Namų ilgesys (angl. homesickness) – tai psichologinė būsena, kuria skundžiasi ne vienas svetur gyventi išvykęs žmogus. Namų ilgesys gali būti varginantis ir atimti visą jūsų energiją, taigi svarbu žinoti, kaip šiai būsenai nepasiduoti.
© Fotolia nuotr.

Namų ilgesio pagrindiniai požymiai yra nuolatinės mintys apie namus bei ten paliktus artimuosius, dažnai užklumpančios neigiamos emocijos bei kai kuriems retkarčiais pasireiškiantys įvairūs fiziologiniai simptomai, tokie kaip nemiga ar valgymo sutrikimai.

Vieniems ši būsena yra stipresnė, kitiems – silpnesnė, tačiau su ja susidūrė beveik visi. Šiame straipsnyje pateikiame patarimus, kaip šiai būsenai nepasiduoti ir neleisti užvaldyti jūsų minčių.

Prisiminkite savo tikslą

Dauguma emigrantų svetur gyventi išvyksta turėdami tam tikrą tikslą. Kai kurie jaunuoliai, pabaigę vidurinę mokyklą, užsienyje siekia įgauti tam tikrą išsilavinimą, kuris grįžus į gimtinę garantuotų norimą darbo vietą.

Kiti tautiečiai svetur išvyksta norėdami susitaupyti pinigų nekilnojamui turtui ar svajonių automobiliui įsigyti. Kokie jūsų emigracijos tikslai bebūtų – visada juos prisiminkite. Savo tikslo žinojimas padės jums ne vien kovoti su namų ilgesiu, tačiau taip pat įdėti daugiau pastangų jo siekiant.

Palaikykite glaudžius ryšius su artimaisiais

Viena sunkiausių užduočių gyvenant svetur yra išsiskyrimas su artimaisiais. Išvykdami iš gimtinės dažnai paliekame savo mylimų draugų bei šeimos ratą. Tačiau šiuolaikinių technologijų ir interneto dėka būdami net ir kitame žemyne su savo artimaisiais galime bendrauti tiek, kiek panorėję.

Deja, persistengti nederėtų. Ištįsas dienas kalbėdami su tėvynėje likusiais artimaisiais, prarasite galimybę susirasti naujų draugų.

Ištyrinėkite miestą

Galbūt gimtojo miesto gatvės jums atrodo gražiausios ir artimiausios, tačiau svetimoje šalyje kažką artimo savo širdžiai neabejotinai atrasite taip pat. Turėdami laisvą dieną neužsidarykite tarp keturių sienų ir išeikite pasivaikščioti.

Susidarykite sąrašą vietų, kurias norėtumėte aplankyti. Iškelkite sau tikslą iki tam tikros dienos šias vietas aplankyti. Nauji įspūdžiai aplankius nepažįstamas vietas ne vien sumažins jūsų namų ilgesį, tačiau galbūt taip pat praplės akiratį.

Jaukiai įsikurkite

Viena iš didžiausių namų ilgesio priežasčių tikriausiai yra tai, jog svetimoje šalyje nesijaučiate lyg namie. Tačiau kodėl gi naujojo būsto namais nepavertus?

Skirkite daugiau laiko bei pinigų savo naujųjų namų įrengimui ir paverskite juos vieta, kurioje nekantrausite atsidurti po sunkios darbo dienos. Kultūriniai ir sentimentalūs daiktai, tokie kaip jums svarbios dovanos ar šeimos nuotraukos, gyvenant svetur padės jausti ryšį su savo gimtine.

Mokykitės kalbą

Jeigu persikraustėte į kitą šalį ir nemokate jos kalbos, tai gali tapti tikru barjeru, trukdančiu naujoje šalyje pritapti.

Šalies kalbą pasistenkite išmokti kuo greičiau: pradėkite lankyti kursus, kalbėkite su vietiniais ir naujus įgūdžius kasdien praktikuokite. Kai kalbą išmoksite, savimi pasitikėsite labiau ir susirasite naujų pažinčių.

Rūpinkitės sveikata

Tyrimai parodė, jog mankštos metu mūsų organizmas išskiria „laimės hormonus“, žinomus kaip endorfinai. Endorfinai gali padėti kovojant su depresija bei nerimo sutrikimais, kurie dažnai pasireiškia namų išsiilgusiems žmonėms. Taigi patariame bent kelis kartus per savaitę pabėgioti po miestą arba apsilankyti sporto salėje.

Atsikraustę svetur tikriausiai norėsite išmėginti kitos šalies tradicinių patiekalų bei saldumynų. Negatyvios emocijos, tokios kaip vienišumo jausmas bei depresija, taip pat dažnai gali pasireikšti nesveiko bei kaloringo maisto troškimu. Jeigu pastebėjote, jog pradėjote valgyti daug nesveikų maisto produktų arba dažnai persivalgote, pakeiskite savo mitybos įpročius.

Skaitykite knygas

2009 metais Sasekso universiteto (angl. University of Sussex) mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai parodė, jog knygų skaitymas gali sumažinti stresą. Negana to, knygų skaitymas išplės jūsų pasaulėžiūrą, pagerins miego kokybę bei sumažins riziką susirgti Alzheimerio liga.

Jei dėl ypač didelio ilgesio namams jaučiatės palūžę, patariame paskaityti knygų apie pagalbą sau (angl. self-help). Šių knygų dėka įgysite žinių apie pozityvų mąstymą, kurias galėsite pritaikyti ir kasdieniniame gyvenime.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

VSD duomenys: aukštas prokuroras talkino „MG Baltic“ – už tai buvo atsidėkota (203)

Valstybės saugumo departamentas ( VSD ) teigia, kad su koncerno „ MG Baltic “ vadovais...

„Real“ dešimtame danguje: žvilgsniai į Kijevą, pagarba Kaunui ir linkėjimai Mačiuliui specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado (23)

Madrido „Real“ krepšininkai užgaišo ketveriais metais ilgiau nei futbolininkai, kol...

Vasaros prognozės: žada karščius ir skęstančius miestus (15)

Šilumai ir gerai nuotaikai nesitraukiant, lietuviai jau pradeda svajoti ir tikėti, kad ši vasara...

Agnės Jagelavičiūtės gyvenime – didžiuliai pokyčiai (66)

Pastaruoju metu Agnė Jagelavičiūtė visus stebina atvirai pasakodama savo įvaizdžio...

Dauguma šalies gyventojų atostogų atsisako dėl skolų (6)

Dauguma - 73 proc. - šalies gyventojų atsisakytų atostogų kurorte ir nevyktų į pažintinę...

Neaiški Romano Abramovičiaus situacija – signalas Kremliui? (11)

Nesklandumai ir gaišatis išduodant vizą Rusijos verslininkui Romanui Abramovičiui gali dar labiau...

NT ekspertai: Vilniaus centras tapo patraukliausia vieta naujakuriams

Daugiau nei pusė šiuo metu Vilniuje vystomų NT projektų yra centrinėje miesto dalyje arba greta...

Kelyje – ekstremali situacija: nesitikėjo tokios greitos tautiečių reakcijos (4)

Noriu pasidžiaugti situacija, kuri parodo, kad Lietuvoje dar yra gerų žmonių, pasiryžusių...

Visiems teks apsispręsti: didesnė alga dabar ar didesnė pensija ateityje skaičiuoklė (603)

Jeigu Seimas priimtų Vyriausybės teikiamas mokesčių ir pensijų permainas, visų dirbančiųjų...

Naujausi reitingai: vieno iš kandidatų sprendimas gali situaciją pakeisti iš esmės (764)

Naujausių prezidentinių reitingų favoritų trejetuke ekonomistas Gitanas Nausėda vis dar tvirtai...