Greičiausiai visi žmonės turi šiokių ar tokių problemų, ne išimtis ir aš. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad mano problema nereikšminga, tačiau ji trukdo man ir ypač gan svarbiu gyvenimo momentu. Taigi, man sunku susikoncentruoti ir dažnai stinga motyvacijos. Esu dvyliktokė. Dažnai tenka patirti stresą ir nervintis. Galiausiai tokia įtempta situacija nualina, o gal tik man taip atrodo. Ir pasidaro sunku atsiminti tai, ką perskaitau. Greit užmirštu, o kartais net neišeina susikaupti ir gilintis į kažkokią sritį. Tad ką daryti, kai tokia netvarka viduje, galvoje, o ir egzaminai ne už kalnų, kuriuos reikės išsilaikyti...?
Mokslai
© Corbis

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Miela abituriente. Mokymasis tikrai nelengvas procesas. Ypatingai, kai šalia informacijos įsisavinimo nuolatos jaučiamas nerimas dėl egzaminų, įtampa, nepasitikėjimas savimi. Visame tame neretai susiduriame su paradoksaliu reiškiniu. Rodos, kuo daugiau mokysimės, tuo geresni turėtų būtų rezultatai. Tačiau neretai atsitinka taip, jog baimę keliantį objektą pradedame ignoruoti, neįstengiame su juo susidurti akis į akį. Iš čia ir kyla motyvacijos trūkumas, negebėjimas įsisavinti medžiagos ir panašūs dalykai.

Mokymasis, o tiksliau jau sukauptų žinių patikrinimas, kone visiems sukelia mažesnio ar didesnio lygio stresą. Su juo mes elgiamės taip, kaip dažniausiai reaguojame ir į kitus sunkumus. Jūsų atveju, panašu, jog esate linkusi vengti jums nemalonių, įtampą keliančių situacijų, šiuo atveju pasiruošimo egzaminui. Tad tai, ką jūs išgyvenate gali būti labiau susiję su jūsų streso įveikimo būdu, o ne su motyvacijos trūkumu iš esmės.

Nenorą ruoštis egzaminams gali kelti ir nuovargis, ieškojimas įvairesnių, ne tiek varginančių potyrių. Juk kone kiekvienas, ruošdamasis žinių įvertinimui, yra susidūręs su tuo, jog kur kas mieliau tvarkytųsi, atliktų kitus namų ruošos darbus, nei kauptų informaciją.
Čia motyvaciją neretai pakelia maži pastiprinimai įveikus mažą mokymosi etapą. Tarkim, kelias valandas ar kitą laiko tarpą praleidus su knygomis, galėtumėte sau skirti kokį nors mažą, tačiau jums reikšmingą apdovanojimą. Taip pat labai svarbu save nuolatos pastiprinti ir kiek galite dažniau save pastebėti ką nors padarius.

Kaip jau minėjau, kiekvienas asmuo turi jam būdingus streso įveikimo būdus. Ne visi jie yra adaptyvūs ir padedantys pasiekti norimų rezultatų. Jūsų atveju vengimas - ne pats didžiausias pagalbininkas, norint gauti gerus egzaminų įvertinimus. O norint koreguoti savo elgesį iššūkio metu, vertėtų pasitelkti valią ir tai daryti. Kai pajusite norą pabėgti nuo knygų, ryžtingai sėskitės prie jų bent pusvalandžiui. Galite kaip nors žymėtis, kiek kartų įveikėte savo silpnumą ir už tam tikrą laimėjimų skaičių būtinai kaip nors save apdovanokite.

Negebėjimas susikoncentruoti taip pat gali būti susijęs su išgyvenama įtampa arba su netaisyklingu mokymusi. Norint ilgai ir produktyviai ruoštis egzaminams, itin svarbu mokytis nepervargstant ir pagal tam tikrą struktūrą. Čia svarbu tokie dalykai kaip mokymosi aplinka (rami, išvėdinta, neblaškanti ir t.t.); pertraukų darymas (kas pusvalandį mažosios, kad dvi – tris valandas didžiosios); tikslo, kiek informacijos turite sukaupti įvardinimas darbo pradžioje; pašalinių trukdžių (muzikos, interneto, kompiuterinių žaidimų pagundų) eliminavimas.

Kai tik mintys nukrypsta nuo mokymosi proceso, padarykite kelių minučių pertraukėlę ir vėl grįžkite prie atliekamos veiklos. Kuo dažniau kartokite įgytą informaciją, aktyviai ją kaupkite: išskiriant svarbiausius raktinius žodžius, išrašant mažas užuominas, pabraukiant. Tai padės nenuklysti arba greitai grįžti prie informacijos šaltinio.

Žinias reikėtų dėtis pamažu, skyriais. Perskaičius ar kaip kitaip apdirbus naujos informacijos tam tikrą vienetą, reikėtų dar kartą jį trumpai pakartoti, taip užfiksuojant svarbiausius dalykus, išspręsti su ta tema susijusius testus, dar kartą užtvirtinti, kas nebuvo iki galo aišku ir eiti prie kitų temų. Sistemingas, turintis pertraukas, mažus ir didelius tikslus bei apdovanojimus mokymasis leis įsisavinti daugiau informacijos. Tame tarpe ir sumažinti jaučiamą įtampą.

Sėkmės
Vaida

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (4)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (16)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Gyvai / Eurolygos mūšis Bamberge: „Brose“ – „Žalgiris“ (27)

Kauno „Žalgirio“ (11/6) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (98)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Nemalonumų sulaukęs buvęs garsios advokatės žentas: jeigu lemta, nuo kalėjimo nepabėgsi (58)

Dėl baisios avarijos išgarsėjęs buvęs garsios sostinės advokatės žentas Arnas Tumėnas vėl...

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti (12)

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (15)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (474)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Siaubinga parduotuvės klaida: pardavė nuodingą žuvį, galinčią sukelti skausmingą mirtį (6)

Gamagoryje (Japonija) per garsiakalbius skamba įspėjimas nevalgyti nuodingos žuvies, kurios penkias...

Vairuotojai įspėjami artėja pūga (17)

Vakare ir naktį eismo sąlygas sunkins snygis ir pustymas. Vairuotojai įspėjami būti atidūs.