aA
Artėjant brandos egzaminams abiturientai susiduria su aibe išbandymų: įsiminti daug informacijos, pateisinti tėvų ir mokytojų lūkesčius, susitaikyti su nuolatiniu laiko stygiumi, suvaldyti kylančią baimę ir neigiamas emocijas. Iššūkių puokštę papildo ir egzaminų metu kylantis stresas.
© Shutterstock nuotr.

Nenuostabu, kad gerai išlaikyti egzaminus abiturientams kartais atrodo „misija neįmanoma“. Pasak ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto vyr. lektoriaus, psichologo Aniceto Suchockio, egzaminų sesijos iššūkius padės nugalėti pozityvus mąstymas. Teigiamas nusiteikimas, anot jo, padidina galimybes gauti gerus rezultatus.

„Mūsų elgesys ir galimybės spręsti problemas priklauso nuo mąstymo būdo. Negatyvus mąstymas tarsi įkalina. Dažnai mąstant apie galimas grėsmes ir rizikas, galimybių ratas užsidaro, mes demotyvuojame save, nesprendžiame problemų, o grimztame į negatyvumą. Tai gali būti pavojinga ir egzaminų metu. Mat daugelį užduočių galima atlikti kūrybiškai ieškant sprendimo, o negatyvios mintys blokuoja kūrybingumą. Pozityvios mintys leidžia išlaisvinti protą, ieškoti netradicinių sprendimų, nugalėti kylantį stresą, kai atsakymo nežinoma akimirksniu“, – sakė psichologas A. Suchockis.

Nebijokite streso

Moksleiviai jaučia įtampą ne tik dėl egzaminų, tačiau ir dėl jų keliamo streso. Jie kovoja su nerimu, baiminasi jam pasiduoti, jį išgyventi, jausti, nors stresas savaime nėra neigiama organizmo reakcija.

„Stresas parengia kūną darbui, mobilizuoja jėgas, skatina labiau stengtis. Jis nukreipia mintis į užduotį, jausdamas stresą žmogus padaro daugiau nei iš pradžių mano galįs. Pozityvus mąstymas, išgyvenant streso akimirkas, gali padėti rasti sprendimų situacijose, kurios iš pradžių atrodo be išeities“, – pasakojo A. Suchockis.

Pozityviai mąstantis žmogus sujungia iš pirmo žvilgsnio nederančius dalykus, o tai gali padėti pasiekti geresnių rezultatų. „Jei susidūrėte su sunkia užduotimi, nepasiduokite panikai ir liūdesiui, neimkite galvoti, kad viena sunki ar neišspręsta užduotis taps nuosprendžiu visam egzaminui. Bandydami taikyti mintyse kilusius sprendimo būdus, galite netikėtai rasti tinkamą atsakymą“, – teigė psichologas.

Jis patarė moksleiviams pozityviau kalbėti, mąstyti, elgtis, bendrauti. Spinduliuodamas pozityvumą žmogus gali keisti aplinką, kitų žmonių elgseną, požiūrį.

A.Suchockis priminė, kad mokiniams svarbu žinoti tikslą, kodėl jie laiko egzaminus, ko nori pasiekti ateityje vienokiais ar kitokiais balais išlaikę egzaminus. „Turite laikyti egzaminus ne dėl to, kad reikia, ne dėl to, kad kažkas to iš jūsų tikisi, o todėl, kad egzaminai – žingsnis jūsų svajonės link. Kuo aiškiau žinosite, koks egzaminų tikslas, ko jums iš jų reikia, tuo mažiau jausite streso ir tuo sėkmingiau išlaikysite egzaminus“, – sakė psichologas.

Svarbu tiksliai formuluoti norą

Psichologas patikino, kad norint puikiai pasirodyti egzaminų sesijos metu, svarbu ne tik to norėti, bet ir tinkamai formuluoti bei reikšti norus. „Studentams dažnai sakau – atsargiai norėkite, nes jūsų norai gali išsipildyti. Svajonės pildosi, užtenka tiksliai jas įvardinti. Norėdami gero rezultato, aiškiai suformuluokite norą.

Apgalvokite kiekvieną smulkmeną, kad noras nebūtų abstraktus. Numatykite, pavyzdžiui, kokį egzaminą tiksliai norite išlaikyti, kada norite jį išlaikyti, kokiu balu, kur jį norite išlaikyti. Norų detalizavimas ir aiškus formulavimas padės nustatyti savo tikslus. Mano patirtis byloja, kad daugelis tinkamai suformuluotų norų išsipildo“, – teigė psichologas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po pripažinto pralaimėjimo iš Karbauskio laukia siurprizų: su Pranckiečiu vyksta ciniškas žaidimas (90)

Dar viena įtempta diena Seime ir dar vienas valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Gyvai / Seimą pasiekė automobilių mokestis: Mažeika aiškina, kodėl jo reikia (17)

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika antradienį Seimo plenariniame posėdyje pateikia Transporto...

Karpavičiaus turtų dar reikės palaukti: teismas užšaldė antrai žmonai ir broliui paliktus milijonus papildyta A. Karpavičienės komentaru (125)

Skandalingoje istorijoje, kurioje narpliojamas verslininko milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus...

Frakcijos x paieškos Seime: įtaria per balsavimą veikus organizuotai papildyta (289)

Valstiečiai žalieji Seime yra pasirengę išsiaiškinti, kas sabotavo balsavimą dėl Seimo...

Gaisro iškamuotiems alytiškiams trūko kantrybė – reikalauja Tamašunienės trauktis renka lėšas ugniagesių premijoms ir gaisro likvidavimui (183)

Į Alytų trečiąją gaisro dieną atvykusi Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė kaip...

Neįveikus Pranckiečio, gali būti šaukiamas naujas nenumatytas posėdis

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) neatmeta galimybės, kad...

„Pacers“ milijonai ir Sabonis: kodėl buvo delsiama ir ką sutarties pratęsimas su lietuviu reiškia klubui? (7)

Pratęsti sutartį su Domantu Saboniu visuomet buvo Indianos klubo tikslas, tačiau lieka klausimų,...

„Lietuvos paštas“ parduoda senamiestyje esantį Vilniaus centrinį paštą – skelbia aukcioną (9)

AB „ Lietuvos paštas “ išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad šią savaitę yra pradedama...

Teismas pratęsė Paleckio suėmimą dviem mėnesiams: mažiau, nei siūlė prokurorė (57)

Kauno apygardos teismas antradienį iš dalies tenkino prokuratūros prašymą ir dar dviems...

Rolandas Alijevas nuosprendžio neišgirdo: teismas priėmė netikėtą sprendimą

Buvęs profesionalus krepšininkas Rolandas Alijevas , kuris kaltinamas neteisėtai įsilaužęs į...