aA
Jūs pažinsite šį keistą elgesį iš kelių štrichų: žmogus sistemingai provokuoja aplinkinių pyktį. Tai su iššūkiu, tai su keistu niūrumu jis atkakliai griauna aplinkinių gyvenimą, vis priartindamas atpildo valandą... Neskubėkite jam atleisti: visai gali būti, kad būtent atpildo jam ir reikia...
Moteris, konfliktas, boksas
© Corbis/Scanpix
Psichologai kurį laiką vengdavo vartoti terminą „mazochistinis charakteris”. Jie baiminosi, kad šis terminas nukeliaus į teisminę praktiką ir juo bus piktnaudžiaujama. Atseit, jei bus teigiama, kad nusikaltimų aukos pačios provokuoja nusikaltėlį, sadistams bus atrištos rankos. Todėl iš psichiatrinių klasifikacijų šis terminas buvo išnykęs. Tačiau savotiški psichologiniai žaidimai su mazochistiniu atspalviu neišnyko, ir kai kas juos tebežaidžia ligi šiol. Tai nėra psichinis sutrikimas. Visai gali būti, kad silpną šio žaidimo formą jūs žaidėte vakar, o gal žaisite rytoj. Žaidimas vadinasi „Įspirk man”, o panašus į jį – „Skola”.

Kaip ir kituose psichologiniuose žaidimuose, pirmas veiksmas yra savotiškas masalas. Šiuo atveju masalas - tai nesąmoninga provokacija. Silpniausio laipsnio žaidimo atveju žmogus, atėjęs į svečius netyčia, bet atkakliai gadina šeimininko daiktus: apipila staltiesę su padažu, užmina šeimininkei ant kojos, pradegina cigarete kilimą. Visa tai jis teisina savo išsiblaškymu ir nuolat atsiprašinėja. Žinoma, mandagūs šeimininkai atleidžia, nors anksčiau ar vėliau ima jausti susierzinimą.

Kitas žaidimo variantas – žmogus pasiskolina pinigus (imasi taisyti jūsų mašiną, kitą daiktą) , prisiekdamas grąžinti (sutaisyti) artimiausiu metu: rytoj, po kelių dienų, blogiausiu atveju – per savaitę. Tai irgi masalas, kadangi, kaip jūs supratote, nei pinigų, nei jūsų daikto šis žmogus negrąžina nei po savaitės, nei po mėnesio. Tačiau kas kelias dienas žada, kad tai atsitiks rytoj ar poryt. Ir tai, žinoma, ima jus erzinti.

Svarbus atsakas, kurio šiuo metu nesąmoningai tikisi žmogus - jūsų išorinis mandagumas su vis mažiau ir mažiau slepiamu suirzimu. Kadangi provokuojantys žmogaus veiksmai vis tęsiasi ir tęsiasi, anksčiau ar vėliau jūs pratrūkstate. Jūs supykstate ir pareikalaujate kompensacijos. Tai – svarbus antrasis žaidimo etapas.

Susidūręs su jūsų pykčiu, o skolos atveju - su priminimu ją gražinti, žaidėjas pereina prie kulminacijos. Jis su neslepiamu triumfu pasako: „Nesitikėjau, kad tu mane užsipulsi, tačiau dabar matau, ko verta tavo draugystė! Tau terūpi tavo prakeikti daiktai - kilimas, staltiesė, pinigai! Ir dėl viso to tu pasiryžęs paaukoti mūsų santykius? Ką gi, šiais laikais draugystė nieko nereiškia...”

Kita kulminacija: bandymas viską paversti juokais: „Cha- сha! Aš gi pajuokavau!” arba: „Nebūk toks rimtas”, „Tik neužmušk manęs”. Arba: „Tik be rankų, gerai?”

Sunkesnio laipsnio žaidime žmogus pasiekia, kad jo manipuliacijos auka paduoda jį į teismą. Tai gali būti reikalavimas grąžinti skolą ar kompensuoti padarytą žalą. Kartais tokiam asmeniui nuskriaustoji pusė suorganizuoja fizinį susidorojimą. Tuomet toks žmogus su mėlynėmis veide ar netgi sugipsuotas, kažkodėl atrodo labai patenkintas - tarsi gavęs tai, ko norėjo. Jo mėgstamiausiu priežodžiu tampa: „Mano gyvenime viskas baigiasi panašiai: mane dažnai primuša”.

Dar sunkesnis žaidimo laipsnis, paplitęs organizuotų nusikaltėlių tarpe - kai žmogų tiesiog nužudo. Nužudymo momentu jis tarsi išsiduoda, ištardamas paskutinį žodį: „Pagaliau”.

Ką iš tiesų duoda šis žaidimas?

Kaip ir kiti žaidimai, jis neša keleriopą psichologinę naudą:

Padeda mazochistiniu būdu išreikšti agresiją: ne aš mušiu tave, o tu mušk mane;
Padeda nusimesti kaltės jausmą: ne aš, o tu toks žiaurus...
Padeda išprovokuoti kito asmens agresiją: matai, tu nė kiek ne geresnis, nei aš;
Padeda aptarti žmonių žiaurumą su draugais: įsivaizduokite, kaip jie mane dėl menkniekio užsipuolė...
Padeda patvirtinti savo pasaulėžiūrą: žmogus žmogui yra vilkas.

Ką daryti, atpažinus žaidėją, žaidžiantį „Įspirk man” ar „Skola”? Kaip visuomet, prieš psichologinius žaidimus yra du ginklai - atkirtis (“antitezė”) ir nuoširdus pokalbis.

Atkirtį duoti verta pastebėjus, kad jūsų viduje ima augti suirzimas. Tuomet į eilinį žmogaus prašymą atleisti jam už padarytą žalą, vietoj „Nieko tokio”, jūs atsakote: „Tu gali daužyti mano daiktus, padegti namą, neatiduoti skolos ir nesutaisyti mašinos iš viso. Tik viena sąlyga: neatsiprašinėk (nežadėk, kad grąžinsi pinigus, nesakyk, kad suremontuosi mašiną laiku).

Šiuo atveju jūs „neryjate” jums siūlomo masalo. Žaidėjas sutrinka. Lengvo laipsnio žaidimo atveju jis nutraukia žaidimą.

Jei žmogus pasiruošęs atviram pokalbiui arba jei jis lankosi pas psichoterapeutą, įmanoma pasišnekėti atvirai. „Man nepatinka, kai tu tai darai, ir man įdomu, ką tu pats apie tai manai”. Dažnai paaiškėja, kad toks žmogus nemoka kitaip elgtis, o gal jaučia prieš jus nuoskaudą, bet bijo tiesiogiai ją išreikšti.

Taigi žaidimai žaidimais, o be tiesos, kaip karčiausio, bet stipriausio vaisto, niekas nėra išsivertęs.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda laimi rinkimus dideliu atotrūkiu: noriu padėkoti visiems konkurentams (2557)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuvos prezidento rinkimus dideliu atotrūkiu laimi Gitanas Nausėda.

Kas laimėjo EP rinkimus: aiškėja ir reitingavimo rezultatai (88)

Iš karto po vidurnakčio VRK paskelbė pirmuosius Europos Parlamento rinkimų rezultatus.

Rimvydas Valatka. Nausėda – pirmasis prezidentas be politinio užnugario (16)

Nausėda pasiėmė tai, kas buvo padėta. Lietuva turi pirmą prezidentą – politikos...

Orai: šiluma nelepins ir lis iki ketvirtadienio

Artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems ciklonai, tad vyraus debesuoti ir drėgni, tarpais vėjuoti...

Į politiką žengiantis Šarūnas Marčiulionis: manau, kad bus sunku (12)

Europos Parlamento (EP) rinkimuose geriausiai pasirodė opozicinės Tėvynės sąjunga-Lietuvos...

Gabrielius Landsbergis: kviesiu Šimonytę vesti TS-LKD sąrašą 2020 Seimo rinkimuose (98)

Savo „Facebook“ paskyroje Gabrielius Landsbergis parašė, kad pasveikino telefonu Gitaną...

Nausėdos pergalės kalba Daukanto aikštėje: nuo šiol tikrai bus kitaip (110)

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda miniai susirinkusių Daukanto aikštėje dėkojo už jam...

Pasibaigus prezidento rinkimams žinomi žmonės įžvelgė daugiau įdomių aspektų: tapo liūdna dėl dalies Lietuvos (1)

Sekmadienį Lietuvoje pasibaigus prezidento rinkimams ir Gitanui Nausėdai tapus naujuoju šalies...

Jau po vidurnakčio – itin nekalbus Karbauskis: neturiu dėl ko aiškintis su Skverneliu (25)

Jau po vidurnakčio Ramūnas Karbauskis prabilo apie Gitano Nausėdos pergalę Prezidento...

Suomijos ledo ritulininkai patiesė kanadiečius bei tapo pasaulio čempionais (30)

Slovakijoje finišavusiame pasaulio ledo ritulio čempionate triumfavo Suomijos rinktinė. Sekmadienį...