Kalbėtis su savimi? Kartais tai gali būti labai naudinga. Tereikia pasirinkti tinkamas frazes – mantras.
Moteris
© Shutterstock nuotr.

Daugiausia mantros yra naudojamos budizme ir induizme. Tai šventos giesmės, reikalaujančios daug kartų tiksliai pakartoti tam tikrus garsus. Kažką panašaus galime aptikti kiekvienoje kultūroje – tai psalmės, maldos, užkeikimai ir pan. Žodyje „mantra“ „man“ reiškia protą, o „tra“ – nukreipti arba vibruoti. Iš to galime daryti išvadą, kad mantra yra būdas, darantis tiesioginį poveikį jūsų smegenims.

Kaip veikia mantros?

Tardami mantras sukuriame garsinę vibraciją ir stimuliuojame 84 viršutinio gomurio refleksinius taškus, kurie yra susiję su hipotalamu (tarpinių smegenų apatine dalimi) ir hipofize (posmegenine liauka). Šie organai kontroliuoja ir koordinuoja daug organizmo procesų. Kartodami mantras, mes darome poveikį visos mūsų esybės komandų centrui.

Hipofizės sekrecija ir kankorėžinės liaukos spinduliavimas keičia cheminę smegenų sudėtį, kuri padeda pasiekti labiau subalansuotą proto būseną. Taigi ritmo, garso ir vibracijos derinys padeda pakeisti sąmonės būklę.

Mantros taip pat pasižymi gydomosiomis savybėmis ir gali išvaduoti nuo daugelio negalavimų: nervingumo, depresijos ar nerimo. Mantrų kartojimas padeda subalansuoti emocinę būseną: pagerina nuotaiką, nuramina protą, nuvaiko neigiamas mintis.

Vienas San Diego universiteto mokslininkų tyrimas parodė, kad mantrų kartojimas sumažina streso hormono kortizolio gaminimąsi ir normalizuoja širdies ritmą. Kitas eksperimentas parodė, kad tenisininkai, kurie mačo metu kartojo mantrą „Aš galiu“, pusantro karto dažniau atmušdavo kamuoliuką.

Gimtoji kalba

Mantros, kartojamos gimtąja kalba, taip pat yra efektyvios. Jos leidžia jums suprasti žodžių reikšmę. Mantromis galima koreguoti savo paties elgesį ir nuostatas. Jeigu daug kartų žmogaus psichikai kartosi kokią nors informaciją, tai po kurio laiko ji ras ten savo vietą ir įsitvirtins. Kartodamas mantrą, žmogus įtvirtina savo paties pasirinkimą ir ketinimus, taip pat daro poveikį pasąmonei, formuodamas santykį su savimi ir pasauliu.

Kaip sudaryti mantrą

Neužtenka tiesiog kartoti kokią nors frazę. Jeigu norite, kad ji būtų veiksminga, reikia laikytis kelių sąlygų.

1. Mantra turi būti konkreti. Net jei jums suprantama, ką turite galvoje, mantros siunčiama žinia gali likti neaiški. Mantra turi būti tokia, kad ją suprastų net vaikas. Pavyzdžiui, mantra „Aš laisva“ netinka, nes ją galima įvairiai interpretuoti.

2. Frazė neturi būti prieštaringa. Prieš pradedant kartoti mantrą, reikia patikrinti jos logiškumą. Teiginys „Aš niekada nieko nebijau“ yra abejotinas, nes baimė yra natūrali organizmo reakcija, padedanti išvengti pavojų, todėl psichika tokiai mantrai priešinsis. „Aš pati gražiausia“ taip pat nėra tinkama frazė, nes niekas negali būti „pats tobuliausias“.

3. Mantroje neturi būti neiginių, nes pasąmonė reaguoja į emocinį mantros komponentą. „Dalelytės „ne“ mūsų protas nesupranta. Jeigu jūs kartosite, kad „aš nevalgau saldumynų“, protas vis tiek išgirs, kad „aš valgau saldumynus“ ir mantra bus neveiksminga.

4. Mantra neturi kelti noro priešintis. Svarbu patikrinti, kad mantra nekeltų jums neigiamos reakcijos ar noro pasipriešinti. Jeigu jūs bandysite save įtikinti, kad esate puiki šeimininkė, tai gali sukelti konfliktą su labiau kūrybine jūsų asmenybės puse. Kartais pakanka būti tiesiog gera ar pakankamai gera šeimininke.

5. Nesinaudokite gatavomis frazėmis. Mantra turi jus įkvėpti taip, kad jums norėtųsi sušukti: „Taip! Būtent taip!“. Geriausia susikurti savo mantrą arba taip pakeisti gatavą, kad ji paskatintų jus sušukti „Eureka!“.

6. Vartokite esamąjį laiką. Tam, kad būtų pasiekti rezultatai, mantra turi būti sudaryta esamuoju laiku. Mantra, sudaryta būsimuoju laiku, niekuo neįpareigoja. Tvirtinimas turi atspindėti būklę, kurią norite pasiekti konkrečiu momentu. Taip pat reikia vengti žodžio „noriu“ ir tariamosios nuosakos“.

7. Mantra neturi būti ilga. Sukurkite tokią mantrą, kurią būtų lengva įsiminti ir kartoti. Idealus yra vieno teiginio ilgis. Venkite kablelių, nes frazė neturi būti sudėtinė. Kuo trumpiau ir paprasčiau, tuo geriau.

Mantros kartojimo taisyklės

Mantras kartokite garsiai. Mes galime daug ką apie save pagalvoti, bet neišdrįsti ištarti to garsiai. Tai leidžia patikrinti mantrą ir pamatyti savo pasipriešinimą, jeigu jis kyla.

Sekite savo dikciją. Mantras kartokite aiškiai, neskubėkite ir nemurmėkite. Taip geriau aktyvuojami viršutinio gomurio taškai, o su jais – visa nervų sistema ir organizmas.

Svarbus ne mantrų skaičius, bet kartojimo dažnis. Kuo ilgiau ir dažniau kartosite mantrą, tuo ji bus efektyvesnė.

Bėgant laikui mantros praranda aktualumą. Jeigu pajutote, kad mantra nebeturi emocinio užtaiso, sugalvokite naują.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

50 metų JAV pragyvenęs Saulaitis: jauniausioji karta mane labai gąsdina (4)

Per 100 metų lietuvių požiūris, vertybės ir elgesys gerokai pasikeitė. Tą sako pastebintis ir...

Tamsioji Joninių pusė sostinėje: girtutėliai vairuotojai, puošeiva prostitutė, pasiutę vaikai, daugybė muštynių (201)

Joninių naktis Vilniuje buvo nerami. Dažniausiai policijos radijo eteryje paryčiais tampa tylu, tik...

Vilniaus oro uoste daugiau nei 14 valandų įstrigę keleiviai: padėkite, prašom (223)

Sekmadienio rytą, birželio 24 d. į DELFI kreipėsi pasipiktinęs skaitytojas, kuris 8.20 Lietuvos...

Pasaulio čempionų atsiprašymo sulaukę švedai vis tiek turi dėl ko širsti  specialiai DELFI iš Sočio (178)

Sočis Švedijai dar netapo antrąja Poltava, bet po pralaimėjimo 1:2 Vokietijai mėlyni ir geltoni...

Kineziterapeutė parodė tris paprastus judesius, tačiau juos atlieka ne visi: pasitikrinkite, ar sugebate (26)

Kineziterapeutė Jūratė Kliukaitė pristato jums tris paprastus funkcinius judesius, kuriuos...

Orai: vasariška šiluma sugrįš (9)

Diena po Joninių nakties šalyje bus drėgna ir vėsi, panašūs orai išsilaikys ir savaitės...

Skerdyklą pirko nuomai, bet gyvenimas privertė dirbti patiems (10)

Ne vieną dešimtmetį Tauragės rajone ekologinį ūkį puoselėjanti Pratašių šeima vieni...

Kauno stadiono statyba gali pabrangti iki 46 mln. eurų, jos nepavyko sustabdyti (7)

Vilniaus statybų bendrovei „LitCon“ nepavyko sustabdyti Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadiono...

Profesionalai trumpai ir aiškiai pamokė, kaip išsikepti mėsą, kad nereiktų graužti krokso (64)

Pirmiausia apsimaukite gumines pirštines, tik būtinai juodas, kitaip priminsite gydytojus, o tada...

Vokietijoje per sprogimą pastate sužeisti 25 žmonės, praneša policija (6)

Vokietijos vakaruose esančiame Vupertalio mieste per sprogimą kelių aukštų pastate buvo sužeisti...