aA
Mitas apie ypatingą „kūrybišką“ protą - viso labo tik mitas, savo straipsnyje „The Wall Street Journal“ teigia amerikiečių mokslo žurnalistas Džonas Lereris. Straipsnyje publikuojamos ištraukos iš jo naujosios knygos „Įsivaizduok: kaip sukurtas kūrybingumas“.
© Shutterstock nuotr.

„Kūrybingumas - tai ne paveldėtas bruožas, glūdintis mūsų genuose, ir ne dieviška dovana, kurią mums atneša angelai. Kūrybingumas - tai mokėjimas. Bet koks žmogus gali išmokti mąstyti kūrybiškai ir tobulinti šį savo mokėjimą“, - tikina autorius, remdamasis, jo žodžiais, naujausiais mokslininkų tyrinėjimais.

Štai dešimt greitų receptų kūrybingumui

Perdažykite sienas. 2009 metais mokslininkai eksperimento metu išsiaiškino, kad kambaryje žydromis sienomis eksperimento dalyviai išsprendė dukart daugiau kūrybinių uždavinių, nei kitoje aplinkoje.

„Žydra spalva stimuliuoja asociatyvinį mąstymą ir veikia raminamai“, - aiškina Dž. Lereris. O štai analitines užduotis geriau spręsti raudoname kambaryje, kadangi raudona spalva padidina žvalumą ir dėmesingumą.

„Knapsėkite“. Tyrimai parodė, kad „pelėdos“, kurias privertė spręsti galvosūkius anksti ryte, susidorojo su jais kur kas geriau, nei palankiu jiems paros metu.

Nebijokite sapnuoti atmerktomis akimis: testai parodė, kad svajokliai yra kūrybingesni.

Mintimis sugrįžkite į vaikystę: dalyviai, kuriems pasiūlė įsivaizduoti, kad jie yra septynerių metų vaikai, kur kas geriau susidorojo su testais divergentiniam mąstymui.

Juokitės balsu: po komiko pasirodymo peržiūros dalyviai išsprendė dvidešimt procentų daugiau užduočių.

„Lai mintys nuneša jus į tolimus kraštus“. Indianos mokslininkai išsiaiškino, kad jei dalyviams pasakoma, kad užduotis sukurta Graikijoje ar Kalifornijoje, jie susidoroja su ja kur kas geriau, nei pasakius, kad ji - vietinės gamybos.

Teisingai pasirinkite žodžius.

„Vienas būdų pagerinti gebėjimą išspręsti užduotis - performuluoti jų sąlygas. Kai vartojami konkretūs siauros reikšmės veiksmažodžiai, žmonės ir mąsto siaurai. Ir priešingai, jei naudojami plačios reikšmės veiksmažodžiai - pavyzdžiui, „pajudėti“ vietoje „važiuoti“ - galima žymiai padidinti išspręstų užduočių kiekį“, - rašoma straipsnyje.

Nedirbkite kambariuose-narveliuose. Mokslininkai nustatė: standartinio kūrybingumo testo rezultatai kur kas geresni, kai dalyviai sėdi ne biuro kabinoje, o jos išorėje.

Gali būti, kad mąstymą nesąmoningai veikia metafora, išreikšta frazeologizme „thinking outside the box“ („nestandartinis mąstymas, pažodžiui - „mąstymas už dėžės ribų“).

Pasižvalgykite po pasaulį. Mokslininkas Adamas Galinskis nustatė, kad studentai, kurie pagyveno užsienyje, kur kas geriau susidorojo su klasikinėmis užduotimis.

Persikelkite į megapolį. Fizikai iš Santa-Fe instituto nustatė, kad persikėlimas iš mažo miestelio į didelį du kartus padidina išradėjų norą patentuoti vidutiniškai penkiolika procentų daugiau išradimų.

Kaip buvo sukurtas lipnus popierius užrašams

Dž. Lereris taip pat pateikia praktinės užduoties, kuri buvo išspręsta, sakytum, intuicijos dėka, pavyzdį. 1974 metais inžinierius Arturas Frajus susipažino su nauju Šaldono Silvero išradimu - itin silpno veikimo klijais. Ar galima kaip nors naudingai panaudoti šiuos klijus? Niekas nežinojo.

Frajus giedojo bažnyčios chore ir paprastai į maldyną dėdavo popierėlius kaip skirtukus. Tačiau popierėliai neretai iškrisdavo, ir Frajui tekdavo paskubomis versti knygą ieškant reikiamo himno. Ir štai kartą jis netikėtai suprato: silpnais klijais pateptas popierėlis gali tapti daugkartiniu skirtuku. „Taigi šis atradimas po bažnyčios skliautais pagimdė vieną populiariausių biuro reikmenų - lipnius popierėlius užrašams“, - aiškina autorius.

Šiuolaikiniai mokslininkai taip pat išsiaiškino, kokios smegenų dalys veikia sprendžiant kūrybines užduotis: kelios sekundės prieš nušvitimą ryškiai pagyvėja viršutinė smilkinių srities dalis, atsakinga už mažai tarpusavyje susijusios informacijos sujungimą.

Kaip minėjome, mokslininkai išsiaiškino, kad kai kurie veiksniai padidina nušvitimų dažnį. Kas gi tai per veiksniai?

Pavyzdžiui, humoristinių filmukų žiūrėjimas. Humoras paskatina atsipalaiduoti, o atsipalaidavus kyla daugiau nevalingų asociacijų, kurios padeda išspręsti sunkias užduotis. Beje, būtent dėl to geniali idėja Archimedą aplankė vonioje. „Kūrybingumas - naudingas dalykas iš laiko, praleisto veltui“, - sakė Albertas Einšteinas.

Pažvelgti į problemą naujoko akimis

Tačiau Dž. Lereris čia pat perspėja: kartais reikia kitokio kūrybingumo, kai sėkmės siekiama prakaitu ir krauju, kai reikia peržiūrėti aibę variantų, kol nepasieksi sėkmingo.

„Visi didieji menininkai ir mąstytojai sunkiai dirbo“, - rašė Nyčė.

Tačiau kaip nustatyti, kokio kūrybingumo tipo reikia konkrečiu atveju? Kas padės išspręsti problemą - alaus bokalas ar bemiegė naktis biure? A. Lereris įsitikinęs, kad žmogaus protas geba pats pasirinkti reikalingą kūrybinio darbo tipą.

„Labai naudinga padidinti informacijos, su kuria susiduriate, dydį ir įvairovę“, - pataria autorius. Jis cituoja Steve'ą Jobsą: „Kūrybingumas - tai tik mokėjimas suderinti įvairius dalykus“. Čia ir glūdi paslaptis, kuri yra raktas į kūrybinį mąstymą: mokėjimas pažvelgti į problemą naujoko akimis, atmesti visas senas mintis, nebijoti pralaimėti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (110)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Balsavimas dėl Seimo vadovo Pranckiečio atstatydinimo žlugo (676)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Griūvančio namo Kaune gyventojai širsta – darbai neprasideda, o už komunalines paslaugas moka (56)

Praėjo beveik trys mėnesiai nuo dienos, kuomet Kaune dėl įtrūkusių sienų buvo evakuoti vienos...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (317)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (7)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...

Pranckietis: Karbauskis laimėjo „penktus“ rinkimus (171)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tikisi, kad po antradienio proceso Parlamentas galės...

„Rytui“ nepavyko sugrįžti į pergalių kelią – nusileido „Partizan“ komandai (161)

Europos taurės B grupės trečiose rungtynėse Vilniaus „Ryto“ (1-2) krepšininkai patyrė antrą...

Italas į Lietuvą atvežė sūrių: supažindino su naujais skoniais ir pateikimo būdais (2)

Vėstant orui ir trumpėjant vakarams neapleidžia mintys apie saulėtus kraštus – jūrą,...

Šunų trenerė paaiškino, kas yra geras šuns šeimininkas: kai kuriems apie šunis geriau nė nesvajoti (43)

Šuo žmogui yra tik gyvenimo dalis, o žmogus šuniui – visas gyvenimas. Dažnas, girdėjęs šį...

Priešlaikinė ejakuliacija. Kaip sau padėti? (3)

Klausimas. Norėjau paklausti apie priešlaikinę ejakuliaciją lytinio akto metu. Baigiu labai...