aA
Padėkite. Bijau gyvenimo ir jo atnešamų sunkumų. Nesugebu jų įveikti, pasiduodu, nedrįstu, netikiu savimi. Gyvenu lyg druska apiberto rato viduryje, savotiškoje „komforto zonoje“, kurioje manęs niekas negali paliesti. Tai ramus gyvenimas, neatnešantis jokių iššūkių, problemų, veiklų. Stebiu, kiek daug pasiekia aplinkiniai, kiek daug jie turi drąsos ir labai jiems pavydžiu. Nes pati taip nemoku. Nejudu į priekį ir jei būtų įmanoma, turbūt visą savo likusį gyvenimą pragyvenčiau su tėvais, artimųjų apsuptyje. Nes tik tokioje padėtyje jaučiuosi saugi... Bet labai nelaiminga ir savimi nusivylusi.
Depresija
© Corbis/Scanpix

Tai manęs netenkina. Tačiau baisu kažką keisti, nes, susidūrusi su pačiu pirmuoju išbandymu, neriu „į krūmus“, o tuomet dar labiau nekenčiu savęs ir lėtai kankinuosi, kol „išsilaižau žaizdas“.

Norėčiau būti stipri, norėčiau būti ramsčiu savo artimiesiems, bet, deja, yra priešingai. Nesijaučiu savarankiška ir sugebančia už save ir savo gyvenimą pakovoti asmenybe, nors ir esu suaugęs žmogus. Patarkite, kaip man pakeisti save. Ką turėčiau daryti, nuo ko pradėti? Kaip įgyti savarankiškumo, atsakomybės už savo veiksmus, drąsos ne tik susidurti su sunkumais, bet ir juos įveikti? Nes dabar man viskas atrodo taip nemiela, kad kartais nebesinori gyventi...

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

KAIP IŠMOKTI NEBIJOTI GYVENIMO

Perskaitęs jūsų laišką supratau, kad taip pat nežinau, kaip nebijoti gyvenimo. Juk gyventi iš tiesų nėra lengva, ir ištrūkti iš artimųjų apsupties išties nesaugu, o kai jūs vaizdžiai sulyginote savo padėtį su sėdėjimu druskos rato viduryje - niekur eiti iš tiesų nesinori. Na, gerai, jei esi drąsus, naujoves ir iššūkius mėgstantis žmogus, tai kitas reikalas. O kai jautiesi toks, kokį jūs nupasakojote - nesavarankiška, nusivylusi, nelaiminga - tad ir aišku, jog gyvenimo belieka tik bijoti.

Todėl jumis dėtas aš pirmiausiai pasakyčiau sau: jaučiuosi nelaiminga, o tokioje būsenoje natūraliai jokių iššūkių norėti neįmanoma. Norisi užtikrintos, ramios ir saugios aplinkos. Pavyzdžiui, tėvų namų. Juk kas atsitiktų, jei jūs leistumėte sau kažkokį artimą ryšį už šeimos ribų?

Prasidėtų visokie psichologiniai žaidimai. Arba jūs būtumėte priklausoma nuo kokio nors jus niekinančio vyruko, arba pati būtumėte atakuojama kažko, ko negerbtumėte. Juk pats faktas, kad kažkas susižavėtų tokiu, jūsų supratimu, menku žmogum, kaip jūs, reikštų, kad tas susižavėjęs - pats menkysta. Taigi jūsų lauktų tik nusivylimai ir nieko gero iš to neišeitų. O dabar, kol jūs neturite rimtesnių ryšių, pasaulyje lieka mažiau nelaimingų porų.

Maža to, ar būtų gerai jūsų tėvams ir artimiesiems, jei jūs atsiskirtumėte nuo jų? Pastatykite save į jų vietą. Galbūt jų šeima ir laikosi vien vaikais, ir jums išėjus jie neturėtų dėl ko gyventi. Tuomet jūsų atsiskyrimas suardytų tėvų santuoką ir jūs dar jaustumėtės kalta. Likdama tėvų šeimos nare, jūs sutvirtinate jų šeimą. Ir jūsų sąžinė lieka švari.

Gal jums kas nors patartų dažniau matytis su draugėmis? Pagalvokite, ar jūs neštumėte savo draugėms daugiau džiaugsmo, optimizmo, ar, atvirkščiai - skleistumėte tik nusivylimą ir visokias nelaimes? Taigi natūralu, kad jūs vengiate draugių, nes nenorite joms apkartinti gyvenimo. Kas iš to?

Menkas malonumas - priversti jas užjaučiamai dūsauti ir duoti jums krūvą beverčių patarimų. Gal jos turi geresnių užsiėmimų, nei būti jums psichologėmis? Ir be jūsų, tokios nelaimingos, draugės džiaugiasi sau gyvenimu, ko negalėtų daryti su jumis. Na, nebent kai kurios iš jų jaučiasi geriau, kai gali ką nors užjausti ir padėti. Tuomet jūsų nelaimingumas įprasmintų kai kurių iš jų gyvenimus.

Taigi išeina, kad visais atvejais, likdama saugioje būsenoje, vengdama rizikingų žingsnių, jūs elgiatės visiškai teisingai ir jūsų vengimas aktyviai veikti harmoningai dera prie jūsų sąžinės ir emocinės būsenos.

Kas tai per būtybė - nuolat drąsus, pasitikintis ir laimingas jaunas žmogus? Kur jūs ją radote? Būti laimingu ir drąsiu - ne nuolatinė, o epizodinė būsena. Nuolat laimingais jaučiasi tik klinikiniai idiotai, maniakiniai psichotikai ir nedidelė grupelė meditacijos meistrų su nušvitusia sąmone. Kiti tik kartais patiria laimę, tik tam tikrose srityse savimi pasitiki, o jei dar tiksliau - visą gyvenimą mokosi jaustis laimingais, pasitikėti savimi ir priimti iššūkius.

Jei būtų kitaip, nebūtų reikalingi jokie brandaus amžiaus vyrų filosofiniai veikalai, nei Senekos „Laiškai Liucijui“, nei Marko Aurelijaus „Sau pačiam“, nei Biblijos, nei Lao Cze kūrinių. Visi jauni žmonės jau iš karto būtų išmintingi ir gyventų drąsiai bei laimingai.

Todėl svarbiausia yra štai kas: pati to nežinodama, jūs solidarizuojatės su didžiule armija tokių pat prie tėvų prisirišusių, gyvenimo bijančių ir savimi nepasitikinčių jaunų moterų ir vyrų.

Jų milijonai. Jų tik laukia mokymasis būti laimingais ir drąsiais. O kol kas jie visi tik kartoja tai, apie ką rašote jūs. Kitaip ši „Delfi“ rubrika kasdien negautų tiek daug laiškų, o „Jaunimo linijos“ telefonai nebūtų tiek perkrauti skambučiais. Perėjusi į kitą pusę - reliatyviai laimingų, aktyvių, pasitikinčių jaunų žmonių - jūs atsidurtumėte mažumoje.

Antras klausimas toks: kodėl jūs savo būsenos tiek nepriimate, kad norite keistis? Ar tai nėra nepagarba jūsų nuotaikai, temperamentui, šeimos situacijai? Iš kur tos jūsų kalbos apie tai, „kaip įgyti savarankiškumo, atsakomybės už savo veiksmus, drąsos ne tik susidurti su sunkumais, bet ir juos įveikti“?

Aš manau, kad tos kalbos kyla iš palyginimų. Jūs lyginate save su kitomis, ryškiau matomomis merginomis ir atrandate, kad nuo jų atsiliekate. Ir darote tai nuolat. Todėl nuolat jaučiatės atsiliekanti, nepilnavertė. Juk kitų, tokių pat nelaimingų ir nedrąsių, jūs nematote - jos gatvėmis nevaikšto, per televizorių ir internetą jų nerodo. Jūs matote tik baltadantes šypsenas ir nežemišką optimizmą. Visa tai švyti, o į šešėlį jums žiūrėti neįdomu.

Tad ką jums daryti – šokti į tą šviesą ir pradėti gyventi kartu su jomis - baltadantėmis linksmuolėmis? Manau, kad tai būtų beprotystė.
Vietoje to priimkite tokią būseną, kurioje esate. Atleiskite sau savo netobulumus, o jei jūsų kelyje pasipainiotų tai, į ką jus patrauks širdis - meno studija, sporto rūšis, medituojančių būrelis, psichoterapinė grupė, klubas – jūs tiesiog natūraliai įsiliesite į jį. Nes darydama tai, kas jums patinka, jūs imsite pasitikėti savimi, o bendraminčių tiesiog atsiras.

Linkiu jums neskubėti išeiti iš „druskos rato“. Ir pasitikėti savo būsenomis - kokios jos bebūtų. Kartais jos sūrios. Tačiau išmokti su jomis gyventi ir reiškia nebijoti gyvenimo druskos.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Sodra“: penki svarbiausi dalykai apie pensijas, kuriuos būtina žinoti balsavimas (209)

Kitąmet daugelio gyventojų, tiek kaupiančių II pakopos pensijų fonduose, tiek nekaupiančių,...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (195)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Savo žodį tarė ir Meilutytė: pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalį (21)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Rūta Meilutytė 50 m...

Slaptą pažymą skaitęs Karbauskis: tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui (62)

Slaptą dokumentą, pažymėtą grifu „slaptai“, skaitęs Seimo Lietuvos valstiečių ir...

Tabu sulaužytas: pirmą kartą valstybinės Rusijos TV eteryje – Putino duktė (133)

Beveik 20 metų Rusijos žiniasklaidoje galiojantis tabu dėl naujienų apie šalies prezidento...

Simonos Milinytės gimtadienis paženklintas tragedija: braukia ašaras ir dega žvakutę už brolį (4)

Nors daugeliui gimtadienis asocijuojasi tik su teigiamomis emocijomis, JAV gyvenančiai dainininkei ir...

Tiesa ir mitai apie Cezario operaciją: įvardijo priežastis, kodėl moterys jos taip nori

Per pastaruosius kelis dešimtmečius Cezario pjūvio operacijų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje...

Ekspertai įvardijo rajonus, kuriuose būstai turės didžiausią vertę (17)

„Pirkdami būstą gyventojai turėtų pagalvoti apie jo vertę ir likvidumą ateityje. Ar prireikus...

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (743)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Naujas tyrimas atskleidžia šiurpią tiesą: Arktyje vyksta didelės permainos (2)

Klimato atšilimas rekordiniu greičiu šildo Arkties regioną ir lemia didelius aplinkos pokyčius...