Jau ilgą laiką negaliu susitvarkyti su savimi. Kompleksuoju dėl savo būdo. Ši problema jums turbūt pasirodys keista. Iš prigimties esu labai komunikabili ir linksma. Randu bendrą kalbą kone su kiekvienu žmogum. Vaikystėje buvau labai aktyvus vaikas, ilgą laiką mane vadino gyvsidabriu.
© Corbis/Scanpix
Visada norėjau vadovauti. Esu tikra, kad toks būdas susiformavo po skaudžių tėvų skyrybų, kuomet man buvo vos šešeri. Iš mamos gavau mažai dėmesio, gyvenom neturtingai. Stipriai dėl visko išgyvenau. Turbūt savo aktyvumu, valdingumu, energija bei juokeliais bandžiau patraukti kitų žmonių dėmesį bei palankumą. Bet dažnai jausdavau, kad persistengiu. Gaudavau pastabų, kad mergaitė turi būti ramesnė.

Šiandien man 23-eji. Baigiau universitetą, dirbu mėgstamą darbą. Bet kartais jaučiu baimę bendrauti su žmonėmis. Esmė tame, kad dažnai nejaučiu ribų juokaudama bei kalbėdama. Tarkim, darbe galiu visą dieną juokauti, krėsti kvailystes ir elgtis kaip mažas vaikas, nuolat neužsičiaupdama pliurpti visomis temomis. Aišku, dirbu taip pat su meile ir visi mato gerus rezultatus. Ta prasme, paskui atsigriebiu už prarastą laiką ir parodau, kad gerai dirbu.

Taip, kolegoms gal ir linksmiau kokiai valandėlei, bet manau, kad paskui pabostu, o gal ir ne... bet nuolat, nuolat jaučiu, kad perlenkiu lazdą. Ir taip nuolat, ar darbe, ar vakarėlyje, ar dar kažkur, jaučiu kad per daug šneku, per daug stengiuosi būti dėmesio centru. Paskui jaučiuosi tikrai prastai.

Kartais užeina dienų, kai nenoriu bendrauti su niekuo, būnu rami, tyli, net nedrąsi. Ir šiaip turiu gerą širdį bei visuomet esu pasiryžusi pagelbėti bet kokiam žmogui. Manimi daug kas pasitiki. Nesuprantu savęs, jaučiuosi taip lyg nepasitikėčiau savimi ir savo nepastoviu elgesiu, bandyčiau kažką žmonėms įrodyti.

Norėčiau tapti pastovesnė, ramesnė, nes bijau atstumti šalia savęs esančius žmones. Nenoriu, kad kažkas galvotų, jog aš vėjavaikė ir nerūpestinga, nes tokia tikrai neesu.

Gal galėtumėte parekomenduoti man kokią gerą knygą? O gal tiesiog pasakytumėte, ar toks elgesys, jūsų manymu, normalus? Kaip galėčiau save perauklėti ir tapti ramesne?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Jūs pati labai gražiai apibūdinote savo elgesio atsiradimo aplinkybes, sakydama, kad tai buvo vaikystėje išmoktas būdas savo linksmumu nukreipti mintis nuo esančių problemų ir taip gauti kitų žmonių, o ypatingai mamos, dėmesį. Ankstyvaisiais žmogaus gyvenimo metais įsitvirtinęs bendravimo stilius yra gana stiprus ir, norint jį pakeisti, prireiks nemažai valios pastangų ir sąmoningumo.

Pirmą žingsnį jūs jau žengėte – žinote, kokią naudą pokštavimas, kalbėjimas be sustojimo suteikė jums, kai buvote vaikas. Toliau vertėtų pagalvoti, ką jis duoda dabar? Panašu, jog ir dabar jis padeda pasiekti norimus tikslus. Pagalvokite, kokius? Gal kitokio jūsų elgesio niekas nė nepastebi, o imdama daug kalbėti, linksminti žmones, susilaukiate jų žvilgsnių į save. Ir tas nepatogumas, kurį jaučiate galvodama, jog turėtumėte elgtis santūriau, yra mažesnis už pasitenkinimą gautu dėmesiu. Čia kyla klausimas, ar savo elgesio norite atsisakyti, ar jį tik prislopinti?

Einant toliau, verta pamąstyti, kokias dar turite savybes, be jau minėtų, kurios taip pat leistų būti pastebėtai aplinkinių, o tuo pačiu suteiktų jums didesnį pasitenkinimą. Norint atsisakyti kokio nors elgesio ar charakterio ypatumų, labai svarbu turėti kuo jį pakeisti. Žmonėms reikia pripažinimo, laiko, kuomet kitų akys yra nukreiptos tik į juos, ir neradusi alternatyvių dėmesio pasiekimo būdų, jūs vargiai atsisakysite gerai veikiančiojo.

Na, ir priėjome prie sudėtingiausios dalies, kuomet nelieka nieko kito, kaip tik į darbą pasitelkti savo kontrolę, nuolatinį savęs vertinimą ir bandymą pakeisti savo elgesį. Kuo konkrečiau apsibrėžkite, kaip turėtų atrodyti jūsų veiksmai, kad jums nekeltų diskomforto. Pavyzdžiui: „Per dieną galiu pasakyti ne daugiau kaip 5 pokštus”, „Nereikšmingiems pokalbiams darbo metu galiu skirti ne daugiau kaip 30 minučių per dieną”, „Draugų kompanijoje be perstojo galiu kalbėti ne daugiau 2 minučių ir tuomet turiu užduoti klausimą šalia esantiems ir jų išklausyti”.

Turėdama panašiai įvardintus konkrečius tikslus, galite juos pradėti įgyvendinti. O tam reikia nuolatinio savo elgesio sekimo ir stabdymo, jei jis neatitinka jūsų lūkesčių. Iš pradžių jausitės, jog jums nieko nepavyksta. Tačiau nereikia tikėtis, jog daug metų gyvenęs įprotis išnyks vos jums panorėjus. Žmonės turi teisę klysti, įvykdyti užduotį ne iš karto, tačiau labai svarbu nepasiduoti.

Kad būtų lengviau, galite aprašyti šį procesą dienoraštyje, kuriame išdėstytumėte savo jausmus, santykių pokyčius su žmonėmis, sunkumus ir jau matomus rezultatus. Svarbu pastebėti net ir mažiausius pokyčius, kurie suteikia jėgų neapleisti savo siekiamo tikslo.

Taigi keisdama savo elgesį, turėtumėte nepamiršti kelių dalykų:

• Nėra stebuklingo būdo atsikratyti įpročių, visą darbą reikia padaryti minčių ir valios pastangomis.

• Turite nuolatos sekti savo elgesį ir pasidžiaugti savimi, kai pavyksta paeiti nors mažu žingsneliu į priekį.

• Neverta nuolaidžiauti sau, o bet koks atidėliojimas reiškia, kad šis elgesys jums yra reikalingas arba neapsunkina jūsų gyvenimo tiek, jog ką nors keistumėte.

• Kiekvieną kartą sustabdžiusi savo netinkamą dėmesio siekimo būdą, pagalvokite, kaip kitaip jo galite gauti.

Sėkmės. Vaida

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1174)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (170)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (34)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (6)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (15)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (8)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (564)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...