aA
Ne paslaptis, kad pusė jūsų, gerbiami skaitytojai ir skaitytojos, gyvenate jausmais. Kas benutiktų - jūsų krūtinę pripildo pyktis, liūdesys ar džiaugsmas. Balsas nejučiom pakyla, užkimsta ar suskamba visomis gamomis. Veidas pergalingai parausta ar išbąla. Tačiau kita jūsų pusė kaip tik nieko nejaučia. Ir ypač tada, kai jausti tarsi ir reikėtų. Štai jus kolektyvas kokia nors proga sveikina - reikėtų jausti džiaugsmą, o jūs nesidžiaugiate.
© Corbis/Scanpix

Štai kažkas serga iš artimųjų - o jums neliūdna. O štai su jumis elgiasi neteisingai - o pykčio kaip nėr taip ir nėr. Kažkokia tuštuma krūtinėje. Ir tuomet jūs imate laikyti save nenormalia, nors jūsų pasiekimai mokykloje, institute bei darbe yra nemaži, imate kompleksuoti. O ypač kompleksuojate, jei esate ne vyras, o moteris, kuriai jausti jausmus yra moteriškumo ženklas. O nejausti - vyriškumo, o dar tiksliau - belyčio padaro bruožas.

Tuomet dalis jūsų kreipiasi į psichologus, nes jei jūs kreipiatės į psichiatrus, jums gali įtarti depresiją ir paskirti antidepresantų. Šie sukurti depresijai malšinti. O depresija - tai nebūtinai „tuštuma“ ir ne „nieko nejaučiu“.

Depresija - tai dažniausiai toks „presas“, uždėtas ant nuotaikos, fiziologijos bei mąstymo. Šis presas yra kankinantis ir jaučiamas kaip liūdesys, prislėgtumas, apatija, tačiau apatija visiškai kitokia. Jūs gi skundžiatės ne „presu“, o nemokėjimu jausti. Todėl dėl paprastumo pavadinkime tai savotišku charakteriu, kurio pagrindinis elementas - loginis mąstymas. O antidepresantų kol kas neskirkime.

Taigi jūsų psichikos svarbus elementas – loginis mąstymas, ir jūs tiesiog augote tokia protinga, racionali mergaitė. Augote sau ir tiek. Tėvai ar vienas iš jūsų tėvų greičiausiai irgi buvo racionalus žmogus, pavyzdžiui, inžinierius. O dar geriau - abu buvo inžinieriai ar matematikai. Kas, be jokios abejonės, buvo puiki profesija, garantuojanti, kad:

-į vaikų auklėjimą taip pat buvo žiūrima racionaliai;
- svarbu buvo sveikata ir sportas;
- būtina buvo dirbti sode ir statyti namą;
- gėda buvo blogai mokytis;
- gėda buvo daryti žioplas klaidas du kartus.

Greičiausiai jūsų nemušdavo, o tiesiog laukė, kad elgsitės vadovaudamasi sveiku protu ir sąžine. Kas susumavus reiškia, jog jūs augote „normalioje“ šeimoje, kurioje jei ir galima kuo nors tėvus apkaltinti, tai tik atsargiu požiūriu į jausmų reiškimą. Nes jausti jiems – reikštų jausti ir daug skausmingų, ir nemalonių dalykų.

O ką tuomet gali gero nuveikti? Tuomet turi depresuoti ar konfliktuoti. Ar bijoti. Visa tai yra negarbinga, nes geras žmogus - tai organizuotas, tvarkingas, darbštus žmogus. Tuo tikėjo tėvai.

Ir štai jūs išmokote, kad jūsų šeimoje jus mylės tik su viena sąlyga - jei būsite racionali mergaitė. Tuomet jūs būsite šios šeimos dalis. O štai jei jūs sau leisite ašaras, pyktį, baimę, kvailą juoką, nuožmų pavydą ar gilų liūdesį – būsite ne šios šeimos dalis. Būsite atstumta, nors apie tai jums iš mandagumo nepasakys.

Taigi jūsų sieloje iš tiesų yra ne depresija, o sąlygota meilė - meilė mainais už charakterį.

Todėl pagal šią sąlygą jūs vystote:

- dalykinę logiką;
- administracinius sugebėjimus;
- sugebėjimą kurti teorijas;
- sugebėjimą mąstyti schemomis ir algoritmais;
- sugebėjimą daug pasiekti - iš čia visokie diplomai, medaliai ir sertifikatai;
- sugebėjimą nešioti kaukę - optimistiško, korektiško, stipraus žmogaus.

Ir štai dabar jums reikia išmokti jausti. Pradėkime tai metodiškai.

Iš pradžių sukurkime jūsų psichologinės situacijos modelį. Jis gali būti toks: yra mažas, jautrus emocionalus vaikas. Jis uždarytas dėžutėje, ant kurios užrašytas jūsų psichologinis tipas. Tas užrašas gali būti paimtas iš tokio mokslo, kaip Jungo tipologija, charakterio akcentuacijų teorija, ar iš socionikos: „loginis ektravertas“; „loginis intravertas“; „praktikas“, „teoretikas“, „administratorius“ ir t.t.

Dabar paklauskite savęs: „Vaike, ko tu labiausiai norėtumei dabar? O rytoj?“

Tuomet viduje ima kažkas judėti. Kažkas, kas labiau panašu į fizinį pojūtį, nei į jausmą. Dabar reikia giliau pakvėpuoti. Tam gali padėti muzika - tokia, kuri paliečia jūsų širdį. Ir prieš akis atsiranda vaizdeliai - ką norėtųsi padaryti sau. Tik ne savo „dėžutei“ ir ne vaikams ar tėvams. O būtent tam mažam vaikui. Visai ne pagal taisykles ir visai ne protingai.

Jūs tai padarote rytoj: apsiperkate, nuvykstate į baseiną, paskambinate draugui - kas žino, koks jums vaizdelis kils? Ir būtinai kitą vakarą patikrinate, ką įvykdėte.

Dabar jūs pastebite: jūsų viduje kažkas „atsileido“. Vidinis vaikas ėmė pasitikėti jumis. Dabar jis pabandys jus išprovokuoti.

Jūs dažniau susipykstate su šeima ir pasakote kažką kandaus kolegei. Jie to iš jūsų nesitikėjo. Jums baisu ir atrodo, jog virstate ragana. Jūs verkiate pirmą kartą gyvenime po darželio! Priimkite tai nuolankiai, vėl įsivaizduodami mažą vaiką dėžutėje. Jis tikrina: ar jūs jį iš tikrųjų mylite?

Jūs pakartojate pratimą. Praeina mėnuo - kitas. O gal metai. Ir štai vieną dieną vietoj dėžutės jūs pamatote vaizduotėje save - gyvą, sugebančią jausti ir liūdesį, ir skausmą vaiką. Ir tik po to - džiaugsmą. Juk jūsų Vidinis Vaikas turėjo patikrinti ne šiaip jūsų meilę. O meilę besąlygišką.

Lengva mylėti žmogų organizuotą ir racionalų. O jūs bandėte pamilti raganą?

Užtat dabar jūs - ne dėžutėje. Ir visai ne ragana. Tiesiog žmogus, kuris sugeba ir mąstyti, ir jausti. Pasirodo, tai dera. Ir visai geras dalykas.

Todėl sveikiname - jūs visai gerai gavotės!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Santaros klinikose mirė režisierius Eimuntas Nekrošius atnaujinta 09.22 val. (116)

Seimo narys Arvydas Nekrošius paskelbė, kad jo artimas giminaitis, garsus teatro režisierius,...

Širinskienė apie savo „raudonas linijas“: politika – dialogo menas, bet tokių dalykų aš Karbauskiui neatleisčiau (255)

„Valstietė“ Agnė Širinskienė sakė nemėgstanti kalbėjimo apie „raudonas linijas“,...

Vilniečiai nesikuklindami vardijo, kokių pensijų tikisi: ekonomistai sako, kad realybė gali būti skaudesnė (11)

Sakoma, kad jaunystė pralekia nepastebėtai, bet ne visi džiaugdamiesi gera sveikata ir jaunu kūnu...

Praėjo metai po modelio Dovilės Didžiūnaitytės tragedijos: paaiškėjusios kraupios detalės ir vis dar kylantys įtartini klausimai (100)

Šį antradienį sueina lygiai metai po to kai Klaipėdoje mįslingomis aplinkybėmis žuvo modelis...

Prestižinėje mokykloje – „šiurpūs incidentai“ (5)

Vienoje prestižinėje Toronto katalikų berniukų mokykloje pirmadienį buvo suimti šeši...

Nuovargį jaučiate nuo pat ryto: gydytoja sako, kad padėti gali net ir kavos atsisakymas (22)

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Sterlingė sako, kad nuovargis – vienas dažniausių...

Dar vieną karjeros rekordą pagerinęs Sabonis buvo arti trigubo dublio (26)

Domantas Sabonis buvo per plauką nuo pirmo karjeroje trigubo dublio. Indianos „Pacers“...

Dizainerė parodė, kaip turi atrodyti šiuolaikiškas lofto interjeras

Jauna pora pageidavo jaukių namų su polėkiu. Interjero dizainerė Indrė Dorofėjūtė 85 kv. m...

Žala papasakojo, ką vežasi į Dakarą: neėmė atsarginio variklio, bet įsidėjo lašinių (3)

Lapkričio 22-23 dienomis Prancūzijos uostamiestis Havras taps Dakaro ralio sostine. Čia 2019 m....

Šakalienė: jaučiuosi kaip košmariškame sapne (1739)

Seimo narė Dovilė Šakalienė viešai nekomentavo jai metamų kaltinimų, esą ji už Norvegijos...