aA
Visuomenė tampa vis labiau nepakanti karantino ribojimams, neva vaikai be mokyklų, darbuotojai be kolektyvų ar giminės be artimųjų atpras būti visuomenėje ir pamirš, ką reiškia socializacija. Tačiau psichiatras Jonas Fugalis sako, jog versti visos kaltės karantinui ir darbui iš namų negalima. Patys esame savo gyvenimo šeimininkai.
Jonas Fugalis
Jonas Fugalis
© DELFI / Andrius Ufartas

Auga vidiniai barjerai

Per karantiną vis sunkiau palaikyti nuolatinį kontaktą su kolegomis, draugais ar giminaičiais, ir daliai visuomenės tai kelia nepasitenkinimą. Tačiau yra tokių, kurie, pasak psichiatro, karantino metu pailsi nuo socialinio nerimo. Jį patiria nemažai žmonių įvairiose socialinėse situacijose: kuomet tenka kalbėti viešai, publikai, darbo susitikime, užmezgant naujas pažintis, baiminantis, ką apie mus pagalvos kiti. Tokį nerimą patiriantys žmonės yra linkę kiek įmanoma labiau atsitraukti iš nepatogių socialinių situacijų, tad karantinas tam tik padeda.

„Karantinas gali tapti dar vienu pasiteisinimu, kad dabar negalime gyvai bendrauti, nes tokios taisyklės. Bet mes patys nuo to ir nukenčiame. Nors socialinis nerimas neišryškėja, bet kuo labiau žmogus linkęs atsiriboti, tuo labiau kenčia jo emocinė sveikata. Tad vietoje to, kad žmogus spręstų nerimą sukeliančias priežastis, jis tik susiranda naujų būdų, kaip išvengti nerimą skatinančių situacijų“, – sako psichiatras Jonas Fugalis.

Taigi priedanga karantinu tik padeda auginti socialinius barjerus tiems, kurie ir taip vengė socialinės interakcijos. Ir norint tuos barjerus peržengti, reikalingas pastovus kontakto palaikymas su aplinkiniais. Kuo ilgiau žmonėms tenka izoliuotis, dirbti nuotoliniu būdu, tuo sunkiau šį barjerą tampa peržengti.

Auga vidinės sienos

Vis dėlto intravertai, kurie ir taip neretai mieliau linkę bendravimo išvengti, karantino greičiausiai nekeikia. Tačiau psichiatras sako, jog intravertams nereikėtų džiūgauti, kad bendravimas dabar ribojamas.

„Pagal asmenybės tipus ekstravertai ir intravertai gyvenimo suvaržymus, darbą iš namų, sumažėjusi kontaktų ratą gali vertinti ir išgyventi skirtingai. Intravertiški žmonės ir įprastomis gyvenimo sąlygomis yra labiau linkę į uždarumą, buvimą su savimi. Jiems šios pandemijos metu dar labiau auga vidinės sienos, jis daugiau dėmesio skiria savo vidiniam pasauliui. Tačiau jiems tikrai gali tapti sunkiau bendrauti su kitais žmonėmis pandemijai ar karantinui pasibaigus.

Papildomas pusmetis namie gali nužudyti iki tol buvusį įdirbį bendraujant su žmonėmis, įsitraukiant į socialinį gyvenimą. Žmogaus ryšys su bendruomene – pamatinis jo emocinės sveikatos dalykas“, – tikina psichiatras. Intravertams, norintiems netapti atsiskyrėliais, psichiatras primena, jog karantinas – puikus laikas įgalinti technologijas, socialinius tinklus ir programėles, kurios leis neprasčiau pabendrauti su draugais ar net dalyvauti internetiniuose protmūšiuose.

Išgyvena nerimą

Ekstravertai įvedus karantiną piktinosi, kad bus atskirti nuo sociumo ir galimybės veikti. Čia specialistas sako taip pat matantis dvi medalio puses: „Ekstravertai nemėgsta sėdėti namie, tad karantino metu tikrai pradeda išgyventi neaiškų nerimą, kelti gyvenimo prasmės klausimus, pradeda slopinti savo gyvastį. O ekstravertų gyvastis ir yra nuolatinis bendravimas, kontaktų palaikymas.

Bet yra ir kita medalio pusė. Kodėl tiems ekstravertams taip jau sunku pabūti su savimi namie? Karantinas – puiki galimybė geriau save suprasti, nebūti kiekvieną sekundę veiksme, o leist sau ir panuobodžiauti, ir knygą paskaityti, bendrauti su šeima. Nes emocinė sveikata nėra apie veikimą ir neveikimą, o apie šių dalykų ir vidinio pasaulio balansą.“

Ne aplinkybės kaltos

Tad, pasak psichiatro, ne karantinas ar nuotolinis darbas pražudys mūsų socialinius įgūdžius ar gebėjimą pabūti su savimi, o patys žmonės. Mat vidinis pasaulis tiek pat svarbus, kiek išorinis. Visa kita, tik pasiteisinimai, kuomet nenorima prisiimti atsakomybės už savo paties gyvenimą ir reikia ant ko nors suversti kaltę.

„Pasakymai, kad štai, „pagaliau dėl karantino galėsiu daugiau būti namie, būti su šeima, nedirbti naktimis“ – keistas. O kas trukdo įprastai tą daryti? Neturėtume kaltinti aplinkybių, nes visi galime gyventi taip, kaip mums norisi. Tai tik nuo mūsų ir tepriklauso. Tad karantinas galėtų tapti galimybe keisti tai, kas mūsų netenkina įprastame gyvenime“, – sako J.Fugalis.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.5556

Top naujienos

Kelionė į Jungtinę Karalystę virto pragaru: nežinojau, ar pavyks išgyventi (30)

Išvykdami į Jungtinę Karalystę vargingose šeimose gyvenę jaunuoliai svajojo apie geresnį...

Lietuvės papasakojo apie karčią įsidarbinimo užsienyje patirtį: miegodavo su striukėmis, gavusios po 100 Eur buvo išmestos (31)

Darbą užsienyje dvi jaunos merginos iš Lietuvos prisimins dar ilgai. Per karantiną išvykusios...

Prie Lietuvos artės galingas anticiklonas: orai atvės, pūs žvarbus vėjas (3)

Šeštadienį iš vakarų prie Lietuvos artės galingas anticiklonas. Pradedant pajūriu ir Žemaitija...

Kiek pabodusi atostogų kryptis dabar vėl „ant bangos“: iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai (208)

Atnaujinus skrydžius į Egiptą pirmieji lėktuvai pakilo pilni, o lietuvių susidomėjimas šia...

Keičiami izoliacijos terminai: reikšmingi pokyčiai išvykstantiems iš Lietuvos keičiasi izoliacijos sąlygos atvykusiems iš 2 šalių (40)

Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės...

LGBT bendruomenę „iškrypėliais“ pavadinęs Kretingos Pranciškonų gimnazijos kapelionas atleidžiamas iš pareigų (965)

Socialiniuose tinkluose šią savaitę pradėjo plisti vaizdo įrašas, kuriame Kretingos...

Domantas Sabonis pakeis Durantą NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse (76)

NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse sirgaliai išvys Domantą Sabonį – ESPN skelbia, kad...

Nesivaldęs Mirotičius susiplėšė marškinėlius, „Barcelona“ antrą kartą nusileido ASVEL (11)

Eurolygos 26-asis turas baigėsi įtemptomis rungtynėmis Katalonijoje, kur turnyro lentelės lyderė...

Viktorija Rimaitė | D+

Kokia yra tikroji Vladimiro Iljičiaus biografija? Jo idėjos kėlė siaubą, o kilmę liudijusius dokumentus teko įslaptinti (43)

Kaip vienam žmogui pavyko išjudinti galingą Rusijos imperiją ir padėti pamatą Šaltojo karo...