Administravimas, sekretoriavimas visuomenėje asocijuojasi su moteriškąja lytimi ir patrauklumu. Ar iš tiesų patrauklumas – šios profesijos išskirtinis bruožas?Ar šiam darbui lemta išlikti moteriškam? O gal yra tendencijų, rodančių sekretorių vyrų gausėjimą?
Sekretorė
© Corbis

Sekretorių žavesys

Tyrimų duomenys patvirtina, kad visuomenė, ypač vyrai, išties sekretores laiko patraukliomis, nors realybėje ne kiekviena moteris, dirbanti sekretore, yra jauna ir graži, ne kiekviena sekretorė siekia suvilioti vadovą ir rizikuoja būti neištikima.

Biuro romanai egzistuoja nuo seno, kartais vadovas ir sekretorė pajunta abipusę fizinę trauką. Vieni romanai baigiasi vos užgimę, antri perauga į ilgalaikį partnerystės ryšį, treti baigiasi tuo, kad išaiškėjus slaptiems vadovo ir jo pavaldinės santykiams, darbą tenka palikti jiems abiem. Jeigu keltume prielaidą, kad kai kuriuos vyrus žavi sekretorės, o pastarosios ryžtasi romanui, dėl kokių priežasčių taip nutinka?

Prieinamumas. Užsiėmę vadovai įmonėje daugiau laiko praleidžia bendraudami su sekretore ar kitu personalu nei namuose su žmona. Jeigu darbo diena trunka nuo 8 iki 17 val., 1 val. skiriama bendrauti su šeima, miegui – 8 val., tai vadovui laiko sutuoktinei beveik nelieka. Jeigu vadovas parsineša namo neužbaigtų darbų, ne tik su žmona, bet ir su vaikais bendrauja itin mažai, o savaitgaliais ilsisi žiūrėdamas televiziją. Todėl bendrauti su sekretore laiko lieka daugiau negu su žmona.

Pranašumas. Bendraudamas su sekretore, vadovas užima aukštesnę poziciją. Jis visą dieną nurodinėja, ką sekretorė turi padaryti, o ši nurodymus kruopščiai vykdo. Toks sekretorės nuolankumas žavi kai kuriuos vadovus ir teikia peno fantazijoms. Partnerė ar žmona nenuolaidžiautų, tačiau sekretorė visų pirma yra darbuotoja, kuri privalo paklusti vadovui ne todėl, kad ji to nori, bet kad jos toks darbas. Vadovai dažnai apie tai nesusimąsto ir sekretorės nuolankumą supranta savaip.

Pavydas. Santuokoje iškilus nesklandumams, kai kurie vyrai mano, kad, jeigu žmona žinos apie kitos nesunkiai pasiekiamos moters (sekretorės) egzistavimą, ji taps malonesnė, sukalbamesnė, nes bijos prarasti vyrą.

Varžybos. Kai kurios sekretorės mano galinčios įgyti aukštesnį statusą, tapdamos prieinamos. Palaikyti draugiškus ryšius su vadovu – sveikintina, kiekvienam darbuotojui tai svarbu, tačiau kartais moterys nueina per toli.

Retkarčiais nutinka ir taip, kad ir vadovas, ir sekretorė yra vieniši, niekam neįsipareigoję asmenys. Kartais sekretorės darbas panašus į varžybas, kuriose ji siekia įgyti vadovo palankumo, ir varžyboms laimėti pasitelkia įvairiausias technikas. Kai kurie vadovai linksta prie sekretorių todėl, kad jos sąmoningai ar nesąmoningai siekia patraukti vadovų dėmesį.

Gamtos dėsniai. Gamta taip sutvarkiusi, kad vyras siekia sugundyti moterį pagal gamtos dėsnius. Gamta nesvarsto klausimo: moralus ar nemoralus dviejų žmonių suartėjimas, bet pateikia vyro aistringumo, moters koketiškumo ir grožio mozaikos gabalėlius, kurie gali būti sulipdyti. Kai socialinės aplinkybės darbovietėje suveda skirtingų lyčių atstovus ilgesniam laikui, šios aplinkybės tampa palankios gamtos dėsniams veikti.

Paslapties išlaikymas

Jeigu atmestume prielaidą, kad vyrai žavisi sekretorėmis kaip patraukliomis moterimis, kokios kitos savybės turi įtakos sekretore pasirinkti moterį?

Viena patraukliausių sekretorės savybių – paslaptis. Žodis „sekretorė“ yra lotyniškos kilmės ir reiškia paslaptį. Sekretorė ir šiomis dienomis turi išsaugoti konfidencialumą bet kokia kaina. Išlaikyti paslaptį labai sunku. Kai paslapčių daugėja, tylėti tampa vis sunkiau, ypač jeigu jaučiama moralinė pareiga „išleisti katę iš maišo“.

Šiandienėje konkurencingoje darbo rinkoje vyksta daug pokyčių, apie kuriuos sekretorės sužino. Sekretorę pasiekia informacija apie ketinamus atleisti darbuotojus, diskusijos apie darbo užmokestį, priedus. Sekretorės patiekia kavos vadovų susirinkimuose, kartais protokoluoja šiuos susirinkimus, todėl sužino apie visus „degančius“ reikalus. Sekretorė išgirsta daugiau nei bet kuris kitas įmonės darbuotojas.

Sekretorių vaidmuo, palyginti su ankstesniais laikais, pasikeitė. Kadaise pagrindinės jų funkcijos buvo spausdinti, rengti raštus, planuoti komandiruotes. Dabar jos ėmė daugiau bendrauti su žmonėmis, tapo vienais svarbiausių organizacijos asmenų. Todėl sekretorės ne tik sužino informaciją, kurios galbūt neturėtų žinoti, bet taip pat yra įtraukiamos į informacijos kūrimą ir aktyvų dalyvavimą ją teikiant.

Psichologų manymu, dėl technologijų plėtros organizacijose vis sunkiau tampa išlaikyti paslaptis. Kadaise laiškai buvo pagrindinis korespondencijos metodas, todėl buvo nesunku užtikrinti, kad laiško kopija saugoma patikimoje vietoje. Išpopuliarėjus el. paštui ir balso paštui, paslaptis išlaikyti tapo sunkiau. Pavyzdžiui, paspaudus netinkamą mygtuką, informacinis laiškas patenka ne tam, kam jis skirtas.

Sekretorei sudėtinga išlaikyti paslaptis ir todėl, kad ji bendrauja ne su vieninteliu vadovu, bet dažnai – su keletu įvairaus lygmens vadovų. Jai nuolat tenka galvoti, kaip neatskleisti konfidencialios informacijos. Jeigu du vadovai, pavaldūs aukštesnio rango vadovui, tarp savęs nesutaria, sekretorei sudėtinga bendrauti su kiekvienu ir neprasitarti, ko nereikia. Kartais paprasčiausio pašnekesio metu gali išsprūsti slapta informacija.

Sekretorei sunku išlaikyti paslaptis darbe, kai kolegos tampa draugais. Sekretorė, kaip ir kiti darbuotojai, vieniems simpatizuoja daugiau, kitiems – mažiau. Ir jai sunku nepasidalyti išgirsta informacija, jeigu jos mėgstamą kolegą ketinama atleisti ar neišmokėti priedo. Ji negali nei prasitarti, nei nuraminti to žmogaus. Darbuotojai nereikalauja, kad sekretorė su jais dalytųsi slapta informacija, tačiau ji vis tiek nejaukiai jaučiasi dalyvaudama kolegų diskusijose per pietų pertrauką kavinėje ar bare po darbo, ypač jeigu svarstomi aštrūs klausimai.

Sekretorės dažnai stengiasi išplatinti neslaptą džiaugsmingą informaciją darbuotojams, tačiau personalas nori žinoti daugiau. O kartais personalas mano, kad sekretorė yra vadovo bendrininkė, todėl jos vengia. Tai sekretorėms kelia papildomos įtampos.

Sekretorės darbe paslapties išlaikymas kartais tampa prasimanymų skleidimu arba nekaltu melu. Tyrimų duomenimis, apie 80 proc. sekretorių yra patyrusios personalo spaudimą pasakyti dalį tiesos, kita vertus, ir vadovai prašo sekretorių nekaltai pameluoti. Pavyzdžiui, prašo skambinančiai žmonai pasakyti, kad šiuo metu direktoriaus nėra. Sekretorėms tenka užduotis vadovo akivaizdoje sunaikinti tam tikrus dokumentus ir niekam apie tai neprasitarti.

Viena iš 10 apklaustų sekretorių pripažino, kad vadovas prašė jų ką nors nuslėpti nuo verslo partnerių. Išaiškėjus dokumentų klastojimo atvejams ir sekretorėms drauge su vadovais atsidūrus teisme, kai kurios sekretorės neslepia, kad apgavystės tampa jų darbo dalimi, nes jos yra pavaldžios vadovams.

Toks elgesys nepateisinamas, nes visų pirma reikėtų įvertinti, kokius padarinius melas gali turėti organizacijai: socialinei atsakomybei, kolegoms, partneriams, klientams. Jeigu kyla abejonių, ar vadovo prašymas etiškai nedovanotinas, sekretorei reikėtų apie tai pasikalbėti su kuo nors iš administracijos, pavyzdžiui, žemesnio rango vadovu, kuris geba išlaikyti konfidencialumą.

Bus tęsinys

Naujajame žurnalo „Biuro administravimas“ numeryje skaitykite:

Įsakymąpakeisti galima keliais būdais: vieno punkto formuluotę (tekstą)pakeisti kita; papildyti jį kitais naujais punktais ar skyriais beipripažinti negaliojančiais įsakymo punktus, skyrius ar net visąįsakymą. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje – ĮSAKYMO PAKEITIMOĮFORMINIMAS.

Kasdien mums reikia daug ir įvairiosinformacijos. Dažniausiai jos ieškodami naudojamės žinoma paieškostarnyba Google, tačiau tik nedaugelis interneto vartotojų žino apiepapildomas Google sistemos komandas ir operacijų ženklus, kuriaisgalima gauti ypač tikslius užklausų rezultatus. Plačiau apie taiskaitykite straipsnyje – „GOOGLE“ PAIEŠKOS TARNYBA – GERASPAGALBININKAS IEŠKANT INFORMACIJOS.Akys yra ne tik sielosveidrodis, bet ir langas į pasaulį. Tačiau daugelis biuroadministratorių, ypač ilgau padirbę kompiuteriu, pradeda skųstis akiųnuovargiu, regėjimo sutrikimais. Kaip organizuoti darbą, kad akysnepavargtų ir išliktų sveikos? Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje– PASIRŪPINKIME SIELOS VEIDRODŽIU – AKIMIS.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuva buvo ant gripo pandemijos slenksčio – daliai žmonių komplikacijų išvengti nepavyks (106)

Nors Lietuvoje bendras sergamumas grip u ir peršalimo ligomis pagaliau pradėjo mažėti,...

Prastos naujienos: vaiko pinigų kai kuriems teks laukti iki pavasario (192)

Dėl informacinės sistemos trikdžių, darbuotojų gretas išretinusių ligų ir kai kurių tėvų...

Orai: atšals taip, kad maža nepasirodys (13)

Nors kalendorinės žiemos liko ne tiek ir daug, panašu, kad ji prieš iškeliaudama parodys visą...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis egzotiškuose kraštuose privers susigėsti (102)

Verslininkas bei keliautojas Jokūbas Laukaitis , nuolat keliaujantis po egzotiškiausius pasaulio...

Kokiame amžiuje seksas teikia didžiausią malonumą (64)

Gera žinia: amžius čia visiškai nesvarbus. Amžius tėra tik skaičius, ypač kalbant apie...

Bumblauskas pažėrė kritikos mokytojams: priėjome iki kažkokio akligatvio (203)

Istorikas Alfredas Bumblauskas pažėrė kritikos istorijos mokytojams ir šio dalyko ugdymo...

Su 13 metų vyresniu sportininku laimę atradusi Karolina Liukaitytė prakalbo apie vestuves (210)

Su verslininku Arnu Jurskiu skirtingais keliais pasukusi orų pranešėja Karolina Liukaitytė...

Po paskutinių Čeponio „perlų“ – pastaba iš kolegos: kam peiliu į nugarą durti triuškinamos ekipos gerbėjams? (52)

Karaliaus Mindaugo taurės finale Kauno „Žalgiris“ nepaliko vilčių Vilniaus „Lietuvos...

Anonimiškai paviešinta Blac Chynos sekso vaizdajuostė tapo internautų pašaipų objektu kuria memus ir istorijas (16)

Pirmadienio rytą „Twitter“ tinkle buvo paviešintas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota seksu...

Čempionų lyga: titanų mūšyje Londone – Messi džiaugsmas, Bavarijoje – „Bayern“ linksmybės (7)

Šią savaitę UEFA Čempionų lygos aštuntfinalyje žaidžiami likę keturi susitikimai. Antradienį...