Vardijant geriausias sekretorės savybes, vaizduotėje iškyla moters portretas. Manoma, kad būtent moterys geba lengviau bendrauti, yra organizuotos, gali vienu metu atlikti kelias užduotis. Ar galėtų vyras vienu metu gurkšnoti alų ir perjunginėti televizijos kanalus? Greičiausiai jam tektų plauti marškinėlius po tokių veiksmų. Moteris puikiai atlieka reikalų koordinatorės vaidmenį būdamos bet kokio amžiaus.
Sekretorius
© Corbis/Scanpix

Atsakinėjimas į telefono skambučius, vadovo darbotvarkės tikrinimas, susitikimų planavimas, el. laiškų rašymas – šiuose reikaluose vyras sunkiai įsivaizduojamas. Tačiau iš tiesų yra vyrų sekretorių, galinčių šiuos darbus atlikti ne prasčiau ar net geriau už moteris. Tai patvirtina geriausio sekretoriaus Vokietijoje rinkimai.

Rinkimuose dalyvavo abiejų lyčių atstovai, o nugalėtoju tapo 32 metų vyras Markas Oliveris Schlichtmannas. Tapti sekretoriumi jį paskatino motina, dirbusi sekretore. Įkvėptas stiprių organizacinių motinos gebėjimų, puikaus užsienio kalbų išmanymo, jaunuolis nutarė pasekti jos pėdomis. Konkurso nugalėtojas sekretoriumi dirba septynerius metus ir priklauso 1–2 proc. vyrams Vokietijoje, dirbantiems tokį darbą. M. O. Schlichtmannas dirba tarptautinėje teisės bendrovėje Hamburge.

Australijoje vyrai sekretoriai sutinkami dažniau nei Vokietijoje. Tyrimo duomenimis, beveik 87 proc. Australijos tarnautojų tiki, kad vyrų sekretorių darbovietėse galėtų būti daugiau. Daugėjant vadovių moterų, atsiranda sekretorių vyrų poreikis. Australijoje daugėja vyrų, dirbančių asmeniniais sekretoriais ar asistentais. Apie 60 proc. respondentų pažymėjo, kad yra susidūrę su sekretoriumi vyru dabartiniame ar ankstesniame darbe.

Australijoje pastarąjį penkmetį sekretoriaus vaidmuo itin pasikeitė. Jis ne tik patiekia arbatos ir atsakinėja į telefono skambučius, bet ir atlieka tam tikrus darbuotojų tyrimus, moka naudotis naujausiomis technologijomis. Bankininkystės ir finansų sritis dažniausiai pasiūlo darbą vyrams sekretoriams, po to būtų ryšių su visuomene, reklamos ir pramogų, informacinių technologijų ir žmogiškųjų išteklių sritys. Tačiau Australijoje stereotipų neišvengia automobilių ir prekybos paslaugos, kur dominuoja vyresnio amžiaus vadovai, kurie dirbti sekretore renkasi moterį.

Jeigu Lietuvoje vyras tampa sekretoriumi, manoma, kad jam tai laikinas darbas, kad dėl kokių nors priežasčių (pavyzdžiui, studijų) gyvenimas privertė imtis šio darbo. Užsienyje irgi tokie vyrų sekretorių pavyzdžiai stebina aplinkinius – personalo atranką vykdančius specialistus, atrankos konkurentes moteris, o įsidarbinus – visą kolektyvą. Vyrai, dirbę sekretoriais, pripažįsta, kad darbe moterys, išvydusios vyrą sekretoriaus kėdėje, klausia, kokiu tikslu jis čia atėjo padirbėti, kokios karjeros tikisi.

Niekas nemano, kad vyras dirbs tokį darbą ilgesnį laiką. Pasitaiko atvejų, kai į sekretoriatą užsukę lankytojai klausia: „O kur mergaitė?“ Jie mano, kad sekretorė trumpam išėjo. Atsakymą, kad sekretorius yra jis, vyras, aplinkiniai priima nepatikliai. Netgi vadovai vyrui sekretoriui paveda šiek tiek kitokias užduotis nei sekretorei moteriai. Pavyzdžiui, spausdinimo darbus paskiria kitai įmonės darbuotojai, nes spausdinimą laiko netinkamu darbu vyrui.

Vadovui smagu su sekretoriumi vyru pasikalbėti apie sporto varžybų rezultatus, mašinas, politiką, barus, pasidalyti anekdotais. Vyrai sekretoriai pripažįsta, kad įmonėse neretai jaučiasi baltomis varnomis, nes jie nėra nei tipiškos sekretorės moterys, nei tam tikros grandies vadovai. Sekretoriai vyrai dažnai išvengia užduoties patiekti kavos posėdžių dalyviams (vadovui nepriimtina prašyti patarnauti vyro). Tačiau jiems tenka nešioti sunkias dėžes su vokais, blankais ar taisyti kopijavimo aparatus.

Jeigu sekretoriumi dirba studentas ar žmogus, užsiimantis papildoma veikla, jis į sekretoriavimą dažnai ir pats žiūri kaip į žaidimą. O išeidamas mato, kad nepakeitė stereotipinės darbuotojų nuomonės, kad gera sekretorė gali būti tik moteris.

Vis dėlto interneto portaluose vyrai išdrįsta klausti patarimų, ar jiems vertėtų išbandyti sekretoriaus darbą. Dauguma juos palaiko sakydami, kad, jeigu yra galimybė, kodėl ja nepasinaudoti, nepabandyti ko nors nauja? Primenama, kad nors gydytojų ar mokytojų daugiausia yra moterų, neretai į atmintį kaip puikiausias mokytojas ar gydytojas, sutiktas mūsų gyvenime, įstringa vyras.

Projekto sekretorius

Darbo rinkoje darbo vieta vis dažniau siejama su tam tikru projektu. Projekto administracinio personalo gretose (šalia projekto vadovo, koordinatoriaus, finansininko, viešųjų pirkimų specialisto) savo vietą vis dažniau randa ir projekto sekretorius. Priimtas dirbti projekte, šis darbuotojas rengia sutartis, rūpinasi užsakymų priėmimu ir keitimu, draudimu. Galbūt todėl, kad projektuose darbuotojai uždirba daugiau (ypač jeigu tai tarptautiniai projektai), projekto sekretoriaus darbo vyrai nesibaido.

Projektų sekretoriaus darbui pasirenkamos asmenybės, pasitikinčios savimi ir nebijančios dirbti įgyvendinant didelius projektus su verslo lyderiais, ekspertais, skirtingų kultūrų ir tautų atstovais. Iš projekto sekretoriaus reikalaujama lankstumo, iniciatyvumo, administravimo patirties, orientacijos į komandinį darbą, gebėjimą dirbti grupėmis ir individualiai.

Projekto sekretoriaus pareigos apima atsakinėjimą į skambučius, svečių sutikimą ir nukreipimą į skyrius ar kitas įstaigas, dokumentų rengimą, įmonės susitikimų planavimą įmonėje ir už jos ribų, darbotvarkės valdymą, konferencijų planavimą, bylų (popierinių ir elektroninių) tvarkymą.

Projekto sekretoriaus darbas apima ir ataskaitų rengimą, informacijos paiešką ir išsamesnių tyrimų atlikimą, susirinkimų medžiagos rengimą, pažintinių maršrutų svečiams sudarymą, švenčių organizavimą. Iš pažiūros daugelis darbų atrodo gana moteriški, tačiau užmokestis to vertas, nes kai kurių projektų vertė – ne milijonai, o bilijonai dolerių ar eurų.

Tokiems dideliems projektams ieškomas sekretorius, įgijęs ne žemesnį kaip administravimo, sekretoriavimo ar valdymo bakalauro išsilavinimą, turintis ne mažesnę kaip penkerių metų darbo patirtį ir techninių žinių (jeigu projektas susijęs su įrenginiais, statybomis, IT), gebantis itin greitai sisteminti žinias ir atlikti užduotis. Ieškodami sekretoriaus darbdaviai nenurodo lyties, tačiau plačios atsakomybės ribos, aukšta kvalifikacija ir, žinoma, didesnis užmokestis vilioja konkurse dalyvauti vyrus.

Projekto sekretoriaus atlyginimas yra konkurencingas, tačiau darbas laikinas, todėl į jį atsargiai žvelgia moterys, kurioms svarbiau ne atlyginimas, o stabilumas ir saugumas. Projektai dažniausiai trunka dvejus ketverius metus, ir po to laukia nežinomybė, gąsdinanti moteris, ypač tas, kurios augina vaikus.

Sekretoriavimas – dabar labiau moterų profesija, nors prieš Antrąjį pasaulinį karą dauguma sekretorių buvo vyrai. Moterys sekretorės yra ne tik žavėjimosi objektas, bet daugeliu atvejų – organizacijos „stuburas“, paslapčių saugotojos, vertingų įžvalgų ir patarimų vadovui teikėjos.

Sekretoriai vyrai šiomis dienomis kelia nuostabą, tačiau tikėtina, kad gausėjant moterų vadovių, dalis jų savo dešiniąja ranka pasirinks sekretorių vyrą. Be to, statybos inžinerijos, informacinių technologijų, automobilių pramonės ir panašiose srityse, reikalaujančiose techninių žinių, sekretoriai vyrai labiau laukiami nei moterys.

Apibendrinant galima teigti, kad sekretoriaus vaidmeniui reikalingi abiejų lyčių atstovai, svarbu, kad jie būtų organizuoti, gebėtų susidoroti su įtampa ir darbų atlikimo terminais.

Naujajame žurnalo „Biuro administravimas“ numeryje skaitykite:

Įsakymą pakeisti galima keliais būdais: vieno punkto formuluotę (tekstą) pakeisti kita; papildyti jį kitais naujais punktais ar skyriais bei pripažinti negaliojančiais įsakymo punktus, skyrius ar net visą įsakymą. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje – ĮSAKYMO PAKEITIMO ĮFORMINIMAS.

Kasdien mums reikia daug ir įvairios informacijos. Dažniausiai jos ieškodami naudojamės žinoma paieškos tarnyba Google, tačiau tik nedaugelis interneto vartotojų žino apie papildomas Google sistemos komandas ir operacijų ženklus, kuriais galima gauti ypač tikslius užklausų rezultatus. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje – „GOOGLE“ PAIEŠKOS TARNYBA – GERAS PAGALBININKAS IEŠKANT INFORMACIJOS.

Akys yra ne tik sielos veidrodis, bet ir langas į pasaulį. Tačiau daugelis biuro administratorių, ypač ilgau padirbę kompiuteriu, pradeda skųstis akių nuovargiu, regėjimo sutrikimais. Kaip organizuoti darbą, kad akys nepavargtų ir išliktų sveikos? Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje – PASIRŪPINKIME SIELOS VEIDRODŽIU – AKIMIS.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos (26)

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (10)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Nykstančios Lietuvos paradoksas: rinkimuose išryškėjo įdomi tendencija (178)

Diskusijų dėl dvigubos pilietybės įteisinimo fone išryškėjo įdomus mūsų šalies paradoksas...

Patekęs į avariją nusivylė draudimu: daugiau su jais reikalų neturėsiu (204)

Draudimo paslaugų kainos kyla kaip ant mielių, tačiau garantijų, kad ištikus bėdai žmogus...

Išskirtinė vieta pavalgyti Vilniuje: pasiūlė tai, ko dar niekas kitas neturi (28)

Legendomis apipintame Šventaragio slėnio skvere, Vilniuje, kur pro langus matyti pati Katedra,...

Sušalę vilniečiai: gatvės praeivių stilius stebina net ir žiemą

Suspaudus stingdančiam šalčiui DELFI Stilius nutarė pasižvalgyti po Vilniaus senamiestį ir...

Chirurgas perspėja, koks pilvo skausmas – pavojingiausias, ir kaip atitolinti vėžį (41)

Kiekvienais metais nustatoma apie 1600 naujų storosios žarnos vėž io atvejų ir apie 1000...

Jei bijote pasenti – teks laikytis šių taisyklių (12)

Kiekviena karta siekia išsaugoti jaunystę ir tam tikslui naudoja pačius įvairiausius metodus....

Atostogos lietuvių pamėgtame Egipte: ką veikti nenorintiems drybsoti pliaže (9)

Poilsiautojų iš Lietuvos gretose Egipto kurortai Hurgada ir Šarm aš Šeichas jau daugiau nei...

Rusijos oligarchų žaidimai – pasiruošimas naujam Kremliaus režimo etapui (19)

2017 m. gruodį Rusija minėjo Visos Rusijos nepaprastosios komisijos, geriau žinomos tiesiog kaip...