„Esu pripažinta savo srities specialistė, dirbu atsakingą, man patinkantį darbą, sėkmingai kylu karjeros laiptais, važinėju dailia mašina ir rengiuosi stilingais drabužiais. Profesinė sėkmė pažymėta mano veide.
© Shutterstock nuotr.

Niekas neišmuša manęs iš vėžių darbe. Ech, kad galėčiau tą patį pasakyti apie asmeninį gyvenimą! Vaikas nuolat serga, neklauso kaip koks velniūkštis, vyras nuolat surūgęs, tik bamba, kaltina ir priekaištauja...“

„Grįžtu iš darbo, galvoje minčių spiečius apie projektus, terminus, klientus, kokybę... Vaikas rėkia „noriu valgyti“. Pagaminu, nevalgo. Vyras prie televizoriaus, sukuosi kaip vergė Izaura virtuvėje, kad kas nors „ačiū“ pasakytų! Eilinį kartą ima skaudėti galvą ir nugarą. Visus „apšokinėjusi“ nueinu miegoti apie dvyliktą. Vyras nori, kad atlikčiau „šventą žmonos pareigą“, bet aš neturiu nei noro, nei jėgų...“

Ar pažįstama ši situacija? Anot amerikiečių psichologų Sidros ir Hal Stone, „balsų dialogo“ pradininkų, tu – ne viena, tai dėsninga ir būdinga sėkmingoms moterims. Šie žinomi transformacinės psichologijos atstovai teigia, kad žmogus nėra vientisa asmenybė, esame sudaryti iš daugybės dalių, vadinamų subasmenybėmis.

Kompanijos „Person Premier“ saviugdos programos „Savo gyvenimo režisierė“ autorė Loreta Vaičaitytė teigia, kad bėda tame, jog šiuolaikinėje Vakarų visuomenėje tiek tėvai, tiek švietimo sistema ugdo tik „vyriškas“ subasmenybes, kurios padeda analizuoti informaciją, planuoti, organizuoti ir siekti nustatytų tikslų, t.y. „užkoduoja“ mums profesinę sėkmę. Tai racionalumas, perfekcionizmas, savikritiškumas, savitvarda, valia. Šios savybės socializacijos dėka tampa dominuojančios mumyse ir profesinėje plotmėje mes jaučiamės lyg „žuvys vandeny“.

Tačiau kitos savybės, kurios suteikia sveikatos ir jėgų, padeda susidraugauti su savim, suvokti, ko iš tikrųjų noriu aš (o ne ko tikisi mano tėvai, artimieji ar kas priimta visuomenėje), įprasminti savo gyvenimą, kurti harmoningą santykį su savimi ir aplinkiniais yra neugdomos ir tampa atstumtomis. Todėl mes nemokame kurti gražių, šiltų santykių su artimaisiais ir nemokame mylėti savęs.

Kaip tai veikia kasdienybėje? Anot Svetos Smertjevos, „balsų dialogo“ praktikės Lietuvoje, kai moteris grįžta po darbo namo, ji negali atsipalaiduoti, nes „Perfekcionistas“, „Stūmikas“ ir „Gera mama“ verčia ją kurti nesibaigiančius užduočių sąrašus ir rūpintis šeima. Savaime suprantama, visus namų ruošos darbus reikia atlikti šiandien, savaime suprantama, viskas turi būti atlikta tobulai! Kol visais pasirūpini, savimi pasirūpinti (pvz.: įlįsti į karštą druskų vonią ar paskaityti knygą) nebelieka kada. Šios trys subasmenybės sukelia daug vidinės įtampos ir neleidžia džiaugtis tiesiog buvimu su vaiku ar vyru – „juk darbai nebaigti!“

Tuo tarpu „Vidinis Kritikas“ negailestingai „tarkuoja“ šeimoje ir darbe: „Kaip lėtai dirbi, nieko nespėji, viskas iš rankų krenta, kokia nevėkšla! Vaikas atsikalbinėja, neklauso, kokia tu netikusi mama! Praleidai tokią finansinę galimybę, toks klientas pas konkurentą išėjo!“

Kai mes save kritikuojame, mums skauda ir prarandame daug jėgų. Tad neretai lengviau yra nukreipti kritiką į kitus, taip susiformuoja „Teisėjas“: teisiam ir kritikuojam kitų išvaizdą, veiksmus ir žodžius. Ilgainiui pradedam pastebėti savo vyre ir vaikuose tik erzinančius bruožus, kurie mus „aktyvuoja“ lyg paspaudus šviesos jungtuką. Kaip galim palaikyti šiltus santykius su tais, kurie mus erzina vien savo buvimu?

Gera žinia yra ta, kad išeitis yra. Dirbant su „balsų dialogo“, psichodramos ir kitais veiksmo metodais galima atrasti ir integruoti į savo gyvenimą neišvystytas subasmenybes, padedančias atsipalaiduoti, susidraugauti su savimi, sukuriančias darnius, harmoningus santykius su aplinkiniais, gerinančias sveikatą, teikiančias jėgų ir gyvenimo džiaugsmo.

Ką galite padaryti pačios? Visų pirma, kai Jums niekas netrukdys, apsvarstykite kokių konkrečių asmenų labiausiai nemėgstate, tiesiog pakęsti negalite. Užsirašykite jų vardus ir savybes, kurios Jus labiausiai juose erzina. Neišsigąskite, jei šiame sąraše atsiras Jūsų tėvai, vyras ar vaikai. Koncentruokitės į Jus erzinančias savybes. Tai Jūsų atstumtos subasmenybės.

Pavyzdžiui, jei Jūs negalite pakęsti savo vyro tingėjimo, vadinasi, Jūs jokiu būdu negalite sau leisti nieko neveikti, nors TAI PADARYTI BŪTINAI TURITE. Tuomet bent kartą į savaitę leiskite sau netvarkyti namų, nedirbti, negalvoti apie neatliktus ar būsimus darbus, pavyzdžiui, nueikite pasidaryti viso kūno masažo, nereaguodama į jokius vaikų kaprizus išnykite putojančioje vonioje, klausykite meditacinės muzikos, žaiskite su vaiku ar išvažiuokite į gamtą. Po kurio laiko pastebėsite, kad atsiranda naujų jėgų.

Antra, neįmanoma pastatyti gražių santykių ant supuvusių pamatų.

Neigiamas emocijas, kurias įprasta mūsų visuomenėje slopinti, reikia išlieti per fizinį kūną. Namuose, kai niekas nemato, galite išsiverkti, išdainuoti ar išrėkti duše, išrašyti skaudulius dienoraštyje, iššokti, kai šokama kaip norisi, laisvu stilium, išsportuoti ar išpiešti. Dažniausiai pykčio, liūdesio, nuoskaudų per gyvenimą prisikaupia daug, tad apsivalymą reiktų daryti kasdien. Po kurio laiko pastebėsite, kad sugebate labiau džiaugtis gyvenimu ir jaučiatės sveikesnė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

37 mln. per 18 min. surinkęs „Monetha“ įkūrėjas: juokuose apie „Lamborghini“ yra tiesos (81)

Godumo ir tuštybės varomi žmonės yra didžiausias kriptovaliutų rinkos vėžys, sako vienas iš...

Lyderį praradęs „Liverpool“ krito nuo Bale'o dublio: vėl Čempionų lygos taurę kėlė „Real“ ekipa (353)

Antro kėlinio viduryje aikštėje pasirodęs Garethas Bale'as po kelių minučių iš savo vietų...

Tragedija, parodžiusi visą Šaltojo karo baisumą: kaip sovietai numušė keleivinį lainerį (189)

Mintis, kad sovietų naikintuvai galėjo numušti lainerį „Boeing 747“, atrodo šokiruojančiai...

Puotos Daktarų irštvoje: sumušta Džordana, Valinsko šou ir šūviai vietoj fejerverkų (158)

Alkoholiu ir maistu nukrauti stalai, garsiausi Lietuvos nusikaltėliai, pusnuogės moterys, žymiausi...

Įtakingos Lietuvos didikės istorija: kodėl ją pamilę vyrai atleisdavo net išdavystę (14)

Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorijoje moterų reikšmė politinėje arenoje vis dar...

Ką per vestuves bandė nuslėpti princas Harry ir Meghan Markle? Viską išdavė kūno kalba

Kūno kalbos ekspertas atskleidė , kaip „nervingai“ Harry trynė Meghan ranką savo nykščiu,...

Tėvų išmonė beribė: tarp rečiausių vardų Vaidrius, Džema ir Ripsimėja (163)

Tuo metu, kai vieni tėvai vaikams renka vardą iš giminėje esančių ar šalies populiariausiųjų...

Visi žino Kembridžo kunigaikštienę, bet ar esate matę pirmąją Argentinos ponią? politinio pasaulio stiliaus ikona (24)

Kai į Argentinos prezidento postą buvo išrinktas Mauricio Macri , ši pergalė reiškė...

Skanusis Italijos regionas: tik čia paragausite Paskutinės vakarienės sriubos ir teisingiausių makaronų (5)

Tai nepavyko Romos imperijos legionams, užtat tai padarė italų virtuvės karvedžiai. Jie...

Scenos karalienei „Lietuvos balse“ surado pamainą: ateinu suteikti daugiau spalvų ir aistros (16)

Muzikinis TV projektas „Lietuvos balsas“ atsinaujina. Šiemet šou gerbėjai savo ekranuose...