalauja pastangų

Kaip ir kiekvienas užsiėmimas, iš kurio tikimės naudos savo savijautai, taip ir skaitymas iš tiesų reikalauja nemenkų pastangų. Taip, knyga leidžia atsipalaiduoti ir užsimiršti, bet nereikia tikėtis stebuklo. Kartais, kad tai įvyktų, teks paplušėti su savo įsijautimu. Skaitymas kaip vaistas veikia būtent tada, kai įsijungiame empatiją ir pradedame tikrą kelionę po romanų vingius.

Kai stengiamės atsiminti herojų vardus ir siužeto veiksmą, kai klausiame savęs : „Kas vakar nutiko Maikui iš Žaliosios gatvės, kai Merė jį paliko vieną?“. Trumpiau tariant, nereikia galvoti, kad tik atsivertus knygą ims gerėti sveikata. Bukai spoksant į raidžių junginius mes nepamesime savo įtampos ir streso. Atvirkščiai, raidės ims dėliotis mums pažįstamų bėdų keliu.

Faktai

Pats žodis biblioterapija – sudarytas iš dviejų žodžių. Lotyniškai biblio - „knyga“ ir graikiškai therapia -„gydymas“. Tai gydymas, gijimas knygų pagalba, kai ieškoma išeities iš ten, kur neramu, negera, skausminga. Jungtinių Amerikos Valstijų bibliotekininkai teikę knygas kariams, besigydantiems traumas po Pirmojo pasaulinio karo, pastebėjo, kad skaitymas teigiamai veikia sveikimo procesą ir padeda greičiau atsigauti.

Įprastai manoma, kad pats biblioterapijos terminas atsirado XX amžiuje, kai 1916 m. S.Crothers mėnesiniame žurnale „The Atlantic Monthly“ parašė straipsnį apie knygų skaitymą kaip vieną iš būdų, padedančių išgyti po sunkių išgyvenimų, depresijų ir pan. Tačiau knygos skaitymo gydantis poveikis buvo jaučiamas gerokai anksčiau, bet nebuvo pavadintas biblioterapijos terminu.

Nuo ko pradėti?

Pradžia prasideda nuo pradėjimo. Kad ir kaip ironiškai tai skambėtų. Pasiimkite į rankas knygą, atsipalaiduokite ir paleiskite visas prieš tai buvusias negandas, pasakykite sau, kad dabar ramybės ir knygos istorijos metas.

Antras žingsnis – žinoti, ką norite skaityti ir ko jums šiuo metu labiausiai reikia. Stebėkite save, išmokite pastebėti ženklus, kurie parodytų kelią link dominančios srities. Galbūt jums visuomet knietėjo domėtis saviugda, tačiau neradote tam pakankamai laiko?

Įsigykite, pasiskolinkite, pasiimkite iš bibliotekos saviugdos knygų. Gal jums maloniausia narplioti detektyvines istorijas su intrigos prieskoniu? Pirmyn, į detektyvų skyrių. Jei esate romantikas(-ė), romanai jūsų visuomet laukia.

Trečias ir paskutinis žingsnis – susiraskite, su kuo padiskutuoti apie tai, ką perskaitote. Tai gali būti draugas, sutuoktinis, knygų klubo kolega arba forumas internete apie knygų skaitymą. Įvertinti tai, ką perskaitote, svarbus žingsnis biblioterapijos kelyje. Taigi paverskite biblioterapiją avantiūra, kuri keltų iššūkius ir skatintų kasdien įveikti dar vieną puslapį, kurioje vis nauji herojų nuotykiai.

Gerų emocijų namai
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė išdėstė savo komandos viziją ir pažėrė netikėtų pastabų kai kuriems ministrams (20)

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sakė, kad į savo komandą, jei...

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (5)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...

Rusijos nešvarios naftos krizė ligi galo neišspręsta: uostus toliau pasiekia užteršta žaliava Rusija nekomentuoja

Rusijos pastangos įveikti beprecedentę naftos taršos krizę buvo nesėkmingos, šaliai pakrovus dar...

LKL užkulisiai: kodėl „Rytas“ nepanoro australo ir kaip pergalės neatnešė net pažadėti „iPhone“ laida „Krepšinio zona“ (31)

Eurolyga jau žino savo šių metų čempionus bei prizininkus, o po poros savaičių juos turės ir...

Mažame Lietuvos mieste dirbančiai gydytojai pacientai negaili pagyrų: kaip jai pavyko tapti visų mylima (27)

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( VLK ) duomenimis, Lietuvoje dirba...

Po kepinančio karščio – audringos liūtys, vėjas ir perkūnija: skelbia, kuriems miestams klius (8)

Antradienio pirmoje dienos pusėje vyraus nepastoviai debesuoti ir sausesni orai .

Sklinda kalbos apie „valstiečių“ partijoje bręstantį sukilimą: Skverneliui mato du kelius (212)

Dar prieš pirmąjį Prezidento rinkimų turą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS...

Valančiūnas – apie FIBA 2019 akistatą su kanadiečiais: pasistengsime „išspardyti užpakalius“ (11)

Atrodė, kad tai eros pabaiga: po septynerių ištikimybės metų Toronto „Raptors“ išmainė...

„Valstiečiai“ siūlo užmiršti Karbauskio kalbas ir žiūrėti į ateitį (153)

Porą savaičių blaškęsi ir traukimusi iš valdžios rinkėjus gąsdinę „valstiečiai“...

Tūkstančiams dirbančių – lemtingas galvosūkis dėl pensijų: termino pabaiga negailestingai artėja (94)

Kokio dydžio pensiją gausite? Ar likti II pakopos pensijų fonduose? Klausimai, kuriuos sau užduoda...