aA
Literatūroje yra aprašyta daug psichologinės gynybos mechanizmų. Trumpai aptarsime pagrindinius iš jų.
Psichologinės gynybos mechanizmai
© Shutterstock nuotr.

1. Išstūmimas

Tai nevalingas procesas, kurio metu į pasąmonę išstumiamos nepriimtinos mintys, geiduliai ir jausmai. Zigmundas Freudas yra smulkiai aprašęs gynybinį motyvuoto užmiršimo mechanizmą. Jis atlieka svarbų vaidmenį formuojant simptomus.

Kai malšinant įtampą šio mechanizmo nepakanka, įsijungia kiti gynybos mechanizmai, leidžiantys išstumtą turinį įsisąmoninti iškraipytu pavidalu. Labiausiai žinomos dvi gynybinių mechanizmų kombinacijos:

а) Išstūmimas ir perstūmimas. Ši kombinacija skatina fobiškas reakcijas. Pavyzdžiui, nuolat motiną kankinanti baimė, kad jos maža dukrelė susirgs sunkia liga, virsta perdėtu kūdikio saugojimu nuo bet kokio priešiškumo. Pastarasis veiksmas yra paremtas išstūmimo ir perstūmimo mechanizmais.

b) Išstūmimas ir konversija (somatinė simbolizacija). Ši kombinacija suteikia pagrindą isterinėms reakcijoms.

2. Regresija

Šis mechanizmas pasireiškia tuo, kad nesąmoningai siekiama grįžti į ankstesnį prisitaikymo lygį, leidžiantį patenkinti troškimus. Regresija gali būti dalinė, pilna arba simbolinė. Regresijos bruožai būdingi daugumai emocinių problemų.

Normų regresija neperžengia žaidimuose, reakcijose į nemalonius įvykius (pavyzdžiui, gimus antrajam vaikui, pirmagimis nustoja naudotis tualetu, pradeda prašyti čiulptuko ir pan.), padidintos atsakomybės situacijose, ligos atveju (ligonis reikalauja didesnio dėmesio ir globos). Patologinės regresijos formos pasireiškia psichinių ligų, ypač šizofrenijos, atveju.

3. Projekcija

Tai mechanizmas, kai žmogus kitam asmeniui ar objektui perkelia savo mintis, jausmus, motyvus ir troškimus, kuriuos savo paties sąmonėje atmeta. Kai kurios projekcijos formos pasireiškia ir kasdienybėje. Daugelis mūsų visiškai nekritiškai vertiname savo trūkumus ir juos pastebime tik pas kitus žmones.

Dėl savo bėdų esame linkę kaltinti aplinkinius. Projekcijos būna žalingos, nes skatina klaidingai suvokti realybę. Šis mechanizmas dažnai suveikia nesubrendusiems žmonėms ir pažeidžiamoms asmenybėms. Patologijų atveju projekcijos baigiasi haliucinacijomis ir kliedesiais, kai susilpnėja sugebėjimas atskirti fantazijas nuo realybės.

4. Introjekcija

Tai simbolinė žmogaus ar objekto internalizacija (įtraukimas į save). Tai priešingas mechanizmas projekcijai. Introjekcija atlieka itin svarbų vaidmenį ankstyvojo asmenybės vystymosi etape, nes ji padeda įsisavinti tėvų vertybes ir idealus. Šis mechanizmas itin aktualus gedint, netekus mylimo žmogaus.

Dėl introjekcijos išnyksta skirtumai tarp asmenybės ir jos meilės objekto. Kartais vietoje pagiežos ar agresijos kitų asmenų atžvilgiu destruktyvūs jausmai virsta savikritika ir savęs nuvertinimu. Taip įvyksta dėl kaltinamo asmens introjekcijos. Tai dažnai pasitaiko sergant depresija.

5. Racionalizacija

Tai gynybos mechanizmas, padedantis pateisinti mintis, jausmus ir elgesį, kurie iš tikrųjų yra nepriimtini. Tai labiausiai paplitęs psichologinės gynybos mechanizmas, nes mūsų elgesys priklauso nuo daugelio faktorių, ir kai mes stengiamės paaiškinti jį pačiais priimtiniausiais motyvais, mes atliekame racionalizaciją.

Nesąmoningo racionalizacijos mechanizmo nereikia painioti su sąmoningu melu, apgaule ar apsimetinėjimu. Racionalizcija padeda išsaugoti savigarbą, išvengti atsakomybės ir kaltės jausmo. Bet kokia racionalizacija turi bent kruopelytę teisybės, nors didžiąją dalį sudaro saviapgaulė – dėl to šis mechanizmas ir yra pavojingas.

6. Intelektualizacija

Šis gynybos mechanizmas susijęs su intelektualiniais ištekliais, kurie padeda pašalinti emocinius išgyvenimus ir jausmus. Intelektualizacija glaudžiai susijusi su racionalizacija ir jausmų išgyvenimą pakeičia mąstymu apie juos (pvz., vietoje tikros meilės – pokalbiai apie meilę).

7. Kompensacija

Tai nesąmoningas būdas įveikti realius ir įsivaizduojamus trūkumus. Kompensavimosi elgesys yra universalus, nes beveik visiems žmonėms būdingas poreikis įgyti statusą. Kompensacija gali būti socialiai priimtina (pvz., neregys tampa garsiu muzikantu) ir nepriimtina (pvz., mažo ūgio žmogus siekia valdžios ar demonstruoja agresiją, neįgalus asmuo būna grubus ir konfliktiškas).

Dar išskiriama tiesioginė kompensacija (kai siekiama sėkmės pralaimėjimo sferoje) ir netiesioginė (kai siekiama pasireikšti kitoje sferoje).

8. Reakcijos formavimas

Tai psichologinės gynybos mechanizmas, kai sąmonei nepriimtini skatuliai pakeičiami hipertrofuotomis, priešingomis tendencijomis. Šį mechanizmą sudaro du etapai. Iš pradžių išstumiamas nepriimtinas troškimas, o tada sustiprinama jo antitezė. Pavyzdžiui, itin aktyvi globa gali maskuoti atstūmimo jausmą, itin meilus ir mandagus elgesys – priešikumą, ir pan.

9. Neigimas

Tai būdas atmesti mintis, jausmus, troškimus, poreikius ar tikrovę, kurie sąmonės lygmenyje yra nepriimtini. Tokiu atveju asmuo elgiasi taip, tarsi problema neegzistuotų. Primityvaus neigimo mechanizmas daugiausia būdingas vaikams (paslėpus galvą po antklode realybė nustoja egzistavusi).

Suaugusieji neigimo mechanizmą dažniausiai pasitelkia krizinėse situacijose (nepagydomos ligos, artėjančios mirties, artimo žmogaus netekties atvejais ir pan.).

10. Perstūmimas

Tai mechanizmas, kai emocijos nuo vieno objekto nukreipiamos į priimtinesnį pakaitalą. Pavyzdžiui, agresyvūs jausmai, kuriuos sukėlė darbdavys, nukreipiami į šeimos narius ar kitus objektus. Perkėlimas pasireiškia esant fobinėms reakcijoms, kai įtampa, kurią kelia pasąmonėje glūdintis konfliktas, nukreipiama į išorinį objektą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Korupcijos ir dopingo lizdas: pasauliniu mastu demaskuoti sunkiosios atletikos užkulisiai (26)

Kanados profesorius Richardas McLarenas, atlikęs pagrindinį vaidmenį narpliojant Sočio olimpiados...

Iš ligoninės pabėgusi pensininkė Vanda sako, kad tai priminė košmarą: jie mane gaudė ir nenorėjo išleisti (186)

Lietuvoje – kažkoks keistas bėgimo iš ligoninių sezonas. Pacientai vis dažniau patys...

Atkeliauja šiltesnių ir neramesnių orų banga

Penktadienio pirmąją dienos dalį debesys bus reti, todėl vyraus saulėti orai, lietaus nenumatoma....

Žiniasklaida: Sutkaus byloje STT į apklausas vieną po kito kviečia Seimo narius (38)

Teisėsaugai atliekant tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio teisėkūrai, Specialiųjų tyrimų...

Po 6 metų studijų LSMU – studentus nuliūdinęs sprendimas: mums tereikėjo paprasto žmogiškumo (83)

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ( LSMU ) moka stebinti savo studentus – paaiškėjo, jog...

Išvados iš karantino neįvedusios Švedijos (218)

Mokslininkas, pasiūlęs prieštaringai vertinamą Švedijos „Covid-19“ strategiją, teigia, kad...

Garsaus astronomo gyvenimas buvo itin spalvingas: augintinis briedis nustipo padauginęs alkoholio (13)

Tycho Brahe – vienas iškiliausių astronomų. Šis 1546–1601 metais gyvenęs danų didikas buvo...

Aludaris Viršilas apie netikėtai užklupusius sunkumus: į valstybės kišenę nusprendėme nelįsti (34)

Jeigu vis dar tikite pasakomis, tai seniai seniai buvo tokie laikai, kai vyrai alų, midų gėrė, kad...

|Maža didelių žinių kaina