aA
Dažno žmogaus galvoje karjera vis dar asocijuojasi su lipimu aukštyn. Tačiau, anot psichologės Solveigos Grudienės, pagreitėjęs tempas ir pasikeitęs gyvenimo būdas iš dešimtmečiais gyvavusio posakio „pakilti karjeros laiptais“ atėmė prasmę.
© Shutterstock nuotr.

„Šiandien paklausti apie karjerą žmonės kalba ne apie tai, kad kažkam vadovauja. Jie kalba apie galimybę dirbti iš namų, turėti laisvą grafiką, dirbti modernioje aplinkoje, nestandartinėje organizacijoje,“– sako psichologė, sertifikuota vadybos konsultantė, koučingo specialistė S. Grudienė.

Anot jos, organizacijos „plokštėja“, laiptelių mažėja, profesijos integruojasi, liejasi viena su kita, pasikeitė lyderio, karjeros, mokymosi sampratos, rašoma pranešime spaudai.

Nėra blogų darbuotojų ir darboviečių

Vesdama mokymus Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) geriausių absolventų projekto „100 perspektyvų“ laureatams S. Grudienė patvirtino, kad šiandien jaunuoliai į darbo rinką ateina itin anksti, drąsiau ieško savo vietos ir lengviau keičia darbą.

Kaip darbdavė, ji pasakojo susidurianti su darbuotojų migracijos paradoksu: „Pas mus, kad žmogus galėtų savarankiškai pradėti dirbti su klientais ir teikti jiems profesionalias konsultacijas – reikia metų mokymosi, aiškinimo, bandymų. Po metų, kai jau džiaugiesi turėdamas naują specialistą, jis ateina ir sako, kad jau viską suprato ir nori daugiau. O kur grįžtamasis ryšys? Tapimas ekspertu toje srityje? Šiandien tokia situacija yra įprasta“.

Anot psichologės, tai nėra nei gerai, nei blogai, bet ji pati linkusi palaikyti darbuotojo pusę. „Labai svarbu savęs klausti ko sieki, ko nori. Jei jaučiate, jog kažkurioje organizacijoje jums nebeįdomu, nereiškia, kad organizacija bloga. Juk vaikai iš tėvų namų irgi neišeina dėl to, kad tėvai blogi. Tiesiog išaugame, mums reikia daugiau ir kitokios erdvės. To ir reikėtų siekti“, – sako ekspertė.

Kad norėjimas daug ir greitai yra teigiamas jaunų žmonių bruožas, neretai padedantis pasiekti tikslus, parodo ir VGTU geriausių absolventų projektas „100 perspektyvų“, kuris turi jau ne vieną sėkmės istorijos pavyzdį – vos prieš keletą metų universitetą baigę ir projektų laureatais tapę Vydūnas Pakrijauskas ir Rytis Mušauskas šiandien sėkmingai užima vadovų pozicijas: V. Pakrijauskas yra „Kaunas Aircraft Maintenece Services“ kokybės vadovas, o R. Mušauskas – UAB „Concretus designers“ direktorius.

Pakitus karjeros sampratai, mokymasis visą gyvenimą – išlieka

Mokymus laureatams vedusi S. Grudienė pastebi, kad ne visiems lengva susitaikyti su šiuolaikinėmis permainomis karjeros sferoje.

„Kartais tenka matyti tokių pasimetusių žmonių, kurie visą gyvenimą įsivaizdavo, kad baigę mokyklą, universitetą gaus diplomą ir tai jiems iškart padės būti sėkmingu. Jie skundžiasi, kad jų vėl reikalaujama mokytis naujų dalykų, tobulinti žinias. Bet gi mokymasis visą gyvenimą šiandien yra norma“, – pabrėžia S. Grudienė.

Jos nuomone, klasikinė mūsų švietimo sistema, ypač mokyklos, yra sudėliotos pagal 19 a. principus, kai vienas šneka, o visi kiti klausosi. Tuo laiku tai buvo būdas suteikti pradinį bazinį išsilavinimą darbuotojams, kurie atėję į gamyklą galėtų sėsti prie konvejerio. „Nuolatinis ir aktyvus mokymasis taip nevyksta. Jis reikalauja interakcijos tarpusavyje, su mokytoju bei dėstytoju, praktinio darbo“, – aiškina S. Grudienė, savo mintis paremdama mokslininkų nustatyta mokymosi formule 70/20/10. Joje 10 proc. skiriama teorijai, 20 proc. – tinklaveikai, nes žmonės daug dalykų išmoksta bendraudami, o didysis mokymasis, 70 proc., vyksta veikloje – darant, bandant, taikant.

Mokymasis veikiant susijęs su šiandieniniu veiklos greičiu, kai viską daryti ir taikyti reikia greitai, iš karto.

Solveiga Grudienė
Solveiga Grudienė
© Asmeninio albumo nuotr.

„Todėl šiandien tokia gyva startuolių kultūra – sugalvojus kažkokią idėją reikia iškart ją įgyvendinti, kurti prototipą, nėra laiko idėjos gryninimui ir tobulinimui, nes kiti sugalvoję tą patį gali tiesiog tave aplenkti. Šiame procese ir vyksta pats didysis mokymas – iš klaidų, kurias padarai, iš neatitikimų“, – sako ekspertė.

Dėl tos priežasties, kad mokymasis vyksta darant, startuoliai suklesti arba žlunga labai greitai ir per trumpą laiką iš paprasto studento gali tapti pelningos įmonės vadovu, anot S. Grudienės, karjeros nebegalima lyginti su keliu ar laiptais.

„Metaforiškai karjera šiandien geriausiai galėtų būti palyginta su upe, turinčia labai daug atšakų, kurios vienos užsidaro, kitos atsidaro, vienos užanka, kitos prasigraužia, nes taip susidėlioja aplinkybės, kad būtent tą upės šakelę pamaitina šaltinėlis“, – pastebi ji.

VGTU geriausių absolventų projekto „100 perspektyvų“ laureatams S. Grudienė palinkėjo susikurti savo trokštamą karjerą, nors mokymų dalyviams tai neturėtų būti sunku.

„100 perspektyvų“ – jau tradiciniu tapęs VGTU Integracijos ir karjeros direkcijos projektas, pagal kurį kasmet išrenkama 100 pažangiausių, aktyviausių ir geriausių VGTU bakalauro ir magistro absolventų. Laureatai dalyvauja asmeninio tobulėjimo mokymuose, kontaktų su potencialiais darbdaviais vakarienėje (angl. networking dinner), kurioje neformaliai pabendrauti bei užmegzti ryšius susitinka absolventai, akademinė bendruomenė ir verslo atstovai. Tokia vakarienė šiemet buvo organizuota pirmą kartą. Taip pat visi laureatai patenka į leidinį „VGTU absolventai: 100 perspektyvų“, kuris yra pateikiamas universiteto socialiniams parneriams – daugiau nei 1000 įmonių, potencialių darbdavių.

Integracijos ir karjeros direkcijos direktorės Ugnės Narkevičiūtės teigimu, projektas kasmet sulaukia vis daugiau baigiančių studijas VGTU studentų dėmesio ir verslo partnerių palaikymo: „Ateityje galime tikėtis dar didesnės projekto reikšmės perspektyvių absolventų karjerai. Artimiausiuose planuose – projekto alumnų susitikimai, dalinimasis patirtimi su kasmet išrenkamomis naujomis laureatų kartomis“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuva pasaulio čempionate: pirmas antausis JAV, „La Bomba“ Japonijoje, prisikėlimai, „Neverk, Argentina“ ir Kleizos arija medaliai, rekordai ir komentarai (1)

Paradoksas – Lietuvos krepšinio rinktinė nė karto nėra tapusi olimpinių žaidynių ar pasaulio...

Skvernelis po atliktos operacijos: tikiu, įveiksiu ir šitą iššūkį dėl sveikatos nedalyvaus dalyje renginių (24)

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienio rytą paskelbė, kad jam padaryta operacija praėjo...

Atlyginimų klausimas – visu aštrumu: tik mažiau nei ketvirtadalis mokytojų dirba pilnu etatu papildyta 10:17 (9)

Artėjant mokslo metams vėl į viešumą kyla pedagogų atlyginimų klausimas. Analizuojant šios...

Netrukus gimdysianti Irūna Puzaraitė: vyras išeina tėvystės atostogų, kad aš galėčiau koncertuoti (42)

Dainininkė Irūna Puzaraitė -Čeponienė jau visai netrukus susilauks antrojo vaikelio....

Gyvai / Krepšinio zona. Liko paskutinis testas: ar Lietuvos rinktinė jau pasiruošusi šturmuoti Kiniją?

Pirmadienį 10 val. DELFI TV eteryje – laida „ Krepšinio zona “ apie jau po kelių dienų...

„The Guardian“: Trumpas dėl Putino susikivirčijo su G7 lyderiais

Donaldas Trumpas susikivirčijo su kolegomis – G7 lyderiais – dėl savo reikalavimo į šią...

Linkevičius: URM aiškinasi aplinkybes dėl incidento per mitingą Honkongui palaikyti (3)

Lietuvos užsienio reikalų ministerija aiškinasi aplinkybes dėl penktadienį įvykusio incidento,...

Muitininkai sulaikė iš Rusijos gabentą sprogstamųjų šaudmenų krovinį šaudmenys skirti kariniams lėktuvams (27)

Muitininkai vėl užkirto kelią į Lietuvą bandytam įvežti karinės paskirties kroviniui....