aA
Kai pinigų daug – tai vyro pasaulis. Kai pinigų trūksta – moters pasaulis. Taip sakoma. Bet kai atrodo, kad viskas žlunga, gelbsti moters instinktas. Ji atsiraito rankoves, susiranda darbą, ieško bendraminčių – keičiasi pati ir keičia pasaulį. Daugiau negu pusė Lietuvos gyventojų – moterys, o veikliausios rengiasi dalyvauti IV Lietuvos moterų suvažiavime. Kauno regionui atstovaus keturi šimtai delegačių. Supažindiname su keliomis iš jų.
Rolanda Mažeivienė
Rolanda Mažeivienė
© J.Meštrovičiaus nuotr.
Sunku patikėti, kad ši elegantiška, stilingu, baltos odos kostiumėliu vilkinti firmos „Idėjų parkas“ vadybininkė Roberta Treinienė, atskubėjusi į Kauno moterų nevyriausybinių organizacijų pasitarimą, prieš kelerius metus gyveno kaime. Ūkininkavo, ravėjo daržus, šėrė kiaules, augino jas pardavimui ir mėsai, kimšo dešras, lesino broilerius ir žąsis. O iš plunksnų siuvo pūkines pagalves ir antklodes. Krovė dviem dukterims kraitį! Be to, buvo įsteigusi kaimo moterų siuvimo cechą, kurio gaminiais prekiavo ne tik Lietuvoje, bet ir svetur.

Keistis yra gerai

Roberta Treinienė
© J.Meštrovičiaus nuotr.

Roberta prisipažino, kad prieš ketverius metus supratusi, jog ilgiau negali gyventi be vaikystės ir studijų draugų, be „mažojo Paryžiaus“ šurmulio Laisvės alėjoje, viską paliko ir grįžo. Bet teko labai pasikeisti. Išsitraukusi iš stalčiaus prieš dvidešimt metų įgytą aukštojo mokslo siuvimo technologijos inžinierės diplomą, įniko ieškoti darbo. ,,Kiekvienai iš mūsų niekada nevėlu tapti tuo, kuo norėtumei būti – tik reikia didelių pastangų ir noro“, – sako Roberta. Ji pastebėjo, kad šiandien daugybės moterų tokia padėtis – jos neturi darbo, skursta, kenčia smurtą, depresiją, jaučiasi pažemintos, tačiau joms nereikėtų bijoti keisti gyvenimo ir keistis pačioms. „Privalome padėti joms suprasti, kad moterys gali atlikti darbus, kurie atrodo neįmanomi. Tereikia pradėti, – teigia Roberta. Norėdama rasti darbą, ji įniko skaityti knygas, iš kurių mokėsi reklamos verslo vadybos, etiketo pagrindų, lankė įvairius kursus.

Kartu su kitomis moterimis šiandien kuria Moterų namų projektą, kuriuose turinčioms socialinių, psichologinių ir kitokių bėdų moterims būtų teikiama pagalba, sudaryta galimybė keistis, tobulėti ir tapti visavertėmis savo gyvenimo, vaikų, šeimos gerovės kūrėjomis.

Roberta suprato, kad nenori būti tik namų verslininke, papuvusiais bananais šeriančia kiaules ir konservuojančia agurkus bei žąsų kepenėles. Buvusiai meninės gimnastikos kandidatei į sporto meistrus, azartiškai vairuotojai ir keliauninkei kaime stigo erdvės. Ji ryžosi palikti ilgai su vyru statytus svajonių namus Rumšiškių pašonėje ir ėmėsi naujos veiklos, suteikusios jai galimybę pačiai spręsti dėl verslo.

Patirtis praturtina

Rolanda Mažeivienė
© J.Meštrovičiaus nuotr.

O štai Undinei Rumzienei, televizijos „5 kanalas“ Kauno skyriaus direktorei ir asociacijos Damų klubas „Par occasion“ prezidentei, sunkiausia buvo susitaikyti su Kauno ponios titulo pareigomis. Prieš ketverius metus Kaune buvo atgaivintos prieškario laikinosios sostinės tradicijos rinkti ir karūnuoti Kauno karalienę, kuria tapdavo kokio iškilaus veikėjo ar turtuolio pati.

Renginio metu jos kaklą puošė beveik kilogramą sveriantis aukso ir sidabro koljė. Pasak Undinės, ji lengviau atsiduso, kai kitą dieną šį brangų dirbinį saugiai paslėpė konkurso rėmėjų seife.

Konkurso aistroms nurimus, dviejų dukterų mamos gyvenimas tekėjo įprasta vaga. Tik jauna moteris negalėjo apsiprasti su Kauno ponios pareigomis, kai reikėdavo dalyvauti oficialiuose renginiuose.

„Augau menininkų šeimoje, kur visas dėmesys buvo skiriamas kūrybai, veiksmui – niekada neturėjau poreikio demonstruoti savęs“, – sako U. Rumzienė prisiminusi, kaip buvo sunku trypčioti prabangių automobilių salono atidaryme, kur jautėsi lyg kokia etiketė, puošmena, daiktas.

Damų klubas

Moteriai buvo svarbesnė kita, kiek primiršta prieškarinė Kauno karalienės veiklos pusė – skatinti, remti ir puoselėti tarnystės visuomenei idealą, kaip garbingos veiklos pagrindą. Tad dar konkurso užkulisiuose bendraujant su kitomis dalyvėmis gimė mintis suburti Damų klubą, kurį pavadino prancūziškai „Par occasion“, t. y. atsitiktinai. ,,Juk tikrai visos susitikome atsitiktinai“,– aiškina ji klubo pavadinimo kilmę.

Prieš Velykas trisdešimt klubo damų pasiraičiusios rankoves išmargino apie porą šimtų kiaušinių, prikepė pyragų ir aplankė Romainių „Gerumo namų“ senelius. Praėjusią vasarą didelį pasisekimą turėjo Damų klubo surengta šventė miesto vaikų namų auklėtiniams ir visiems miestiečiams. Į Kauno Rotušės aikštę tąsyk sugužėjo apie pusę tūkstančio vaikų, kurie nupiešė ilgiausią – 567 metrų –Rotušę juosiantį piešinį.

Undinė drauge su kitomis klubo narėmis steigs Dienos centrą vaikams iš neturtingų šeimų, kurios neišgali lavinti savo vaikų, ugdyti jų gabumų. Teisininkės diplomą turinti moteris per pastaruosius Seimo rinkimus dirbo Vyriausioje rinkimų komisijoje. Jos nuomone, moterys turėtų drąsiau ir aktyviau dalyvauti valstybės valdymo reikaluose.

Nuolatinis veikimas

Undinė Rumzienė
© TV-5

Kauno nevyriausybinėms moterų organizacijoms atstovausianti Rolanda Mažeivienė, Įmonių restruktūrizavimo centro direktorė, nori paraginti moteris atkakliau brautis į valdžią. Anot jos, visur turi būti pusiausvyra – ir valdant valstybę.

Smulkutė, trapi moteris užsiima rimtais „vyriškais žaidimais“ – tvarko bankrutavusių įmonių reikalus.

Sovietmečiu patrakusi mergiotė mėgo žaisti futbolą, „plėšikus–milicininkus“ ir net nenumanė, kad kada nors viskas bus realu: gangsterių grasinimai telefonu, bankrutavusios įmonės vadovo savižudybė, susidūrimas su teisėsaugos institucijomis. Ir nesvajojo, kad tiesos teks ieškoti mieste, kuris dėl korupcijos ir padidėjusio nusikalstamumo šiandien vadinamas valstybe valstybėje.

Baigusi Kauno politechnikos institutą R. Mažeivienė dirbo Kauno radijo gamykloje inžiniere technologe. Pasak jos, lūžis perkainojant gyvenimo vertybes įvyko tą visiems atmintiną Sausio naktį, kai vyrui išėjus saugoti Telekomo pastato, liko viena su dviem mažyliais.

Vėliau laimėjo konkursą ir užėmė Kauno staklių gamyklos personalo skyriaus vadovo pareigas. Sovietmečiu buvusi milžiniška F. Dzeržinskio staklių gamykla rinkos ekonomikos skersvėjų neatlaikė, bankrutavo. Bet įgyta patirtis dirbant bankrutuojančioje įmonėje Rolandai greitai pravertė. Jau aštuntus metus dirba bankrutuojančių įmonių administratore ir įmonių likvidatore.

Bankroto specialistė

„Kai kas mus, bankroto administratorius, vadina duobkasiais. Bet ne mes pasikasame po įmone. Tai atsitinka dėl konkurentų, savininkų ar vadovų machinacijų arba vidaus ir tarptautinės rinkos – prisiminkime Rusijos krizę, – sako R. Mažeivienė. – Mes ateiname tada, kai įmonės negali išgelbėti nei restruktūrizavimas, nei reorganizavimas, kai savininkai jau nebenori savo lėšomis traukti įmonės iš skolų, o kreditoriai nesutinka atsisakyti negautų lėšų už suteiktas paslaugas ar prekes.“

Moteris sako, kad, viena vertus, įmonės bankrotas yra galimybė savininkams pradėti naują verslą ir nekartoti senų klaidų. Tačiau yra ir kita pusė – tai kreditoriai, kurių verslas, iš bankrutuojančios įmonės neatgavus savo pinigų, gali žlugti. Rolanda mano, kad Įmonių teisė Lietuvoje formuoja kol kas iškreiptą verslumo koncepciją. Kartais susidaro įspūdis, kad galima pažeidinėti įstatymus ir tavęs nenubaus. Mokesčių administravimas beveik nepaliko landų sukčiauti Pridėtinės vertės mokesčiu, patentais ir pan. Tačiau kartais įmonė įsteigiama fiktyviai, tik atlikti vieną operaciją. Kreditoriai veltui ieško įmonės vadovo – jo neranda, registracijos adresu įmonės seniai nėra. Ir tai yra pačių kreditorių bėda, nes „mirusios“ įmonės valstybės nedomina, – sako R. Mažeivienė.

Moterų teisė ir pareiga

2002 m. rinkimuose į Kauno apskrities savivaldybių tarybas išrinktos 46 moterys ir 169 vyrai. Tarp aštuonių Kauno apskrities savivaldybių merų – tik dvi moterys. Pasak Rolandos, matant „demokratijos deficitą“ ir nuo žmonių atitrūkusią valdžią, būtent konsultavimasis su nevyriausybinėmis organizacijomis yra tas metodas, kuris plačiai taikomas ES šalyse. Gaila, tačiau Lietuvoje jis diegiamas labai paviršutiniškai.

R. Mažeivienė siūlys į IV Lietuvos Moterų suvažiavimo rezoliuciją per rinkimus įtraukti kvotų sistemą moterims partijose, o partijų veiklą finansuoti iš biudžeto atsižvelgiant į tai, kaip partijos laikosi kvotų sistemos. Taip pat ji kviečia pasimokyti iš Estijos pavyzdžio, kur įstatymu numatyta, kad nevyriausybinės organizacijos gali atskiru sąrašu kelti kandidatūras į savivaldybių tarybas.

Taigi Kauno moterys atsiraitė rankoves...

Savaitraštis
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (36)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Dėl Europos Sąjungos „pietiečių“ ima kelti nepatogius klausimus: išvardijo visas nuodėmes (85)

Briuselyje dauguma sutaria, kad reikalingas bendras atsakymas į pandemijos sukeltą ekonominę...

Istorija kartojasi: tūkstančiai gyvūnų rūšių masiškai ieško šaltesnio klimato – juda link išnykimo

Niekam ne paslaptis, kad pasaulinis atšilimas skatina daugybę gyvūnų visame pasaulyje palikti...

30 eurų vertės pirkinys kaunietį pavertė ginklų kontrabandininku (139)

Įstatymų neišmanymas ir nedėkingai susiklosčiusios aplinkybės karo istorija besidomintį...

Vokiečių spauda: šalies neonaciai sukarintus mokymus atlieka Rusijoje (79)

Dešiniosios pakraipos ekstremistai iš Vokietijos lavinti kovinių įgūdžių vysta į Rusiją ,...

Po baisios avarijos vaikinas liko neįgaliu – gydytojos žodžiai pakreipė jo gyvenimą ypatinga linkme (10)

Mano vardas – Artūras Tūrė Žilis. Norėčiau pasidalinti savo istorija ir tikiuosi, kad ji...

Jurbarko krašto gamtos ir architektūros lobiai: kelionė paliks neišdildomus įspūdžius (28)

Jei visus gražiausius Lietuvos kampelius būtų galima sudėti į vieną didelę knygą, Jurbarko...

Europa dėl Kinijos pasiekė lūžio tašką: dabar viskas keičiasi (173)

Europos santykiai su Kinija iš blogų tampa dar blogesniais. Pekino sprendimas Honkonge...

Naujausia informacija apie užsikrėtusius koronavirusu: susirgęs logistikos įmonės darbuotojas lankėsi pas odontologą papildyta (446)

Šeštadienį prieš pietus Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie naujus koronaviruso Lietuvoje...

|Maža didelių žinių kaina