Pavydas. Nenuspėjamas elgesys. Šmeižtas ir sau priskirti nuopelnai. Ar tai dar vienas intrigų kupinas serialas? O gal tai - jūsų darbovietės kasdienybė? Norėdami sutramdyti įsisiautėjusius kolegas, pabandykite pritaikyti vaikų auklėjimo metodus ir apsišarvuokite kantrybe.
Konfliktas darbe
© Shutterstock nuotr.

Tipiškas biuro tironų elgesys

Kolegos, kurie atsisako gražiai žaisti biuro smėlio dėžėje, gali:

* Bandyti elgtis su jumis kaip su pavaldiniu
* Kenkti jūsų projektui jums už nugaros
* Prisiimti nuopelnus už jūsų darbą
* Gerinti savo reputaciją jūsų sąskaita

Nieko nuostabaus, kad įvairiausio plauko biuro tironus galima sutramdyti senais gerais vaikų auklėjimo metodais. Gal kaip užuominą ant jų stalų palikti po čiulptuką? Turbūt neverta. Geriau pasinaudokite žemiau pateikiamais patarimais.

Biuro tironų tipai

Vyriausias Kariuomenės Vadas. Įsivaizduokite, kad esate susirinkime ir pateikiate kokį nors naudingą pasiūlymą. Iš pradžių toks Kariuomenės Vadas atrodo nuoširdžiai dėkingas ir net pagiria už puikią idėją. Tačiau netrukus, it būtų staiga tapęs jūsų vadovu, sukomanduoja: “Būtent taip ir padaryk!”

Kas ką tik nutiko? Skyręs jums užduotį, jūsų kolega tapo biuro tironu, o jūs, leisdamas vadovauti, pakylėjote jį į aukštesnį lygmenį. Jei nuolat paklusite jo komandoms, galiausiai pastebėsite, jog vienas atliekate visus darbus.

Patarimas: Vyriausieji Kariuomenės Vadai elgiasi taip, lyg kolegos būtų skirti tam, kad padėtų jiems kopti karjeros laiptais. Gera žinia - diktatorišką elgesį galima pažaboti. Kai šis biuro tironas pradės panašius viešus ar privačius manevrus, pasakykite: “Su malonumu padėsiu vienam jūsų kolegų tai atlikti. Paprašykite, kad po susirinkimo užsuktų į mano kabinetą.”

Priekabiaujantis Įsakinėtojas. Jis panašus į Vyriausiąjį Kariuomenės Vadą ir priverčia jus pasijusti taip, lyg būtumėte penktoko skriaudžiamas pirmokėlis. Jis nesistengia jūsų sąskaita kopti karjeros laiptais, tačiau labai mėgsta demonstruoti savo pranašumą. Žinoma, jei kolega jus žemina ir tyčiojasi, apie tai turite pranešti tiesioginiam ar personalo vadovui, tačiau dažniausiai Priekabiaujantis Įsakinėtojas nedaro nieko neteisėto, nors savo elgesiu veda jus iš kantrybės, kelia stresą ir trukdo produktyviai dirbti. Pirmasis žingsnis išspręsti šia problemą - kalbėtis. Jis nėra jūsų vadovas, todėl neturi teisės jums komanduoti ir priekabiauti.

Patarimas: paklauskite Priekabiaujančio Įsakinėtojo, ko tiksliai jis iš jūsų nori. Jei jo prašymas ar prašymo būdas yra jums nepriimtinas, paaiškinkite, kodėl. Jei tai nepadeda, atsakykite jam raštu, o jei būtina, nusiųskite kopiją ir savo vadovui. Jei jo elgesys nesikeičia, o jūs privalote reguliariai kartu dirbti, pareikalaukite, kad darbų aptarime dalyvautų ir vadovas.

Nustatykite ribas ir leiskite tokiems kolegoms žinoti, kokie jų žodžiai ar veiksmai privertė jus blogai pasijusti ir kodėl. Daugelis darbuotojų kiek įmanydami vengia konfrontacijų, bet tai sukelia dar daugiau problemų. Vėlgi - jei šio asmens elgesys nesikeičia, jums reikia dažnai kartu dirbti, situacija tapo nepakenčiama, o jūs bandėte su šiuo kolega kalbėtis, bet nesėkmingai - kreipkitės į tiesioginį ar personalo vadovą.

Vilkas Ėriuko Kailyje. Jis atrodo nuoširdus ir patikimas, bet jums už nugaros rezga pinkles ir kaišioja pagalius į ratus. Jis juodina jus, norėdamas pats atrodyti geresnis. Tai vienas tų žmonių, kuris konfidencialią jūsų elektroninio pašto žinutę gali “netyčia” persiųsti visiems kompanijos darbuotojams.

Patarimas: pabandykite suprasti, kodėl tapote Vilko Ėriuko Kailyje auka. Išspręsti problemą bus lengviau, jei žinosite, kokie motyvai slepiasi po jo veiksmais. Ar jis bando už kažką atkeršyti? Gal atliekate panašius vaidmenis, turite panašių pareigų? Galbūt tai gandais paremtas nesusipratimas? Parodykite norą bendradarbiauti ir visa tai išspręsti.

Išlaikykite profesionalų toną ir remkitės faktais. Jei nebuvote tiesiogiai susijęs su tam tikra problema, parodykite, kad norite ją išspręsti. Tačiau tuo pat metu būkite atsargus, nesakykite nieko, kas gali būti panaudota prieš jus. Nustatykite tvirtas ribas, bet išlikite diplomatiškas.

Klastingas Garbėtroška. Šis biuro tironų tipas nesikuklina jums užkrauti papildomų pareigų, bet nusiraško jūsų darbo vaisius. Jis apsimeta didvyriu ir dažnai pateikia nemalonių staigmenų. Pavyzdžiui, dirba kartu su jumis, o vėliau elgiasi taip, lyg visą darbą atliko vienas pats.

Patarimas: reguliariai informuokite vadovą apie savo veiklą, kad jis neabejotų jūsų indėliu į darbą. Būkite įvykių sūkuryje. Kai Klastingas Garbėtroška ima kenkti, tuoj pat reaguokite - pasikalbėkite akis į akį. Pokalbį apie netinkamą elgesį pradėkite ir baikite pozityvia gaida. Gali būti, kad Klastingas Garbėtroška nesijaučia saugus savo kėdėje - nuraminkite jį. O svarbiausia - nepamirškite: niekas neturi teisės pasisavinti jūsų nuopelnų.

Pasipūtęs Individualistas. Toks darbuotojas jums niekada nepadės, nes jam rūpi ne kompanijos, o jo paties sėkmė. Gali būti, kad jis jaučiasi pranašesnis, nes yra kurios nors srities ekspertas. Laikui bėgant toks darbuotojas supras, kad neturėdamas draugų tarp kolegų jis negali įgyvendinti savo tikslų.

Patarimas: giliai viduje šios nepriklausomos sielos trokšta pagyrų ir pripažinimo. Deja, jos nepajėgia suprasti, kad sėkmę lemia nuolatinis bendradarbiavimas bei komandinis darbas.

Paaiškinkite Pasipūtusiam Individualistui, kokios naudos jis sulauktų pakeitęs taktiką. Tikriausiai iš to naudos turėtumėte ir jūs. Informuokite jį apie sėkmingus komandos projektus, leiskite jam žinoti, kad tai komandinio darbo rezultatas. Kvieskite į kompanijos vakarėlius, kolegų išlydėtuves. Kai tik galite, priminkite, koks svarbus yra jo indėlis į visos kompanijos darbą.

Kolegų auklėjimo ypatumai

Tikriausiai manėte, kad auklėti galima tik vaikus. Tačiau kai kuriuos vaikų auklėjimo metodus galima pritaikyti ir biuro kolegoms. Žmonėms - nesvarbu, kiek jiems metų - būdingi tie patys instinktai, poreikiai ir baimės. Pasistengę suprasti kolegų elgesio motyvus, net ir plėšriausią biuro tironą galėsite paversti švelniu ėriuku, o jūsų (ir visos komandos) darbas taps daug produktyvesnis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skaudžią tiesą apie tėvus sužinojo tik sulaukęs pilnametystės (4)

Iki 18-os jis naiviai tikėjo, kad abu tėvai žuvo katastrofoje ir jokių giminių nėra....

Norintys pasinaudoti valstybės parama būstui turėtų paskubėti (2)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, kad šiemet finansine paskata pirmajam...

Lietuvoje siaučia audra – užfiksuoti pirmieji padariniai tūkstančiai žmonių liko be elektros (309)

Šiandien Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos apsaugos ministerijos išplatino...

Aižėja „valstiečių“ vienybė: bendražygiai šiaušiasi prieš Karbauskį (357)

Mokesčių reforma ir naujas parlamentinis tyrimas – du slenksčiai, už kurių kliūva...

Prabilo dukrą Gražuliui pagimdžiusi palangiškė: visas meilumas dingo man pastojus (1307)

„Kai buvau penktą mėnesį nėščia, jis atėjo pas mane į darbą ir padėjo tris tūkstančius,...

Orai: savaitgalio orai nei iš tolo neprimins tos vasaros, prie kurios pripratome (5)

Paskutinės šios savaitės dienos neprimins prieš tai karščiu alsavusios vasaros – bus vėsu ir...

Fantastiškai atakavę kroatai sutriuškino Argentiną (237)

Pasaulio čempionate ketvirtadienį vakare futbolo gerbėjus kaustė D grupės rinktinių –...

Šio jauno vyro darbą daugelis laikytų košmaru: papasakojo, ką tenka patirti (15)

„Jaunas, bet profesionalus“, – taip Mindaugas Maslauskas yra apibūdinamas žmonių, kurie jį...

Myliu vyrą, bet be meilužio – niekaip... (139)

Niekada nemaniau, kad ištiks tokia bėda, bet gyvenime būna visko. Iš vienos pusės, jaučiuosi...

Moteris pasidalijo karčia patirtimi, kaip įkliuvo sukčiams: likau ir be prekių, ir be pinigų (14)

Į Delfi redakciją kreipėsi mama, kuri tikėtina, kad nukentėjo nuo internetinių sukčių. Moteris...