aA
Palaikyti, paremti galima įvairiai, tai labai individualus dalykas. Kažkam pakanka paskambinti, išsikalbėti ir išgirsti nuoširdų „laikykis, aš su tavimi“. Kažkas pervažiuos per visą miestą, kad tiesiog apsikabintų artimą žmogų. Kitam reikalingas konkretus dalyvavimas, veiksmai, problemos sprendimai.
© Shutterstock

Kiekvienas pats sprendžia, kokia forma teikti ir gauti paramą bei palaikymą. Ir visgi esama žodžių, kurie laikomi parama, o iš tikrųjų duoda visiškai priešingą efektą.

Noriu pasidalinti savu sąrašu. Kiekvienas gali susidaryti saviškį.

„Laikykis!“ Kad ir ką norėjo pasakyti kitas žmogus, tačiau man tai reiškia tik vieną – turiu dar labiau įsitempti, dar daugiau kentėti. Pirmoji reakcija – pyktis, apgailestavimas, kad pasidalinau savo bėdomis, ir troškimas baigti pokalbį. Ir dar praslysta mintis, kad tas žmogus įprato mane matyti tik pozityvų, o negatyvui nepasiruošęs. Tai pačiai operai priklauso raginimas „pakentėti“. Čia iškart kyla noras pasiųsti visiems žinoma kryptimi, tegu ir mintyse.

„Čia dar nieko, o štai man (mano draugei)“ Galbūt jūs tikrai norite tuo momentu paremti, tačiau realiai tik nuvertinate nelaimę ir atimate iš kito žmogaus teisę pergyventi taip, kaip jis pergyvena – nusiminti, pykti, liūdėti, įsižeisti. Tokia jo būsena šiuo momentu. Žodžiai iš serijos „nieko baisaus“ ar jau visai ne į temą „nedramatizuok!“ – tai ne parama, ne palaikymas, o noras kuo greičiau atsikratyti nepatogaus pašnekovo. Tam pačiam dar priskirčiau visiškai ekstremalų variantą, kai žmogui pasiūloma aplankyti vaikų prieglaudą ar prisiminti badaujančius Afrikos vaikus. Vykite tokius „guodėjus“ šalin.

„O aš maniau, kad pas jus viskas gerai…“ (kai kalba eina apie santykius). Kai girdžiu šiuos žodžius, maniškė problema pradeda atrodyti dar sunkesnė ir didesnė, o man vis blogiau ir blogiau… Iškart norisi atsakyti: „Atsiprašau, kad sugrioviau tavo idealų vaizdinį“ Šiandien man gerai, rytoj gali būti blogai, poryt – vėl viskas susitvarkys. Toks gyvenimas. Viena būsena nepanaikina kitos, jos tiesiog seka viena po kitos. Nėra nieko blogiau nei daryti išvadas vien tik iš vieno konkretaus įvykio.

„Tau tiesiog reikia…“ Toliau seka patarimai, kurių dėka, pašnekovo nuomone, problema išsispręs savaime. Nežinau kaip jums, o man nuo neprašytų patarimų darosi tik dar blogiau. Be to, toks metodas duoda suprasti, jog tu esi bejėgis be pagalbos ir patarimų iš šalies.

Tikriausiai yra daugiau punktų. Aš aprašiau tai, kas mane labiausiai žeidžia.

Iš vienos pusės, kyla logiškas priekaištas – kokie jūs visi beširdžiai, net palaikyti ir paguosti žmoniškai nemokate. O iš kitos – puikiai suprantu, kad tai mano ir grynai mano atsakomybė parodyti, kokia parama man reikalinga. Ko būtent iš tavęs tikiuosi, kai man bloga ir vieniša. Kokių laukiu žodžių ir veiksmų. O tu pats renkiesi, gali ar negali man tą duoti. Mano atsakomybės zona – sustabdyti tave, jeigu tavo žodžiai nesuteikia jėgų ar netgi priešingai.

Sau pačiai aš supratau, kad svarbiausia dalykas paramoje – kai žmogus tiesiog yra šalia, nesakydamas nieko specialaus. Jis rado pakankamai jėgų, kad būtų šalia šiuo sunkiu momentu. Kvėpuotų, girdėtų tavo jausmus ir paprasčiausiai būtų. O aš galiu ramiai pasidalinti savo įtampa ir neviltimi, žinodama, kad to nenuvertins ir neignoruos. Jaučiant tokią nuoširdžią paramą, palengvėja netgi pati sunkiausia našta.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.1429

Top naujienos

Ušackas gina Rusijoje pralobusį Žiemelį: žmonės padarė biznį ir išėjo, kas čia tokio? (281)

„Buvo padarytas biznis, greičiausiai iki Krymo, Ukrainos krizės ir karo. Aš tų detalių...

Neseniai karo niokotas Europos miestas šiandien laikomas vienu saugiausiu: į čia patekti galima buvo tik vienu tuneliu (32)

Ar esate matę muzikinį klipą kuriame dainą „Miss Sarajevo“ atlieka U2 ir Lučianas Pavarotis?...

Turistų įžūlumas Venecijoje peržengia sveiko proto ribas (41)

Venecijoje viešintis turistas šiurkščiai užsipuolė miesto gondolininką, neleidusį...

Ruduo vadžių nepaleis: kai kur lis gausiai (1)

Šiandien Lietuvos orus lems tolstančio vakarykščio ciklono vakarinis pakraštys. Bus debesuota...

Lietuvos krepšinio sirgalius Pekine po ištikusio insulto paniro į komą: prašoma pagalbos (187)

Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje vienam iš Lietuvos krepšinio gerbėjų baigėsi nelaime....

Lietuvos krepšinio rinktinės vairas siūlomas Maksvyčiui (83)

Lietuvos krepšinio federacija (LKF) laisvą likusią vyriausiojo vyrų rinktinės trenerio kėdę...

Čempionų lygos čempionas „Liverpool“ pralaimėjo jau pirmą grupių varžybų vakarą (3)

Jau pirmąją UEFA Čempionų lygos grupių varžybų dieną nesėkmę praėjusio sezono laimėtojai...

Po nepalankaus sprendimo Norvegijos „Barnevernet“ Lietuvos motinoms sužibo viltis atgauti vaikus (101)

Tris kartus per metus po dvi valandas – tiek Gražinai Leščinskienei leidžiama pamatyti savo...

Spjūvis sovietų aukoms: neigia Baltijos šalių okupaciją, nes „gyventojams buvo suteikta pilietybė“ (566)

Rusijos karinės ir istorinės bendruomenės patariamosios tarybos pirmininkas Sergejus Ivanovas...

Kuzminskas „Olympiakos“ gretose debiutavo pralaimėjimu (4)

Mindaugas Kuzminskas Pirėjo „Olympiakos“ komandos gretose sužaidė pirmas kontrolines rungtynes.