aA
„O kam dabar lengva?“ – atsidūsta daugelis, tik vieniems tai tėra paskata pasitempti ir dar įnirtingiau grumtis su sunkumais, o kiti palūžta. Kai depresija, nervinė įtampa, dvasinis nerimas perauga sugebėjimą valdyti emocijas ir gyvenimiškas situacijas, prireikia medikų pagalbos. Ar pasaulinė ekonomikos krizė turi įtakos žmonių psichinei sveikatai? Apie pastarojo meto tendencijas pasakoja Kauno apskrities ligoninės 3-iojo psichiatrijos skyriaus vedėja Gražina Genienė.
© R.Šemelytės nuotr.

Ar pastaruoju metu žmonėms dažniau diagnozuojami psichiniai sutrikimai?

Iš tiesų, mūsų skyriuje dažniau pasitaiko vadinamųjų adaptacinių susirgimų, kai dėl nesėkmių, psichologinių problemų bandoma žudytis. Visų šių ligonių negalėčiau sieti su dabartine ekonomine krize, nes dalis jų jau anksčiau sirgo depresija ar psichinėmis ligomis.

Kai žmogų pradeda įkyriai persekioti mintys apie pasitraukimą iš gyvenimo, labai svarbu, kad jis laiku patektų į ligoninę. Pas mus atvežami tokie, kurie jau bandė tai daryti, tik, laimei, nesėkmingai. Neseniai paguldytas pasikarti bandęs vyras. Jį išgelbėjo į namus sugrįžę artimieji. Dar nežinome, kokios priežastys pastūmėjo tokiam poelgiui. Įtariame, kad jis serga depresija.


Tik iš vieno paciento teko girdėti, kad dėl jo sutrikusios psichinės sveikatos kaltos ne tik asmeninės bėdos, bet ir ekonominė krizė: „Krizė viduje, šeimoje ir valstybėje.“ Jis pasakojo, kad nesutarimai šeimoje prasidėjo tada, kai neteko darbo. Situaciją apsunkino ir tai, kad vyras jau seniau sirgo depresija. Liga dar labiau paūmėjo, kai tapo bedarbis.

Pastaruoju metu daugeliui gyvenimas nėra lengvas, todėl ir ryškėja suicidinės, depresinės nuotaikos.

Kita vertus, visame pasaulyje daugėja psichinių susirgimų dar ir todėl, kad nevengiama atviriau apie tai kalbėti, mažėja neigiamas požiūris į tokius ligonius, o ir žmonės nebijo kreiptis į psichiatrą.

Tikriausiai ne visi psichologiškai sugeba prisitaikyti prie pasikeitusių gyvenimo realijų?

Anksčiau žmonės gyveno paprasčiau, ramiai sulaukdavo pensinio amžiaus. Dabar keliami gerokai didesni profesiniai reikalavimai, pasitempti verčia spartus gyvenimo tempas. Tie, kurie neprisitaiko, lieka visuomenės užribyje su visomis su tuo susijusiomis pasekmėmis.

Kai sutrinka adaptacija dėl patirtų psichinių traumų ar kitų stresogeninių veiksnių, žmogus bando žudytis. Žinoma, tai lemia ne tik gyvenimo sunkumai, bet ir nestabilūs asmenybės bruožai. Tokie žmonės yra pažeidžiamiausi ir gali pakelti ranką prieš save.

Neseniai pas mus pateko vyras, kuris bandė skandintis. Jis nematė kitos išeities, nes buvo vienišas, neturėjo gyvenamosios vietos.

Praradus darbą ar būstą visada prasideda ir šeimyninės problemos. Jeigu žmogaus nervų sistema nestabili, jis gali ir pakelti ranką prieš save.

Kaip susiformuoja psichiškai nestabili asmenybė?

Tam turi įtakos įgimti faktoriai, bet labiausiai – susiklosčiusios gyvenimo aplinkybės. Kai tam tikri asmenybės bruožai peržengia visuomenėje priimtos normos ribas, tai traktuojame kaip psichikos sutrikimus, kurie gali išryškėti įvairiame amžiuje.

Tačiau jei žmogus ir turi genetinį paveldėjimą sirgti psichinėmis ligomis, bet gyvena palankiomis sąlygomis, sutrikimai gali ir nepasireikšti.

Ypač neigiamą įtaką nervų sistemai daro alkoholio ir narkotikų vartojimas. Pastaruoju metu labai dažnai pasitaiko alkoholinių psichozių, abstinencijos, kai atsiranda nemiga, dirglumas, žmogus pasidaro pavojingas sau ir aplinkiniams, pasireiškia neadekvatus, agresyvus elgesys, valdomas haliucinacijų ir kliedesių. Tokiais atvejais artimieji dažniausiai supranta, kad žmogui reikalinga medicininė pagalba.

Savižudybė gali būti spontaniška, kurią bandoma įvykdyti afekto būsenoje, apsvaigus nuo alkoholio, bet pasitaiko, kad žmogus tokiam žingsniui rengiasi iš anksto.

Kaip galima padėti tokiems žmonėms, jei neįmanoma pakeisti destruktyvių aplinkybių, sukėlusių psichinius sutrikimus?

Paskyrus tinkamus medikamentus, paciento nuotaika pagerėja, jis įgauna dvasinio tvirtumo, todėl jam lengviau kovoti su gyvenimo negandomis, rasti išeitį iš susiklosčiusios situacijos. Kadangi nemaža dalis mūsų pacientų yra asocialūs žmonės, praradę ne tik darbą, bet ir namus, mūsų socialiniai darbuotojai padeda rasti bent laikiną būstą nakvynės namuose, užsiregistruoti Darbo biržoje. Juk nėra neišsprendžiamų problemų, sunkiau tik tada, jei niekas nepadeda.

Ar tie patys pacientai sugrįžta pas jus antrą kartą?

Deja, nemaža dalis sugrįžta. Kol gydosi, atrodo, kad žmogui pavyko padėti, bet vos tik atsiranda menkiausia kliūtis, vėl viskas prasideda iš naujo. Tačiau yra tokių, tiesa, nedaug, kurie sugeba susitvarkyti gyvenimą. Psichikos liga nepagydoma, galima pasiekti tik remisiją, išmokyti žmogų su šia negalia gyventi, savarankiškai tęsti ambulatorinį gydymą.

Pacientai dažniausiai gailisi dėl bandymo žudytis, sau ir mums prisižada, kad daugiau tai nepasikartos. Bet pasitaiko visko, tai lemia asmenybės bruožai.

Silpnos psichinės sveikatos žmonėms labai reikšmingas artimųjų supratimas ir pagalba. Paprastai psichologinių tokių negalavimų priežasčių ir reikia ieškoti šeimoje.

Labai svarbu laiku kreiptis dėl medicininės pagalbos, nes uždelstą ligą sunkiau gydyti. Deja, atsiradus pirmiesiems simptomams sunku save kritiškai įvertinti. Dažniausiai sunerimsta artimieji, tačiau ne visada jų patarimai duoda rezultatų.

Koks amžius pavojingiausias?

Pacientų amžiaus diapazonas gana platus – nuo dvidešimtmečio iki šešiasdešimtmečio. Garbingo amžiaus pacientai serga sunkia depresijos forma, kuriai būdingi nuotaikos svyravimai, įkyrios mintys nusižudyti. Tokių sveikatos sutrikimų neretai atsiranda tada, kai miršta sutuoktinis, žmogus jaučiasi vienišas.

Jauni žmonės psichinėmis ligomis suserga dėl kitų priežasčių. Jie dažnai skaudžiai išgyvena dėl nelaimingos meilės. Tačiau neretai tokie pacientai, kurie mėgino žudytis, labai kritiškai save vertina: „Koks buvau kvailas!“

Žinoma, ne visi taip galvoja, ne viską ir mums pasako. Jei žmogus uždaras, ne taip lengva jį paskatinti atsiverti, išsikalbėti. Labai bijome depresijos „su šypsena“. Pacientas gali sakyti, kad viskas gerai, bet tai tik kaukė. Jis neišsiduoda aplinkiniams, kad jam sunku, viskas kaupiasi viduje, kol baigiasi savižudybe.

Kokią neigiamą įtaką žmonių psichinei sveikatai turi spekuliavimas vieša informacija apie garsenybių ligas, ypač onkologines?

Tikrai kartais peržengiama padorumo riba. Informuoti reikia, tačiau ne spekuliuoti žmonių emocijomis. Stabilios psichikos žmogus gali į tai ramiai reaguoti, bet ir jis nejaukiai jaučiasi, o ką jau kalbėti apie ligonius?

Pasitaiko pacientų, kuriems būdingas perdėtas susirūpinimas savo sveikata, įsitikinimas kad serga vėžiu ar AIDS. „Diagnozė” priklauso nuo to, kokia liga yra „ant bangos“.

Kaip saugoti psichinę sveikatą?

Labai svarbu laiku pailsėti, kasmet atostogauti, saikingai vartoti alkoholį. Intensyviai dirbant atsipalaiduoti vakare neužtenka, kelis kartus per dieną būtina daryti relaksacines pertraukėles, panašiai kaip dirbant su kompiuteriu turi pailsėti akys. Priešingu atveju neatlaikysime intensyvaus gyvenimo tempo. Ypač jaunimas turi išmokti laikytis dvasinės higienos įpročių. Juk jauniems žmonėms irgi pakanka stresinių situacijų, ypač didelę įtampą jie patiria per egzaminus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (307)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (299)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (57)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (56)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos (6)

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (44)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

BMW skrydis Vilniuje: rėžėsi į stulpą, jį nulaužė ir apsivertė papildyta (41)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje įvyko avarija. Pirminiais duomenimis, susidūrė du...

Daug ir naudingai žaidęs Kalnietis su „Lokomotiv“ pralaimėjo Belgrade

Belgrado „Partizan“ (4-0) ir toliau žygiuoja Europos taurės varžybose be pralaimėjimų....

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (79)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui (4)

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...