aA
Ar keliantis į kitą pasaulio galą, ar tiesiog į kitą savo šalies kampelį, gali ištikti kultūrinis šokas – vienas unikaliausių pereinamųjų laikotarpių, su kuriais tik mes galime susidurti gyvenime.
Indija. Cukraus gamykla
© Corbis/Scanpix
Pasikeičia ne tik gyvenamoji vieta, bet ir karjera, šeimos, socialinės aplinkybės, net kalba. Kultūrinis šokas susijęs su stresu, nerimu, sumišimu, pasimetimu, savo vietos praradimu. Jis įtakoja tai, kaip mes galvojame apie save ir kitus, kaip su jais bendraujame ir kaip tvarkomės su savo emocijomis. Iki šiol manoma, kad kultūrinis šokas gali ištikti tik persikėlus į kitą šalį. Stebėtina, tačiau kultūrinis šokas gali pasireikšti ir persikėlus į kitą tos pačios šalies vietą. Bet kokiu atveju persikėlus galima “tikėtis neįtikėtino”.

Kai emigrantai ar laikinai išvažiavusieji patiria kultūrinį šoką, jie gali išgyventi nusivylimą ir net grįžti namo. Kompanijoms, kurios išleidžia milijoną dolerių dvejiems metams pasiųsti darbuotoją bei jo šeimą į, tarkime, Aziją, neištesėti įsipareigojimai gali reikšti prarastus kontraktus, nepatenkintus klientus ir didžiulius nuostolius. Tuo tarpu žmonėms tai reiškia šeimyninius konfliktus, susilpnėjusį pasitikėjimą savimi, nepilnavertiškumo jausmą. Tyrimas, kuriame buvo tirtos didžiausios Amerikos kompanijos, rodo, kad įprasčiausi nutrauktų kontraktų veiksniai buvo partnerių nepasitenkinimas (96 %), šeimyniniai rūpesčiai (93 %), nesugebėjimas adaptuotis (91 %), darbo atlikimas (86 %). Taigi kas iš tiesų yra tas kultūrinis šokas?

Terminas “kultūrinis šokas” pirmą kartą buvo pradėtas vartoti šeštajame dešimtmetyje apibūdinti fiziniam ir emociniam diskomfortui, atsirandančiam dažniausiai tada, kai asmuo persikelia iš vienos kultūrinės aplinkos į kitą. Yra kelios kultūrinio šoko stadijos – nuo pradinės iki paskutinės - grįžimo namo. Kiekviena jų gali užtrukti skirtingai arba pasirodyti griežtai apibrėžtu laiku. Progresija nebūtinai linijinė – neretai svyruojanti. Nors apibūdinama skirtingai, kultūrinio šoko stadijas galima apibendrinti tokiu būdu.

Medaus mėnuo, arba euforijos stadija

Tai laikas prieš pat persikeliant arba persikėlus, kai viskas yra nauja ir žavi. Trykšta energija ir entuziazmas, apima toks jausmas, tarsi atostogautum.

Irzlumas, priešiškumas arba dezintegracijos stadija

Šios stadijos metu apima stiprus nepasitenkinimo jausmas, visas pradinis džiaugsmas virsta pykčiu susidūrus su sunkumais. Būtent apie šią stadiją dažniausiai sakome “kultūrinis šokas” – ji gali būti atpažįstama iš sunkumų bendraujant, nekantrumo, pykčio, liūdesio, jausmo, kad nieko nesugebi.

Prisitaikymo stadija

Vėl atsiranda tikslas, kaip ir humoro jausmas, žmogus vėl atgauna gyvenimo pusiausvyrą.

Adaptacijos stadija

Šią stadiją lydi didėjantis pasitikėjimas savimi ir bendrumo jausmas. Žmogus įvairiais ryšiais susisieja su naująja kultūra ir supranta, kad dauguma jos papročių, tradicijų gali būti lengvai pasisavinamos ir integruojamos.

Grįžimo šokas

Grįžę į “pradinį tašką”, žmonės dažnai išgyvena atvirkštinį kultūrinį šoką, nes vėl pradėti gyventi senojoje kultūrinėje aplinkoje taip pat sudėtinga, jei ne dar sunkiau, nei pradėti viską iš pradžių naujojoje.

Savęs pažinimas iš naujo

Susidūrę su gyvenimo pasikeitimais, tokiais kaip perėjimas iš paauglystės į suaugusiųjų gyvenimą, iš vienišiaus gyvenimo į santuoką, darbo keitimas, tėvystė - motinystė, artimųjų netektis, pensija, dažnai klausiame savęs: “Kas aš esu?” Bet kitaip nei pasikeitimai, su kuriais susiduriame namie, persikėlimas į naują kultūrinę aplinką gali iš kultūrinio šoko virsti “šoku, susidūrus su savimi”.

Sekundę prisiminkite visus pasikeitimus, kuriuos jums teko patirti gyvenime. Galiausiai juk jus supo šeima, draugai, kolegos, bendruomenė, kurie padėjo atsakyti į klausimą “kas aš esu?”, dalindamiesi visuomenės normomis ir standartais. Susirungę su permainomis, jūs galėjote pažvelgti į tai, kaip visa suprantama ir priimama žmonių aplink jus.

Namie turime tokį veidrodį, kuris padeda mums save įvertinti. Naujoje aplinkoje tokio veidrodžio nebėra. Taigi kai ieškote atsakymo į klausimą, kas esate, jūsų naujoji aplinka klausia, kas esate jūs. Persikėlimas prasideda susidūrimu su nauja aplinka ir susidūrimu su naujuoju savimi!

Veiksniai

Kodėl vieniems žmonėms persikėlimas – malonus nuotykis, o kiti kenčia? Į šį klausimą gali būti nemažai atsakymų. Žmogaus gebėjimą prisitaikyti naujoje aplinkoje apibūdina jo bendravimo įgūdžiai, komunikabilumas, lūkesčiai, realistiški trumpalaikiai ir ilgalaikiai tikslai, žinios prieš išvykstant, panaši ankstesnė patirtis, lankstumas, šeimos bendravimo įgūdžiai, parama, padėties kontroliavimas. Ironiška, bet kuo daugiau savimonės turi žmogus, tuo stipresnis bus kultūrinis ir savęs pažinimo šokas. Tuo pat metu stipri savimonė padės žmogui ilgainiui adaptuotis naujoje kultūroje.

Svarbiausi patarimai

Šie patarimai gali palengvinti bet kokį su persikėlimu susijusį stresą ir padėti išlikti užsibrėžtame karjeros ir asmeninio gyvenimo kelyje.

Žinokite, kad tai, ką išgyvenate, yra normalu.

Tai, kas prasideda kaip kvapą gniaužiantis nuotykis, vėliau virsta gana nemaloniu periodu. Žinokite, kad tai ištverti yra daugybė būdų, ir kai apsiprasite naujoje bendruomenėje, atsivers naujos galimybės. Būkite kantrus ir nespauskite savęs.

Rūpinkitės savimi. Pirmiausia savimi – ir visada. Atlikite kruopštų būsimos aplinkos tyrimą.

Kokie čia papročiai ir kalba? Kur yra mokyklos, parduotuvės, pramogų vietos? Koks būna oras? Kaip bendrauja žmonės? Ar reikia specialių teisinių, sveikatos ar mokesčių dokumentų? Ar skiriasi lūkesčiai darbe? Ar bus ką veikti kitiems šeimos nariams? Panaršykite ieškodami šios informacijos internete arba nusisamdykite ką nors, kad padėtų jums. Konsulatai, ambasados, kelionių agentai ir, be abejo, vietiniai žmonės gali suteikti labai daug informacijos.

Atsargiai bendraukite – su savimi ir kitais.

Ne tik jūs persikėlėte ir tyrinėjate naują aplinką – kitiems maga susipažinti su jumis. Iš ten, kur atvykome, daug to, kaip bendraujame ir elgiamės, susiję su visiems žinomomis prasmėmis, o naujoje vietoje gali atsiskleisti nauji elgesio niuansai. Išmokite atidžiai klausytis visų aplink ir suprasti, kas sakoma. Stebėkite, kaip kalbate, taip pat tai, kaip kalbatės su savimi viduje – pozityviai ar negatyviai? Ar tikrai taip jaučiatės, ar tiesiog esate išsigandę ir sutrikę?

Sukurkite tvirtą bendruomenę aplink save.

Vienas svarbiausių patarimų – skirkite laiko tvirtinti santykiams, kuriuos jau turite, ir kurti naujus naujoje bendruomenėje. Nebijokite sakyti “nesuprantu” ar “man reikia pagalbos”. Dauguma žmonių neatsisako galimybės padėti kitiems, ypač jei aiškiai žino, kokios pagalbos reikia. Jei turėsite tvirtą mylinčių ir pozityviai nusiteikusių žmonių bendruomenę aplink save, bus lengviau prisitaikyti.

Venkite negatyvaus požiūrio.

Likite pozityvus su savimi ir tais, kurie aplink jus. Venkite žmonių, kurie sunkia jūsų energiją. Jei jūsų vidinis pasaulis bus pozityvus, tokia pat bus ir jūsų patirtis.

Žiūrėkite į priekį – ne atgal.

Dažnai persikėlę prisimename “senus gerus laikus” senojoje vietoje. Gera prisiminti tuos laikus, peržiūrėti dienoraščius, bet norėdami sušvelninti persikėlimo sunkumus, galvokite apie tai, kas dar laukia priešakyje, o ne leiskite laiką lygindami “tada” ir “dabar”.

Nusistatykite sau tikslus.

Prieš keldamiesi susikurkite sau tikslus, kurie būtų atspindys to, kas esate, kas jums svarbu ir ko jums reikia. Tegu jie būna aiškūs, realistiški ir linksmi. Parašykite juos – galėsite žiūrėti kada panorėję. Papasakokite kam nors apie tai – jis galės jus palaikyti ir priminti jums jūsų ketinimus. Persikėlę susikurkite kitus tikslus, - dienai, savaitei, mėnesiui, - kurie skatintų jus veržtis į priekį, nes tai būtų jūsų gyvenimo atspindys.

Nusisamdykite instruktorių.

Sumažinti stresą galima nusisamdžius instruktorių, kurio specializacija – emigracija. Pasidomėkite jo mokymo metodais, patirtimi, kad būtumėte tikri jo profesionalumu. Svarbu ir tai, kaip su juo sutarsite kaip su žmogumi.

Atminkite galimybę.

Svarbiausia – kiekviename įvykyje suraskite kokią nors galimybę ir nepraraskite nuotaikos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dosnumas su vaiko pinigais baigėsi: nuskambėjo visai kitos sumos papildyta (60)

Dosnūs pažadai didinti vaiko pinigus Vyriausybės siūlymuose virto gerokai labiau apkarpyta realybe.

Kautynių dėl biudžeto fone – Šimonytės kritika Verygai: tai yra negarbingas ir neskaidrus sprendimas (157)

Seime prasidėjus antrajam kitų metų biudžeto svarstymui, Tėvynės sąjungos – Lietuvos...

Pavyko: Seimas pritarė Seimo rinkimų kartelės mažinimui (20)

Seimas antradienį dar kartą bandė nuleisti Seimo rinkimų kartelę iki 3 procentų partijoms ir 5...

Lėktuvo katastrofa Kauno priemiestyje: patyręs pilotas bandė išvengti didesnės tragedijos? (27)

Sekmadienį Kauno priemiestyje, Noreikiškėse nukritus su mokiniu skridusio patyrusio aviatoriaus...

Antram pensijų didinimui rado papildomus 15,9 mln. eurų

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje apsvarstytas Vyriausybės patobulintas Valstybinio socialinio...

Ukrainos ministras apie Putino ir Zelenskio derybas: Surkovui neatlaikė nervai (1)

Kaip teigia Ukrainos vidaus reikalų ministerijos vadovas, dalyvavęs Normandijos ketverto derybose...

Galutinis sprendimas dėl 2020 metų valstybės biudžeto – po savaitės atnaujinta (53)

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje antrą kartą apsvarstytas 2020 metų valstybės biudžeto...

Šapoka: neįvedus kai kurių mokesčių, bus mažinamos išlaidos (3)

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad, Seime atsisakant įvesti kai kuriuos mokesčius, turės...

Lietuvos kariuomenės automobilis rėžėsi į degalinę: Vilniaus stoties rajone evakuojami žmonės, uždarytas eismas (84)

Antradienį Vilniuje, Sodų gatvėje 22, įvyko avarija, kurios metu visos specialiosios tarnybos...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ smunka, ir jau matyti, kas juos pakeis (1251)

Partijų reitingai atskleidžia, kad toliau pirmauja Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys...