aA
Turiu tokią problemą: sunku sukoncentruoti dėmesį, apsistoti ties viena užduotim. Pastaruoju metu tai man ypač aktualu, nes vis labiau pastebiu, kad sunku atlikti kokią nors užduotį, jei ji reikalauja nors kokio kruopštumo, pastangų ar koncentracijos. Tiesiog blaškaisi nuo A iki B ir tiek.
Knyga, skaitymas
Knyga, skaitymas
© Corbis/Scanpix
Man 27 m., mokydamasis vidurinėje mokykloje iki 10-11 klasės buvau "pirmūnas", deja, kuo toliau, tuo labiau tas pasireiškia. Stengiuosi vartoti įvairius vitaminus, gerinančius atmintį, spręsti kryžiažodžius ir pan., bet tas ne itin padeda. Net ir dabar rašant sunku viską sudėlioti į vietas. Keisčiausia, kad nematau jokios galimos priežasties, jokių ypatingų finansinių, sveikatos ar asmeninių problemų. Dirbu užsienyje, bet darbas nėra varginantis nei fiziškai, nei protiškai. Nebent laisvalaikiu daug laiko praleidžiu prie kompiuterio. Ar galėtumėt ką nors patarti? Gal tai paveldimumas ar kokios "cheminės" priežastys (trūksta vitaminų)?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Išsiblaškymas gali būti dvejopas. Pirmuoju atveju tai yra sunkumas susitelkti ar atsilaikyti pašaliniams trukdžiams, antruoju – didelis įsitraukimas į vieną veiklą, projektą ir negebėjimas perkelti dėmesio prie kitų stimulų. Iš laiško autoriaus aprašymo atrodo, kad plačiau reikėtų kalbėti apie pirmąjį variantą. Šio išsiblaškymo priežastys gali būti įvairios: emocinis susijaudinimas, pervargimas, nerviniai susirgimai, per didelė stimuliacija.

Jei sunkumas sutelkti dėmesį verčia nerimauti ir trukdo kasdienei veiklai, verta pasikonsultuoti su specialistu ir atlikti išsamesnius tyrimus. Kita vertus, gali būti, kad susidūrėme su pakankamai dažnu pervargimo nuo išorinės intensyvios stimuliacijos reiškiniu.

Šiuo metu vis daugiau žmonių išgyvena dėmesio sutelkimo sunkumus. Dažna to priežastis yra didelis informacijos kiekis, kuris dažniausiai nėra įprasminamas dėl laiko ir energijos stokos. Žmogus, būdamas nuolatinėje intensyvių stimulų apsuptyje (televizija, kompiuteris, internetas, reklaminiai stendai, spalvingi užrašai, stiprūs garsai ir t.t.), išmoksta atsiriboti nuo jų. Tuo pačiu silpnėja bendras gebėjimas susikoncentruoti ties reikiama veikla.

Norint gerinti šį įgūdį, svarbu atsiriboti nuo varginančių ir dėmesio funkcijas silpninančių dirgiklių (didelio triukšmo, vaizdiškai intensyvios aplinkos, ilgo televizoriaus žiūrėjimo, intensyvaus laiko leidimo prie kompiuterio ir t.t.). Kitas svarbus dalykas, stiprinantis gebėjimą sukaupti ir išlaikyti dėmesį, yra poilsis. Užsiimant bet kokia veikla patartina daryti reguliarias pertraukėles, skirti pakankamai laiko miegui, kitai maloniai, atpalaiduojančiai, smegenų neapkraunančiai ir ne ypač stimuliuojančiai veiklai.

Taip pat yra eilė pratimų, kuriuos galite atlikti, norint kiek įmanoma labiau atstatyti silpstantį gebėjimą susikaupti ir išlaikyti dėmesį. Čia aprašysiu kelis.

1. Tiek dėmesio, tiek atminties lavinimui gali pagelbėti pratimas, kurio tikslas eiliškumo tvarka prisiminti visus dienos įvykius. Vakare skirkite kelias minutes laiko, kurio metu stenkitės atkurti visą dienos eigą, nuo atsikėlimo iki dabartinės akimirkos. Svarbu prisiminti kuo smulkesnes detales. Pvz. Pabudau 6.30, jaučiausi mieguistas, išlipau iš lovos, apsirengiau mėlynos spalvos chalatą, nuėjau į vonią ir t.t. Ilgainiui šis pratimas ne tik stiprins dėmesio bei atminties funkcijų veikimą, bet ir padės įvertinti praėjusios dienos reikšmę, galbūt įprasminti jos metu patirtus įvykius.

2. Negalėdami susikaupti ties reikiama veikla, galite iškelti tikslą užsiimti ja tik dešimt minučių, pilnai į ją įsitraukus ir nesižvalgant į laikrodį (tam galite naudoti žadintuvą). Pamažu laiko tarpą ilginkite iki pusės valandos.

3. Norėdami užsiimti veikla, stenkitės prieš tai kuo smulkiau suplanuoti mažus žingsnius. Atlikite juos nuosekliai ir iki galo. Svarbu daryti trumpas pertraukėles pasirinktu laiko intervalu.

4. Prieš atliekant svarbią veiklą, galite užsiimti dėmesio koncentracija į kokį nors statišką objektą (tašką, gėlę, indą ir t.t.). Žiūrėkite į šį objektą vieną – dvi minutes, nuolat sugrąžinkite save tik prie jo, neleisdami kitoms mintims užvaldyti jūsų dėmesio. Taip pašalinės mintys pasitrauks ir jūs galėsite užsiimti reikiama veikla.

Dėmesio funkcijas lavinančių pratimų yra ir daugiau. Galite paskaityti šį fenomeną nagrinėjančią literatūrą ir atrasti jums priimtiniausią treniravimosi būdą. Kai kurie čia pasiūlyti metodai, plačiau aprašyti Kurt Tepperwein knygoje “Menas mokytis nepavargstant”. Čia galite rasti ir daugiau būdų, galinčių padėti išspręsti jūsų problemą.

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apsilankius viename užkardos kambarių irakietis tiesiog pratrūko: pinigų aš turiu – man reikia ištrūkti iš šio mėšlo (164)

Švenčionių pasienio užkarda pamažu tuštėja. Dabar čia dar gyvena 31 migrantas, kai pačiame...

Seimūnai ir toliau galės praleidinėti posėdžius nebaudžiami: algą vis tiek gaus (16)

Seimo nariai toliau gaus visą algą, net ir neidami į darbą. Bandyta priimti įstatymą, kad...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Išskirtinio išradimo autorius Mikulėnas – apie išmaniusius marškinėlius, šlovės valandas sporte ir skaudžias patirtis versle

„Užlipus ant vieno kalnelio kaskart pasimato kitas, į kurį vėl įdomu įkopti“ – sako...

Slapta sudaryto sandorio atgarsiai nuaidėjo visame pasaulyje: gali tekti rinktis tarp dviejų grėsmių (129)

Prancūzija nėra vienintelė šalis, nepatenkinta naujuoju JAV, JK ir Australijos saugumo susitarimu:...

Mirė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas Leonardas Gutauskas papildyta (84)

Eidamas 83-iuosius metus naktį į šeštadienį mirė nacionalinės kultūros ir meno premijos...

Kitus gelbėjantys medikai apie save pamiršta: apie 80 proc. yra perdegę, trečdalis linkę į depresiją (193)

Šią savaitę Lietuvą apskriejo liūdna žinia apie dar vieno mediko savižudybę. Gydytojas...

Po tragiškos pareigūno žūties kraupioje avarijoje – policijos kova dėl sumokėtų pinigų (133)

Prieš ketverius metus Pagėgių savivaldybėje įvykusi tragiška avarija , kai tarnybos metu žuvo...

Aurelijus Veryga nusipirko išskirtinės išvaizdos motociklą ir įvardijo jo kainą: žmona kol kas kartu nevažinėja (58)

Aurelijus Veryga , būdamas ministru turėjo daug darbo ir mažai laisvalaikio, o baigus kadenciją...

Pardavęs verslą sostinėje Aukštadvaryje sukūrė Ameriką: esu pats laimingiausias žmogus (27)

„Esu pats laimingiausias žmogus. Darau tai, ką noriu“, – šypsosi Egidijus Šova. Prieš...