aA
Dar vaikystėje mums tėvai sakė, kad pavydėti yra blogai. Vis dėlto psichologai įsitikinę, kad taip yra ne visada. Pasistengus pavydo jausmą galima paversti iš ardomojo į kuriantį.
Moterys
© Shutterstock nuotr.

Pavydas rodo, kiek žmogus patenkintas savo gyvenimu ir kiek skiriasi jo norai nuo realybės. Juk mes pavydime ne visiems žmonėms ir ne kiekvieno jų pasiekimo. Draugas nusileido parašiutu? Žinoma, tai puiku, tačiau vargu ar jaus pavydą žmogus, kuris niekada nenorėjo su tuo parašiutu šokti. Vis dėlto jeigu tai buvo sena svajonė, o draugas jus aplenkė, pavydas gali aplankyti. Dabar teks pamąstyti, ką čia tokio ypatingo ir išskirtinio galima nuveikti – štai būtent čia ir slypi pavydo prasmė.

Jis verčia mus ne tik suprasti, ko trūksta iki pilnos laimės, bet ir siekti tikslo. Tad iš esmės – būtent pavydas yra varomoji tobulėjimo jėga. Mažas vaikas žiūri, kaip piešia vyresnysis brolis, jis jaučia pavydą, todėl stengiasi pats to išmokti. Moteris susitinka buvusią bendraklasę bei pastebi, kad toji atrodo jauniau ir geriau – apimta pavydo pradeda labiau save prižiūrėti.

Paradoksalu, tačiau vadovaujantis pavydu jo lieka vis mažiau ir mažiau. Tik vadovautis juo reikia apgalvotai.

Pavydo jausmas užgimsta vaikystėje. Pavydumas nėra įgimta charakterio savybė, ji tikrai nepaveldima. Vis dėlto būtent tėvai formuoja pavydo jausmą savo atžalose, atskleisdami savo požiūrį į kitus žmones ir gyvenimą. Būtent tėvai moko (arba nemoko) jausti pasitenkinimą savimi, džiaugtis savo pasiekimais. Tokios savybės vystosi apie ketvirtus – šeštus gyvenimo metus.

Pavydo spalva – labai svarbi

Dažniausiai girdime, kad yra juodas pavydas. Ne todėl, kad būtent toks pavydas labiausiai kankina žmones, paprasčiausiai – toks jausmas pasireiškia dramatiškiausiai ir dažnai tampa puikiu filmų bei knygų siužetu. Įmanoma ilgus metus pavydėti, nekęsti ir tuo pačiu metu nuslėpus savo jausmus apsimesti geriausia drauge. Toks pavydas dažniausiai slepiamas nuo visų.

Neišsakytos nuoskaudos, neapykanta, pyktis – o tai ir yra juodojo pavydo sudedamosios dalys – labai blogai veikia ne tik psichinę, bet ir fizinę savijautą. Tokios emocijos gali lemti ankstyvą senėjimą ir būti daugelio sunkių ligų priežastimi. Be to, juodą pavydą dažnai lydi keršto idėjos.

Būna ir pilkas pavydas. Nuo juodojo jis skiriasi tuo, kad neigiamos emocijos nukreiptos ne į tą, kuriam pavydima, bet į patį save. „Jai viskas, o man nieko – greičiausiai man tiesiog nesiseka“ - pilkas pavydas yra labai kankinantis. Kartą aplankęs vėliau jis ima kankinti reguliariai ir dėl bet kokios priežasties. Jis taipogi labai pavojingas, nes sukelia nepasitikėjimą ir nepasitenkinimą savimi, bejėgiškumo jausmą ar net depresiją. Žmogus pavydi svetimo gyvenimo, tačiau savojo net nebando pakeisti.

Nors raudonas pavydas sutinkamas ir dažnai, tačiau iš pirmo žvilgsnio jį sunku atpažinti. Toks pavydas agresyvus, nes žmogus pradeda vienaip arba kitaip kenkti tam, kuriam pavydi – kabinėjasi prie jo, žemina.

Vaikas, pamatęs, kad smėlio dėžės kaimynas turi naują žaisliuką, priėjęs pripila jam ant galvos smėlio. Naujam darbuotojui talento ir gebėjimų pavydintis viršininkas pradeda šiam skirti neįveikiamas užduotis, kad vėliau galėtų su pasitenkinimu išrėžti: „Jums dar augti ir augti, jaunas žmogau“.

Arba viena draugė kitai ant suknelės užpila taurę vyno tardama: „Ach, atleisk, brangioji, aš netyčia“. Iš tikrųjų skriaudikei norėjosi, kad draugė išeitų persirengti, nes jos iškirptė atkreipė pernelyg daug vakarėlio svečių dėmesio. Raudonas pavydas dažnai baigiasi konfliktais, todėl gadina santykius.

Būna ir pastelinių spalvų pavydas – tai labai lengvas pavydėjimas, bemaž neužčiuopiamas, dažniausiai keliantis liūdesį. Taip mama pavydi savo suaugusiai dukrai, besimatuojančiai vestuvinę suknelę. Džiaugiasi jos laime, žavisi ir didžiuojasi savo atžala, tačiau tuo pačiu metu šiek tiek jai pavydi.

Jeigu panašus pavydas aplanko retkarčiais, nieko baisaus. Suaugusieji dažniausiai adekvačiai vertina faktą, kad ne visos svajonės išsipildo. Vis dėlto dažnai kylantis pastelinių spalvų pavydas byloja, kad neišsipildė labai daug troškimų.

„Dabar jau nieko nebepakeisi“, - mąsto tokio pavydo kamuojamas žmogus, kaskart matydamas sėkmingesnio gyvenimo pavyzdį. Tai irgi gali smukdyti savęs vertinimą ir sukelti depresiją. Užstrigę ties tuo, kas nepasisekė, žmonės nepastebi savų pasiekimų ir savo gyvenime nebemato nieko gero.

Galiausia, yra baltas pavydas – vienintelis, kurį jausdami galime atvirai pripažinti, nes tai netgi ne visai pavydas. Jame slypi daugiau džiaugsmo. Sakydami „pavydžiu tau baltu pavydu“, mes dažniausiai norime pasakyti žmogui malonią žinią. Baltas pavydas yra neutralus – jis nei kenkia, nei suteikia naudos. Tai tarsi rodiklis, kad pas jus viskas gerai, todėl galite džiaugtis kitais.

Iš negatyvo į pozityvą

Vos atsiradus pavydo jausmui jis yra „bespalvis“, bet būtent tą akimirką reikia pradėti su juo dirbti, kad būtų neutralizuotos visos neigiamos jo savybės ir išgauta maksimali nauda.

Pirmasis etapas – pavydas toks, koks yra. Iš pradžių reikia... kaip reikiant atsiduoti pavydui. „Tai bent brangų žiedą padovanojo jai vyras, o dar taip gražiai ir romantiškai įteikė. Ir kodėl vienoms su vyrais sekasi, o kitoms ne?“ Kuo stipriau ir atviriau pavydėsite, tuo greičiau tas pavydas ims silpti.

Antrasis etapas – nuotakos stabilizavimas. Tai įgyvendinama taikant metodus „užtat mano...“, „nelabai ir norėjosi“ arba „bet kuris medalis turi dvi puses“. Reikia rasti savo gyvenime kuo daugiau gėrio tuo tarsi truputį nuvertinant tai, ko pavydėjote. „Romantiški vyrai linkę į neištikimybę, be to, pernelyg užimti savimi“. „Taip, ji pasiekė karjeros viršūnę, užtat aš pati auklėju vaikus, matau, kaip jie auga“. „Puiku laimėti grožio konkursą, bet dabar ji turės tiek įsipareigojimų ir apribojimų“. Po tokių ir panašių minčių jūsų nuotaika turėtų stabilizuotis.

Trečias etapas – konstruktyvi kritika. Rimtai pagalvokite, ko gi jums vis dėlto trūksta. Kas neleidžia jausti absoliutaus džiaugsmo? Prisiminkite pirmąjį etapą. Kokiu momentu pajutote stiprų pavydą? Kam būtent? Ką norėtumėte pakeisti savo gyvenime?

Atlikite tokį pratimą (geriau raštu): įrašykite trūkstamus žodžius teiginyje „Man reikia... , tada aš jausiuosi laimingas“.

Įsitikinsite, kad nedaug ką turite įrašyti. Viso labo vienas ar du punktai, kurie jūsų netenkina. Būtent į juos ir sutelkite visą dėmesį.

Ketvirtas etapas – paskutinis prisimatavimas. Siuvantis suknelę ją reikia matuotis kelis kartus. Jeigu užsimanėte naujo gyvenimo, prisimatavimas čia juo labiau būtinas. Kad būtų ir gražu, ir patogu.

Įsivaizduokite, kad troškimas jau išsipildė. Kaip atrodys kiekviena jūsų diena? Kas vyks šiandien, rytoj? Ar viskas jus tenkina? Galbūt jausdama pavydą draugei, užėmusiai vadovo kėdę, jautėte socialinio statuso stygių, o dabar prisimatuodama situaciją supratote, kad dauguma detalių (nenormuota darbo diena, didelė atsakomybė bei dažnos komandiruotės) jums visai netinka? Galvokite, kaip tai ištaisyti arba pasimatuokite kažką kito.

Penktas etapas – konkretūs planai. Mes dažnai sakome: „Nežinau nuo ko pradėti“. Realiai mes paprasčiausiai bijome daryti kažką reikšmingo. Tuomet iš pradžių planuokite kažką nereikšmingo. Nedidelius pasikeitimus, kurie pamažu jus artintų prie tikslo.

Nemeskite darbo tam, kad susirastumėte naują – pirmiausia raskite atsarginį variantą. Nesakykite vyrui, kad jau seniai supratote kokia teisi buvo jūsų mama, o aiškiai išdėstykite, kas jums kelia nerimą jūsų santykiuose ir pasiūlykite antrajai pusei kartu ištaisyti situaciją. Tai taps etapo „Naujas gyvenimas“ pradžia.

TESTAS: Kaip vertinate svetimą pavydą?

Įsivaizduokite, kad atėjote į zoologijos sodą pasižiūrėti beždžionių. Norėdami jas pamaitinti atsinešėte kekę bananų. Tik čia prieina zoologijos sodo darbuotojas ir įspėja, kad maitinti gyvūnus draudžiama. Taigi stovite priešais narvą su bananų keke rankose, jame esanti beždžionė žiūri tai į jus, tai į bananus. Kas toliau?

1. Reikia atsitraukti nuo narvo – tai juk gali būti pavojinga.
Beždžionė, matydama bananus taip arti, gali imti elgtis agresyviai.

2. Reikia kuo greičiau įdėti bananus į maišelį, kad gyvūnas nesikankintų – juk beždžionė taip gailiai žiūri į juos.

3. Labai įdomu sužinoti, kaip beždžionė elgsis matydama bananus taip arti ir tuo pačiu negalėdama jų pasiekti.

4. Galima bananus paslėpti, o galima ir ne. Zoologijos sode gyvūnai gauna pakankamai maisto, tad vargu ar beždžionė išvis tų bananų nori.

PIRMAS VARIANTAS

Jūs bijote svetimo pavydo, manydami, kad jis trukdo geriems santykiams tarp žmonių. Tas, kuris pavydi, yra potencialus priešas ir niekada nežinai, ko iš jo tikėtis. Todėl neverta pasakoti apie savo pasiekimus, pirkinius bei kitus teigiamus dalykus. Jais pasidžiaugti geba tik patys artimiausi žmonės, o visi likusieji kenks atvirai, ims negeranoriškai aptarinėti ar nustos draugavę.

Atidėkite visas savo baimes į šalį ir atvirai pasakykite – ar galite prisiminti nors vieną atvejį, kai pavydas būtų turėjęs tokias pasekmes? Greičiausiai, ne. Taip yra todėl, kad atsargiai elgiatės jau seniai, praktiškai nuo vaikystės. Vis dėlto baimindamiesi visų supančių žmonių daug ką iš savęs atimate. Ne tik potencialius naujus pasiekimus, bet ir gerus draugus. Siekis dalintis džiaugsmu – tokia pat reikšminga draugystės sudedamoji dalis, kaip ir galimybė aptarti problemas.

ANTRAS VARIANTAS

Jums gaila pavydinčių žmonių, todėl atsidūrę situacijoje kai turite kažką, ko neturi kiti, jaučiatės labai nepatogiai. Iš gailesčio nepasakojate apie savo pirkinius, pasiekimus bei sėkmę, o jei jau tenka tai daryti, stengiatės suteikti savo gyvenimui nors šiek tiek tamsių spalvų. „Tu neįsivaizduoji, kiek man tenka iškęsti už tokį atlyginimą“, - sakote pažįstamajai, kuri pavydi jums didelio atlyginimo. Iš tikrųjų jūs labai džiaugiatės savo darbu, tik pažįstamosios gaila. Ji neturi tokio gero išsilavinimo, negauna gero darbo.

Esate geras ir jautrus žmogus. Jus aplankantis pavydas yra toks pats – lygimas liūdesio ir savęs gailėjimo. Tik kodėl negalima padaryti taip, kad visi jaustųsi laimingi? Deja, toks elgesys niekam neatneš džiaugsmo. Jis nemotyvuoja žmonių sėkmei. Kartais naudinga sukelti pavydą – tai verčia siekti geresnio gyvenimo. Sutikite, jūsų ne daug kas gailėjo. Būtent todėl jūsų gyvenime dabar viskas gerai.

TREČIAS VARIANTAS

Jums patinka, kai kiti jums pavydi. Būtent tokiomis akimirkomis jaučiatės sėkmingu ir laimingu žmogumi. Todėl kartais tikslingai siekiate sukelti kitų pavydą. Pasakojate ne tik apie savo, bet ir apie draugų, giminių bei pažįstamų žmonių pasiekimus. Ir visa tai nepaisant to fakto, kad patys pavydą išgyvenate labai sunkiai.

Iš kur toks emocinis sadizmas? Žinoma – iš vaikystės. Prie to prisidėjo griežti tėvai, kurie buvo įsitikinę, kad vaikų lepinti nevalia. Vaikas taip dažnai pavydėdavo, kad netgi svetimos emocijos tapo pavydo objektu. Todėl nekaltinkite savęs dėl noro sukelti pavydą. Vis dėlto pabandykite sukelti emocijas ir kitais būdais. Pavyzdžiui, džiaugdamiesi draugų pasiekimais. Gali būti, kad tai padidins jūsų pasitikėjimą savimi bei suteiks didesnę aplinkinių pagarbą.

KETVIRTAS VARIANTAS

O jums niekas ir nepavydi. Kiekvieno gyvenime būna ir pasiekimų, ir nesėkmių. Tuo tikėdami jūs visiškai nuoširdžiai pasakojate apie viską, kas vyksta jūsų gyvenime – gera ir bloga. Yra toks charakterio tipas – laimingas. Gyvenate vedamas įsitikinimo, kad gyvenimas yra gražus. Kad absoliučiai visi žmonės gali būti laimingi, jeigu patys to nori. Suprantama, jūs taip pat turite nerealizuotų svajonių ir planų, tačiau į tai reaguojate filosofiškai. Užsidarius vienoms durims būtinai atsiveria kitos.

Jeigu nepasiseks vienoje srityje, būtinai aplankys sėkmė kitoje.
Jūs netgi nesuvokiate, kad toks jūsų charakterio bruožas kelia kai kurių žmonių pavydą. Ir kaip bebūtų paradoksalu, būtent dėl jo kai kurie jūsų nemyli. Nesistenkite dalintis visais savo džiaugsmais ir pademonstruokite bent kokius savo pergyvenimus. Tai leis jums atrodyti aplinkinių akyse realiau. Tuo pačiu apsaugosite save. Norite to ar ne, tačiau aplinkinių pavydas neretai atsisuka prieš jus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Sodra“: penki svarbiausi dalykai apie pensijas, kuriuos būtina žinoti balsavimas (214)

Kitąmet daugelio gyventojų, tiek kaupiančių II pakopos pensijų fonduose, tiek nekaupiančių,...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (199)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Savo žodį tarė ir Meilutytė: pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalį (23)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Rūta Meilutytė 50 m...

Pasaulio čempionas SuperDanas iškovojo dar vieną medalį – šįkart sidabro

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Danas Rapšys 200 m...

Tabu sulaužytas: pirmą kartą valstybinės Rusijos TV eteryje – Putino duktė (136)

Beveik 20 metų Rusijos žiniasklaidoje galiojantis tabu dėl naujienų apie šalies prezidento...

Simonos Milinytės gimtadienis paženklintas tragedija: braukia ašaras ir dega žvakutę už brolį (5)

Nors daugeliui gimtadienis asocijuojasi tik su teigiamomis emocijomis, JAV gyvenančiai dainininkei ir...

Tiesa ir mitai apie Cezario operaciją: įvardijo priežastis, kodėl moterys jos taip nori

Per pastaruosius kelis dešimtmečius Cezario pjūvio operacijų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje...

Slaptą pažymą skaitęs Karbauskis: tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui (84)

Slaptą dokumentą, pažymėtą grifu „slaptai“, skaitęs Seimo Lietuvos valstiečių ir...

Ekspertai įvardijo rajonus, kuriuose būstai turės didžiausią vertę (20)

„Pirkdami būstą gyventojai turėtų pagalvoti apie jo vertę ir likvidumą ateityje. Ar prireikus...

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (744)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...