aA
Turiu problemų bendraujant. Galbūt todėl, kad esu šiek tiek labiau intravertas. Kartais kompanijoje norisi papasakoti savo nuotykį, atsiminimą ar kažką panašaus, bet manęs žmonės nesiklauso. Atrodo, lyg jiems būtų labai neįdomu. Lyg niekas negirdėtų. Nors, kai kalba kiti žmonės, juos puikiai girdi ir jų klausosi...
Susimąstęs vyras
© Shutterstock nuotr.

Dar esu pastebėjęs, kad neaiškiai šneku (kalbu po nosimi, neaiškiai tariu kai kuriuos žodžius), bei manau, kad kiti yra įgavę kompanijos simpatiją, todėl kompanija įdėmiai klausosi. Noriu paklausti, kaip padaryti, kad manęs kiti klausytųsi ir nenusisukinėtų, kai šneku? Kaip juos sudominti? Kokių veiksmų reikėtų imtis? Ir kaip apskritai būti kalbesniu?

Pataria psichologė Jūratė Selilienė

Ačiū jums už atvirą laišką. Jame sutalpinote daug jausmų ir išgyvenimų...

Taigi kodėl žmonės jūsų nesiklauso? Gali būti kelios priežastys: jų nedomina tai, ką jūs sakote; jiems svarbiau, ką tuo metu mąsto ir išgyvena jie patys; galbūt jūsų nuotykiai, atsiminimai yra pasakojami ne vietoje ir ne laiku, t. y. neįsiklausote, ką tuo metu kalba šalia esantys ir pan.

Bandžiau įsijausti į jūsų situaciją bei žodžius, ir man kilo keli klausimai: ar jie išties jūsų nesiklauso, ar jūs taip jaučiatės – jūs rašote: „toks jausmas, lyg jiems būtų labai neįdomu. Lyg niekas negirdėtų“. Tuo pačiu sakote: „nors kai kalba kiti žmonės, juos puikiai girdi ir jų klausosi“. Tampa neaišku, pagal ką jūs sprendžiate, kad vienų klausosi, o kitų ne.

Jūsų situacija man priminė žmogų iš darbinės praktikos, kurio nepasitikėjimas savimi bei savęs nuvertinimas buvo tokio aukšto lygio, kad klientas į kitų žmonių (kolegų, šeimos narių, draugų) žvilgsnius, judesius, ištartus žodžius reaguodavo labai jautriai ir žodį, žvilgsnį prisiimdavo sau, t. y. jis dažnai bendravime su kitais jautėsi prastai, nes galvojo, kad jį supantys žmonės jį nuvertina, nemyli, jeigu jo nepagiria, nepastiprina, nesišypso ir pan. Tačiau esminis sunkumas – žmogus pakankamai neigiamai mąstė apie save ir savo sugebėjimus.

Tokiu atveju buvo labai svarbu klientui suprasti bei atrasti gilumines savęs nuvertinimo priežastis, nustumtas situacijas, kai buvo nuvertintas ir neišgirstas, nepastiprintas šalia esančių suaugusiųjų, kai buvo vaikas, bei atrasti stipriąsias savo asmenybės pusės, išmokti tinkamai save vertinti. Galbūt pastarasis mano pateiktas pavyzdys kažkuo primins jūsų gyvenimą ir tai bus viena iš galimybių padėti sau, atrasti neįsiliejimo į kompaniją priežastis bei kurti turtingesnius santykius, kur jausitės laimingas.

Kitas svarbus momentas – paklausti savęs, kodėl kompanija, kurioje esate, jums svarbi, ar tai jūsų draugai, ką, būdamas tų žmonių draugijoje, gaunate ar tikitės gauti (šilumą, supratingumą, priėmimą ir pan.). Jeigu vis dėlto kompanijoje esantys žmonės išties jus ignoruoja, t. y. nenori jūsų girdėti, kyla klausimas, ar tai tas ratas žmonių, kuriame vertėtų būti, ar tai jūsų draugai, nes tikri draugai jus priimtų tokį, koks jūs esate iš tikrųjų, sugebėtų taktiškai pasakyti dalykus, kurie jumyse nepatinka. Juk kiekvienas žmogus turi savo stipriųjų ir silpnųjų asmenybės pusių ir tai yra normalu.

Kitas dalykas – pastebėkite, ar visada jūs kalbate po nosimi ir/ar neaiškiai tariate kai kuriuos žodžius – galbūt tai būdinga tik tada, kai jūs nerimaujate, bijote būti atstumtas, kai norite įtikti ir patikti žmonėms, pasakyti daug įdomaus ir besistengdamas pradedate skubėti. Daryčiau prielaidą, kad jums labai svarbu patikti ir įtikti kitiems, kažkaip sudominti“ šalia esančius žmones, jaustis reikalingu ir jeigu, jūsų požiūriu, to neįvyksta, galimai jaučiatės liūdnas, „graužiate“, dar labiau save nuvertinate, pykstate.

Kai jūs klausiate, „kokių veiksmų imtis, kad sudomintumėte“, manau, kad jokių išskirtinių žingsnių daryti nereikėtų. Labai svarbu bendravime su kitais likti savimi, tokiu, kokiu esate iš tikrųjų, nesistengti būti kažkuo, būti tokiu, kokiu nori matyti kompanija, ir taip prarasti save. Juk tik nuoširdumas gimdo nuoširdumą, tikrumas – tikrumą.

O „kaip apskritai būti kalbesniu“ – vienintelio atsakymo nėra. Svarbiausia - suprasti ir atrasti priežastis, trukdančias jums kalbėti (gal baimė nusikalbėti, būti nesuprastam, neišgirstam, nuvertintam ir pan.). Labai svarbu užčiuopti gyvenimo momentus, t. y. kas jus galimai nuvertino, iš ko trūko pastiprinimo, galbūt jums buvo keliami per aukšti reikalavimai ir geras buvote tik tada, kai viską gerai darydavote.

Nepamenu, koks autorius yra pasakęs, kad vaikas gimsta tarsi švari lenta ir kiekvienas pakeleivis palieka jame pėdsaką. Pirmi žmonės vaiko gyvenime yra tėvai. Jie, draugai, pedagogai suformuoja kiekvieną žmogų tokiu, koks yra – koks esate jūs. Ir jeigu kai kurios savybės, charakterio bruožai ar gyvenimo patyrimai trukdo užmegzti ir išlaikyti kontaktą su kitais žmonėmis, jeigu jaučiate, kad iškilo, kaip pats sakote, bendravimo problemų, svarbu stabtelėti ir pamąstyti, suvokti savo neigiamų jausmų kilimo bei atrasti iškilusių problemų, sunkumų priežastis, surasti sprendimo būdus tam, kad būtumėte laimingesnis, kad iki galo atrastumėte atsakymus į savo klausimus.

Ir geresniam savęs bei savo jausmų, išgyvenimų supratimui kartais žmogui reikia specialisto (psichologo, psichoterapeuto) pagalbos, nes drauge lengviau atrasti išeitis iš tam tikrų gyvenimo situacijų. Jaučiu, kad tinkamas jūsų savęs vertinimas – tai stebuklingas raktas į geresnį savęs ir kitų žmonių pažinimą...

Sėkmės jums!
Jūratė

***************************************************************
Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Turistus viliojantis miestas pasitinka griežtomis taisyklėmis ir „sausuoju“ įstatymu (20)

Prakalbus apie Jungtinius Arabų Emyratus dažniausiai iš karto pagalvojama apie Dubajų. Tačiau...

Psichozė, neįgalumas ar net mirtis: populiarėjančių naujų narkotikų poveikis gąsdina patyrusius Lietuvos medikus (54)

Kai kalbame apie naująsias psichoaktyviasias medžiagas, galime pasakyti, kad tai yra terra...

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva (214)

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Julijai anytos išmokytas užsiėmimas virto sėkmingu verslu: klientai nepagaili atvažiuoti ir keliasdešimt kilometrų (30)

Prieš keletą metų per motinystės atostogas iš savo anytos išmokusi gaminti sūrius, Julija...

Arūnas Valinskas turi genialų klausimą tėčiams, kurie mano, kad vaikų auginimo atsakomybė skirta tik moterims (9)

Seime dirbantis Arūnas Valinskas jaunesnysis ir jo mylimoji, burnos higienistė Viktorija...

Smurtą arenoje pasmerkęs Adomaitis: tai blogiausios sezono rungtynės (86)

LKL lyderių akistatoje intriga laikėsi tik pirmą ketvirtį: Vilniaus „Rytas“ (5/1) namuose...

Deimantė Kazėnaitė: savo neturėjimas yra blogiausia, kas gali nutikti žmogui (21)

Žinoma vizažistė ir populiari nuomonės formuotoja Deimantė Kazėnaitė nuolat žavi tobulais...

Panevėžys prieš 400 metų: legendos apie vilku paverstą seniūno sūnų ir krikščionybei besipriešinantys vietiniai (17)

Tarpukaryje rytų Lietuvos sostine tituluoto miesto gyvenimas tekėjo vėžio žingsniu. Manoma, kad...

Okinavos ilgaamžių paslaptis – kitokia mityba (5)

Įvairių šalių gyventojai nuo seno ieško jaunystės eliksyro, o neseniai buvo susidomėta...