aA
Jaučiuosi užstrigusi. Atrodo, nėra kelio nei pirmyn nei atgal. Esu užsienyje. Čia atvykau prieš porą metų, Lietuvoje palikau darbą, ir kaip dabar man atrodo, Gyvenimą. Čia važiavau su draugu, dabar jau mano vyru, tikriausiai vedina smalsumo ir tikėjimo, kad čia galiu susirasti perspektyvesnį darbą ir padaryti karjerą.
Moteris
© Shutterstock nuotr.

Nuo atvažiavimo dirbau kavinėje, po kurio laiko pakilau iki pamainos vadovės, buvo perspektyvos kilti ir aukščiau, tačiau mane tas darbo pobūdis tiesiog dusino. Lietuvoje dirbau ofisinį darbą, apie kurį visuomet svajojau, darbe sulaukdavau paaukštinimų, savo gyvenimo aprašyme turiu nemažai patirties, bet, matyt, kai turi tai, ko nori, to neįvertini. Dabar kartais pagalvoju, kad po kurio laiko atrodys, kad to net nebuvo…

Prieš kelis mėnesius išėjau iš darbo su tikslu susirasti kitą, geresnį. Ir atrodo, sustojau tame taške. Nes kai pasijutau laisva nuo darbo, suabejojau, ar noriu susirasti darbą ir likti čia.

Visą laiką, kiek esu užsienyje galvoju apie grįžimą į Lietuvą. Kiek kartų po atostogų Lietuvoje buvo nenumaldomas noras tiesiog negrįžti, bet grįždavau su ašaromis ir depresija… O dabar, atrodo, darbas manęs čia nelaiko, galiu važiuoti ir bandyti, net ir mano vyras, matydamas, kokia nelaiminga jaučiuosi, sutinka, kad važiuočiau į Lietuvą ir pabandyčiau ten.

Bet aš negaliu priimti sprendimo. Jaučiuosi pametusi savo kelią, kuriuo ėjau, ir nerandu kelio atgal… Grįžusi turėčiau gyventi pas tėvus - nepatogumai visiems, ir kaip jiems pasakyti, kad grįžtu, juk turėčiau kurti savo gyvenimą su vyru. O jei nesusirasiu darbo, nes darbdaviai manys, kad greitai susilauksiu vaikų ir nenorės manęs priimti, nes esu tokio amžiaus ir nesenai ištekėjusi…  Be to Lietuvoje situacija nėra gera - jei neišgyvensiu iš atlyginimo...

Suprantu, kad šiuo metu nelabai turiu ką prarasti, jei išvažiuosiu keliems mėnesiams, bet labai nenoriu blaškytis. Šitiek daug klausimų ir dvejonių iškyla. Ir taip vieną dieną nusprendžiu važiuoti, o kitą - likti čia. Kartais netgi per vieną dieną dešimtis kartų pakeičiu savo sprendimą. Suprantu, kad tai ir trukdo man žengti į priekį, bet kaip surasti tą teisingiausią išeitį? Nes kai nusprendžiu likti čia, jaučiuosi nelaiminga, kad negrįšiu į Lietuvą, o kai nusprendžiu grįžti, pradedu galvoti apie pasekmes.

Kaip ištrūkti iš to rato ir pagaliau suprasti, ko noriu iš gyvenimo?

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

KAIP SUPRASTI, KO NORI?

Labai malonu, kad užuot klausiusi patarimo, grįžti ar negrįžti jums į Lietuvą, jūs klausiate, kaip suprasti savo gyvenimo siekius. Jūs subrendote. Vaikų siekiai yra labai konkretūs ir panašūs į įgeidžius: žaislo ar skanėstų. Jaunuolių siekiai - migloti: jaudina kažkokia nežinoma ateitis.

Šiais atvejais siekiai irgi yra, tačiau jie veikia giliai sieloje, už sąmonės ribų. O jūs jau sąmoningai suvokiate, kad jums reiktų sureguliuoti patį mechanizmą, kurio pagalba jūsų galvoje gimsta gyvenimo siekiai. Patarimo apie šį mechanizmą žmogus ima klausti, kai pasiekia tam tikros brandos.

Jūsų branda neatsirado savaime: nemažai teko jums patirti ir savo kailiu, o ypač - kas yra emigracija. Galima suprasti, kad prieš emigruodama siekėte kažko naujo (smalsumas) bei stabilesnės padėties (statuso, karjeros). Tai buvo migloti jaunatviški siekiai. Smalsumą jūs patenkinote. Nesvarbu, kad jums su stabilesne padėtimi nelabai kol kas pasisekė: juk jei nebūtumėt pabandžiusi, tai vargu ar sau atleistumėt.

Suabejojimas savo pasirinkimu irgi iškentėtas: šiokį tokį darbą jūs gavote, tačiau suvokėte, kad tai ne tas, kuriam jūs atiduotumėt save. Taigi gimė naujas siekis: ne šiaip paragauti kažko viliojančio, bet priderinti darbą prie jūsų prigimtinių savybių.

Taigi prigimtinės savybės - startinis taškas, nuo kurio reiktų taisyti jūsų mechanizmą, atsakantį už siekius. Jūs pradėjote šiuo mechanizmu naudotis nesąmoningai, kai buvo tik miglotos svajonės. Ir šį labai svarbų darbą jums reiktų tęsti, tik dabar užduotis - susivokti. O tam tektų uždavinėti sau klausimus, į kurių atsakymus aš patarčiau jums susirašyti ant popieriaus.

Ir tuos klausimus aš išdėstyčiau tokia tvarka:

1. Jei aš važiuočiau į Lietuvą, tai ką aš sugebu daryti Lietuvoje? Šis klausimas ne tik apie profesinius įgūdžius. Visai gali būti, kad jūs sugebate daug dalykų, apie kuriuos anksčiau negalvojote: tarkime, džiaugtis Lietuvos gamta; palaikyti draugiškus ryšius su tėvynainiais; o tik šalia to - tas jūsų geras darbas, kurį jums sekėsi dirbti Lietuvoje. Todėl susirašykite visokius savo sugebėjimus („moku tą“; „moku aną“), nesvarstydama, ar „rimti“ ar „nerimti“ šie jūsų sugebėjimai. Į sugebėjimų sąrašą gali įeiti net ir visai nepraktiški, už kuriuos nemoka, tarkime, tokie: „nuo mažens kažkiek moku piešti“, „moku dainuoti“, „moku šokti“ ir netgi „moku mylėti“, „moku mylėtis“.

2. Prie kiekvieno sugebėjimo sustokite atskirai. Ir atsakykite į antrą klausimą: „kodėl man svarbu tai mokėti?“ Čia surašykite ne nuomones, o tvirtas, užtikrintas savo prielaidas, kuriomis neabejojate. Jos jums savaime suprantamos, ir prasideda žodžiais: „juk visiems svarbu...“. Arba „nagi, aišku, kad...“. Tokiu būdu surašykite tai, kas jums atrodo akivaizdu, nes „visi tai žino“.

Tarkime, jei jūs mokate džiaugtis gamta, tai kodėl svarbu ja džiaugtis? Galbūt, jums tai - geros nuotaikos šaltinis, o gal - sveikatos pagrindas? Jei jūs mokate šokti vieną kitą šokį - tai kodėl svarbu mokėti šokti? Gal tai - kelias į šokių kolektyvą, į bendrumą? Atsakykite į klausimus, kurių niekad sau neužduodate, ir apie kuriuos jūsų vyras bei jūsų draugai nekalba.

Taigi abejokite akivaizdžiais dalykais. Šokiai? Visi sako, kad tai gražu, bet iš jų neišgyvensi? O gal per šokius jūs jaučiate kito žmogaus kūną, suteikdama sau ir kitam džiaugsmo? Tokiu būdu jūs išeinate iš „visi tai žino“ į savo įsitikinimų plotmę. Juk kiekviena mintis apie tai, dėl ko mums kas nors svarbu - tai įsitikinimas.

Taigi netrukus turėsite jau antrą sąrašą - jūsų įsitikinimų. Ten gali stulpeliu atsidurti tokie posakiai, kaip „grynas oras - sveikatos pagrindas“ arba „neturėk šimto litų, bet turėk šimtą draugų“. O gali būti ir tokių: „pats savimi nepasirūpinsi - niekas tavimi nepasirūpins“ (šis sugebėjimas dažniausiai siejasi su sugebėjimu išgyventi vienai, būti perdėtai atsakinga ir gyventi uždarą gyvenimo būdą). Greičiausiai įsitikinimų jūsų sąraše nebus labai daug, nes keli sugebėjimai (tarkime, „sportuoti“, „daug judėti“, „stiprios rankos“) atitinka vieną įsitikinimą („nori išgyventi - būk sveikas ir stiprus“).

3. Trečias klausimas - svarbiausias. Jis - apie jūsų tapatybę. Jei aš tikiu, kad ... – ir čia jūs paimkite pirmą įsitikinimą iš sąrašo- tai kas aš tuomet esu? Jeigu, pavyzdžiui, jūsų įsitikinimų sąraše pirmu punktu eina, kad „grynas oras - tai sveikatos pagrindas“, tai greičiausiai kas jūs esate? Sveikuolė. O jei pirmu punktu eina „be cento lito nebūna“? Tuomet jūs kas? Na, tarkime, „taupi, ūkiška moteris“ .

Iš įsitikinimų kuriasi mūsų tapatybė. Pas jus yra keletas įsitikinimų - taigi „sulipdykite“ iš jų vieną žodį: „tuo tikėdama aš esu... kas?“. Gausis koks nors jums į galvą ateinantis žodis – galbūt susijęs su profesija: „aktorė“, „psichologė“, „pardavėja“ , „ūkininkė“, „konsultantė“, „tarpininkė“, „lyderė“, „menininkė“. O gal tas žodis bus ne toks konkretus: „ieškotoja“, „pasimetusi svajotoja“, „kritikė“ ir pan. Jei gausis tapatybių sąrašas - labai gerai. Tarkime, gausite tris: „ieškanti savo seksualumo moteris“, „savęs dar nerealizavusi šokėja“ bei „pradedanti verslininkė“.

4. Ketvirtas klausimas - kokios tapatybės jūs siekiate? Tai yra, ar jūs norite likti, tarkime, „pradedančių verslininkių“ kompanijoje? O gal „ieškančių moterų“ grupelėje? Arba „nerealizavusių savęs šokėjų“ komandoje? Jei norite likti - tai jūsų teisė. Jei nenorite - tai į kokią grupę norėtumėt pereiti? Gal į „save realizavusių šokėjų“? O gal iš „tarpininkių“ norite pereiti į „lyderes“?

5. Tuomet parašykite tą tapatybę, kurioje norite būti, ir parašykite tai didelėmis raidėmis ant atskiro lapelio. Padėkite tą lapelį matomoje vietoje. Ir keletą dienų – geriausia, savaitę, tiesiog porą kartų į dieną garsiai pasakykite sau pačiai: tarkime, „aš- šokėja“, arba „aš- verslininkė“. Po savaitės jūs pastebėsite, kad viduje ėmė nykti abejonės. Ir jūs atrasite, kad jūsų viduje seniai gyveno viena savybė, kurią aš jumyse pastebėjau iš karto.

Ši savybė - tai drąsa. Drąsa ir didžiulė vidinė jėga veikti, tikint, kad jūs galite išgyventi su visomis jūsų baimėmis bei abejonėmis. Nes viduje jūs žinote, jog pasaulyje veikia didžiulė jums ir visiems gyviams padedanti jėga, ginanti mus netgi tada, kai mes apie ją pamirštate.

Jūsų darbas su klausimais - tai tik patikrinimas, kad ji vis dar su mumis.

Sėkmės jums.
Olegas Lapinas

Rašykite: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Langas į tamsųjį internetą: atrodo kaip žaidimas, bet pasekmės gali sugriauti gyvenimus (159)

16 gramų miltelių, 10 tablečių, 0,00012 gramo sveriantis lapelis, 1,10 gramo augalinių medžiagų...

Įspėja apie darbdavį siaubūną: jie tik ieško vaikinų, kuriais galėtų pasinaudoti (182)

Vokietijoje įsikūrusi transporto ir logistikos įmonė „ Sommer Transporte “ nuolat ieško...

Pusantro mėnesio be ministro neramina Palucką: demonstruoja, kad aplinkosauga jiems nerūpi (6)

Pusantro mėnesio kandidato į aplinkos ministrus nerandantis premjeras Saulius Skvernelis ir jo...

Rezga planus, kaip sugriauti ES: šį kartą jie kaip niekad vieningi (14)

Jei tikėtume išskirtinai teorija, artėjantys Europos Parlamento rinkimai turėtų būti patys...

Rusai įvardijo, kodėl „Chimki“ atleido graiką ir pasirinko „spalvingą“ Kurtinaičio figūrą (26)

Pirmadienį iš Maskvos atkeliavusi žinia, kad Maskvos srities „Chimki“ klubas atleidžia graiką...

DELFI TV Gyvai: privačių pensijų kaupimo fondų nauda ir ką siūlo „Sodra”? (15)

Nuo 2019 metų Lietuvoje kiekvienas iki 40 metų gyventojas buvo priskirtas antros pakopos pensijų...

Dėl alaus pakvaišęs milijardierius pasiryžo užgrobti Britanijos prekybos karūną (9)

Milijardierius Mike Ashley, Jungtinės Karalystės sporto parduotuvių savininkas, kurio alaus...

Auginate du ir daugiau vaikų: psichologė įvardino pagrindinę klaidą, kurią daro daugelis tėvų

Tėvai, kurie augina du ir daugiau vaikų, žino, kad kasdienių konfliktų tarp brolių ir sesių...

Klaipėdoje po avarijos girtas vyras susigrūmė su pareigūnais ir prisiprašė elektros šoko (2)

Prie į griovį nuvažiavusio automobilio kažko lūkuriavęs girtas vyras policijos pareigūnų...

Istorinės asmenybės, kurių plačios šypsenos slėpė siaubingus įpročius bei nepakenčiamą charakterį (74)

Nė vienas nėra tobulas, tačiau kai kurių asmenų ydos tiesiog pasibaisėtinos. Tvirtinimas, kad...