aA
Jei mintis, kad sėdite ne savo rogėse, nepaliauja kirbėjusi, jei vis dėlto manote, jog dirbdamas kitoje srityje galite būti laimingesnis ir pasiekti geresnių rezultatų, tai gal iš tiesų atėjo didelių pokyčių metas? Tai nereiškia, kad tuojau pat turite mesti darbą ir traukti laimės ieškoti. Nors spontaniški sprendimai kurį laiką suteikia palengvėjimo jausmą, energijos ir ryžto tirti naujus horizontus, ilgainiui adrenalinas išsisklaido.
Pasitarimas
Pasitarimas
© Corbis

O atrasti kitą užsiėmimą gali užtrukti – prisiminkite, kad galbūt reikės įgyti naujų įgūdžių, gal net naują profesiją. Todėl duokite sau laiko ir neskubėkite. Verčiau kruopščiai atsidėkite antrosios profesijos planavimui – tai irgi gali būti įdomi ir pasitenkinimo teikianti veikla.

Žmogiškųjų išteklių ekspertė Tamara J. Erikson (Tamara J. Erickson) teigia, kad planuojant reikia nuveikti tris svarbiausius uždavinius:

1. Žvalgytis. Ieškoti naujų žmonių ir minčių, kurie leistų atskleisti naujas galimybes.

2. Eksperimentuoti. Nemetus senosios veiklos, mažais žingsneliais bandyti naujai pasirinktas ir ieškoti sau tinkamos.

3. Stiprinti savo pranašumus. Apibendrinti turimą patirtį ir toliau semtis žinių, kurios dar sustiprintų jūsų stipriąsias puses ir suteiktų jums pranašumo (vertės).

Žvalgyba

Dažnai mintis, kad norėtųsi daryti kažką kita, būna labai abstrakti. Jausmas, jog savęs nerealizuojate, gana stiprus, bet kaip galėtumėte realizuoti – nežinia. Išties net sugalvoti, ką daryti būtų įdomu, pasirodo besanti sunki užduotis.

Kai pasijuntame užstrigę savo pačių mintyse, praverčia kitų žmonių patirtis. Bendraujant, stebint, girdint kitų patyrimus ir požiūrius gimsta naujų idėjų. Sutikti žmonės, atsitiktiniai pokalbiai, pasitaikiusios galimybės atskleidžia patrauklių perspektyvų. Todėl, pasak Tamaros J. Erikson, verta išbandyti tai:

Prisiminkite per savo karjerą sutiktus žmones, su kuriais siejo artimesnis ryšys (buvusius kolegas, darbdavius, personalo konsultantus ir kt.). Susidarykite sąrašą, pažymėkite, kokias pareigas jie užima, ir pagalvokite, kaip galėtumėte atnaujinti bendravimą.

Prisijunkite prie profesionalų asociacijos, jei tokia yra, įsitraukite į jos veiklą.

Dalyvaukite klasės, kurso draugų susitikimuose.

Susiraskite neformalių grupių, pavyzdžiui, klubų pagal savo pomėgius arba savanorių organizacijų.

Išnaudokite interneto teikiamas galimybes – socialinius tinklus, pokalbių svetaines.

Bendraukite su studentiško amžiaus jaunuoliais, savo ar draugų vaikais, giminaičiais.

Plačiai atmerkite akis keliaudami, kalbėkite su sutiktais pakeleiviais. Ypač stenkitės įsidėmėti jums didžiulį įspūdi paliekančius dalykus, taip pat tuos, kurie jums nepriimtini. Visos užuominos pravers ateityje.

Palaikykite ryšį su pažįstamais, – bent tam, kad išgirstumėte jų nuomonę apie jums patikusį straipsnį. Būkite atidus ir sąmoningai siekite patirties, kuri galėtų suteikti naujų įžvalgų. Artimiausias žmonių ratas šiuo atveju – seklesnis šaltinis, daugiau naudos gausite iš tolimesnių pažinčių.

Eksperimentai

Prisigaudžius minčių, svarbu įvertinti jas iš savo perspektyvos. Pagalvokite apie:

Jums malonią veiklą: organizavimą, pardavimą, mokymą ar rašymą.

Savo svajones: muzikavimą, kūrybą, rūpinimąsi kitais.

Jums rūpimus klausimus: aplinkosaugą, jaunų žmonių perspektyvas, politines reformas, benamių padėtį.

Neįgyvendintus planus: idealistines paaugliškas ambicijas, norą kažką pakeisti.

Mėgstamus laisvalaikio užsiėmimus: sodininkystę, naminius gyvūnus, skaitymą.

Specialistų poreikį rinkoje.

Atsirinkus patraukliausias perspektyvas būtų verta jas išbandyti „eksperimentinėje erdvėje “. Susidarykite sąrašą ir būdus, kaip, smarkiai nerizikuodami, galėtumėte pabandyti naujus vaidmenis. Tai galėtų būti savanoriška veikla, jūsų pačių inicijuojami projektai ir kt.

Svarbu, kad eksperimentuodami galėtumėte praktiškai patirti tuos neišbandytų profesijų aspektus, kurie jums labiausiai rūpi: ar įdomi pati sritis (pavyzdžiui, finansų rinkos, ekologija, statybos), ar darbo specifika (didelės dinamikos ir prisitaikymo reikalaujanti veikla, daug kelionių, fizinis darbas ir pan.), ar ir viena, ir kita.

Bandydami retkarčiais atsitraukite pažvelgti, kaip sekasi: ar jūsų lūkesčiai pasiteisina, ką apie jūsų veiklą mano aplinkiniai. Jei užsiėmimas patinka, bet tik iš dalies, pagalvokite, ką būtų galima pakeisti, kad jaustumėtės visai patenkintas? Bandymų tikslas – atrinkti tas veiklos sritis, kurias galėtumėte išbraukti iš sąrašo kaip netinkamas tolesniems karjeros planams.

Štai ką pasakojo Julija, kurios karjeros posūkis įvyko baigus psichologijos studijas universitete. Bestudijuodama ji dirbo suaugusiųjų mokytoja, tačiau smalsumas vedė su kitais pasidalinti savo kūrybiniais sugebėjimais ir pamažu interneto svetainių kūrimas tapo dar vienu nuolatiniu užsiėmimu: „Man svarbu buvo išbandyti, duoti darbui šansą ir pajausti – kaip jaučiuosi dirbdama tai? Ar norėčiau taip rytoj? O dar mėnesį? O metus? O visą gyvenimą? Jei ši perspektyva manęs negąsdina, vadinasi – vieta mano. Nesakau, kad sprendimas turi būti kartą ir visiems laikams. Galbūt ateis laikas, aš pasikeisiu, ir ta vieta man nebetiks. Tada vėl klausiu savęs, ką norėčiau dirbti, ir, greičiausiai, vėl bandysiu „išjausti“.

Bet sprendimas neturi būti pagrįstas tik emocijomis.“ Julija gavo klinikinės psichologijos magistro diplomą ir priėmė pasiūlymą dirbti kūrybos vadove interneto sprendimais užsiimančioje įmonėje. Pabandžiusi savo pomėgį praktiškai ji atrado savo profesiją ir pašaukimą.

Pranašumų stiprinimas

Ieškodamas srities, kurioje norėtumėte dirbti, nepamirškite ir kito šios lygties dėmens – savęs. Tuo pat metu ieškokite ir savo stipriųjų pusių, kurkite savo „prekės ženklą“. Atraskite tas savybes, kurios išskiria jus iš kitų. Tai nebūtinai specifinės žinios, gali būti ir ypatingos jūsų aistros ar būdo bruožai. Pasitikslinkite su aplinkiniais, kokį jie jus mato, kokias jūsų savybes išskirtų. Pabandykite objektyviai aprašyti save – kuo aiškesnį paveikslą susikursite mintyse, tuo geriau seksis įtikinti kitus, kad toks ir esate.

Susidarykite investavimo į save strategiją. Kuriuos reikalingus įgūdžius reikėtų pastiprinti, kokios srities žinių įgyti? Kurioje vietoje pokyčiai greičiausi ir reikia pasitempti, jeigu norite įgyti pranašumą, spėti koja į koją su naujovėmis?

Paplanuokite, kaip investuosite. Kokiais būdais galite užpildyti žinių spragas ir patobulinti įgūdžius? Ar reikia siekti naujo išsilavinimo, o gal pakaks trumpų kursų arba praktinių mokymų? Kokie šansai rasti trokštamas studijų disciplinas? Apsvarstykite saviugdos galimybes bei mokymąsi per praktiką, pasirinkus situacijas, iš kurių galėtumėte pasisemti reikiamos patirties.

Pastangos dėl laimės atsiperka

Svarbu suprasti, kad profesijos keitimas nėra nesėkmė. Atvirkščiai – tai didelės drąsos reikalaujantis žingsnis, sąmoningos pastangos būti laimingesniam. Ir tam nėra netinkamo laiko. Nei studijų metais susizgribus, kad įstojote ne ten. Nei, regis, pačiame karjeros žydėjime, jei nesijaučiate patenkintas. Nei brandžiame amžiuje, kai užauginus vaikus karjera vėl tampa svarbiausiu saviraiškos šaltiniu.

Mano kalbintas medikas, dešimtį metų buvęs gydytoju ir nelengvai atsisveikinęs su mėgstama profesija, jau penkiolika metų sėkmingai dirba versle, vadovauja įmonei. Karjeros keitimą jis palygino su žiūrėjimu pro rakto skylutę – iš pradžių matai tik mažą lopinėlį, bet pasiryžus praverti duris atsiveria tokių perspektyvų, kokių nė nesitikėjai.

Jo žodžiai skamba viltingai: „Jeigu vėl reikėtų keisti profesiją – mielai, žinoma. Yra dalykų, kurių gyvenime nekeisčiau: tai šeima ir įsitikinimai. Visa kita – prašom. Visada galima ir reikia keisti. Žmogus yra laisvas daryti sprendimus savo gyvenime. Svarbu nebijoti. Nebijoti daryti klaidas ir jas taisyti. Jei paslydau – vėl stojuosi ant savo dviejų kojų ir einu toliau. Klaidos mus grūdina ir moko. Žinoma, reikia vengti kritinių klaidų. Viskas turi būti daroma su protu, apskaičiuojant galimą riziką. Yra ir atsakomybės ribos – juk mus supa kiti žmonės, už kuriuos esame atsakingi. Taigi svarbus ir elementarus padorumas – neįstumti kitų į nepatogią situaciją. Etika versle, gal kam tik tuščia sąvoka, man svarbi.“

Pastaruoju metu dėl demografinių ir ekonominių priežasčių nukeliamas pensinis amžius, o dėl medicinos pasiekimų ilgėja gyvenimo trukmė ir darbingo amžiaus laikotarpis, todėl variantas: pakentėsiu, kiek čia man beliko iki pensijos neatrodo žadantis išsigelbėjimą. Net jei ji nebe už kalnų, ar esate tikras, kad sulaukęs norėsite nieko neveikti? Gal verčiau pasiieškoti širdžiai mielo darbo?

Kaip matote, tam nebūtina aukštyn kojomis versti viso gyvenimo. Galima juk palengva, po truputį prisijaukinti mintį apie savo naują amplua. Svarbu turėti drąsos pasipriešinti užliūliavusiam saugumui ir įtraukusiai kasdienybei.

Todėl visiems linkiu ryžto keistis ir keisti.

Naujausiame žurnalo „Aš ir psichologija“ numeryje skaitykite:

Žmonės, kurie nebijo
Karjeros posūkiai ir kryžkelės
Vaikai – tėvų atspindžiai
Kiek kartų tau reikės kartoti?
Afrodiziakai
Jausmai ir jų raiška
Kaip sutariate su savo jausmais?
Moterys pasakose
Būk, kas esi
Kelių į laimę daug
Kai sveikata tampa liga
Cirko žmogus
Psichologės ir istorikai

Žurnalas
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Policija pateikė 7 miestų gatvių sąrašą, kur stovės „trikojai“: Vilniuje jų – per 30 (109)

Keliuose atsiradus „trikojais“ pramintiems mobiliems greičio matavimo įrenginiams vairuotojai...

Automobilių taršos mokestis dar neįsigaliojo, bet jau veikia: rinkoje pastebima pokyčių (277)

„Kalbos apie automobilių taršos mokestį galimai šiek tiek prisidėjo prie pokyčių Lietuvos...

Pranešama, kad prorusiški separatistai puolė Ukrainos pajėgas, mūšis vyksta nuo 5 val. ryto (17)

Vasario 18 d. ryte prorusiški separatistai puolė Ukrainos kariuomenės pozicijas, esančias netoli...

Kokių vaiko pinigų tikisi ir daug, ir mažai uždirbantys tėvai (224)

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų palaiko vaiko pinigus, ir tik mažesnioji mano, kad vietoj jų...

Savivaldybės: nauja tvarka vėl brangins atliekų tvarkymą gyventojams

Aplinkos ministerijos siūlomas naujasis atliekų tvarkymo kainodaros modelis ne tik vėl brangins...

Gauti Kinijoje viešėjusio ir į Kauno ligoninę patekusio vyro mėginio rezultatai (167)

Pirmadienį į Kauno klinikinę ligoninę iš Alytaus atvežtas Kinijoje lankęsis vyras, kuriam buvo...

Neįprasta žiema Lietuvoje: vėl fiksuojami šilumos rekordai (7)

Neįprasta žiema Lietuvoje, fiksuojami nauji šilumos rekordai.

Medikė išaiškino, kaip išsirinkti aliejų ir kokiomis taisyklėmis vadovaujasi pati (20)

Šiais laikais labai daug kalbama apie mitybą ir jos įtaką sveikatai. Ir nors informacijos yra...

Žinomas prodiuseris įvertino „Eurovizijos“ atrankos finalą: stipriausia dainininkė buvo Aistė Pilvelytė (29)

Delfi TV laidoje „ Delfi rytas“ besisvečiavęs žinomas prodiuseris Lauras Lučiūnas...

Keistas incidentas Šalčininkų r.: kontrabandininkai sugalvojo užsibarikaduoti nuo pasieniečių cigaretes bandė sunaikinti ugnimi (17)

Šalčininkų rajone pasieniečių užspeisti įtariami kontrabandininkai bandė neįsileisti...

|Maža didelių žinių kaina