aA
Koks skirtumas, atsakysite jūs, kaip pavadinti: „auka“, „kankinė“, „užguita“, „nelaiminga“, „nuskriausta“. Ar ne tas pats? Ne tas pats. Ir skirtumai tarp „aukos“ bei „kankinio“ tokie svarbūs, kad apie juos tiesiog būtina pasišnekėti. Štai kažkas jus nuskriaudžia. Po to vėl. Ir vėl. Ir jūs tampate auka. Atkreipkite dėmesį, kad dažniausiai tai atsitinka be jūsų noro ir valios. Neaišku, kaip yra su pasąmone, bet sąmoningai jūs tiesiog būnate šokiruota: už ką čia man?
Moteris
© Corbis
Dažniausiai tai, kas atsitinka, ateina iš išorės kaip nepelnytas rimbo kirtis:

• vyras trenkė;

• draugė išdavė;

• kolegos paleido jus juodinančius gandus;

• paauglys vaikas jus apšaukė ar pastatė į nepatogią padėtį;

• vadovas viešai sukritikavo;

• kažkas kelis kartus jus pažemino.

Skriauda atima iš jūsų jėgą. Bet tai dar ne aukos būsena. O auka jūs imate jaustis tuomet, kai pasakote sau: „Aš esu silpna ir bejėgė prieš šį žmogų ar faktą“ ir „ niekas negali man padėti“.

Beje, tą dalį, kur „niekas negali man padėti“ jūs dažnai ištariate garsiai su viltimi, kad kažkas jus išgirs ir išgelbės. Kažkoks gelbėtojas, kuris turi jėgos ir yra geras. Nes būdama auka jūs dažniausiai jaučiatės silpna, bet gera, t.y. teisi. Jei jūs nesijaučiate teisus, tai reiškia, pripažįstate savo kaltę už nemalonų įvykį, ir tuomet auka nesijaučiate. Jūs netgi jaučiate savotišką palengvėjimą.

„Na, trenk, trenk man!“- šaukiate jūs.

Bet grįžkime prie aukos. Natūraliai besijaučiant auka jums po kiek laiko norisi verkti. Jūs verkiate. Jums gaila savęs. Jūs jaučiate pažeminimą, ir su jumis elgiamasi dar nepagarbiau. Iš baimės, kad jus vėl nuskriaus, jūs žeminatės dar labiau ir imate savęs nekęsti. Aplinkiniams taip sukeliate dvejopus jausmus: gailestį ir panieką.

Labai nepasitikite savo jėgomis ir laukiate pagalbos iš sutuoktinio, tėvų, vaiko, psichologo, policininko, gydytojo, draugų, tiesiog kaimynų. Ir tuo pačiu nepasitikite, kad ši pagalba įmanoma. Jei pastikite ir jei pagalba ateina, jaučiatės dėkinga. Ir kartais net ištekate už savo gelbėtojo.

Tačiau iš aukos vaidmens yra kitoks, kilnesnis kelias - į kankines. Ir kankinės būsena turi kelis svarbius pranašumus prieš aukos vaidmenį.

Tu kankinė?

Pirmiausia, jūs dažnai pasakojate apie savo vargus aplinkiniams. Ir pamatote, kad jie suklūsta. Taip, jūsų vargai padaro iš jūsų svarbią figūrą. Kuriam laikui žmonės, kurie šiaip jūsų nepastebėtų, tampa jūsų klausytojais ir žiūrovais. O tai ne kiekvieną dieną atsitinka. Todėl pasakodama jūs imate jausti naują - pasididžiavimo savimi - jausmą.

Antra savybė: kankinimas, kurį auka tiesiog pasyviai patiria, dabar tampa jūsų aktyviu pasirinkimu. Jums sako: išsiskirk su skriaudiku . O jūs – ne! Vietoj to jūsų širdyje gimsta ryžtas išbūti šalia kankintojo. Ir sąmoningai patirti tai, kas iš šono tiesiog atrodo neprotingas mazochizmas. Jūs galite įtikinti save, kad:

• tik jūs viena taip giliai suprantate kankintoją, kaip niekas kitas jo nesupranta;

• tik su jumis tas vargšas gali kažko išmokti ir pasikeisti;

• tik su juo jūs jaučiatės ne vieniša;

• tik jūs galite jį pagydyti ir paimti ant savo pečių jo vargus;

• tik jūs visų aplinkinių džiaugsmui be prieštaravimų esate išrenkama atpirkimo ožiu, ir jums kankinantis visiems kitiems palengvėja.

Trečias požymis: atšilimo momentais (kankintojas ilsisi) jūs imate kartoti tokias frazes, kaip: “tik tokia kvaiša, kaip aš gali gyventi su tavimi“; „ tik tokia kvailutė gali dirbti tokį juodą darbą už ačiū“ ir t.t. O šalia jūsų esanti supratinga draugė pritaria jums: “Taip, tu esi unikalus žmogus“, „taip, taip, tavo kantrybė tikrai angeliška“.

Kadangi jūsų kankinimas tampa vis labiau matomas, žmonės ima kalbėti apie jus su pagarba. O jūsų kankintojas jūsų fone pasidaro itin bjaurus ir paniekos vertas. Tai labai patogu, nes žmonės aiškiai pamato gryną Gėrį ir pasiaukojimą (tai jūs) ir gryną Blogį (tai kankintojas).

Anksčiau ar vėliau žmonės jus užstoja ir kolektyviniu būdu pasmerkia kankintoją. Paslapčia jūs to ir tikitės. Visi choru sako skriaudikui: “Pažiūrėk, ką tu su ja padarei, išgama tu !“ Ir su pagarba žvilgčiodami į jus pritaria: “Pažiūrėk, kuo ji šalia tavęs pavirto! Ji gi į žmogų nepanaši!“

O jūs tylite ir linkčiojate galva...

Ar yra kitas kelias jaustis ir elgtis patyrus skriaudą? Kai kurioms kitoms moterims tai pat atsitinka panašūs dalykai, užtat jos:

- duoda ramų atkirtį;

- atvirai įsiunta ir pasiunčia skriaudiką velniop;

- juokiasi ir sako, kad viskas bus gerai.

Tai reiškia, kad į tą pačią situaciją galima sureaguoti ir ne kaip auka. Ir ne kaip kankine. Jeigu jūs palaikote šią idėją, o jau esate kankinė, pabandykite keliauti atgal: iš kankinės rolės pareikite į auką (paverkiteti, supykti), ir galiausiai atmeskite kankinės privilegijas („nėra už ką čia mane gerbti, tiesiog man patinka dėmesys ir pagarba“ ).

Galbūt jums užsinorės pasijuokti iš savęs ir situacijos. Tuomet paslaptinga jėga, kuri viską sustato į savo vietas, per jūsų krūtinę užpildys vidinę ir išorinę erdvę. Ir jūs tapsite žmogumi. Kuo iš pradžių ir buvote.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Be darbo likęs vyras šaukiasi pagalbos: 15 dienų gyvenau miške, dabar miegu oro uoste valstybės parama – 83 eurai (297)

„Esu į gyvenimą besikabinantis žmogus. Suprantat, likau be gyvenamosios vietos, miegu oro uoste,...

Šiame rajone galima rasti pigių būstų, bet vilniečiai čia gyventi vis dar bijo (47)

Sostinės Naujininkų mikrorajonas yra vienas iš tų, į kuriuos vilniečiai vis dar žiūri...

Nepaneigiama „Brexit“ įtaka: svaras gali šauti į viršų. Arba smegti žemyn (10)

Anot didžiausio Jungtinės Karalystės banko, Didžiosios Britanijos gruodžio mėnesio rinkimų...

Mokslininkai užfiksavo, kokius „riksmus“ skleidžia Žemė, kai ją talžo Saulės audros: to išgirsti nesitikėjo (17)

Saulės audrų botagai čaižo Žemės magnetosferą, ir mokslininkai gali išgirsti jos reakciją....

Pragariškas lėktuvo skrydis: iš variklio išsiveržę ugnies kamuoliai užbaigė kelionę (7)

Oro bendrovės „Philippine Airlines“ keleivinis laineris „ Boeing 777 “ ketvirtadienį saugiai...

Gydytoja įspėja: kad vaikui gripas, galite nė nesuprasti, simptomai – visiškai kitokie nei suaugusiems

Gripo sezonas įsibėgėja ir savo aukų nesirenka – suserga ir suaugusieji, ir vaikai. Vis dėlto...

Lietuviai gali atsipūsti – latviai stabdo didelės ukrainiečių gamyklos statybas (16)

Latvijos aplinkos apsaugos ir regionų plėtros ministras Juris Pucė sustabdė Uogrės savivaldybės...

Grobis iš Kauno sugrąžino nykstantį pulsą serbams: gavome galimybę dirbti toliau (1)

Belgrado „ Crvena Zvezda “ skriaudė Kauno „Žalgirį“, kaip kita Serbijos sostinės ekipa...

Vilniuje prasidėjo 1863-1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių valstybinės laidotuvės nuolat pildoma (23)

Vilniuje vyksta 1863-1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių valstybinės laidotuvės. Iškilmingoje...