aA
Turiu tokią problemą: sunku sukoncentruoti dėmesį, apsistoti ties viena užduotim. Pastaruoju metu tai man ypač aktualu, nes vis labiau pastebiu, kad sunku atlikti kokią nors užduotį, jei ji reikalauja nors kokio kruopštumo, pastangų ar koncentracijos. Tiesiog blaškaisi nuo A iki B ir tiek.
Knyga, skaitymas
© Corbis/Scanpix
Man 27 m., mokydamasis vidurinėje mokykloje iki 10-11 klasės buvau "pirmūnas", deja, kuo toliau, tuo labiau tas pasireiškia. Stengiuosi vartoti įvairius vitaminus, gerinančius atmintį, spręsti kryžiažodžius ir pan., bet tas ne itin padeda. Net ir dabar rašant sunku viską sudėlioti į vietas. Keisčiausia, kad nematau jokios galimos priežasties, jokių ypatingų finansinių, sveikatos ar asmeninių problemų. Dirbu užsienyje, bet darbas nėra varginantis nei fiziškai, nei protiškai. Nebent laisvalaikiu daug laiko praleidžiu prie kompiuterio. Ar galėtumėt ką nors patarti? Gal tai paveldimumas ar kokios "cheminės" priežastys (trūksta vitaminų)?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Išsiblaškymas gali būti dvejopas. Pirmuoju atveju tai yra sunkumas susitelkti ar atsilaikyti pašaliniams trukdžiams, antruoju – didelis įsitraukimas į vieną veiklą, projektą ir negebėjimas perkelti dėmesio prie kitų stimulų. Iš laiško autoriaus aprašymo atrodo, kad plačiau reikėtų kalbėti apie pirmąjį variantą. Šio išsiblaškymo priežastys gali būti įvairios: emocinis susijaudinimas, pervargimas, nerviniai susirgimai, per didelė stimuliacija.

Jei sunkumas sutelkti dėmesį verčia nerimauti ir trukdo kasdienei veiklai, verta pasikonsultuoti su specialistu ir atlikti išsamesnius tyrimus. Kita vertus, gali būti, kad susidūrėme su pakankamai dažnu pervargimo nuo išorinės intensyvios stimuliacijos reiškiniu.

Šiuo metu vis daugiau žmonių išgyvena dėmesio sutelkimo sunkumus. Dažna to priežastis yra didelis informacijos kiekis, kuris dažniausiai nėra įprasminamas dėl laiko ir energijos stokos. Žmogus, būdamas nuolatinėje intensyvių stimulų apsuptyje (televizija, kompiuteris, internetas, reklaminiai stendai, spalvingi užrašai, stiprūs garsai ir t.t.), išmoksta atsiriboti nuo jų. Tuo pačiu silpnėja bendras gebėjimas susikoncentruoti ties reikiama veikla.

Norint gerinti šį įgūdį, svarbu atsiriboti nuo varginančių ir dėmesio funkcijas silpninančių dirgiklių (didelio triukšmo, vaizdiškai intensyvios aplinkos, ilgo televizoriaus žiūrėjimo, intensyvaus laiko leidimo prie kompiuterio ir t.t.). Kitas svarbus dalykas, stiprinantis gebėjimą sukaupti ir išlaikyti dėmesį, yra poilsis. Užsiimant bet kokia veikla patartina daryti reguliarias pertraukėles, skirti pakankamai laiko miegui, kitai maloniai, atpalaiduojančiai, smegenų neapkraunančiai ir ne ypač stimuliuojančiai veiklai.

Taip pat yra eilė pratimų, kuriuos galite atlikti, norint kiek įmanoma labiau atstatyti silpstantį gebėjimą susikaupti ir išlaikyti dėmesį. Čia aprašysiu kelis.

1. Tiek dėmesio, tiek atminties lavinimui gali pagelbėti pratimas, kurio tikslas eiliškumo tvarka prisiminti visus dienos įvykius. Vakare skirkite kelias minutes laiko, kurio metu stenkitės atkurti visą dienos eigą, nuo atsikėlimo iki dabartinės akimirkos. Svarbu prisiminti kuo smulkesnes detales. Pvz. Pabudau 6.30, jaučiausi mieguistas, išlipau iš lovos, apsirengiau mėlynos spalvos chalatą, nuėjau į vonią ir t.t. Ilgainiui šis pratimas ne tik stiprins dėmesio bei atminties funkcijų veikimą, bet ir padės įvertinti praėjusios dienos reikšmę, galbūt įprasminti jos metu patirtus įvykius.

2. Negalėdami susikaupti ties reikiama veikla, galite iškelti tikslą užsiimti ja tik dešimt minučių, pilnai į ją įsitraukus ir nesižvalgant į laikrodį (tam galite naudoti žadintuvą). Pamažu laiko tarpą ilginkite iki pusės valandos.

3. Norėdami užsiimti veikla, stenkitės prieš tai kuo smulkiau suplanuoti mažus žingsnius. Atlikite juos nuosekliai ir iki galo. Svarbu daryti trumpas pertraukėles pasirinktu laiko intervalu.

4. Prieš atliekant svarbią veiklą, galite užsiimti dėmesio koncentracija į kokį nors statišką objektą (tašką, gėlę, indą ir t.t.). Žiūrėkite į šį objektą vieną – dvi minutes, nuolat sugrąžinkite save tik prie jo, neleisdami kitoms mintims užvaldyti jūsų dėmesio. Taip pašalinės mintys pasitrauks ir jūs galėsite užsiimti reikiama veikla.

Dėmesio funkcijas lavinančių pratimų yra ir daugiau. Galite paskaityti šį fenomeną nagrinėjančią literatūrą ir atrasti jums priimtiniausią treniravimosi būdą. Kai kurie čia pasiūlyti metodai, plačiau aprašyti Kurt Tepperwein knygoje “Menas mokytis nepavargstant”. Čia galite rasti ir daugiau būdų, galinčių padėti išspręsti jūsų problemą.

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaliningrade apsilankęs lietuvis norėjo sprukti: daugiau niekada ten nevažiuosiu (150)

„Daugiau tikrai niekada ten nevažiuosiu“, – tikino savaitgalį Kaliningrade praleidęs...

Nebrangių, bet tikrų itališkų picų pulkai žmonių traukia į Tytuvėnus (5)

Pačios tikriausios itališkos picos paragauti galima Tytuvėnuose. Pagrindinėje miestelio gatvėje...

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (326)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Orai kvies savaitgalį praleisti gamtoje

Virš Lietuvos jau nuo ketvirtadienio įsitvirtinęs aukšto atmosferos slėgio laukas ir toliau...

Baltijos kelyje Gitanas Nausėda pasipiršo žmonai (221)

Lietuvos , Latvijos ir Estijos valstybės eina ta pačia kryptimi – nori sukurti savo žmonėms...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija (105)

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Prabangiausia pasaulyje vakarienė Vilniaus gatves nudažė baltai (221)

Šių metų Le Diner en Blanc renginys prasidėjo kitaip nei įprasta. Po tradicinės renginio...

Ką iš tiesų reiškia sapnai apie seksą? (14)

Jei ramų jūsų miegą kada nors buvo sudrumstę sapnai apie seksą, žinote, kad kartais dėl jų...

Ką valgė pasaulio diktatoriai: juos kamavo polinkis į kanibalizmą ir paranoja būti nunuodytiems (20)

Esi tai, ką valgai, taip pat – kaip ir su kuo valgai. Maistas turi įtakos nuotaikai, žarnyno...

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (84)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...