aA
Man 28 metai, esu išsiskyrusi, auginu ketverių metukų sūnelį. Šiuo metu gyvenu su tėvais ir vaiku. Mano didžiausia problema: labai savimi nepasitikiu, po skyrybų atsirado didžiulis baimės jausmas, nepasitikėjimas savimi. Man atrodo, kad esu niekam tikusi, kad man nuolat nesiseka. Nors tai netiesa.
Moteris
© Corbis

Man jau nemažai metų, bet aš vis dar studijuoju, niekaip negaliu prisiversti pabaigti mokslų, kartais galvoju, kad esu per kvaila tam, nors esu imli, greitai mokausi, esu atsakinga ir užsispyrusi, bet vis negaliu prisivert įgyti aukštojo mokslo diplomą. Dėl to pro šalį praeina daug galimybių, negaliu turėti tokio darbo, kuriuo galbūt trokštu.

Kad ir dabar, atsirado galimybė užimti geras pareigas, bet aš baiminuosi, kad esu per prasta tam, nesusitvarkysiu, bijau apsikvailinti, nors dabartinė mano veikla yra labai intelektuali, bet labai abejoju savimi, vis galvoju, kad man nepasiseks, kitos mano amžiaus merginos jau yra daug pasiekusios, o aš ne.

Aš esu tingi, nedisciplinuota, man sunku save įtikinti, kad aš privalau kažką pasiekti šitame gyvenime. Esu nevykėlė. Kartais galvoju, kad man tik gatves šluoti belieka, kad gyvenime nieko nepasieksiu. O nesėkmės asmeniniame gyvenime dar daugiau gilina šias mano mintis.

Kaip pradėti pasitikėti savimi? Ką daryti? Juokingiausia, kad aplinkiniams atrodau nuostabus žmogus, protinga, išsilavinusi, įdomi, bendraujanti... O aš jaučiausi tokia tuščia, viskas tik iliuzija...

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

Turiu pripažinti, kad jūsų sąrašas iš tiesų labai tipiškas: tingi, nedisciplinuota, nevykėlė, tuščia - iš vienos pusės - ir greitai mokausi, esu atsakinga ir užsispyrusi, atrodau nuostabus žmogus, protinga, išsilavinusi, įdomi, bendraujanti - iš kitos. Jumyse tarsi yra įvairių dalių ir aplinkiniai mato pozityvias, o jūs – negatyvias. Vienas „aš“- jūs sau pačiai, kitas „aš“ - jūs kitiems žmonėms. Ar galima tokioje painioje situacijoje pasitikėti savimi?

Prieš tai reikia pajausti, kas tai yra „būti savimi“. Ir kuria dalimi pasitikėti? Juk tas „aš“, kurį jūs pažįstate savo viduje, yra toks tuščias ir nesimpatiškas. Jis neturi prekinės vertės ir, atrodo, niekas jo nepirks. O tas išorinis jūsų „aš“ yra gana paklausus, tačiau jums atrodo netikras, todėl jums baisu, jog arčiau pažinę jus žmonės greitai jumis nusivils. Taigi juo irgi negalima pasitikėti.

Būtų galima pasitikėti ne savimi, o kokiu nors jus mylinčiu žmogumi. Tačiau štai su vyru jūs išsiskyrėte, o vaikas dar mažas. Lieka pasitikėti tik viena kita geriausia drauge ir tėvais, ir tai dar klausimas - juk jūs nerašote, kokie jie.

Taigi išeina, kad jūs tiesiog liekate skausmingoje vienatvėje suvokti savo menkumą ir apverkti savo apgailėtiną padėtį!

Paklauskite savęs, ar jums nėra dėl ko nors naudinga jaustis nevykėle? Žinoma, kartais tai gana saldus jausmas, padedantis gauti užuojautą ir gailestį. Tačiau kartu jausmas ir šleikštokas. Todėl aš jokiu būdu nemanau, kad jums neverta ieškoti kelių į pasitikėjimą. Tik kaip tai padaryti?

Pirmiausiai reikėtų išeiti iš prekinės - piniginės erdvės, į kurią jūs esate save įstačiusi. Jūs rašote iš esmės ne apie save, o apie savybes, kurios tam tikruose sluoksniuose turi paklausą: „nesiseka“, „negaliu prisiversti įgyti aukštojo mokslo diplomo“, „aplink daug galimybių“ - šie žodžiai yra ne apie jus, o apie tam tikrus ženkliukus, kurie šiuo metu yra apyvartoje: „sėkmė“, „mokslas“, „galimybės“.

Čia nėra vietos „aš“, kadangi „aš“, kuriuo mes pasitikime - tai savo Besąlygiškos Vertės Jausmas, kitaip tariant - meilė sau, laisvė būti tuo, kas esi.

Paaiškinsiu.

Įsivaizduokite, kad jūs turite šuniuką. Jis nėra veislinis, tiesiog jūs jį mylite. Jūsų meilė išskiria jį iš milijonų kitų šuniukų. Jis tai jaučia ir moka jums tuo pačiu. Jis nepaiso nei jūsų veido formos, nei jūsų diplomo, nei profesijos. Jis myli jūs besąlygiškai ir išskiria jus iš milijonų kitų žmonių. Taigi dėl meilės jūs abu ir galite sukurti Visatoje, pilnoje moterų ir šuniukų, du unikalius padarus - du unikalius „aš“.

Ne dėl šuniuko išvaizdos, ne dėl jo gabumų, ir ne dėl jūsų plaukų spalvos ir diplomo - tokių plaukų dažų yra begalė, o ir vienodų diplomų prispausdinta milijonai. Ir tik todėl, kad jūs ir šuniukas priimate vienas kitą, nepaisydami trūkumų, atsiranda tie jųdviejų „tikrieji aš“, kurie leidžia jums pasitikėti savimi ir vienas kitu.

O dabar pasakykite man, ką reiškia būti „sėkmingu šuniuku“? Gauti daug medalių? Ar didesnis kiekis medalių padidintų jūsų abipusį pasitikėjimą? Ar pavadintumėte jūs meile tokį posakį: „Na, jeigu tavo ausys būtų ilgesnės, jeigu tavo kailis labiau žvilgėtų, jei tu ant dviejų kojų ilgiau išstovėtum - štai tada aš tave labiau mylėčiau!“ Ar mylėtų jus šuniukas labiau, jei turėtumėte diplomą?

Gavusi diplomą ir įgijusi darbą, o taip pat ištekėjusi, jūs įgytumėte ne pasitikėjimą, o jausmą „aš - kaip visi“. Beje, šis jausmas visiškai nesuteikia pasitikėjimo, kadangi „viduje aš vis vien žinau savo menkumą“, o be to, „kažkas mane būtinai perspjaus“. Nes kalba čia eina ne apie meilę ir ne apie unikalų jūsų „aš“, o apie sąlygas, kuriomis jūs, atsieit, pagaliau turėtumėte pasijausti vertinga.

Taigi idėja „kad pasitikėčiau savimi, man reikia sėkmės“- yra gana abejotina. O štai idėja „kad pasitikėčiau savimi, man reikia mylėti save“ - tikresnė. Ir mylėti save, reiškia, būtent išmokti priimti save besąlygiškai. Duoti žalią šviesą ir savo išvaizdai, ir vedybinei padėčiai, ir nebaigtiems mokslams, ir nelabai prestižiniam darbui. Taip, aš visa tai sau leidžiu ir džiaugiuosi, kad tai - aš!

Jūs pasakysite: „O kaip galima pamilti šią nevykusią, lėtą, nelabai daug pasiekusią ir išsiskyrusią moterį?“ Tuomet jūs patenkate į užburtą ratą: „Kad pasitikėčiau savimi, man reikia daug pasiekti, o kad daug pasiekčiau, man reikia pasitikėjimo“. Kad išeitumėte iš šio rato, reikia išeiti iš sėkmės psichologijos erdvės. Į kitą - į meilės sau erdvę.

Šioje erdvėje mylėti galima tiesiog šiaip. Mylėti taip, kaip jūs mylėjote geriausią vaikystės draugę - visiškai ne gražuolę, o galbūt netgi storą ir strazdanotą. Ir nebūtinai pirmūnę. Taip, kaip jūs mylite šuniuką ir kaip šuniukas myli jus. Kaip jūs mylite savo keturmetį sūnelį ir kaip keturmetis sūnelis myli savo mamą. Tai - besąlygiškos meilės erdvė. Nes joje nesvarbu, kas kiek pasiekė.

Štai tuomet jums gali pradėti aiškėti, kad ne jūs, o kai kurios pasaulio vertybės yra tuščios. O jūs kaip tik atvirkščiai - pilna gyvumo ir meilės.

Sėkmės.
Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Klaipėdietės pergalė: pardavėjas privalės atlyginti už ką tik įsigytą ir pakeliui sugedusią transporto priemonę (51)

Sėkminga byla suformavo precedentą: dabar automobilių pardavėjams reikia būti atidesniems.

Po košmariškos savaitės vairuotojams prabilo apie neišvengiamus pokyčius: žada baudas ir sankcijas (33)

Šiomis dienomis ne vienas vairuotojas ar pėstysis keiksnojo kelininkus dėl nevalytų kelių....

Ruoškitės: atkeliauja tikras speigas (140)

Naktimis temperatūra kris iki 19 laipsnių šalčio, dienomis – iki 14, artimiausių dienų orus...

Po slaptų pažymų dėl „Revolut“ – aiškesnis vaizdas: dalis informacijos paneigta (175)

Antradienį žiniasklaidoje paviešinta informacija galimai meta šešėlį ant finansų technologijų...

Į Lietuvą atvykęs „Michelin“ šefas iš Italijos parodė, kaip pasigaminti lietuvišką lydeką (12)

„Virtuvė neturi ribų“, – taip Trakų restorano virtuvėje kalbėjo „ Michelin “...

Ginčytinose teritorijose bręsta esminiai pokyčiai: prakalbo apie galimą susitarimą (96)

Japonijos ministrui pirmininkui Shinzo Abe šią savaitę skrendant į Maskvoje vyksiančias...

„The Beatles“ keliais: šalis, kurią aplankę muzikantai sukūrė žinomiausius hitus (4)

„ The Beatles “, joga, transcendentinė meditacija ir Indija – neatsiejami dalykai. Būtent...

Unikauskas įvardijo tikslų laiką, kada reikėtų eiti miegoti: tik taip kokybiškai pailsėsite

Raumuo, kuris dieną gavo fizinio krūvio, paauga tik naktį, kai užmiegate giliu miegu ir pasiekiate...

Prisiminkite visus „Eurovizijos“ laimėtojus nuo 2000-ųjų: braliukams čia sekėsi nepalyginamai geriau (1)

Naujasis tūkstantmetis paliko ryškią žymę „ Eurovizijos “ istorijoje – konkursas sparčiai...

Nori keisti vaikų paėmimą iš šeimų: kartu pas globėjus tektų išsikraustyti ir vienam iš tėvų papildyta (646)

Jei būtų įteisintos valstiečių ir žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio pateiktos Vaiko teisių...