aA
Padarėte klaidą ir dabar jus slegia kaltės jausmas. Įsiklausykite į patarimus, kaip išeiti iš šios situacijos, rašo portalas SHAPE.
© Shutterstock

Būtina išmokti atskirti „konstruktyvų“ ir „nekonstruktyvų“ kaltės jausmą. Kartais jis naudingas, nes suteikia galimybę išanalizuoti savo klaidas ir padaryti išvadas ateičiai. Tačiau būna ir kitaip: tas kaltės jausmas tampa našta, paralyžiuojančia valią, išsekinančia nervus, verčiančia kankintis ir abejoti savimi.

Ką daryti?

Nustatyti kaltę. Užduokite sau klausimą: ar jūs tikrai kaltas? Kokie faktai byloja, kad jūsų vaidmuo analizuojamoje situacijoje buvo neigiamas? Jeigu stiprų nepasitenkinimą savimi iššaukė kažkieno nemalonus atsiliepimas, stabtelėkite ir susimąstykite: ar verta leisti kitam žmogui manipuliuoti jūsų emocijomis ir daryti įtaką jūsų savijautai?

Klaidingą kaltės jausmą gali sukelti įvairios smulkmenos, susijusios su dar vaikystėje išugdyta prioritetų samprata. Prisimenate, kaip tėvai jums tvirtino: „Niekada negalima eiti miegoti, neišplovus indų“. Arba: „Senelę privalu lankyti ne mažiau kaip du kartus per savaitę“.

Gali būti, kad nuo to laiko jūsų vertybių sistema pasikeitė tokiu atveju nėra ko išgyventi. Tai, kas jus kankina – praeities atgyvenos, kurios vėliau savaime pranyks. Išanalizavę situaciją patys suprasite, kad neplautuose induose ar praleistame apsilankyme nieko blogo nėra.

Vis dėlto, jeigu jus nuolat persekioja mintys apie įvykį, kurio metu jūs iš tiesų pasirodėte ne iš geriausios pusės…

Išmokti pamoką. Kaltės jausmas gali pasireikšti dėl to, kad jūs, sąmoningai ar nesąmoningai, kažkam padarėte kažką blogo. Žinokite – tai naudingas, konstruktyvus jausmas. Pavyzdžiui: „Nevertėjo pašaipiai kalbėti apie naują draugės simpatiją – taip ją įskaudinau, ją įžeidžiau“. Sąžinė prabunda ir tais atvejais, kai mes išduodame savo pačių principus ar idealus. „Man juk negalima kasdien lepintis ledais! Juk daviau sau žodį prieš naktį nevalgyti nieko saldaus!“ Taip kaltės jausmas žadina mumyse (kartais, tiesą sakant, pavėluotai) žmogiškumą ir gerumą, padeda tapti ryžtingais ir principingais.

Prisiimti atsakomybę. Padarėte klaidą? Pripažinkite tai sau ir kitiems. Jus gali ilgai kankinti mintis, kad bjauriai atstūmėte gerbėją ar nepadėjote kolegai sunkią minutę. Tokiu atveju vertėtų nuoširdžiai atsiprašyti ar paaiškinti, kodėl pasielgėte būtent taip. Negalima mėginti užmiršti ar palikti viską savieigai – kaltės jausmas gali kankinti jus labai ilgai. Žmonės, kurie moka atvirai pripažinti savo klaidas, paprastai aplinkinių yra gerbiami. O ir nuoskaudos jūsų adresu ilgai niekas nelaikys, dėl ko jums ant širdies taps tikrai lengviau.

Svarbiausia – išsiaiškinti, kokia „savigrauža“ jums naudinga. Konstruktyvus kaltės jausmas greitai sugrąžins jus į teisingą kelią, jeigu jūs, neduok dieve, iš jo išsukote. Neatidėliodami išsiaiškinkite savo išgyvenimuose ir atsikratykite nereikalingai slegiančios naštos.

Greitos transformacijos

Anksčiau. Jūs kankinotės, kad negalite dažniau lankyti tėvų, nors jie nuolat tvirtina, kad ilgisi jūsų.

Dabar. Trūksta laiko aplankyti tėvus? Duodate sau žodį, kad skambinsite jiems bent pora kartų per savaitę, kad jie jaustų dalyvaujantys tame, kas vyksta jūsų gyvenime.

Anksčiau. Jeigu draugai primygtinai kvietė jus į vakarėlį, o jūs siaubingai pavargote, teko sutikti, kad neigiamas jūsų atsakymas jų neįžeistų.

Dabar. Jūs prisimenate, kad poilsio poreikis nėra egoizmo apraiška. Tai gyvybiškai svarbu jūsų organizmui. Jūs mandagiai atsisakote kvietimo ir įsipareigojate kitą kartą jį priimti.

Anksčiau. Jūs negalėjote sau atleisti, kad kolega vietoj jūsų išklausė vadovybės priekaištus dėl jūsų padarytos klaidos.

Dabar. Jūs prašote nukentėjusio kolegos atleidimo ir klausiate, kaip galėtumėte išpirkti savo kaltę.

Anksčiau. Jūs ilgai kankinotės, išleidę didelę sumą eilinei batų porai.

Dabar. Sau sakote: „Išleidau pinigus? Užtat dabar turiu viena problema mažiau – juk mano garderobe trūko būtent tokios avalynės poros!“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.1000

Top naujienos

Meilutytė skelbia karjeros pabaigą: ačiū visiems, esu pasiruošusi pradėti naują gyvenimo etapą Meilutytės komentaras (319)

Viena geriausių visų laikų Lietuvos plaukikių, Londono olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu (62)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

„Valstiečiai“ laukia atvykstant Nausėdos: Karbauskį nuvylė Šimonytė

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos frakcija Seime laukia atvykstant kandidato į prezidentus...

Teisėjų korupcijos skandalas smogė kaip reikiant: dabar jau retas išdrįstų siūlyti kyšį (230)

Prieš tris mėnesius visą Lietuvą sudrebinęs dar neregėtas teisėjų korupcijos skandalas, kai...

Vasarą pradės nemokamai dalinti tūkstančius Šeimos kortelių: aiškėja, kas ir kada jas gaus (140)

Vasarą turėtų būti pradėta dalinti tūkstančiai Šeimos kortelių, kurios leis pasinaudoti tam...

Pranckietis įvardijo, koks rezultatas EP rinkimuose reikštų „valstiečių“ pralaimėjimą (53)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad džiaugiasi praėjusią savaitę Lietuvos...

„The Times“ po Zelenskio inauguracijos: paskutinis juoksis Putinas? (84)

Gegužės 20 dieną profesionalus komikas Volodymyras Zelenskis davė priesaiką ir oficialiai tapo...

Patarė, kaip sutaupyti laiko oro uoste, kad nepavėluotumėte į skrydį

Kelionės oro transportu yra neatsiejamos nuo privalomų oro uosto procedūrų: patikros, bagažo...

Kasdieniai rūbai, kurie gali sukelti rimtų sveikatos problemų

George’as Bernardas Shaw kartą pasakė: „Mada yra ne daugiau nei sukelta epidemija“. Tačiau...

Gyvai / DELFI TV gyvai: Lietuvos šokėjų triumfas po 12 metų – kiek tai kainavo?

Prieš daugiau nei savaitę Lietuvos šokėjų pora Evaldas Sodeika ir Ieva Žukauskaitė pirmą...