aA
Pakalbėkime apie knygas. Tiksliau apie vieną ypatingą knygų žanrą – self-help books. Lietuviškame knygyne šios knygos atsirastų savišvietos, saviugdos, dvasingumo ugdymo arba populiariosios psichologijos lentynose.
© Shutterstock

Šių leidinių skambūs pavadinimai žada aštresnį protą, gražesnį kūną, storesnę piniginę, geresnę santuoką ir turtingesnę sielą – „Kaip būti laiminga?”, „Sėkmingų žmonių įpročiai”, „Kaip tapti turtingu?”, „Kaip dėl nieko nesirūpinti?”, „Laimingos poros paslaptys” ir t.t.(knygų pavadinimai yra išgalvoti – aut. pastaba).

Kodėl mes jas perkame?

Dėl tos pačios priežasties dėl ko perkame dietines piliules – šios knygos suteikia mums iliuziją, jog mes sprendžiame problemą. Iš tiesų jos nepasiūlo sprendimo būdo, geriausiu atveju gauname naują požiūrį į situaciją. Tačiau, nederėtų pamiršti, jog tam, kad tas požiūris atneštų apčiuopiamų rezultatų, reikės didelių valios pastangų, disciplinos bei motyvacijos. Taigi, viskas yra labai paprasta – disciplina, valia, motyvacija ateina iš vidaus ir reikalauja daug sunkaus darbo su savimi. Na, o nusipirkti knygą yra be galo lengva (ir malonu!). Beje, papildę knygų lentyną galėsime trumpam save apgauti ir sukurti iliuziją, jog darome kažką savo svajonės labui.

Ar kada nors susimąstėte, kodėl savišvietos literatūra išpopuliarėjo būtent dabar? Mūsų naujoji karta užaugo tikėdama, jog viskas yra įmanoma. Matome šimtus pavyzdžių, įrodančių, jog neturi gimti turtingoje ar įtakingoje šeimoje, kad tavo vardą žinotų visas pasaulis. Svajoti pasidarė legalu visiems, o sėkmė nebėra išskirtinė privilegija. Tačiau kodėl vieniems sekasi labiau, kitiems mažiau? Ką sėkmingi žmonės žino, ko nežinome mes? Šį mūsų smalsumą puikiai išnaudoja saviugdos prekių rinka.

Subalansuotos moterims, bet tinka ir vyrams?

Pasak autoriaus BJ Gallagher, moterų pasitikėjimas savimi yra kitoks nei vyrų. Pagrindinis skirtumas slypi tame, jog kažkam nepasisekus moterys yra linkusios kaltinti save. Tuo tarpu vyrai retai pripažins, jog problema gali slypėti viduje ir vengs ieškoti išorinių jos sprendimo būdų.

Šiuolaikinėje visuomenėje moteris patiria neapsakomai daug spaudimo. Dalis šios neigiamos informacijos pasiekia mus pasąmoningai – per užslėptas reklamos žinutes ir nepastebimai diktuojamus „priimtinus“ moters vaidmenis. Kita dalis yra išsakoma labai tiesiogiai, ją atspindi mūsų bendruomenės, tėvų, mokytojų, sutuoktinių ar vaikų reikalavimai bei lūkesčiai. Visuomet graži, pasitempusi, besišypsanti, puiki žmona, nuostabi mama ir laisvalaikiu ambicinga karjeristė. Nenuostabu, jog jau nuo mažens daugelis paauglių jaučiasi nepilnavertėmis, joms trūksta pasitikėjimo savimi. Ir tai nėra keista, nes prilygti tokiam įvaizdžiui tikrai nėra lengva, jeigu apskritai įmanoma. Taip pamažu mūsų visuomenėje didėja ir slepiasi armija savimi nepasitikinčių moterų, kurios turi nenumaldomą norą nuolat save „taisyti“ ir keisti.

Verdiktas: už ar prieš?

Turiu prisipažinti, mano knygų lentynoje taip pat guli ne viena saviugdos knyga. Taip pat, visiškai neabejoju, jog saviugdos knygos įkvėpė šimtus žmonių pasitempti ir pakeisti savo gyvenimą tinkama linkme. Aš labai tikiuosi, kad ir jūs esate jų tarpe. Tačiau verta neamiršti ir to, jog pernelyg didelis šių knygų vartojimas turi ir neigiamą šalutinį poveikį. Štai Jums trumpas sąrašėlis:

1. Jos nori paversti tave į kažką, kuo tu nesi.

„Aš nieko apie tave nežinau, tu nieko nežinai apie mane, bet štai kaip man puikiai sekasi, tad jei nori, kad sektųsi ir tau – būk panašesnė į mane”.

Skamba pažįstamai? Gal iš tiesų visa gyvenimą nugyvenai ne taip, kaip reikia? Na, o ką daryti jeigu tavo asmenybė nei iš tolo neprimena autorės? Ar tuomet taip pat derėtų imtis drastiškų pokyčių? Didžiausias pavojus slypi tame, jog beskaitant šias knygas susidaro įspūdis, jog tu PRIVALAI keistis. Tarsi asmenybė, kuria tu esi dabar, čia ir šią akimirką yra nepriimtina.

Manau, jog tikrieji pokyčiai prasideda tada, kai mes išmokstame priimti tikrąjį „Aš“. Svarbus prieskonių mišinys šiam patiekalui yra: mažiau kritikos, daugiau meilės ir gražių žodžių.

2. Tu viską jau žinai.

„Klausykis savo vidinio balso“, „Gyvenk šiuo momentu“, „Išeik už savo komforto zonos ribų“ ir t.t.

Visas šias frazes tu JAU žinai atmintinai ir visai ne dėl to, jog jos yra nuolatos kartojamos filmuose, knygose ir įkvepiančiose kalbose. Ši informacija VISADA buvo tavo galvoje. Be abejo, žinojimas ir taikymas yra du labai skirtingi dalykai. O čia ir slypi visas grožis, nes šių žinių pritaikymas pasireikš per tavo asmeninius patyrimus, o ne perskaitytus knygų puslapius. Tad atverk plačiai langus ir bėk ieškoti savo išminties.

3. Tolyn nuo realybės.

„Jeigu susikaupsi, užsimerksi ir įsivaizduosi braškinį grietinėlės tortą… Įsivaizduosi jo kvapą, skonį, tekstūrą. Jis neužilgo pasibels į tavo duris/langą arba materializuosis ant tavo stalo, dar nespėjus atmerkti akių“.

Tik dažniausiai pamirštama pridurti, jog šis tortas tavo gyvenime atsiras būtent tada, kai tvirtai nuspręsi laikytis naujos dietos. Vidinis nusiteikimas yra labai svarbi jėga, galinti vesti tave į priekį. Kad ir kaip ten būtų, nederėtų pamiršti šiurkščios pragmatiškos pasaulio pusės. Siekiant bet kokio tikslo, visų pirma reikėtų įvertinti kiek užsispyrimo, pastangų ir išlieto prakaito lašų esi pasiruošusi paaukoti.

4. Tai irgi verslas.

Saviugdos niša iš mūsų uždirba tikrai nemažai. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose ši verslo rinka susikrauna virš 10 bilijonų dolerių. Tu neturi būti talentingas ir literatūroje pripažintas rašytojas, kad galėtum rašyti šio žanro knygas. Priešingai – kasdienio žmogaus patirtis skamba daug įtikinamiau negu socialinio mokslų daktaro tyrimai. Dažnai yra sukuriama iliuzija, jog visi šie autoriai rašo tik iš geraširdiško noro padėti tokiems nelaimėliams kaip jie. Nesuklysk, efektyvios reklamos žinutės bei psichologinė manipuliacija bus begėdiškai panaudota stengiantis nusitaikyti į tavo slapčiausias baimes ir nuogąstavimus.

Pabaigai, noriu pabrėžti, jog jokiu būdu nesu nusistačiusi prieš skaitymą ir savęs ugdymą. Taip pat nemanau, jog turėtumėte tuoj pat nušluoti šias knygas nuo savo lentynų ir mesti į didelį laužą. Tačiau kartais, kai norisi tobulėti, augti ir rasti rūpimus atsakymus – geriausia saviugdos knyga yra tuščias sąsiuvinis ir tušinukas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po Venckienės paleidimo lieka svarbiausias neatsakytas klausimas: koks jos vaidmuo kitose bylose (30)

Antradienį buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė išleista į laisvę. Jai skirtos...

„Žalgiris“ nutrauks sutartį: Perezas neregistruojamas rungtynėms su „Panathinaikos“ (25)

Kauno „Žalgirio“ komanda antradienį Eurolygos devintojo turo susitikime rungtyniaus be Alexo...

Mamadienis už 1 vaiką: Nausėdos pasiūlymas sulaukė palaikymo, bet atsitrenkė į sieną (142)

Iš Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovų sudaryta Trišalė taryba antradienį aptarė...

Šiurpi viduramžių laikų mirties bausmė: moterims jos netaikė dėl labai keistos priežasties (21)

Mirties bausmė yra mirties bausmė – ar yra skirtumas, ar ji taikoma vyrui ar moteriai? Pasirodo,...

Ministerija giriasi didėjančiais medikų atlyginimais, tačiau gydytoja papasakojo, kas jiems labiausiai kelia nerimą (3)

Skelbiama, kad šių metų rugsėjį vieno mėnesio vieno etato gydytojo vidutinis darbo užmokestis...

Skundą dėl suėmimo nagrinėjęs teisėjas Cininas: Venckienė iš Lietuvos išvyko, nepažeisdama jokių draudimų (213)

Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija antradienį nusprendė panaikinti Kauno miesto apylinkės...

Turkija grasina atnaujinti karinę operaciją: Rusija nevykdo pažadų (126)

Turkijos užsienio reikalų ministro Mevluto Cavusoglu pareiškimas, kad esą Rusija nevykdo...

Ypač griežta kardomoji priemonė Venckienei: su apykoje nuo namų negalės nutolti toliau nei 500 m Venckienė šypsojosi, bet buvo nekalbi; papildyta (903)

Antradienį Vilniaus apygardos teismas panaikino Kauno miesto apylinkės teismo sprendimą pratęsti...

Į Belgiją vyko tikėdamasi palmių, bet atrado ką kitą: sutikta moteris pakeitė jos gyvenimą

Sandra Meilūnaitė būdama Lietuvoje niekada nesusimąstė apie dailininkės kelią. Moteris sako...

Iki skausmo pabodo jūsų šukuosena? Štai, kokie plaukų dažymai bus ant bangos šį sezoną TOP 3

Jeigu ombré, sombre, balayage, flamboyage ir kitos ne kartą girdėtos plaukų dažymo technikos...