aA
Esi girdėjusi? Sėkmę darbe lemia emocinis išprusimas (EQ): jis net keturiskart svarbesnis nei intelekto koeficientas (IQ)! Bent jau taip teigia mokslininkai.
Vadovė
© Fabio Heizenrederio nuotr.
“Ji niekada nebuvo stropuolė, prieš dėstytojus vartydavo akis bandydama išsisukti nuo klausimų, o kursinius darbus nusipildavo nuo manęs, nes aš buvau pirmūnė. Bet vakar sužinojau, kad ji bus mano bosė. Negaliu patikėti - tai apsimetėlei šitaip pasisekė!” - virkavo draugė išeidama iš picerijos.

Ji buvo apimta tokios nevilties, jog, regėjos, tuoj puls po picų išvežiotojo motorolerio ratais: ta merga, išmananti ne ką daugiau nei moteriškė iš Timbuktu genties, gavo vadovaujamą postą ir neįtikėtinai didelį atlyginimą nuo pat pirmos darbos dienos!

“Taip neteisinga!” - niršo draugė ir grasino dangui ieškosianti būdų užsikabaroti ant kito karjeros laiptelio.

Kodėl ne visada laimi protingiausi? Kas dėl to kaltas? Gali iškalti tarptautinių žodžių žodyną, Van Goghą skirti nuo Gauguino, bet tvirtos profesijos žinios bei platus akiratis ne visada padeda.

Psichologai nustatė, jog asmeninio bei profesinio gyvenimo sėkmės rodiklis yra emocinis intelektas, kitaip - EQ. Ir jį gali tobulinti, auginti, kol... sučiupsi sėkmę Ne, nemanyk, tau nereikės analizuoti Spielbergo fantastinio filmo apie galvelėje įmontuojamus jausmus ir protą - tai neturi nieko bendra su dirbtiniu intelektu.

Kas tas EQ?

Aktorės Sharon Stone intelekto koeficientas (IQ) aukštesnis nei JAV prezidento George’o W.Busho, bet tai nereiškia, kad šalies galva, švelniai tariant, yra kvailesnis už kino sekso simbolį. IQ atspindi kairiojo smegenų pusrutulio veiklą, atsakingą už logiką bei racionalų mąstymą, o emocinis intelektas matuoja dešiniojo pusrutulio veiklą intuityvųjį mąstymą ir emocijas. EQ rodo gebėjimą bendrauti su kitais žmonėmis - suprasti jų bei savo jausmus.

Anksčiau manyta, kad sėkmę darbe lemia intelekto koeficientas, tačiau dabar juo didžiuojamasi kur kas rečiau. “IQ teikia darbą, o EQ - karjerą”, — mėgsta sakyti personalo atrankos specialistai.

“Aukštas intelekto koeficientas padeda įveikti užduotis mokykloje ir universitete. Pažymiais galima priblokšti darbdavį ir gauti gerą darbą, tačiau pritapti kolektyve, visiems profesiniams gebėjimams pademonstruoti reikia kitų savybių. Jeigu kompanija renkasi žmones su aukštu EQ, ji įgyja strateginio pranašumo prieš kitas, nes jose Žmonės dirba ne dėl didesnio atlyginimo, o dėl mėgstamo darbo”, - aiškina personalo atrankos specialistė Jolanta Kairytė.

Kai kurie firmų savininkai EQ vertina skeptiškai, manydami, jog verslo erdvėje emocijoms vietos nėra: juk norint įtikinti oponentą privalu argumentuoti logiškais teiginiais. Tačiau psichologė Danielė Gudynienė nesutinka: “Emocijos — tai informacija. Be jų neapsieiname nė minutės. Ir beviltiška neigti, kad galime jas kur nors paspausti ar sutvarkyti. Emocijos visada su mumis, net kai priimame svarbiausius sprendimus. O logika tik stengiasi joms suteikti racionalų pagrindą”.

Mokslininkų teigimu, IQ lemia 4-25 proc. sėkmės, visa kita priklauso nuo emocinio intelekto. Tiksliau, nuo jausmų ir gebėjimo juos reikšti bendraujant. Todėl nenustebk, jei atėjusi į pokalbį dėl darbo gausi EQ testą, — vadinasi, šioje kompanijoje norima išsiaiškinti, ar vadovaujiesi stereotipais ir atmeti ženklus, siunčiamus emocijų.

Šansas laikyti EQ testą dar labiau padidėja, jei pretenduoji į lyderio poziciją ir darbą personalo valdymo srityje. Tačiau psichologė D.Gudynienė įspėja: EQ testai — eksperimentiniai, nėra nė vieno, kuris būtų pripažintas visame pasaulyje. Jeigu nori save patikrinti, išbandyk tokius testus-žaidimus www.ht.ru/test/methodics/emiq.php, www.psychtests.com/tests/iq/emotional_iq_r2_access.html arba http://quiz.ivillage.com/health/tests/eqtest2.htm.

Menas valdyti emocijas

Psichologai emocinį intelektą vertina keletu parametrų.

“Svarbiausia, kad gebėtum analizuoti savo jausmus ir išsiaiškinti, kodėl juos išgyveni”, - sako D.Gudynienė.

Žmogus, informacija, technologijos, intelektas, protas
© Corbis/Scanpix

Jeigu nepažįsti savęs, nesugebėsi vertinti ir kitų Žmonių emocijų. Savęs pažinimui būdinga ir daugiau pranašumų: lengviau suvokti, kaip elgtis tam tikromis situacijomis, skirti ne tik išgyvenamus jausmus, bet ir jų raidą bei pokyčius. Paprasčiau suprasti skirtumą tarp “galvoju” ir “jaučiu”.

“Reikia valdyti savo emocijas, o ne joms tarnauti”, — aiškina psichologė.

Aukšto EQ žmogus tai geba. Kaip ir visi, jis jaučia neapykantą ir džiaugsmą, tačiau reiškia tai subtiliai. Jis prisiima atsakomybę už emocinius protrūkius, o papuolęs į nemalonią situaciją sutelkia dėmesį į savo elgesį.

“Jei užvaldo pyktis, pradėk giliai kvėpuoti, - pataria D.Gudynienė. - Į smegenis pateks daugiau deguonies, ir įtampa sumažės, praskaidrės mąstymas, atsipalaiduosi. Nė nepajusi, kaip išganingos mintys ims ir savaime susidėlios.”

Amerikiečių tyrimų duomenimis, moterys iš prigimties jautresnės, todėl geba greičiau įvertinti kito Žmogaus būseną, be to, jos moka klausytis. Išvada? Moterys geriau supranta kitaip mąstančius. Tačiau tyrimo rezultatai nėra neginčytini: kartais perprasti Žmonių emocijas būna vienodai sunku ir vyrams, ir moterims.

“Jei esi komunikabili ir optimistiškai nusiteikusi, gali save laikyti ne paties žemiausio EQ. Gebėjimas maloniai bendrauti su žmonėmis ir rasti bendrą sprendimą be specialaus psichologinio pasirengimo - ne visiems pasiekiamas dalykas”, - įsitikinusi D.Gudynienė.

Kelias į tobulybę

Emocijos
© Corbis

Mokslininkų teigimu, daugeliu atvejų emocinis intelektas priklauso nuo žmogaus charakterio ir temperamento, be to, kuo daugiau gyvenimo patirties, tuo jis didesnis. Bet mes nekantrūs, nenorime laukti, todėl skubame EQ tobulinti. Psichologai nurodo dešimtis būdų, kaip tai padaryti. Pirmiausia turėtum įsiklausyti į savo jausmus.

Jei kiekvienas vaikino praleistas vakaras su draugais bare tau asocijuojasi su neištikimybe, o pavydą dėl kolegės sėkmės malšini ašarojimu, skubiai daryk išvadas: tavo emocinis intelektas ne tik smarkiai kliba - jis nyksta! Nuolatinis pavydas signalizuoja apie panišką baimę būti vienai. Būk sąžininga ir pripažink: nepasitiki savo jėgomis. Privalai įveikti nepasitikėjimą ir daugiau laiko skirti sau, o ne laimingiesiems persekioti.

Prieš apibūdindama žmones pagalvok, ką jiems jauti. Nenuostabu, vieni mums patinka, kitų šalinamės, nors jie mums nieko bloga nepadarė.

“Ji tikra kvailė”, - vis dar bumba mano draugė prisiminusi buvusią bendrakursę, o dabar - jau savo bosę. Bet šis apibūdinimas dar nereiškia, kad ta mergina bloga: tiesiog mano bičiulė šalia jos jaučiasi blogai.

“Nesivadovauk asmeniškumais kalbėdama apie žmones, - moko psichologė D.Gudynienė. - Neskirstyk pagal savo jausmų skalę, nes apibūdini ne juos, o savo požiūrį į santykius.”

Jeigu ko nors labai stipriai nekenti, psichologai siūlo tokią išeitį: išliek savo mintis popieriuje. Kai pati išsiaiškinsi, kodėl nemėgsti žmogaus, bus lengviau atsikratyti neigiamų emocijų.

Ilgai siekusi tikslo ir pagaliau jį pasiekusi pajutai ne pasitenkinimą, o tik nusivylimą? Psichologai pasakytų, kad tavo norus formavo aplinka ir tai prieštaravo tavo pasąmonės vertybėms. Jei nori, kad niekas neįpirštų tau savo nuomonės, turi savo siekius išsiaiškinti vienumoje. Atsakyk sau, ko nori iš gyvenimo ir kokį jį matai po penkerių ar dešimties metų. Daryk tai žaibiškai, kol protas neįsibrovė į jausmų zoną. Tavo siekiai šiandien gali skambėti lyg iš fantastinio filmo, bet nebijok jų pasakyti garsiai. Juk niekas, be tavęs, jų negirdi. Prisimink tai kuo dažniau, ir mintys padės įgyvendinti svajones.

“Niekada nesileisk būti priklausoma nuo kito nuomonės. Priimk ją lengva širdimi”, - pataria D.Gudynienė.

Jeigu per susirinkimą nusišnekėjai, nemanyk, kad dabar visi tave laikys neišmanėle. Išsisuk iš nepatogios situacijos pasitelkusi humorą.

“Tik mes patys kankinamės, grauždamiesi, ką pamanys aplinkiniai, o šie lygiai taip pat galuojasi, svarstydami, ką apie juos pamanysi tu”, - ironizuoja dažnai darbovietėse pasitaikančią situaciją psichologė.

Ir dar: labai svarbu išmokti... pykti. Kai įsiunti, užuot ieškojusi lėkštės tėkšti į sieną, verčiau pulk tvarkyti kambarių. Visi žinome, kad pyktis teikia energijos. Lakstysi po namus kaip ragana su šluota, užtat nuveiksi naudingų darbų - kol išgaruos visos niūrios mintys. Beje, psichologų tvirtinimu, negatyvios emocijos gali tapti pagrindu išsamiai savianalizei. Labai supykusi gali save prispirti pasitaisyti: “Ką turiu padaryti, kad būčiau laimingesnė?” Net aukšto EQ Žmogų gali apnikti depresija, bet jis visada žinos, kaip iš jos išsikapstyti.

Ir galiausiai - būk dėmesinga kitiems. Galvok, ką kalbi ir kokiu tonu. Išmok klausytis. Nekinkuok monotoniškai galva tarsi pritartum net pokalbio pauzei - užduok pašnekovui klausimų. Parodyk, kad pokalbis tau įdomus. Net jei tai monologas - išklausyk iki galo. Nenutrauk pašnekovo, nes gali neišgirsti pačios reikalingiausios informacijos: nustatyta, kad žmonės tai, kas svarbiausia, pasako pabaigoje. Nors ir labai sunku, stenkis nesmerkti, nekritikuoti, nekaltinti, nemoralizuoti. Ir nepatarinėk, kol tavęs neprašo pagalbos.

EQ tobulinimas vis dar skamba kaip misija neįmanoma? O tu pabandyk keistis, ir iš aplinkinių netruksi išgirsti, jog tampi vis geresniu žmogumi.

Du portretai. Pabandyk išsirinkti, kuris iš jų tavo

Jei tavo EQ aukštas: esi nesukaustyta baimės, rūpesčių ar nusivylimo; jėga, turtas ar pripažinimas nėra pagrindiniai tavo elgesio motyvai; lengvai bendrauji; sumaniai išvengi konfliktų; žmonės greta tavęs jaučiasi ypatingi; esi iniciatyvi, greitai priimi sprendimus; realiai vertini savo santykius su kitais žmonėmis; brangini kitų žmonių jausmus.

Jei tavo EQ žemas: nesugebi įvardyti, ką jauti ir ko sieki; dėl nesėkmių dažniausiai kaltini kitus; esi linkusi pulti, įsakinėti ir kritikuoti; nepasitiki savimi, esi nuolat nepatenkinta gyvenimu; domiesi tik faktais, bet ne jausmais; esi uždara, sunkiai bendrauji su žmonėmis; priimdama sprendimą nepagalvoji apie kitus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mamadienis už 1 vaiką: Nausėdos pasiūlymas sulaukė palaikymo, bet atsitrenkė į sieną (1)

Iš Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovų sudaryta Trišalė taryba antradienį aptarė...

Kaip iš tiesų reikia didinti pensijas: jos turi augti sparčiau nei atlyginimai (108)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas nepritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui nuo kitų...

Nausėda – už dialogą su Baltarusija, bet įvardijo ir raudonas linijas papildyta 16:13 val. (37)

Prezidentas Gitanas Nausėda pasisako už dialogą su Baltarusija, tačiau įvardijo ir raudonas...

Darbdavys pareiškė, kad irgi susiduria su psichologiniu smurtu: ateina, prašo pakelti algą (78)

Nuo psichologinio smurto darbo aplinkoje nukentėjusiems asmenims reikia informacijos apie pagalbą ir...

Unikauskas: aš jau niekuo nebesistebiu (58)

Žymus gydytojas Alvydas Unikauskas patikino, kad tikrai į politiką ir į verslą jis neketina sukti.

Ypač griežta kardomoji priemonė Venckienei: su apykoje nuo namų negalės nutolti toliau nei 500 m Venckienė šypsojosi, bet buvo nekalbi; papildyta (740)

Antradienį Vilniaus apygardos teismas panaikino Kauno miesto apylinkės teismo sprendimą pratęsti...

Lukašenkos sūnui – dar vienas aukštas postas (68)

Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos sūnus Viktoras buvo išrinktas šios šalies...

Vėl šaiposi iš kovos su alkoholiu: reklamos stendai pigesnio alkoholio siūlo bėgti į Lenkiją (6)

Reklaminiuose stenduose Vilniuje – naujos reklamos, kuriose pašiepiami su alkoholio prieinamumo...

Byra Seimo nario Žygimanto Pavilionio šeima (30)

Žinomo diplomato ir Seimo nario Žygimanto Pavilionio šeima šiuo metu išgyvena ne patį ramiausią...

Auksu puošti Šiaulių „princo“ Baranio namai mena ištaigingas mafijos puotas ir žiaurius įvykius: pasižvalgykite po 780 kv.m pilį! (34)

Buvo laikai, kai Lietuvoje karaliavo kriminalinės gaujos. Kaunas priklausė Daktarams, Panevėžys...