aA
Gimė jis Afrikoje. Užaugo mažame miestelyje, Kanadoje. Baigęs teisės studijas, dirbo teisininku. Rodos, visas gyvenimas nulemtas sėkmei. Tačiau Robiną Sharmą du metus lydėjo tuštuma, apatija ir nepilnavertiškumas. Ištvėręs juodą periodą, savo įžvalgas, emocijas ir jausmus sudėjo į vieną pirmųjų bestselerių – „Vienuolis, kuris pardavė Ferari.“ Nuo tada jo gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis.
Robinas Sharma

Dabar Robinas Sharma – vienas garsiausių šių laikų lyderių, savo knygomis, seminarais ir galiausiai savu pavyzdžiu įrodęs: „Nesvarbu, kas buvai – svarbiausia, kuo nori tapti!“

Visą mėnesį derinęs interviu laiką su Robinu Sharma nekantriai laukiu pokalbio. Skirta vos pusvalandis. Tai normalu, nes jis ganėtinai užimtas. Pusė devynių vakaro. Skambinu į Kanadą, nekantraudamas sužinoti lyderio sėkmės paslaptis.

– Kokį save pamenate vaikystėje?

Nuo mažens mėgau įvairias idėjas. Labai patikdavo šnekėti, todėl tėvams užduodavau daugybę klausimų. Dabar taip pat aplinkinių mėgstu klausinėti įvairių dalykų. Man labiau patinka klausinėti, negu atsakinėti.

Vaikystėje svajojau tapti teisininku. Taigi, atkakliai siekiau šio tikslo, kol pasiekiau. Tik vėliau supratau – tapau teisininku ne dėl savęs, o dėl aplinkinių. Aplinkinis pasaulis tarsi skelbė man, jog būdamas teisininku, uždirbsiu daugybę pinigų ir tapsiu sėkmingu bei laimingu. Tačiau iš vidaus mane draskė prieštaringi jausmai – jaučiausi neįvertintas ir nelaimingas.

Visuomenė nuolat primindavo, jog tik būdamas turtingas gali būti laimingas. Ši žinutė vis dar transliuojama kitiems žmonėms – tik gyvendamas dideliame name, turėdamas puikią karjerą ir uždirbdamas krūvą pinigų gali būti laimingas. Tačiau sėkmė nepriklauso nei nuo turtų, nei nuo padėties visuomenėje. Sėkmė priklauso nuo kiekvieno iš mūsų!

- Vadinasi, nesvarbu, kokiais gimstame. Svarbiausia, kokiais siekiame tapti?

Esu tokios nuomonės: „Genijais ne gimstama, o tampama.“ Pažvelkite į pačius sėkmingiausius pasaulio žmones! Daugelio iš jų karjeros ir gyvenimo pradžia nebuvo sėkminga – augo labai sunkiomis sąlygomis. Tai ir lėmė jų sėkmę. Žinoma, jie taip pat daug ir sunkiai dirbo, kad pasiektų tai, ką turi šiandien. Kad gyvenime sektųsi, svarbiausia – nevaidinti aukos. Visi be išimties galime pasiekti daug ir nuostabių dalykų.

Nežinau, ar tikrai viską galime turėti, tačiau tikrai žinau – kaltindami savo aplinką, vaikystę, kitus ir vaidindami aukas, nieko gyvenime nenuveiksime. Kiekvienas iš aukos gali virsti lyderiu! Juk visi turime galimybę rinktis. Kodėl nepasakius: „Aš galiu nepriekaištingai atlikti savo darbą!“ Kiekvieną dieną būkite geriausias. Kasdien būkite lyg Pablo Pikaso, tapantis geriausią savo paveikslą.

– Kada suvokėte, jog nebenorite būti teisininku?

Man buvo trisdešimt, kai dirbau teisininku. Dvejus metus jaučiau tuštumą ir nepasitenkinimą širdy. Jaučiausi labai nelaimingas! Negalėjau išreikšti savo vidinio potencialo, kuris ilgainiui virto vidiniu skausmu. Neišreiškiau savęs kaip teisininko. Norėjau kažką keisti ir ieškojau išeities – skaičiau lyderių ir garsiausių žmonių biografijas. Pamažu suvokiau, kas yra sėkmė ir kodėl vieniems žmonėms sekasi, o kitiems – ne.

Pirmieji pokyčiai vyko mano viduje. Jaučiau, kad mano gyvenimas turi pasikeisti. Tuomet tvirtai sau pasakiau: „Dariau viską, ką man liepė visuomenė, tačiau vis tiek nesijaučiau laimingas ir sėkmingas. Laikas permainoms!“ Nusprendžiau apie tai parašyti knygą pavadinimu – „Vienuolis, kuris pardavė Ferrari.“ Iš pradžių apie knygą žinojo nedaugelis, tačiau pamažu žmonės pradėjo ją skaityti.

– Kaip reagavo jūsų šeima į planus – keisti karjerą?

Kaip ir kiekviena mylinti šeima, jie dėl manęs jaudinosi. Daugelį metų studijavau teisę, turėjau puikią karjerą, todėl natūralu – namiškiai nerimavo. Kai savo lėšomis man pagaliau pavyko knygą išleisti, mano šeima pasistengė, kad ji būtų populiari: mama knygą redagavo, o tėvas ją pardavinėjo kavinėje. Pirmąjį savo seminarą suorganizavau 23 žmonėms. Visi jie buvo mano šeimos nariai ir giminės. Taigi, pradžia buvo nelengva.

Taisyklė – „Svajokite didingai, tačiau veikite mažais žingsneliais“ – pasitvirtina. Net kai turėjau penkis šimtus knygos kopijų, kurias saugojau savo mažame bute, Toronte, visuomet tikėjau, kad pavyks. Kažkas iš vidaus man tarsi kuždėjo: „Ši knyga padės daugeliui žmonių.“ Ir man pavyko – per beveik dešimt metų parduota apie tris milijonus knygos kopijų net 75 pasaulio šalyse!

Niekas negali sustabdyti žmogaus, kuris beatodairiškai tiki savo idėjos tikrumu ir jos įgyvendinimu. Taigi, tėvai matė mano akyse užsidegimą ir didžiulį ryžtą. Jie palaikė mane, nes žinojo, jog vis tiek sieksiu savo svajonių.

– Ar kada nors jautėte nesėkmės baimę?

Visuomet jaučiu baimę, nepatogumą ir visas kitas žmogui būdingas emocijas, tačiau neleidžiu joms trukdyti siekti savo tikslų. Galvodamas apie savo vizijas ir tikslus, nuolat su jomis kovoju. Kiekvieną rytą, prieš pradėdamas darbą, vieną valandą skiriu tik sau. Tuo metu pergalvoju savo tikslus, vėl matau viziją. Kartais skaitau knygas apie sėkmingus žmones arba klausausi audio seminarų. Taigi, kas rytą aš „susijungiu“ su savo tikslais ir planais. Pažvelkite į sėkmės lydimus žmones – Bono, Motiną Teresę, Nelsoną Mandelą, Gandį! Vienintelis palaikantis dalykas, kai iš jų buvo šaipomasi, kai jais niekas netikėjo – buvo jų vizija.

– Ką patartumėte žmonėms, kurie dirba, stengiasi, tačiau jiems nesiseka?

Nebijokite daryti klaidų. Savo kelyje į sėkmę jų neišvengsite.

Nevaidinkite aukos – patys valdykite ir atraskite savyje kūrimo galią. Būkite apsupti žmonių, siekiančių nepaprastų tikslų. Mes tampame tokiais žmonėmis, su kuriais bendraujame. Vienas iš pagrindinių veiksnių, siekiant sėkmės – inovacija ir naujovės. Gerinkite savo darbą ir gyvenimą po truputį, kiekvieną dieną.

Maži kasdieniniai pokyčiai ilgainiui virsta milžiniškais postūmiais. Stenkitės būti geriausiais savo srities specialistais. Nesvarbu, ar gydytojas, mokytojas, padavėjas, taksi vairuotojas ar pardavėjas esate. Pasistenkite būti geriausias! Būkite savo srities Pikaso. Būkite Mocartu, kuriančiu garsiausią muziką.

– Lengva pasakyti, tačiau sunku padaryti?

Nesuprantu taip manančių žmonių. Teigti, jog nelengva būti geriausiu savo srityje, tai lygiai taip pat kaip sportininkui sakyti: „Noriu laimėti aukso medalį, tačiau sunku. Tam reikia daug treniruotis, laikytis dietos, atsisakyti televizoriaus.“ Daugelis žmonių sako: „Robino Sharmos knygos lengvai skaitomos, bet sunkiai pritaikomos praktikoje.“ Žinoma! Būti Nuostabiausiu – nelengva! Būti Lyderiu – sunku! Būti Laimingu – reikia pastangų!

Taip, nelengva. Bet daug geriau, nei veltui švaistyti savo gyvenimą. Jeigu tikslą ir sunku įgyvendinti, tai tikrai nereikia jo iškeisti į televizoriaus žiūrėjimą. Neverta švaistyti savo gyvenimo būnant vidutinybe. Pažvelkite į Taigerį Vudsą – golfo ekspertą, Maiklą Šumacherį – lenktynių karalių, ar Pikaso! Jie visi paaukojo savo gyvenimą vienintelio tikslo siekimui.

Liūdna, jei žmonės, skaitydami mano knygas, užverčia jas ir nieko nepasimoko. Didingi dalykai nėra lengvai pasiekiami. Kiekviena nepakartojama meilės istorija nėra paprasta. Didingumas ir lyderystė reikalauja susitelkimo, disciplinos, sunkaus darbo ir kantrybės – pagrindinių faktorių, lemiančių sėkmę. Puikus būdas pasiteisinti ir pasiduoti sakant: „Tai tik atrodo lengvai pasiekiama, tačiau sunkiai įgyvendinama.“

– Ko reikia, kad taptume geriausiais savo srities žinovais?

Pirmiausia – nustokite būti auka. Tapkite lyderiu! Daugelis dirbančių žmonių dėl savo nesėkmių kaltina viršininką, netikusius pirkėjus, ekonomiką... Tik kaltina, kaltina, kaltina. Ir nesvarbu, kas esate, – generalinis direktorius ar žemiausios grandies vadybininkas.

Svarbiausia – galite savo darbą atlikti nepriekaištingai! Juk visiems teko sutikti nepriekaištingai savo darbą atliekančių taksi vairuotojų arba padavėjų.

Antra – daug skaitykite ir domėtis savo darbu, profesija. Norint būti geriausiu, tai – labai svarbu! Tarkim, atletai treniruojasi, sportuoja kiekvieną dieną. Tuo tarpu daugelis žmonių nelavina savo įgūdžių.

Trečia – kiekvieną rytą kelkitės anksčiau ir lavinkite, mankštinkite savo protą bei mintis. Galvokite apie savo planus, svajones, tikslus.
Ketvirta – kasdien tobulėkite. Laikui bėgant, sulauksite neįkainojamos naudos.

Aš pats, asmeniškai, labai daug studijuoju ir skaitau apie sėkmingus žmones, jų nuveiktus darbus, gyvenimo filosofiją. Stengiuosi daug sužinoti, mokintis ir viską daryti kuo geriausiai. Kalbuosi su žmonėmis, stebiu įvykius, dirbu su geriausiomis pasaulio kompanijomis. Vedu savo asmeninį dienoraštį – tai man padeda siekti tikslų. Tiesiog analizuokite, ką geriausiai daro pasaulio lyderiai, ir darykite tą patį.

– Kokias taktikas naudojate, siekdami savo tikslų?

Gyvenime vadovaujuosi penkiais principais, kurie man padeda siekti savo tikslų:

Pirma – tikiu minimalizmu. Verčiau puikiai atliksiu ir išmanysiu tris dalykus, negu vidutiniškai šimtą.

Antra – svarbu koncentracija. Stengiuosi susikoncentruoti ties tais dalykais, kurie man svarbūs. Tai padaryti aš sugebu.

Trečia – turiu puikią komandą, kuri man padeda siekti tikslų.

Ketvirta – daug laiko praleidžiu galvodamas, planuodamas savo laiką, kad visur suspėčiau. Stengiuosi efektyviai dirbti. Kuo daugiau laiko praleidžiate vienas, galvodamas, tuo labiau susikoncentruojate ir galite lengviau atlikti užduotis.

Penkta – kėlimasis penktą valandą ryto. Tai vienas geriausių mano įpročių, kurį praktikuoju jau dvidešimt metų. Pabudęs vedu dienoraštį, kuriame planuoju būsimus dienos darbus. Rašau apie savo gyvenimą, žymiuosi tikslus.

Elgdamiesi ir darydami tai, ką daro visi, sulauksite rezultatų, kuriuos gauna daugelis. Viena mano mėgstamiausių kompanijų „Apple“ sako: „Palaiminkit fanatikus!“ Kur gi šių dienų pasaulis būtų be Pikaso, Mikalojaus Koperniko, Richardo Bransono? Visi šie žmonės mąsto ir veikia kitaip, nei daugelis žmonių. Dabar žmonėms stinga ryžto. Daugelis liaujasi svajoję ir sėkmingai vaidina aukas. Atsikelti penktą valandą ryto nėra neįtikėtinas dalykas, tačiau kiek žmonių tai daro? Nedaug.

Bendrauju su milijonieriais, kurie kasdien pabunda anksti ryte. Ką jie veikia? Skaito knygas, sportuoja, klauso audio knygų įrašų – ir į darbą atvyksta kupini energijos ir susikoncentravę. Kiekvienam siūlau atsikelti anksčiau, nei yra pratę, ir užsiimti tuo, kas įkvėptų, uždegtų, motyvuotų.

– Kodėl žmonės nustoja svajoti?

Žmonės nebesvajoja, nes yra sukurtas mitas: „Tie žmonės, kurie gyvena išskirtinius gyvenimus ir kuria išskirtinius kūrinius – patys yra išskirtiniai.“ Tai netiesa! Jie nėra kitokie. Tiesiog labiau susikoncentravę ir niekada nepasiduoda. Tai žmonės, turintys aiškią viziją ir sunkiai dirbantys, kad ją įgyvendintų. Tačiau daugelis įsitikinę, kad negali gyventi norimo gyvenimo.

Vaikystėje mums tėvai kartoja: „Nesvajok, nes tai – ne tau. Tu tikrai šios svajonės nepasieksi.“ Mums nuolat pabrėžiama: „Nesistenk išsiskirti iš kitų – būk kaip visi. Nenorėk daug. Nesistenk nieko išradinėti. Nebūk per daug azartiškas. Nebūk originalus.“ Nuo mažens mokomi būti tokiais, kaip visi, kaip daugelis... Liaujamės džiaugtis gyvenimu ir tampame aukomis – patys save tam užprogramuojame. Ir manome, jog tai – vienintelis būdas gyventi.

Jeigu aplinkiniai nuolat kartoja, kad nepavyks – greičiausiai, taip ir bus. Nebent pats žmogus yra nepaprastai stiprių įsitikinimų ir tiki savo gabumais. Dabar gyvename neigimo pasaulyje. Pasaulyje, kuriame nesistengiama įžvelgti teigiamų žmogaus savybių, o koncentruojamasi ties neigiamomis. Mano misija – pasakyti žmogui, kad tu gali būti lyderiu! Nesvarbu nei socialinė klasė, nei praeitis – visi gali būti laimingi ir sėkmingi!

– Ką norite pasakyti savo naująja knyga – „Lyderis be titulų?“

Knygos idėja labai paprasta – nesvarbu, ką darote, galite būti lyderiu! Geriausiu, atkakliausiu. Tereikia nevaidinti aukos ir pradėti veikti. Ši knyga – mano penkiolikos darbo metų rezultatas. Dirbau su sėkmingiausiomis kompanijomis, tokiomis kaip „Nike“, „IMB“, „General Electronic“, Jeilio universitetu ir įvairiais žmonėmis. Per pastaruosius penkiolika metų sukūriau savąją filosofiją – lyderis be titulo. Visi galime tai padaryti!

– Kaip auklėjate savo vaikus?

Nemanau, kad savo vaikus auklėju skirtingai, nei daugelis žmonių. Pirmiausia, ne tik myliu savo vaikus, bet ir gerbiu juos. Jeigu galėčiau būti bent pusė toks, kokie yra mano vaikai, – būčiau šauniausias žmogus pasaulyje! Gerbiu savo vaikus, ir jie tai jaučia. Antra, ne tik auginu savo atžalas, bet ir ugdau juos – supažindinu su menais, knygomis, žmonėmis. Trečia, mokau juos tokių dalykų, kuriuos mokinu ir verslininkus – tikslų išsikėlimo bei vizijos turėjimo.

Geriausias būdas įkvėpti ir motyvuoti kitą žmogų – būti jam tinkamu pavyzdžiu. Mano vaikai niekada neskaitė knygų, kurias parašiau, tačiau aplinka, kurioje jie auga, ir dalykai, apie kuriuos su jais kalbu, padeda jiems tobulėti. Juk tampame tokiais, su kuo bendraujame. Taigi, įsakinėdami ar liepdami savo vaikams, ką nors padaryti, – tik įžeidžiame juos. Greičiausiai, jie neįvykdys mūsų įsakymų. Todėl būkite patys jiems pavyzdžiu!

– Ar patyrėte gyvenime nesėkmių?

Taip, gyvenime patyriau daugybę nesėkmių. Viena jų – išsiskyrimas su žmona. Pasirodžius knygai – „Vienuolis, kuris pardavė Ferrari“ – susilaukiau kritikos, pašaipų ir abejingumo. Kuo daugiau mane kritikavo, tuo labiau susikoncentruodavau ties savo tikslais. Lyderystė – ne populiarumo varžybos. Lyderystė – tikslų, vizijos ir misijos siekimas.

Ir svarbiausia – kuo mažiau galvosite apie ego ir rūpinsitės savimi, tuo laimingesni būsite. Liaukitės galvoję, ką apie jus pasakys kaimynas ar bendradarbis. Taip tik švaistote savo mintis ir energiją nereikšmingiems dalykams. Juk gyvenimo tikslas – padėti kiek galima daugiau žmonių. Tai ir yra lyderystė!

Jis dirbo įvairiausius darbus – pardavinėjo drabužius, buvo pienininkas, fotografas. Iki dabar Robinas Sharma šventai tiki, kad nesvarbu kokį darbą žmogus bedirbtų, jis gali tai atlikti nepriekaištingai. Naujojoje savo knygoje, „Lyderis be sienų,“ Robinas pasakoja, jog kiekvienas žmogus gali gyventi išskirtinį gyvenimą – tokį, apie kurį visuomet svajojo! Ir visai nesvarbu, ar jis dirba restorane, arba plauna mašinas – gali gyventi kitaip. Robino Sharmos skelbiama vizija –Lyderiu gali būti kiekvienas.

Naujausiame žurnalo „Būk laimingas“ numeryje skaitykite:

„SĖKMĖS ISTORIJA“ – (interviu su Artūru Zuoku)
„GERIAUSIEJI“ – (interviu su Ričardu Berankiu)
„ATRASK SAVE“ – (interviu su Vidmantu Urbonu)

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mokslų daktarės analizė: kas geriau – sviestas ar margarinas? (226)

Diskusijos apie tai, kas tinkamiau jūsų sveikatai, – margarinas ar sviestas , tęsiasi jau...

Mokyklos valgyklos maiste – gyvos kirmėlės (179)

Vakar Radviliškio rajono Lizdeikos gimnazijoje pietavusi moksleivė perlinių kruopų košėje rado...

Atsakymas į amžiną lietuvių klausimą: kas pigiau – statyti namą pačiam ar jį nusipirkti (198)

Daugelis svajoja apie nuosavą būstą, tačiau tokias mintis dažnai sutrikdo klausimas, kas pigiau...

Šilumos sulauksime daugiau, tačiau geros naujienos tuo ir baigiasi (2)

Artimiausią parą per šalį slinks atmosferos frontas. Naktį dangus bus niūrus ir pilkas....

Ekspertai įvertino apkalbas sukėlusį įvaizdį: prašauta, ir tai – ne dėl apnuogintos krūtinės (280)

Gili iškirptė – anokia naujiena tarp Lietuvos ar užsienio pramogų pasaulio žvaigždžių; ir...

Penki belgės įvarčiai nublanko prieš lietuvės smūgį į savo vartus, kuris sudrebino internetą epizodo įrašas (66)

Europos moterų futbolo čempionato atrankos H grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė Levene net 0:6...

Kauniečius piktinęs pastatas „vaiduoklis“ pagaliau turi naujus savininkus (64)

Kaune, Savanorių prospekte ne vienerius metus stūksantis apleistas prekybos centras...

Mokslininkai nustatė „aukso trejetą“, kuris tikrai padės jūsų partnerei pasiekti orgazmą (60)

Paprastai sakoma, kad visokios spragos ar atotrūkiai yra blogis. Juk žinome, koks baisus dalykas yra...

„Netflix“ filmas įsiūbavo įsiūčio audrą Lenkijoje, premjeras reikalauja pakeitimų (70)

Lenkijos premjeras parašė internetinės televizijos platformai „ Netflix “ reikalaudamas, kad...