aA
Pakalbėkime apie knygas. Tiksliau apie vieną ypatingą knygų žanrą – self-help books. Lietuviškame knygyne šios knygos atsirastų savišvietos, saviugdos, dvasingumo ugdymo arba populiariosios psichologijos lentynose.
Kodėl moterys taip mėgsta saviugdos knygas?
© Shutterstock

Šių leidinių skambūs pavadinimai žada aštresnį protą, gražesnį kūną, storesnę piniginę, geresnę santuoką ir turtingesnę sielą – „Kaip būti laiminga?”, „Sėkmingų žmonių įpročiai”, „Kaip tapti turtingu?”, „Kaip dėl nieko nesirūpinti?”, „Laimingos poros paslaptys” ir t.t.(knygų pavadinimai yra išgalvoti – aut. pastaba).

Kodėl mes jas perkame?

Dėl tos pačios priežasties dėl ko perkame dietines piliules – šios knygos suteikia mums iliuziją, jog mes sprendžiame problemą. Iš tiesų jos nepasiūlo sprendimo būdo, geriausiu atveju gauname naują požiūrį į situaciją. Tačiau, nederėtų pamiršti, jog tam, kad tas požiūris atneštų apčiuopiamų rezultatų, reikės didelių valios pastangų, disciplinos bei motyvacijos. Taigi, viskas yra labai paprasta – disciplina, valia, motyvacija ateina iš vidaus ir reikalauja daug sunkaus darbo su savimi. Na, o nusipirkti knygą yra be galo lengva (ir malonu!). Beje, papildę knygų lentyną galėsime trumpam save apgauti ir sukurti iliuziją, jog darome kažką savo svajonės labui.

Ar kada nors susimąstėte, kodėl savišvietos literatūra išpopuliarėjo būtent dabar? Mūsų naujoji karta užaugo tikėdama, jog viskas yra įmanoma. Matome šimtus pavyzdžių, įrodančių, jog neturi gimti turtingoje ar įtakingoje šeimoje, kad tavo vardą žinotų visas pasaulis. Svajoti pasidarė legalu visiems, o sėkmė nebėra išskirtinė privilegija. Tačiau kodėl vieniems sekasi labiau, kitiems mažiau? Ką sėkmingi žmonės žino, ko nežinome mes? Šį mūsų smalsumą puikiai išnaudoja saviugdos prekių rinka.

Subalansuotos moterims, bet tinka ir vyrams?

Pasak autoriaus BJ Gallagher, moterų pasitikėjimas savimi yra kitoks nei vyrų. Pagrindinis skirtumas slypi tame, jog kažkam nepasisekus moterys yra linkusios kaltinti save. Tuo tarpu vyrai retai pripažins, jog problema gali slypėti viduje ir vengs ieškoti išorinių jos sprendimo būdų.

Šiuolaikinėje visuomenėje moteris patiria neapsakomai daug spaudimo. Dalis šios neigiamos informacijos pasiekia mus pasąmoningai – per užslėptas reklamos žinutes ir nepastebimai diktuojamus „priimtinus“ moters vaidmenis. Kita dalis yra išsakoma labai tiesiogiai, ją atspindi mūsų bendruomenės, tėvų, mokytojų, sutuoktinių ar vaikų reikalavimai bei lūkesčiai. Visuomet graži, pasitempusi, besišypsanti, puiki žmona, nuostabi mama ir laisvalaikiu ambicinga karjeristė. Nenuostabu, jog jau nuo mažens daugelis paauglių jaučiasi nepilnavertėmis, joms trūksta pasitikėjimo savimi. Ir tai nėra keista, nes prilygti tokiam įvaizdžiui tikrai nėra lengva, jeigu apskritai įmanoma. Taip pamažu mūsų visuomenėje didėja ir slepiasi armija savimi nepasitikinčių moterų, kurios turi nenumaldomą norą nuolat save „taisyti“ ir keisti.

Verdiktas: už ar prieš?

Turiu prisipažinti, mano knygų lentynoje taip pat guli ne viena saviugdos knyga. Taip pat, visiškai neabejoju, jog saviugdos knygos įkvėpė šimtus žmonių pasitempti ir pakeisti savo gyvenimą tinkama linkme. Aš labai tikiuosi, kad ir jūs esate jų tarpe. Tačiau verta neamiršti ir to, jog pernelyg didelis šių knygų vartojimas turi ir neigiamą šalutinį poveikį. Štai Jums trumpas sąrašėlis:

1. Jos nori paversti tave į kažką, kuo tu nesi.

„Aš nieko apie tave nežinau, tu nieko nežinai apie mane, bet štai kaip man puikiai sekasi, tad jei nori, kad sektųsi ir tau – būk panašesnė į mane”.

Skamba pažįstamai? Gal iš tiesų visa gyvenimą nugyvenai ne taip, kaip reikia? Na, o ką daryti jeigu tavo asmenybė nei iš tolo neprimena autorės? Ar tuomet taip pat derėtų imtis drastiškų pokyčių? Didžiausias pavojus slypi tame, jog beskaitant šias knygas susidaro įspūdis, jog tu PRIVALAI keistis. Tarsi asmenybė, kuria tu esi dabar, čia ir šią akimirką yra nepriimtina.

Manau, jog tikrieji pokyčiai prasideda tada, kai mes išmokstame priimti tikrąjį „Aš“. Svarbus prieskonių mišinys šiam patiekalui yra: mažiau kritikos, daugiau meilės ir gražių žodžių.

2. Tu viską jau žinai.

„Klausykis savo vidinio balso“, „Gyvenk šiuo momentu“, „Išeik už savo komforto zonos ribų“ ir t.t.

Visas šias frazes tu JAU žinai atmintinai ir visai ne dėl to, jog jos yra nuolatos kartojamos filmuose, knygose ir įkvepiančiose kalbose. Ši informacija VISADA buvo tavo galvoje. Be abejo, žinojimas ir taikymas yra du labai skirtingi dalykai. O čia ir slypi visas grožis, nes šių žinių pritaikymas pasireikš per tavo asmeninius patyrimus, o ne perskaitytus knygų puslapius. Tad atverk plačiai langus ir bėk ieškoti savo išminties.

3. Tolyn nuo realybės.

„Jeigu susikaupsi, užsimerksi ir įsivaizduosi braškinį grietinėlės tortą… Įsivaizduosi jo kvapą, skonį, tekstūrą. Jis neužilgo pasibels į tavo duris/langą arba materializuosis ant tavo stalo, dar nespėjus atmerkti akių“.

Tik dažniausiai pamirštama pridurti, jog šis tortas tavo gyvenime atsiras būtent tada, kai tvirtai nuspręsi laikytis naujos dietos. Vidinis nusiteikimas yra labai svarbi jėga, galinti vesti tave į priekį. Kad ir kaip ten būtų, nederėtų pamiršti šiurkščios pragmatiškos pasaulio pusės. Siekiant bet kokio tikslo, visų pirma reikėtų įvertinti kiek užsispyrimo, pastangų ir išlieto prakaito lašų esi pasiruošusi paaukoti.

4. Tai irgi verslas.

Saviugdos niša iš mūsų uždirba tikrai nemažai. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose ši verslo rinka susikrauna virš 10 bilijonų dolerių. Tu neturi būti talentingas ir literatūroje pripažintas rašytojas, kad galėtum rašyti šio žanro knygas. Priešingai – kasdienio žmogaus patirtis skamba daug įtikinamiau negu socialinio mokslų daktaro tyrimai. Dažnai yra sukuriama iliuzija, jog visi šie autoriai rašo tik iš geraširdiško noro padėti tokiems nelaimėliams kaip jie. Nesuklysk, efektyvios reklamos žinutės bei psichologinė manipuliacija bus begėdiškai panaudota stengiantis nusitaikyti į tavo slapčiausias baimes ir nuogąstavimus.

Pabaigai, noriu pabrėžti, jog jokiu būdu nesu nusistačiusi prieš skaitymą ir savęs ugdymą. Taip pat nemanau, jog turėtumėte tuoj pat nušluoti šias knygas nuo savo lentynų ir mesti į didelį laužą. Tačiau kartais, kai norisi tobulėti, augti ir rasti rūpimus atsakymus – geriausia saviugdos knyga yra tuščias sąsiuvinis ir tušinukas.

Info Ekspresas
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šios šalies pavyzdys pasaulyje aptarinėjamas kone plačiausiai: švedų strategija turėjo rimtų argumentų pasirinkimą lemia 3 faktoriai (77)

Pagal Oksfordo universiteto sukurtą Vyriausybių priemonių griežtumo indeksą, leidžiantį...

„Aukso amžius“ baigėsi: per karantiną šimtus darbuotojų įdarbinusios įmonės dalies jų atsisako (33)

Nors kovo 16-ąją šalyje įvestas karantinas dėl staigiai išaugusios paklausos drastiškai augino...

Eurolyga COVID-19 apkasuose: laisvai stumdomas kalendorius ir komandos-legionierės

Pustrečio mėnesio galimybių pratęsti sezoną ieškojusi Eurolyga jų taip ir nesurado. Dabar...

Ekonomistai: atsivėrus ekonomikoms, atsiras įvairiausių naujų darbų (8)

Termoskenavimo specialistai Jutoje ir Merilende. Kontaktų atsekėjai San Fransiske. Dezinfekuotojai...

The Economist

Politinio karo ginklai: Rusijos ir Vakarų šalių politinės kovos

Kaip klostėsi ir kito Rusijos ir Vakarų šalių politinės kovos.

Lietuvoje mokytoju dirbantis prancūzas įvardijo klaidą, kurią daro daugelis: papasakojo, kaip savo vaikus auklėja prancūzai (8)

Tinkamas vaikų auklėjimas nuolat išlieka visuomenės ir ypač tėvų dėmesio centre. Tėvai...

Kaip sunokinti avokadą per 10 minučių (1)

Avokadus geriausia nokinti namuose. Neverta pirkti jų parduotuvėje minkštų dėl dviejų...

4 ženklai, bylojantys apie suprastėjusį regėjimą (3)

Šiuo metu dar daugiau naudojamės išmaniosiomis technologijomis, o tai tikrai nėra naudinga mūsų...

Dar vienas būdas kontroliuoti darbuotoją: JAV kompanijos naudojasi be skrupulų, lietuviams teisininkė pataria to nedaryti (4)

Statistika rodo, kad per dieną realiai dirbame 2 val. ir 53 min. Nesunku įsivaizduoti, kaip šie...

Nauja paklausi profesija per filmavimus jau turi net savo protokolą: anksčiau aktoriams galiojo tik viena taisyklė (11)

Alicia Rodis įžengia į filmavimo aikštelę Niujorke turėdama misiją: ji prižiūri vieno...

|Maža didelių žinių kaina