aA
Tik pasakoje apie auksinę žuvelę pakanka panorėti ir visi norai pildosi. Tikrovėje neįdėję pastangų galime taip ir prasėdėti prie suskilusios geldos...
© Shutterstock nuotr.

„Metų pradžia – geras laikas apgalvoti, ko norėjau ir ką pasiekiau per praėjusius metus. Jei kas nepavyko, nubraukti nesėkmes ir išsikelti naujus tikslus, lūkesčius“, – sako Mokymų ir psichologinio konsultavimo centro psichologė psichoterapeutė Vitalija Mikutaitienė.

Vien noro nepakanka

Dalis žmonių mažai ką daro, kad jų norai ir siekiai išsipildytų, stokoja tikėjimo.

„Jei turime norų, reikia išsikelti tikslus, kaip juos įgyvendinti, susiplanuoti, kaip to siekti, kokius vidinius ir išorinius resursus pasitelkti, įvertinti, ką patys galime padaryti“, – pataria psichologė psichoterapeutė V. Mikutaitienė..

Reikia suprasti savo norus, pajausti, kokia kryptimi norėtųsi gyvenime toliau keliauti, kokią prasmę jam suteikti. Atsakius į klausimus, kas man svarbu, ko noriu, derėtų konkretizuoti savo lūkesčius: noriu įgyti išsilavinimą, pakeisti darbą, sukurti šeimą, keliauti po pasaulį, susirasti bendraminčių klubą, parašyti knygą, išmokti fotografuoti ar pan.

Suformuluotus norus galima užrašyti: taip lyg ir patvirtiname sau, kad žinome, ko iš tikrųjų norime, ir jau pradedame veikti. Kryptingai siekti savo norų kai kuriems žmonėms padeda ir dienoraščio rašymas – tai tarsi minčių analizė, netgi tam tikra savęs kontrolė, ką padariau siekdamas norų išsipildymo.

Svarbiausia žinoti, ko nori, to labai norėti ir imtis atitinkamų veiksmų. Nereikia laukti, kol kas nors ką nors duos ar padarys už jus. Jei nenorite stengtis, teisinatės, kad neturite laiko, rezultato nebus.

Siekiant įgyvendinti norus, reikia energingai veikti.

Tarp realybės ir troškimų

„Norus ir tikslus kelkite kuo realistiškesnius, kad patirtume sėkmę. Kai ji aplanko, atsiranda daugiau pasitikėjimo savimi ir gyvenimu, tai padeda judėti pirmyn, įgyvendinti kitus siekius“, – teigia V. Mikutaitienė.

Kad norai nebūtų atitrūkę nuo realybės, reikia įsigilinti į savo poreikius, galimybes, blaiviai įvertinti tai, ką turiu dabar, ir tai, ko noriu pasiekti ateityje.

„Jei norai maksimalistiniai, akivaizdžiai nepasiekiami, patyrus nesėkmę apima nusivylimas, – tvirtina psichologė. – Žmogus neretai pamano: jei nesugebėjau, geriau nieko nedarysiu. Arba nusivylęs viskuo net nebando ką nors daryti – vis tiek nepavyks. Patirta nesėkmė stabdo.“

Kita vertus, kai kurie žmonės nedrįsta norėti daugiau, negu turi dabar. Yra ir tokių, kurie nenori nieko arba jų norai labai menki, tenkinasi tuo, ką turi.

„Niekada neperplauksite jūros, jeigu tik sėdėsite ir žiūrėsite į vandenį“, – rašė indų rašytojas Rabindranatas Tagorė. Norėdami įgyvendinti didžiuosius norus, svajones, turime nuosekliai stengtis, veikti kryptingai. Svarbu įvertinti savo situaciją, kad susiorientuotumėte, iš kur išjudėsite ir kokius lūkesčius galite kelti ateičiai. Derėtų nuoširdžiai įvardyti ne tik stipriąsias, bet ir silpnąsias savo vietas, norus.

Kartais atrodo, kad kitam viskas gyvenime sekasi, jis tiesiog gimęs po laiminga žvaigžde, jo visi norai ir troškimai išsipildo. Tačiau akla sėkmė – reta viešnia. Dažniausiai sėkmės priežastis – pastangos, kryptingas darbas įgyvendinant savo siekius, tad prisijaukinti sėkmę gali kiekvienas.

„Tyliai norėti ar tik kalbėti apie savo norus nepakanka. Kad pasikeistume ir ko nors pasiektume, reikia veikti: lankyti kursus, keisti darbą, pradėti sportuoti ar ką kita daryti, kas priartintų jūsų norus“, – tvirtina V. Mikutaitienė.

Padeda pozityvus nusiteikimas

Siekti savo svajonių neretai stabdo baimė, kad lūkesčiai liks apvilti.

„Kai žmogus bijo, vengia net galvoti apie kokius nors didesnius norus ir tikslus. Arba išsigąsta juos išsikėlęs, visas mintis apie svajonę veja šalin. Tarkim, žmogus nori darbe aukštesnių pareigų. Apie tai reikia pasikalbėti su viršininku, bet ima baimė, kad vadovas pažemins, apšauks ir nepavyks gauti, ko nori. Tokiu atveju reikėtų apgalvoti, kiek ta baimė pagrįsta, kokie būtų pliusai ir minusai abiem atvejais: jei pabandysiu gauti aukštesnes pareigas arba jei nebandysiu“, – pataria V. Mikutaitienė.

Psichologė pastebi, kad tai, ko labai bijome, bet norime, dažnai ateina į mūsų mintis, net sapnus. Jei nuolat sugrįžta ta pati mintis, reikia sau įvardyti, kodėl bijau tai daryti.

„Visada kelkite klausimą: kas gali blogiausia nutikti, jei pamėginsiu? Dažnai vaizduotėje susikuriame daug baisesnį scenarijų, nei realiai būna gyvenime, – tvirtina psichologė. – Kita vertus, jei nepavyktų pasiekti, ko norite, reikėtų turėti atsarginį planą. Gal tai bus ne pati didžiausia sėkmė, kurios troškote, bet yra noras, dėl kurio verta stengtis.“

Nepasiekus greito rezultato nederėtų pasiduoti nusivylimui, kad norams nelemta išsipildyti. Neigiamos emocijos: neviltis, pyktis, baimė, liūdesys – nepadeda judėti pirmyn. O štai pozityvus nusiteikimas priartina prie norų išsipildymo.

„Optimizmas, tikėjimas savimi, savo jėgomis, galimybėmis, žmonių geranoriškumu įkvepia didesniems norams, – pastebi V. Mikutaitienė. – Todėl svarbiausia nenusiminti, jei nepavyksta iš pirmo karto, bandyti dar kartą. Sėkmė lydi tuos, kurie, nors ir klysdami, nepasiduoda, daug kartų daro tą patį.“

Tai įdomu

Mokslininkai tvirtina, kad svajonės, norai, skatina kūrybiškumą, veda žmones didelių atradimų keliu.

Psichoterapeutas Danas Jonesas tyrinėjo Ludwigo van Beethoveno, Leonardo da Vincio, Alberto Einsteino, Walto Disney‘aus ir kitų žymių žmonių polinkį svajoti, fantazuoti ir nustatė, kad menininkų, rašytojų, verslininkų, kitų profesijų atstovų idėjos, sumanymai gimsta būtent svajonėse.

Britų Kolumbijos universiteto mokslininkai įrodė, kad, nugrimzdus į fantazijų pasaulį, smegenys aktyviai dirba – apdoroja anksčiau surinktą informaciją. Nustatyta, kad svajojant suaktyvėja smegenų sritis, atsakinga už problemų sprendimą.

Į mintis reaguoja mūsų kūnas ir protas. Pasak anglų psichoterapeuto Johno Collinso, ilgai galvodamas, kad tuoj pargriūsi, būtinai parvirsi: „Teigiamų lūkesčių energija kur kas naudingesnė už neigiamą nenaudingo jaudulio užtaisą.“

Kaip tapti laimėtoju

Didžiosios Britanijos psichologas Richardas Wisemanas nagrinėdamas daugybės sėkmingų žmonių gyvenimus nustatė, kad egzistuoja du sėkmės tipai: pasyvioji (pavyzdžiui, laimėjimas loterijoje) ir psichologinė, kuri pasiekiama valingai, sąmoningai formuojant asmeninę poziciją. Psichologas teigė, kad antrojo tipo sėkmė yra ilgalaikė.

Tyrimai rodo, kad net apie 90 proc. žmonių turi neįgyvendintų norų ir svajonių. Pagrindinė priežastis – nežinojimas, kaip juos pasiekti.

Kai kurie psichologai pataria perskaityti užrašytus norus, tikslus kas rytą, kad neprarastumėte krypties ir susitelkę jų siektumėte.

Tikslai turi būti kuo konkretesni. Kuo aiškiau suformuluotas tikslas, tuo lengviau jį pasiekti. Pagrindinį tikslą rekomenduotina išskaidyti į mažus uždavinius, reikalingus jam pasiekti. Pavyzdžiui, norint išmokti kokią nors kalbą, verta susiplanuoti kas mėnesį išmokti po 200 naujų žodžių ir dvi gramatikos taisykles. Tokie etapai motyvuoja ir padeda siekti norų išsipildymo.

Psichologė dr. Cate Brown teigia: reikia išmokti mėgautis mokymosi procesu, netgi savo nesėkmėmis. Jos nuomone, laimėtojus ir pralaimėtojus skiria vienas dalykas – nemokėjimas prisipažinti, kad kelias ne visada yra tiesus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (12)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...

Kokių paltų galima įsigyti Gariūnų turguje: vilioja įvairove, bet gali tekti pakloti net 400 eurų balsavimas (31)

Paltas – vienas būtiniausių šaltojo sezono atributų, tad jo paieškomis reikėtų pradėti...

Kuo baigėsi Jakeliūno „pažintis“ su Žalimu: sako, tokių precedentų nėra buvę (98)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas teigė tik...

Ušackas prašo TS-LKD Prezidiumą įvertinti Pavilionio pasisakymus (2)

Buvęs diplimatas Vygaudas Ušackas prašo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų...

Įtariamieji Skripalių apnuodijimu pripasakojo tiek neįtikėtinų dalykų, kad Rusijai teko skubiai reaguoti (236)

Rusijos gynybos ministerija pirmadienį pamėgino diskredituoti nepriklausomą tyrėjų konsorciumą...

Adatų skandalas: po pranešimo apie adatas braškėse – nerimas dėl bananų ir obuolių (11)

Australijos policija teigia aptikusi adatų obuolyje ir banane. Paaiškėjus, kad braškėse kažkas...

Sunku tuo ir patikėti: Seimas vienu klausimu sutaria bene vieningai atnaujinta 16.56 (161)

Antradienį teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Seime pateikė Notariato įstatymo ir...

Sudarytas geriausias visų laikų „Žalgirio“ penketas su Saboniu, Jasikevičius pateko į „Maccabi“ sudėtį (14)

Eurolygos parnteris Eurohoops.net portalas sudarė visų turnyro klubų starto penketus, kuriuose –...

Grįžusi emigrantė medikės išpuoliui nebuvo pasiruošusi – pasijuto kvailelės vietoje (55)

Ar jums pažįstamas jausmas, kada gydytojas ima nei iš šio, nei iš to rėkti, o jūs pasijaučiate...

Olandai atėjo gelbėti Klaipėdos: „įdarbino“ celiuliozę ir krakmolą (13)

Vasarą kilus pasipiktinimo bangai dėl pajuodusios Klaipėdos, jūrų krovinių kompanijai „ Klasco...