Nesvarbu, išgyvename trumpalaikius nemalonumus ar liūdesį, virstantį į depresijos periodą, visuomet ieškome pagalbos, nes norime ištrūkti iš užburto pilko liūno. Aišku, budistiniai pamokymai tokiu atveju sakytų, kad privalome priimti visas esamas emocijas ir būti čia ir dabar.
© Shutterstock nuotr.

Visgi, kas mums gali padėti, kai ieškome savigydos ? Populiaru sakyti : sportas, gera mityba ir grynas oras. Taip, bet šiandien ne apie tai. O apie skaitymo akimirkas, kurios suteikia sielos lengvumo ir kurias bendrai vadiname biblioterapija.

Skaitant lengviau užsimiršti

Pasiimkime į rankas romaną, bulvarinį žurnalą ar verslo naujienų kupiną laikraštį. Nuoširdžiai gilinkimės į tai, ką skaitome. Po kelių minučių savęs vertimo, po penkių bandymų skaityti tą patį sakinį, galiausiai pavyks įsijausti ir susidomėti. Nesvarbu, darysime tai vidury nakties ar tiesiog laisvą atokvėpio minutėlę. Tos akimirkos skaitant suteiks laisvės pojūtį. Laisvės nuo įtampos, nepadarytų darbų, neraminančių minčių ir gal net skaudžios klaidos, padarytos šiandien, vakar ar prieš penkis metus.

Gydymasis skaitant reikalauja pastangų

Kaip ir kiekvienas užsiėmimas, iš kurio tikimės naudos savo savijautai, taip ir skaitymas iš tiesų reikalauja nemenkų pastangų. Taip, knyga leidžia atsipalaiduoti ir užsimiršti, bet nereikia tikėtis stebuklo. Kartais, kad tai įvyktų, teks paplušėti su savo įsijautimu. Skaitymas kaip vaistas veikia būtent tada, kai įsijungiame empatiją ir pradedame tikrą kelionę po romanų vingius.

Kai stengiamės atsiminti herojų vardus ir siužeto veiksmą, kai klausiame savęs : „Kas vakar nutiko Maikui iš Žaliosios gatvės, kai Merė jį paliko vieną?“. Trumpiau tariant, nereikia galvoti, kad tik atsivertus knygą ims gerėti sveikata. Bukai spoksant į raidžių junginius mes nepamesime savo įtampos ir streso. Atvirkščiai, raidės ims dėliotis mums pažįstamų bėdų keliu.

Faktai

Pats žodis biblioterapija – sudarytas iš dviejų žodžių. Lotyniškai biblio - „knyga“ ir graikiškai therapia -„gydymas“. Tai gydymas, gijimas knygų pagalba, kai ieškoma išeities iš ten, kur neramu, negera, skausminga. Jungtinių Amerikos Valstijų bibliotekininkai teikę knygas kariams, besigydantiems traumas po Pirmojo pasaulinio karo, pastebėjo, kad skaitymas teigiamai veikia sveikimo procesą ir padeda greičiau atsigauti.

Įprastai manoma, kad pats biblioterapijos terminas atsirado XX amžiuje, kai 1916 m. S.Crothers mėnesiniame žurnale „The Atlantic Monthly“ parašė straipsnį apie knygų skaitymą kaip vieną iš būdų, padedančių išgyti po sunkių išgyvenimų, depresijų ir pan. Tačiau knygos skaitymo gydantis poveikis buvo jaučiamas gerokai anksčiau, bet nebuvo pavadintas biblioterapijos terminu.

Nuo ko pradėti?

Pradžia prasideda nuo pradėjimo. Kad ir kaip ironiškai tai skambėtų. Pasiimkite į rankas knygą, atsipalaiduokite ir paleiskite visas prieš tai buvusias negandas, pasakykite sau, kad dabar ramybės ir knygos istorijos metas.

Antras žingsnis – žinoti, ką norite skaityti ir ko jums šiuo metu labiausiai reikia. Stebėkite save, išmokite pastebėti ženklus, kurie parodytų kelią link dominančios srities. Galbūt jums visuomet knietėjo domėtis saviugda, tačiau neradote tam pakankamai laiko?

Įsigykite, pasiskolinkite, pasiimkite iš bibliotekos saviugdos knygų. Gal jums maloniausia narplioti detektyvines istorijas su intrigos prieskoniu? Pirmyn, į detektyvų skyrių. Jei esate romantikas(-ė), romanai jūsų visuomet laukia.

Trečias ir paskutinis žingsnis – susiraskite, su kuo padiskutuoti apie tai, ką perskaitote. Tai gali būti draugas, sutuoktinis, knygų klubo kolega arba forumas internete apie knygų skaitymą. Įvertinti tai, ką perskaitote, svarbus žingsnis biblioterapijos kelyje. Taigi paverskite biblioterapiją avantiūra, kuri keltų iššūkius ir skatintų kasdien įveikti dar vieną puslapį, kurioje vis nauji herojų nuotykiai.

Gerų emocijų namai
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gražiausias Lietuvos kaimas, kuriame liko vos 6 gyventojai: sodybos kaina čia siekia 200 tūkst. (20)

Gražiausiu Lietuvos kaimu išrinkti Grabijolai – mažas, miškuose pasislėpęs kaimelis tarp...

Ugniagesiai perspėja ruoštis: smarkiai lis, numatoma perkūnija ir škvalas (31)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos apsaugos ministerijos išplatino perspėjimą, kad...

Krizė Vokietijoje: pildosi perspėjimai dėl pasekmių visai Europai (84)

Nutiko tai, dėl ko dar 2015 metais, svetingumo kultūros apogėjuje, būgštavo žymus vokiečių...

Padėtis tragiška: liepsnos kėsinosi į Kuršių neriją (3)

Užsitęsusi sausra kelia didelį nerimą – vieną po kito gaisrai niokoja šalies miškus . Vos...

Netikėtas gyvenimo posūkis paskatino imtis veiklos, kurios pinigais neįkainosi

Tolerancija, visų socialinių grupių gerovė – tokie įprasti ir nedaug atskleidžiantys žodžiai...

Gražulis neneigia vaiko mamai siūlęs darytis abortą (567)

Seimo narys Petras Gražulis su palangiške Birute Navickaite susilaukė vaiko, tokia žinia...

Paauglio sumušta „X Faktoriaus“ žvaigždė Miglė Pivoriūnaitė pasipiktino teismo sprendimu: nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori (59)

Projekte „ X Faktorius " išgarsėjusi atlikėja Miglė Pivoriūnaitė prabilo apie skaudžią...

Vilniečiai gelbėdamiesi nuo karščio maudosi pačiame centre esančiame fontane (15)

Jau kuris laikas sausrai nepaliekant Lietuvos, gyventojai nuo karščio gelbėjasi įvairiais būdais....

Mikutavičius: noriu perduoti Žilvino Grigaičio žinutę (14)

„Tiesą sakant, šimtmetį aš jau atšvenčiau žiemą ir jau spėjau pamiršti. Man sunku ką nors...

Artėjant savaitgaliui būtina žinoti: specialiame žemėlapyje – miškai, į kuriuos eiti draudžiama (31)

Dėl išaugusio gaisringumo beveik trečdalis Lietuvos savivaldybių apribojo patekimą į miškus ,...