aA
Verslo atstovai ir aukštųjų mokyklų darbuotojai sutaria, jog siekiant paruošti darbo rinkai tinkamą žmogų svarbus visų pusių įsitraukimas ir dalyvavimas ugdymo procese. Nauda, kai savo srities profesionalas prisijungia ir savo žiniomis dalijasi su studentais, yra akivaizdi, tam pritaria tiek studentai, tiek akademijos atstovai. O kokia nauda iš to darbdaviui?
Kokia nauda darbdaviui iš dėstančio darbuotojo?
© Shutterstock nuotr.

Praktikų universitete – 4 kartus mažiau nei dėstytojų mokslininkų

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Kūrybinių industrijų fakulteto dekanė Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė pastebi, jog verslo ir mokslo partnerysčių skaičius universitete kasmet vis auga, o šiuo metu siekia virš 400 įvairių formų bendradarbiavimo atvejų.

Pasak universiteto atstovės, dėstytojų mokslininkų ir dėstytojų praktikų santykis universitete turėtų būti apytiksliai 80:20. Ji teigia, kad bakalauro studijose gali dirbti ir daugiau praktikų, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad universitetas yra vertinamas pirmiausiai kaip mokslo institucija, todėl moksliniai tyrimai yra neatskiriama akademinio darbo dalis, sakoma pranešime spaudai.

„Vertindami universitetą ekspertai skaičiuoja mokslinių publikacijų skaičių vienam dėstytojui. Dėstytojai praktikai rečiau įsijungia į mokslinius tyrimus, nors didinant verslo – mokslo ryšį jų indėlis galėtų būti labai svarus. Jei universitete dirbtų daugiau praktikų, reiškia būtų parengiama mažiau mokslinių publikacijų, kas mažintų universiteto reitingą bei prestižą. Universitete turi būti vykdomas mokslas, tad dauguma dėstytojų universitete yra mokslininkai“ – sistemą paaiškina Ž. Sederevičiūtė – Pačiauskienė.

Ugdydami kitus, lavinasi patys

VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto dekanė pastebi, jog verslininkai kasmet vis aktyviau įsijungia į ugdymo procesą – sutinka vesti paskaitas kaip kviestiniai svečiai, skatina savo darbuotojus dėstyti, prisijungia kuriant studijų programas ar kviečia studentus į praktiką. „Pastebime ir socialiai atsakingo verslo apraiškas: vis dažniau įmonės jaučia pareigą prisidėti prie jaunosios kartos rengimo, skiriant savo laiką ir išteklius“, – pasakoja VGTU atstovė.

Živilė Janukonienė, tyrimų kompanijos „Kantar TNS“ projektų direktorė, skaičiuoja, jog kasmet 4 - 5 darbuotojai pasirenka šalia darbo dėstyti įvairius dalykus skirtingose aukštosiose mokyklose. Dar tiek pat darbuotojų – yra kviečiami vesti paskaitas ar seminarus. Paklausta, kokią naudą iš to gauna kompanija, išleisdama darbuotojus vietoj tiesioginio darbo prisidėti prisijungti prie akademijos, projektų direktorė dalijasi savo įžvalgomis, „kad būtina remti mokslą, perduoti savo žinias jauniems žmonėms, kurie po kelerių metų ateis į darbo rinką ir prisidės prie mūsų šalies ekonomikos augimo”.

Taip pat, ji pastebi, jog dėstydami darbuotojai ugdo ne tik studentus, bet ir patys lavinasi: „dėstantys darbuotojai mokosi sklandžiai perduoti savo turimas žinias, ekspertizę, pateikti įžvalgas, gilina savo viešo kalbėjimo kompetencijas”, papildomas naudas įvardija Ž. Janukonienė.

Didžiausia motyvacija - savirealizacija

VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto dekanė Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė pasakoja, jog universitetus pritraukia daug dėstytojų praktikų, tačiau jų motyvas dažniausiai yra ne finansinis: pašnekovė atskleidžia, kad tai dažniausiai yra noras prisidėti prie jaunosios kartos rengimo, būti universiteto akademinės bendruomenės dalimi. „Svarbesniu tampa džiaugsmas matant studentų pasiekimus, galimybė dirbti su jaunimu taip išpildant save ir prisidedant prie ateities kūrimo“ – teigia Ž. Sederevičiūtė-Pačiauskienė.

Panašiai atsiliepia ir atstovė iš verslo, Živilė Janukonienė, pasakodama, jog dažniausiai darbuotojai dėstyti nusprendžia siekdami realizuoti save bei savo gebėjimus. Jos nuomone, būtent dėstymas įprasmina poreikį pasidalinti sukaupta patirtimi. „Kantar TNS“ projektų direktorė taip pat pastebi, kad geras dėstytojas skleidžia rekomendacijas apie kompaniją ir gerą žinią apie būsimą darbdavį studentams.

Tokia įžvalga tik patvirtina, jog dėstytojų praktikų vaidmuo aukštosiose mokyklose yra svarbi ir naudinga visoms pusėms: tiek verslui, tiek aukštosioms mokykloms, dėstytojams – praktikams bei, žinoma, studentams.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Amerikos lietuvė – apie tai, kaip vos kelios savaitės jos nuomonę apie Trumpą pakeitė iš esmės: kažkada buvau didžiausia jo skeptikė (131)

Į Jungtines Valstijas emigravusi aktyvi moteris, buvusi liberalė Renata Underis sako, kad pastarasis...

Išdrįsus kalbėti vienai, apie Kėdainių priėmimo skyrių prabilo ir kiti: ten yra baisu (19)

Kėdainiuose įvyko grandininė reakcija: vienam žmogui socialiniame tinkle papasakojus nemalonią...

Valdžiai ruošiantis mažinti mokesčius, verslininkai ženklių pokyčių nesitiki: daugiau išlaidauti gyventojų tai nepaskatins (9)

Valdžia šiuo metu svarsto, ar mažinti darbo apmokestinimą. Verslininkų ir ekonomisto nuomone,...

Kraupi pramoga – žmonių zoologijos sodai – buvo viena pelningiausių XX a. pradžios šou verslo krypčių (192)

XX amžiaus pradžioje atėję į zoologijos sodą Europoje ar Jungtinėse Valstijose, narvuose...

Savaitgalį į Lietuvą plūstels šiluma: sušils iki 26 laipsnių (1)

Nors šeštadienį ir sekmadienį sinoptikai prognozuoja trumpalaikį lietų, į šalį plūstels ir...

Vitalija Guobė

Vyresnioji karta ir jos beprotiškas lytinis gyvenimas: tik neapsimeskit, kad nežinojot N-18 (5)

Gera dalis Lietuvos senjorų išmuštruoti sovietinės tradicijos „seksas ne senukams“, todėl...

2 kartą ištekėjusi moteris: santykiuose svarbiausia ne meilė – įsitikinau (124)

Santuoka – dviejų žmonių susiėjimas, tikėtina, ilgam. Kai kurie išsiskiria po 2 mėnesių, o...

Emigrantus įdarbinantis ūkininkas: gaudami apie 800 eurų, į užsienį jie nebevažiuoja (406)

Karantinui sustabdžius keliones, keičiasi ir sezoninių darbuotojų darbo rinka. Nors atlyginimus...

PSO atnaujino siūlymus dėl apsauginių kaukių: kam ir kur patartina jas dėvėti (16)

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį atnaujino apsauginių kaukių dėvėjimo gaires,...

Naujus santykius kurianti Monika Kvietkutė apie vestuves negalvoja: kai vieną kartą atsikandi, tai antrą nelabai ir norisi (99)

Monika Kvietukutė išgarsėjo dar visai jaunutė, dainuodama merginų grupėje „Pop ladies“....

|Maža didelių žinių kaina