aA
Praradus darbą logiški paaiškinimai dažnai netenka prasmės. Nemažai atleistų moterų jaučiasi tarsi išstumtos iš darbingųjų sąrašo. Kad būtų lengviau išgyventi permainų periodą, psichologai siūlo pasinaudoti vienu iš keturių elgesio modelių. Psichologės Elena Simonova ir Jūratė Raulinaitienė šiuos modelius lygina su keturiais metų laikais: emocingas pavasaris, karšta ir aistringa vasara, ramus vaisingas ruduo bei sustingusi žiema.
Moteris skaito skelbimus
© Corbis

Kiekvienam elgesio modeliui būdinga pranašumų ir trūkumų. Kiekvienas gali nurodyti išeitį, bet gali ir suklaidinti. Siūlome nevertinti kiekvieno jų atskirai, nes jie — kaip tie grynuoliai, kurių tikrovėje pasitaiko retai. Šie modeliai dažniau susipina, tačiau yra puikus atspirties taškas norinčiai pradėti veikti.

Pozityvus gyvenimas sau

Pirmiausia iš tavo akiračio ir aplinkos turėtų dingti pavyduoliai, kritikai ir cinikai, kurie nuolat trimituoja: esi niekam tikusi. Tave turėtų supti mylintys žmonės, pavyzdžiui, tėvai, broliai, seserys, draugai. Būdami greta jie sumažins neigiamų emocijų poveikį. Žmogui apskritai kenksminga nuolat save matyti atliekantį tik nugalėtojo vaidmenį. Tada nesėkmės atveju sunkiau susitaikyti, kad pergalė išslydo, kad gali pasukti kitu keliu, kuriame daugiau laisvės asmeniniam gyvenimui. Darbo netektis nereiškia pralaimėjimo.

Vertink tai kaip galimybę imtis veiklos, apie kurią svajojai, bet neturėjai laiko išbandyti. Žinoma, šis variantas įmanomas, jei nereikia išlaikyti šeimos. Jei esi globojama artimųjų arba tavo poreikiai minimalūs, gali sau leisti imtis ne itin pelningos veiklos. Pavyzdžiui, piešti gatvėje šaržus arba dirbti aukle — tapti vaikų svajonių Mere Popins.

Beje, niekas tiksliai nežino, kuo dirbo Merė Popins, kol tapo aukle. Tikėtina, ankstesnę jos veiklą ištiko štilis, todėl jai liko tik leistis pavėjui ir skirti gyvenimą geriems darbams. Netekus darbo puoselėti pozityvias emocijas — vienas didžiausių pranašumų. Vėl pradedi bendrauti su draugais, vaikščioti parke šiaip sau, skaityti knygas, skirti dėmesio hobiams. Kiekviena teigiama smulkmena teikia laimės bei harmonijos. Tokio elgesio modelio trūkumas taip pat labai aiškus: apie karjerą kalbos nėra. Plauki pirmyn gerai nusiteikusi, bet srovei pasipriešinti negali.

Blogiau nebūna

Anksčiau minėtasis variantas tinkamas geroms mergaitėms, dabar pakalbėkime apie skirtąjį blogoms arba toms, kurioms nusibodo būti geroms. Skamba jis visiškai neinteligentiškai. Geros mergaitės su siaubu stebi intrigas, nes pačios elgiasi maksimaliai sąžiningai, humaniškai bei dorai. Jos nekasa duobių kolegėms — pačios įkrinta į paslaugiai iškastus griovius. Jos nieko nedaro, kad kolegos būtų atleisti, užtat pačios leidžiasi atleidžiamos. Rastum jėgų išsinerti iš geros mergaitės įvaizdžio? Jei taip, tada pradėk. 

Rašai CV? Girk save išsijuosusi. Užmezgei pažintį? Tęsk tik naudingą, kuri gali tave pastūmėti pirmyn ir aukštyn. Drąsiai kaišiok pagalius į ratus konkurentams ir teisinkis: “Dabar tokie laikai, man reikia išgyventi, o vėliau vėl būsiu gera. Arba ne...” Kad ir kaip ausį rėžtų, tai — standartinis būdas konkuruoti. O konkurencija — karas.

Štai dar viena situacija. Atėjai į pokalbį dėl labai gero darbo ir pamatei dešimt pasieniais besitrinančių pretendenčių. Jei esi kalė, vadinasi, pajėgsi padaryti taip, kad penkios iš jų nė neperžengs pokalbių kabineto slenksčio. Vienai netyčia užversi puodelį kavos ant šviesios palaidinės, kitai šnibžtelėsi, kad į šią vietą pretenduoja dar dvidešimt merginų, iš kurių kelios Mis kūnas/ šlapi marškinėliai/ vaizdingi išlinkimai. “Šansų beveik neturime”, — solidariai pridursi.

Trumpai tariant, būk visada pasirengusi psichologinei kovai. Pavyzdžių, kaip tai daroma, netrūksta. Skamba siaubingai? Taip, nieko gera ir mandagaus blogos mergaitės negali pasiūlyti. Bet tai taip pat variantas. Be to, dažnai sėkmingas. Tik tinka ne visoms.

Skaičiai neklysta

Trečiasis variantas — šaltas ir vyriškai apskaičiuotas. Be aistrų ir apsimetinėjimo, be meilės ir nuoširdumo. Tai — aplinkos analizė. Iš pradžių apsibrėžk, kokius darbus gali dirbti. Įvardyk visus savo gebėjimus. Juk daugelis žmonių dirba ne pagal diplomuose nurodytą išsilavinimą. Turi pedagogės diplomą? Bandyk darbo paieškoti šioje srityje, nesvarbu, kad ilgai buvai vadybininke. Išbandžiusi kelias veiklos kryptis galėsi spręsti, kur pasilikti: tarp vadybininkų ar grįžti į pedagogikos sferą.

Antra, pasinaudok visais darbo paieškos ir socialinių garantijų variantais. Įsiregistruok darbo biržoje, kreipkis į privačias įdarbinimo agentūras, į darbo paieškas įtrauk visus pažįstamus.

Trečia, stenkis suprasti, kas vyksta darbo rinkoje, rask veiklos sferų, kur tavo gebėjimai naudingiausi. Verslo srityje egzistuoja skirtingi veiklos mechanizmai, kai kurie iš jų leidžia kompanijoms išsiveržti į priekį būtent sunkiausiais laikais. Tau reikia tokių įmonių rasti ir bandyti jose pritapti.

Daug kas priklauso nuo gebėjimo dirbti, atkaklumo siuntinėjant CV ir mokėjimo pasiruošti darbo interviu. Susitaikyk, kad kelis mėnesius tavo darbas gali būti tik vaikščiojimai į interviu dėl darbo. Svarbiausia — neprarasti optimizmo. Vis tiek pasieksi tikslą. Kada nors.

Tikra ramybė

Populiariausias elgesio modelis. Psichologai jį vadina apmirimu. Deja, kai apmirimas įvyksta pernelyg greitai, jį sunku kontroliuoti — jis gali virsti depresija. Atsiriboji nuo žmonių, prapuoli iš draugų akiračio, pati sau liaujiesi egzistuoti. Tačiau čia šmėžuoja ir pozityvioji pusė: galimybė apsvarstyti padėtį. Apmąstai ne rinkodarą, įmanomą uždarbį ar pareigas, bet kur kas svarbesnius dalykus: kas esu, kodėl čia esu?

Suvokusi savo prioritetus sugebėsi judėti pirmyn bet kokiomis aplinkybėmis, net ir nuo nieko pradėjusi. Gal verta viską pakeisti — dar kartą stoti į universitetą? Tik įvertinusi galimus pokyčių pranašumus bei trūkumus suprasi, kur atsiveria naujų galimybių. Bet dabar tau reikia sustoti, sukaupti jėgas.

Ši elgsena ypač padeda tiems, kurie neteko atsakingų pareigų: vežė ant savo kupros gigantišką krūvį, dirbo po 14 valandų per parą ir liko prie suskilusios geldos. Tokie žmonės paprastai turi santaupų, leidžiančių pagyventi tik sau: išvažiuoti trims mėnesiams pas tetą į kaimą arba į Goa paplūdimį pamedituoti (kad kardinaliai pakeistų gyvenimą arba iš naujo rizikuotų ir pultų į kovą).

Psichologų teigimu, moterims šis apmąstymo momentas padeda perprasti gyvenimo prasmę: kai kurios suvokia, kad nori sukurti šeimą ir pagimdyti kūdikį, užuot bėgiojusios po susirinkimus. Po apmirimo periodo dalis jų taip ir pasielgia. Juk antrosios pusės paieška taip pat gali būti darbas. Įsivaizduok, kiek reikės sėdėti prie kompiuterio naršant pažinčių tinklalapius ir kiek laiškų teks parašyti, kad rastum žmogų, su kuriuo įmanoma gyventi.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujų technologijų era: piršto antspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (51)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų antspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (124)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (543)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (39)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (81)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (18)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...

Užkalnis: kuo kvepia laukinė laisvė ir runkeliai iš kioskų? (90)

Bjaurieji amžiai, dar žinomi, kaip pirmasis nepriklausomybės dešimtmetis, viskas, kas prasideda...

Apie troleibusą svajojo nuo vaikystės: kai atlyginimas – 500 eurų, jauni darbuotojai čia neužsibūna (58)

Vilniaus miesto gatvės neįsivaizduojamos be troleibusų. Vieni jų nemėgsta dėl prasto...

Ekspertai pateikė labiausiai pasiteisinančius patarimus sekso klausimais (5)

Sakote, kad intymus bendravimas jums nekelia jokių problemų? Net atvirkščiai – jis ypač vykęs...

Mitybos specialistė Tulčina perspėjo kavos mėgėjus ir įvardijo, ko pati niekada nevalgo (145)

Jei norite būti sveiki, kiekvieną rytą valykite dantis su soda, išgerkite stiklinę šilto vandens...