Niekaip negaliu apsispręsti, kur labiau noriu stoti, kokią sritį rinktis, o liko labai ne daug laiko. Man labai reikia jūsų pagalbos. Negaliu apsispręsti tarp dviejų labai skirtingų studijų: psichologijos ir informatikos.
© Shutterstock nuotr.

Psichologija yra mano hobis, aš ja seniai domiuosi, savo noru analizuoju žmones, skaitau knygas ir pan. Bet bijau, kad perspektyvos yra nedidelės, rizikinga, nes ateity galiu gero darbo neturėti, o tas man yra labai aktualu. Informatika irgi patinka, bet ne taip.

Aišku, jos perspektyvos labai geros, didesnė tikimybė, kad rasiu geresnį darbą, daugiau galimybių apskritai jį gauti. Mano asmenybė kaip tos specialybės. Tarpusavyje nedera. Esu materialistė, karjeristė, bet tuo pačiu jautri, globėjiška, nuoširdi. Lyg ir ten tinku, ir ten. Todėl niekaip negaliu suvokti, kurios vertybės man labiau rūpi. Labai būčiau dėkinga už atsakymą, nes nebežinau, kur daugiau kreiptis.

Kristina (vardas pakeistas)

Atsako medicinos psichologė Sandra Anuškevičienė

Labas, Kristina,

svarbu, kad rašai ir ieškai atsakymų į tau svarbius klausimus. Kaip girdėti iš tavo laiško, šiuo metu esi didžiuliame pasimetime, nes reikia priimti sprendimą, kokią specialybę studijuoti, o nuo to priklausys tavo profesija ir darbo pobūdis. Tau neramu, kad netinkamas tavo pasirinkimas gali turėti neigiamos įtakos tavo finansinei padėčiai ir gyvenimo kokybei ateityje. Jauti įtampą, nes apsisprendimo laikas trumpėja, o atsakymo dar neturi.

Natūralu išgyventi tokius jausmus, kuomet reikia priimti rimtus ir atsakingus sprendimus. Mus gali neraminti įvairios dvejonės, bei kankinti nuolatinis klausimas – o kas jeigu…?

Iš tavo išdėliotų minčių, girdžiu, kad išsamiai apgalvojai apie profesijas, netgi apmąstei, kokios tavo asmenybės savybės būtų realizuotos vienoje ar kitoje profesijoje. Šioje vietoje noriu tavimi pasidžiaugti, kad taip atsakingai ir apgalvotai žvelgi į savo ateitį.

Suprantu, kad šiuo metu didelę įtaką tavo pasirinkimui lemia finansinis klausimas, tačiau svarbu suprasti, kad laimingas ir savo darbu patenkintas specialistas, gali uždirbti daugiau, negu paklausios specialybės, bet savo darbu nesidžiaugiantis žmogus. Nėra blogų specialybių yra tik blogai darbą dirbantys žmonės. Toliau nurodysiu etapus, kuriuos išskiria karjeros planavimo specialistai, jų nuoseklus įgyvendinimas, dažniausiai padeda priimti lemiamą sprendimą.

Siekiant būti geru ir laimingu specialistu, turi būti suderinti trys svarbūs komponentai – galimybės, norai ir specialybės paklausa. Todėl labai svarbu nuosekliai ir atsakingai atlikti visus žingsnius, kurie gali padėti lengviau apsispręsti renkantis savo būsimą profesiją. Pirmasis etapas įgyvendinamas, kuomet dėmesį nukreipiame į save. Šio etapo tikslas – pamatyti save iš šono. Taigi, reikėtų pažvelgti į save „vidiniu žvilgsniu“, tai reiškia įvertinti save kiek galima objektyviau ir kritiškiau.

Šio proceso metu reikia rasti atsakymus į klausimus – koks aš esu žmogus? Kokie mano gabumai? Kokios mano stipriosios/silpnosios pusės? Kokios mano vertybės ir interesai? Ką aš mėgstu/nemėgstu veikti? Nuoširdžiai atsakius į šiuos klausimus, išsiaiškinama – kas esi, ko nori ir ką gali. Šiame etape svarbūs pagalbininkai gali būti tave pažįstantys žmonės – tėvai, mokytojai, draugai, kurie turėtų atsakyti į tuos pačius klausimus.

Tikėtina, kad iš jų sulauksi objektyvesnės informacijos apie save. Šio etapo metu gautas rezultatas – asmenybės portretas, o tai yra labai svarbu, nes norint žinoti, kuo nori būti ateityje, turi aiškiai žinoti, kas esi dabar.

Antrame etape reikėtų pasidomėti specialybėmis, kurios tinka tavo asmenybės portretui. Platesnis pasirinkimo ratas suteikia didesnes tinkamo pasirinkimo galimybes. Šiame etape reikėtų nuodugniai pasidomėti tinkančiomis specialybės, susirinkti patikimą informaciją apie studijas, jų kokybę, galimybę įstoti ir ten studijuoti, kokios įsidarbinimo galimybės, bei plačiau išsiaiškinti dominančios profesijos darbo subtilybes.

Atsakymus į šiuos klausimus gali padėti surasti esami specialistai, dirbantys šioje srityje; studentai, studijuojantys šią specialybę, bei dėstytojai, kurie dėsto pageidaujamą dalyką. Šiuo tikslu yra rengiamos specializuotos parodos, kurių metu galima gauti norimą informaciją iš patikimų ir kompetentingų žmonių.

Trečiame etape, išsiaiškinus koks esi žmogus, bei atradus sau tinkančias specialybes, su gausia informacija apie jas, reikėtų paieškoti galimybės, kur norimas profesijas būtų galima „pasimatuoti“. Tai gali būti viena darbo diena su konkrečiu specialistu, norimos srities savanorystė ir pan.

Nuosekliai ir nuoširdžiai įgyvendinus visus tris žingsnius, tikėtina, kad rasi tinkamiausią ir priimtiniausią sprendimą. Nesulaukus norimo rezultato ir neradus atsakymo, kviečiu kreiptis į karjeros planavimo specialistą, tai žmonės, dirbantys darbą, kuris padeda atrasti save ir sau tinkančią specialybę. Net ir tada neradus atsakymo į rūpimą klausimą, verta pamąstyti ar tikrai pribrendo noras studijuoti?

Galbūt verta pagalvoti apie mokslų pertrauką, kurių metu gali atostogauti, užsidirbti studijoms, keliauti ar kitaip išnaudoti savo laisvalaikį. Nėra nieko blogo leisti sau pailsėti, leisti nurimti mintims ir emocijoms, galbūt tik tuomet ateis tinkamiausias atsakymas.

http://psichika.eu
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinis gegužės savaitgalis bus pasakiškas (7)

Gegužė jau į pabaigą, o vasariška šiluma vis neatslūgsta. Artimiausiomis dienomis situacija...

Kas penktas suaugęs susiduria su dažnai nepastebima problema: įprastas sutrikimas – daugybės ligų priežastis (39)

Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos ( PSO ) duomenimis, bent 1 iš 5 suaugusiųjų vargina...

DELFI Agro eksperimentas: ar įmanoma provincijoje susirasti darbą daugiau nei už minimumą (242)

Vasaros sezonu norintys užsidirbti moksleiviai ar studentai dažnai traukia į užsienio šalis,...

Audringos abiturientų naktys: išnuomoti viešbučiai, pribloškiančios suknelės ir alkoholio paieškų maršrutai (195)

Vieni paskutines mokyklines šventes švenčia pompastiškai, kiti – kukliai, o treti traukia į...

Bičiuliui siųstas šakotis sugrįžo virtęs trupiniais (37)

Vilnietis Artūras susidūrė su kuriozine situacija – dar kovo mėnesį draugui išsiųstas...

Geriausios Lietuvos gimnazijos abiturientai pademonstravo paskutinio skambučio įvaizdžius (122)

Ketvirtadienio popietę paskutinio skambučio šventė vyko ir geriausia Lietuvos mokykla šįmet vėl...

Žinomų žmonių automobiliai turi vardus ir atspindi jų gyvenimo įpročius (24)

Ketvirtadienio vakarą žinomus žmones buvo galima sutikti ir automobilių švaros centro „Ainava"...

Legendinio ansamblio „Lietuva“ repeticija: ant scenos to niekada nepamatysite

Stebint repetuojančius valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ choristus ir...

Išskirtinė galimybė pasidairyti viename prabangiausių Vilniaus viešbučių: pamatykite, kur ilsisi elitas (32)

Sostinės centre duris svečiams atvėrė atsinaujinęs „ Radisson Blu Astorija “. Specialaus...

Žalgiriečių nusiteikimu nepatenkintas Jasikevičius: esi krepšininkas ir už tai gauni pinigus (15)

Kauno „Žalgiris“ Betsafe- LKL čempionato ketvirtfinalio serijos iki trijų pergalių...