aA
Man 25-eri, dirbu koletyve, kuriame yra labai didelis amžiaus skirtumas. Kitiems mano kolegoms apie 50 m. Nežinau, kuomet tiksliai prasidėjo šitas amžiaus skirstymas, jauni - seni, bet šiuo metu kolektyve situacija stipriai įtempta.
Kolegos
© Shutterstock nuotr.

Vyresnio amžiaus kolegos viską "nurašinėja" ant mūsų, kad mes tai čia jau seni, tegul jaunimas stengiasi, tegul jie rodo iniciatyvą, jiems viskas prieš akis, ką jau čia mes, seniai ir t.t.

Iš pradžių nekreipiau dėmesio ir apsimesdavau, kad nieko negirdžiu, bet dabar už kiekvieną tokią frazę, kuri skirta mums, "jaunimui", jaučiu, kad pradeda kilti pyktis. Galbūt todėl, kad su "jaunesniais" kolegomis pasikalbėjome ir supratome, kad visus mus tai erzina, kitaip sakant, radau bendraminčių...

Situacija šiuo metu tragiška. Galima sakyti, kad mes - kaip du atskiri ofisai, jaunimas ir vyresni. Jaučiu, kad pas mane atsirado bendravimo su vyresniais barjeras, pati visiškai neberodau jokios iniciatyvos bendravime, nes žinau, kad už akių esu apkalbama. Taigi klausimas būtų toks: kaip sugrąžinti tą gerą atmosferą, kuri buvo ankščiau? Kuomet visi puikiai sutardavom ir tikrai būdavo malonu eiti į darbą.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Prieš kurį laiką teko išgyventi nesusikalbėjimą su vyresnio amžiaus moterimi. Ilgai svarsčiau, kas atsitiko, kad mes tarsi trinktelėjom kaktomis ir atsimušusios nusisukom viena nuo kitos. Tiesą pasakius, buvau sukūrusi įvairiausių versijų, galimų kelių išsiaiškinti. Tačiau visi jie mane arba dar labiau nutolindavo, arba atrodė per daug sudėtingi.

Galiausiai iš aplinkinių žmonių išgirdau, jog ta moteris mūsų problemos sprendimą mato kaip paprastą bendravimą. Ji pasakė: „Reikia tiesiog žmoniškai bendrauti“. Nieko sau pareiškimas. Mano galvoje atsirado daugybė sakinių, kodėl su ja ne tik negalimas, bet neįmanomas toks sprendimo būdas. Pagrindinė tų teiginių mintis – juk ji nesielgia taip, kaip aš noriu... Gal net dar stipresnis – kokią teisę ji turi būti su manimi taip, kaip man nepatinka.

Labai džiaugiuosi, kad žinia apie paprastą bendravimą manyje nusėdo ir ilgainiui puikybės mintis pakeitė šioks toks nuolankumas. O išdrįsimas bendrauti su žmogumi, kuris elgėsi man nepatogiai, ne taip, kaip aš tikiuosi, kuris dėl savo silpnumo kelia man daugybę uždavinių, pasirodo, ir buvo tas sprendimas vėl grįžti į santykį, kuris buvo tarsi pertrauktas.

Ilgainiui tai buvo tik mandagumu pagrįsta bendrystė. Tačiau jos pakako, kad pamažu pamatyčiau, kad daugelis tų nemalonių dalykų, kurie išoriškai buvo siunčiami man, išties buvo apie tą vyresnę moterį. Apie jos skausmą, baimes, vienišumo, nepripažinimo, nepasitikėjimo savimi jausmą, kuris turi mažai bendro su manimi.

Šia istorija pasidalinau, kad pabandytumėte pamatyti, kas atsitinka, kai žmonės kalba užuolankomis, už nugarų, o galiausiai ima ir visai nebendrauja. Jie taip ir lieka savo sumanymuose, bandymuose atrasti, kurie yra kalti, kurie ką turi padaryti, kad santykis būtų atkurtas ir dar toks, kokio kiekvieniems norisi.

Tas vyresnis žmogus, apie kurį rašiau, nepasikeitė. Jis toliau elgiasi taip, dėl ko santykis ir buvo nutolęs. Tačiau manęs tai daugiau nebeišmuša iš vėžių. Visiškai paprastas bendravimas leido pamatyti kitokius, asmeninius to žmogaus išgyvenimus. Dėl to dabar yra lengviau ne tik atskirti, kurie žodžiai yra ne man, bet ir parodyti kitam, kad jie ne apie mane.

Jūsų vyresnieji kolegos turi savo jausmus. Jų amžiaus ne vienas žmogus jau nebeturi tokio stipraus noro siekti, tobulėti, mokytis, kuo geriau atlikti dalykus. Lėtėja jų tempai. Kūnas, protas siunčia kitus uždavinius, kurie nelabai susiję su gerų rezultatų siekimu. Jie gyvena jums nepažiniame pasaulyje.

Dar sudėtingiau matyti jaunus, kurie turi galimybę patirti tai, ką jie jau yra išgyvenę ir ko ilgisi, apgaili. Tik negi jie ims ir sakys jums: žinote, mums liūdna, kad dirbate produktyviau, nei mes dabar galime. Arba, mums sunku matyti, kokie jūs esate jauni ir energingi, o mes su kiekvienais metais jaučiamės vis mažiau produktyvūs. Pasidavimas arba pasakymas, kiti tegul labiau stengiasi, yra ne dėl to, kad jie tingi ar yra neatsakingi. Jiems sunku stengtis ir patirti nesėkmę, lyginant su jumis. Tai yra vienas iš būdų taip apsaugoti save nuo skausmo.

Žinoma, gali būti ir kitas būdas – jaunimo galių nuneigimas. Ar būtų smagiau, kad tie žmonės susivienytų ir skirtų visas jėgas jus nudrąsinti, perduoti žinią, kad nieko nemokate ir niekada nebūsite tokie geri darbuotojai, kaip jie? Jūsų kolegos taip elgiasi ne dėl to, kad jums kaip nors pakenktų, bet kad patys išgyventų jūsų kolektyve.

Dar vienas dalykas, tai yra jūsų pačių jautrumas pasakytiems žodžiams. Panašu, kad jums patiems tai irgi skaudi tema. Nenoras prisiimti daugiau atsakomybės, o gal net abejojimas savo galimybėmis, noras nedaryti kitiems priklausančių darbų, pavydas, kad vyresni moka atsisakyti, o jūs ne, kad vyresni jau yra užsitarnavę savo statusą, o jums tai vis dar yra procesas. Juk jei jūs norėtumėte daugiau darbo ar galimybių stengtis, tai ar nesidžiaugtumėte, jei vyresnieji jums tai perleistų?.. Žinoma, kad džiaugtumėtės. Vadinasi, tai, ką sako jūsų kolegos, yra ne tik apie juos, bet ir apie jus.

Taigi jūsų kolektyve atsirado dvi grupės žmonių. Kiekviena jų išgyvena savo amžiaus uždavinius ir sunkumus. Apsijungę, jūs vienas kitą dar labiau pastiprinate ir patikinate, kad dėl jūsų sunkumų yra kalti kiti. Ir kad tie kiti turi elgtis taip, kaip jums patogu, taip, kad nebadytų jūsų silpnybių, nepasitikėjimo. Taigi tai, ką turite jūs, neturi jie, ką turi jie – neturite jūs. Gal išties ir čia padėtų tiesiog grįžimas bent prie paprasto mandagaus bendravimo, kuris ilgainiui padėtų pamatyti vyresniųjų kolegų baimes, nerimus, o tuo pačiu ir stiprybes, kuriomis galėtumėte dalintis ir taip tapti vieni kitiems naudingi savo dovanomis, kurias gaunate su savo amžiumi.

Tik jei norite ką nors keisti, tai ir keiskite. O jei tikitės, kad šį darbą turi padaryti kolegos, tuomet teks laukti, kol kuris nors iš jų ims norėti kitokio bendravimo, pradės ieškoti atsakymo ir jei parašys man, papasakosiu tą patį, ką ir jums...

***************************************************************
Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Landsbergis: Venckienės ir kitose garsiose bylose uždėtas „kalpokas“, apie ką galima kalbėti, o apie ką – ne (63)

Daugybė neatsakytų klausimų jau dešimtmetį besitęsiančioje Garliavos istorijoje bei panašiose...

Gyvai / Eurolygos dvigubos savaitės pradžia Kaune: „Žalgiris“ – „Panathinaikos“ (176)

Kauno „Žalgirio“ (3-5) krepšininkų pirmą kartą laukia dviguba Eurolygos reguliariojo sezono...

Palygino žiemos atostogų kainas populiariuose kurortuose: kai kuriuose išleisite dvigubai daugiau

Artėjant didžiosioms žiemos šventėms, dažnas nori bent šiek tiek atsipūsti ir ištrūkti nors...

Lietuva seka Melanios Trump pramintu keliu: ar pakaks tik vieno skonio cigarečių? DELFI specialiai iš Londono (21)

Seimo narys Mykolas Majauskas siūlo uždrausti elektroninių cigarečių skystį, kuriame yra...

Šiurpūs liudininkų pasakojimai apie dvaruose klaidžiojančias mirusiųjų sielas: nuo kankinimų iki nelaimingos meilės (1)

Lietuvos dvarininkų gyvenimas XIII-XIX a. apipintas pasakojimais ir paslaptimis. Sklando ne tik...

Tragedija Rusijoje: duobėje su verdančiu vandeniu žuvo du vyrai (50)

Rusijos Penzos mieste lengvasis automobilis įkrito į smegduobę, žuvo du vyrai, pradėtas...

Šiuose namuose jau spėjo pagyventi du garsūs aktoriai: žvilgtelėkite, kaip atrodo

Kultinio serialo „Bręstantis blogis“ žvaigždė Aaron Paul kartu su savo žmona bei kūdikiu...

Geriame šiuos vaistus net tada, kai tikrai nereikia: gydytojai įspėja apie didžiulę grėsmę (2)

Antibiotikai vadinami vienu didžiausių praėjusio amžiaus medicinos laimėjimų, tačiau kyla...

Jūs tik paragaukit: baklažanų ir mocarelos sūrio suktinukai (3)

DELFI TV laidų vedėjas Arnas Mazėtis specialiame projekte „Italija namuose“ tęsia kulinarines...

Girtutėlis „Audi“ vairuotojas Kupiškyje sukėlė avariją – rėžėsi į stovintį automobilį (13)

Antradienį neblaivus vairuotojas sukėlė avariją. Pirminiais duomenimis, vyras į alkoholio...