Šiais laikais dažnai kalbame apie moteris: apie jų teises, apie moteris valdžioje, apie moteriškumą ir pan. O koks gi šiuolaikinis vyras ir kas apskritai yra vyriškumas? Rašytojas ir filosofas Justinas Kisieliauskas sako, kad šių dienų vyras yra visai kitoks nei ankstesnių laikų – jis yra moteriškas.
© Shutterstock nuotr.

„Nors per visą istoriją ir buvo moteriškų vyrų: prisiminkime Dendį, Romos laikus, kuomet imperatoriai šalia savęs laikydavo berniukus patarnautojus, kurie buvo labai stipriai moteriški, tai nuo tų laikų yra persidavęs tas vyro moteriškumas, kas šiais laikais vyrą labai stipriai pastato į krizę. Į krizę, į kurią mus atvedė demokratija ir pramoninė revoliucija, kuri iš esmės pakeitė vyro rolę visuomenėje“, - laidoje „Naujoji karta“ kalbėjo J. Kisieliauskas.

Jis pasakojo, kad vieną kartą buvo paklaustas, kas, jo nuomone, yra vyras. J. Kisieliauskas tada atsakė, kad vyras – tai moteris, sužalota socialinių normų ir genetikos. Atsakymas klausiantįjį nustebino.

„Kuomet pradėjau giliau nagrinėti, kas yra vyras, supratau, kad nuo vyro iki moters yra labai nedidelis žingsnelis. Kad vyras XXI amžiuje pataptų moterišku arba būtu apkaltintas „motierizmu“, ko niekada moterys nėra apkaltinamos iš kitos pusės, t.y. „vyrizmu“, tai yra labai nesunku sulaužyti tą trapią ribą. Šių laikų vyras – beveidis, pasimetęs individas, netyčia savo 23-ioje chromosomoje turintis y raidelę, kuri žymi moteriškumą“, - kalbėjo rašytojas ir filosofas.

Pasak jo, vyriškumo išmokti nereikia, jį reikia jausti. J. Kisieliausko teigimu, šiandienos vyrai yra atspindys to, ko reikia visuomenei ir rinkai. „Jei rinkai reikia moteriško vyro, rinka gauna moterišką vyrą. Jei rinkai reikia vyro, kuris augina vaikus, rinka jį gauna. Jei rinkai reikia kareivio, kaip buvo praeitame amžiuje, rinka turėjo daug kareivių. Rinka tai gauna per visuomenės normas, mediją, pradedant nuo auklėjimo, to, kas mus supa darželyje, mokykloje, universitete.“

„Moterys, kurios vienu momentu nori vyro, kuris būtų Konanas Barbaras, o kitu momentu nori vyro, kuris būtų Leonardas DiCaprio iš „Titaniko“, yra sunku suvokti. Kada jos gavusios vieną, juo nusivilia, gavusios kitą, juo nusivilia, ir ima ieškoti viduriuko iš „The Great Gatsby“ ar kažko panašaus – tokių vyrų yra reta. Galbūt tas vyras, tas aukso viduriukas, kuris nėra nei per daug maskuliniškas, nei per daug femininiškas, ir yra visuomenės siektinas idealas“, - pasakojo J. Kisieliauskas.

VDU universiteto dėstytojas Vytautas Liesionis nurodė, kad nors ir vyrai per dešimtmetį labai pasikeitė, tačiau vyriškumas moteriai ir anksčiau, ir dabar reiškia saugumą. „Vyras yra tas, šalia kurio moterys jaučiasi saugiai. Visomis prasmėmis: tiek fizinės aplinkos, tiek supratimo, tiek pastovumo, žodžio ir t.t. Čia visiškai nekalbama apie buvimą „mačo“, - laidoje kalbėjo V. Liesionis.

Pasak jo, šiuolaikinė visuomenė nedaug gilinasi į žmogaus vidines savybes, kas atsispindi ir vyruose:

„Šiandieninė visuomenė sparčiais žingsniais eina savęs išreiškimo per daiktus, materiją, išvaizdą keliu, o ne tuo, kas tu ten esi iš tikrųjų. Tiek moterys, tiek vyrai yra nuėję tuo keliu – mados, šukuosenos, auskarai, tatuiruotės – viskas tvarkoje, tas yra normalu. Jei šiandien matome vyrą, kuris visu tuo gyvena iki 25 metų, tai viskas normalu, bet jei taip save išreiškiu, būdamas 50-ies, tai kažkas ne taip...“ – kalbėjo V. Liesionis.

Visą laidos „Naujoji karta“ įrašą klausykite čia.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (237)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (204)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Pikul žaidžia atviromis kortomis: apie santuokos užkulisius ir kitus galimus Jasaičio romanus su žinomomis moterimis (24)

Pastaruoju metu kone visa lietuva stebi skaudžią dviejų žmonių santykių dramą. Susipykę...

Savaitgalį laukia gražūs orai, o po jų – fantastiški karščiai (27)

Iškeliaujanti gegužė karščio mėgėjų nenuvils ir toliau: karštas bus ne tik savaitgalis, bet...

Vairuotojai sunerimo: eismo ženklai perspėja apie karo grėsmę? (22)

Geltonos spalvos ženklų su stilizuotais tankų ir šarvuočių atvaizdais buvo pastebėta Lenkijoje...

Nužudymo bylą išsprendė tik praėjus 36 metams: žudikas vaikščiojo visai šalia (5)

JAV Teksaso valstijoje pareigūnai išsprendė nedidelį miestelį sukrėtusio Beth Bramlett...

Fenomenalus LeBrono benefisas išplėšė Love'o netekusiems „Cavaliers“ septintąsias rungtynes (24)

NBA Rytų konferencijos finalo laimėtojas pirmą kartą po penkerių metų pertraukos spręsis...

Kodėl po uodo įkandimo taip ilgai vargina niežulys?

Kai uodas įkanda, jis ne tik išsiurbia žmogaus kraujo , bet ir įšvirkščia savo seilių....

„Akropoliuose“ vyksta „Jamam“ nuolaidų akcija (4)

Penktadienį ir šeštadienį prekybos ir pramogų centruose „Akropolis“ vyksta nuolaidų akcija...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (76)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...