Kodėl vieną dieną darbe, rodos, kalnus nuverčiame, o kitos dienos veikla visai neteikia pasitenkinimo ir praeina tarsi tuščiai? Kaip planuoti darbo laiką, susidoroti su užgriuvusiais nenumatytais darbais ir tinkamai išnaudoti laisvas minutes, pataria saviugdos klubo specialistai.
© Corbis/Scanpix

1. Stenkitės pajausti pasitenkinimą kiekviena savo gyvenimo (taip pat ir to, kurį gyvenate kasdien nuo 8.00 iki 17.00) minute. MĖGAUKITĖS viskuo, ką darote. Prieš imdamasis bet kokio naujo darbo ar veiklos, įžvelkite jame tai, kas jus jame žavi.

Dirbdamas teikiantį pasitenkinimą darbą, tapsite optimistu: pergalę jums reikš ne kokio reikalo atlikimas ar užbaigimas, o pati veikla. Šitaip veikdamas, netrukus pajusite, kad laikas, kurį skyrėte užduočiai atlikti – tai ne sugaištas, ir ne prarastas laikas, o – atvirkščiai – prasmingas ir malonus.

2. NEeikvokite laiko SAVIGRAUŽAI dėl savo nesėkmių. Juk nemanote, kad kaltinti save dėl to, ko nepadarėte, nors galėjote padaryti – tai pats geriausias laiko praleidimo būdas... Jei manote, kad negalite sau leisti pamiršti savo klaidų, surašykite jas lape popieriaus ir saugokite svarbių dokumentų stalčiuje. Šitaip „sutaupysite“ ne tik laiko, bet ir vietos kitoms mintims.

3. Lavinkite SAVISTABĄ - sugebėjimą analizuoti savo įpročius. Tik tuomet galėsite atsikratyti tų, kurie jums yra nenaudingi arba jau nebenaudingi, pvz. gal dar turite įprotį perskaičiuoti kalkuliatoriumi tai, ką apskaičiavo kompiuteris... Jei neįmanoma atsisakyti daug laiko be naudos „suėdančių“ įpročių, visuomet galite patobulinti juos.

Pavyzdžiui, jei daug keliaujate, nuolat turėkite kišenėje keletą nedidelių kortelių, kad galėtumėte bet kada užsirašyti savo pastebėjimus ar mintis, atėjusias į galvą. Juk esate pastebėję, kad dažnai geriausios mintys ateina pačiu netikėčiausiu metu...

4. Ar mėgstate viršvalandžius? Ne? Tuomet DARBE – DIRBKITE... Daugelis pasiliekančių dirbti po darbo valandų, jei tik jie tam neturi kitų priežasčių (bando asmenines problemas „užkasti“ darbiniais rūpesčiais, stengiasi įsiteikti vadovybei pasirodydami itin stropūs ir pan...), paprasčiausiai nedirba darbui skirtomis valandomis. Ką jie veikia? Pirmiausiai užsiimkite savistaba ir paskaičiuokite, kiek realaus laiko darbui darbe skiriate Jūs.

Gali būti, kad nustebsite radę tokį neišnaudotą rezervą...Dalį žmonių, ypač dirbančių „sėslų“ darbą su dokumentais ar prie kompiuterio, po pietų apninka snaudulys. Jei jis Jums yra nereikalingas ir norite jo išvengti, valgykite lengvesnius pietus: taip vienu šūviu nušausite net du zuikius – atliksite daugiau darbų ir susikursite geresnį savo įvaizdį (energingas, vikrus ir „geros formos“ darbuotojas šansų turi visuomet daugiau).

5. Dar kiek apie savistabą – paanalizuokite savo skaitymo ir darbo su informacija įpročius.Ne visa informacija, plūstanti į mus, yra reikalinga ir naudinga, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Kartais gali užtekti perskaityti TIK ANTRAŠTES.

6. Planuodami darbus „rūšiuokite“ juos PAGAL SVARBĄ, ir pasitikėkite savo sugebėjimu tai padaryti. Nuolat sau priminkite, kad svarbiausiems darbams, kurių tėra penktadalis, laiko visada yra. (Prisiminkite Pareto dėsnį (20 / 80)). Jei projektas didelis ir sudėtingas, išsiaiškinkite, kas sudaro jo esminę dalį. Nuo jos ir pradėkite, nes gerai ją atlikus, visa kita tebus smulkmenos, prie kurių gali ir nebereikėti ilgai vargti.

7. Atsitiktinumai šiaip sau neatsitinka... Tikriausiai prisimenate patarlę „Kur trumpa, ten ir trūksta“. Todėl iš anksto „rezervuokite“ laiko PAPILDOMIEMS ir NENUMATYTIEMS darbams.

8. Gerai žinote, kad pasirengimas užduoties atlikimui svarbu – ir dalykinis (ką, kaip darysiu), ir psichologinis (nusiteikimas darbui). Jei norite taupyti jo sąskaita, dar kartą perskaitykite punktą Nr.7. Taigi, skirkite laiko ir SUSIKAUPIMUI bei APTARIMUI. Kiek? Intravertams jo reikia daugiau susikaupti, ekstravertams – aptarti.

9. Norėdami racionaliau, tai yra protingiau ir maloniau naudotis turimu laiku, atsižvelkite ir į kitas savo INDIVIDUALIAS savybes: dažniausiai „perlaužti“ savo prigimtį kainuoja daugiau nei verta.

10. Nepasiduokite iliuzijai, kad esate priverstas gaišti laiką ko nors belaukdamas (viršininko priimamajame, automobilių kamštyje prie šviesoforo, vėluojančio autobuso, Sodroje už inspektoriaus kabineto durų...). Gaištate tik pats, savo noru. Jei tenka luktelėti, PRIIMKITE tai kaip “PADOVANOTĄ LAIKĄ” ir skirkite jį atsipalaidavimui, planavimui, apgalvojimui...

11. Jei nusprendėte, kad Jums reikia pertraukėlės, ILSĖKITĖS ir leiskite sau atsipalaiduoti, gal net nieko neveikti. Poilsio dienomis stenkitės negalvoti apie darbo reikalus, nebent jei pripažinsite sau (ir šeimos nariams), kad šiandien bus darbo diena (pusdienis).

12. Kartkartėmis apmąstykite savo gyvenimo (kuris susideda iš „nuo 8.00 iki 17.00“ + nuo „17.00 iki 8.00“) TIKSLUS. Pasižymėkite juos. Jei nežinai, kur nori nueiti, tai nueisi kaip tik nežinia kur. Laikas nuo laiko pasitikrinkite, ar judate tinkama linkme. Net ir atlikdamas smulkias užduotis nepamirškite savo ilgalaikių tikslų.

13. Susitaikykite su tuo, jog tam tikra jūsų laiko dalis neišvengiamai bus skirta dalykams, kurių jūs negalite kontroliuoti, ir dėl to nepergyvenkite. IŠMINTINGAS skiriasi nuo protingo tuo, kad moka atskirti tai, ką gali pakeisti (ir ima veikti) nuo to, ko negali pakeisti (ir neeikvoja tam jėgų).

14. Išmokite ATIDĖTI, bet NEATIDĖLIOTI. Kartais geriau neversti savęs daryti tai, kas „nesidaro“. „Atidėti“ nuo „atidėlioti“ skiriasi tuo, kad turi aiškias ribas bei terminus, be to, Jūs galite įvardinti priežastis, kodėl reikia atidėti, ir netgi paaiškinti motyvus.

15. Įpraskite LAIKU BAIGTI darbus. Tikriausiai pagalvojote, kad tai reiškia „sutilpti į terminus“. Taip, bet ne vien tik tai. Neretai daug sunkiau būna pajusti tą ribą, kai reikia tiesiog nutraukti darbą, nes tolesnis jo „dailinimas“ tėra neracionalus laiko eikvojimas. Perfekcionizmas gali būti ne ką mažiau pavojingas nei aplaidumas...

Deleguokite, konsultuokitės su specialistais, tikrinkitės gautą informaciją, aiškinkitės nesklandumus ir ... neatiminėkite kitų žmonių laiko. Nuo BENDRAVIMO KONSTRUKTYVUMO priklauso ne tik Jūsų turimo laiko kiekis, bet ir jo kokybė.

Jei pastaruoju metu Jūs vis pagalvojate, kad taip neturite laiko, kad net nėra kada pavalgyti, ir jei tai Jums nepatinka, pasidarykite arbatos ir, ją begurkšnodamas, surašykite ant lapelio, ką prisimenate iš čia perskaitytų 15 punktų. Įvertinkite, ar tai būdinga Jūsų darbo ir gyvenimo stiliui. Po to perskaitykite viską dar kartą atkreipdami dėmesį į tai, ko iškart neprisiminėte. O šiais dalykai kiek vadovaujatės? Jei taip bemąstant arbatos dar liko, prirašykite savo sugalvotą 16-ą punktą. Sėkmės!

www.lokada.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pribloškiančios istorijos: kas iš tiesų vyksta oligarchų medžiotojų mokymuose (27)

Politiko Aleksejaus Navalno tyrimo apie galimas bendras vicepremjero Sergejaus Prichodkos ir...

Suomijoje miško įsigiję lietuviai: mažėja darbo jėgos (6)

Lietuviško kapitalo įmonė „Skogran“ privatizavimo konkurse įsigijo trijų valstybinių...

Sinoptikė: atrodys šalčiau, nei rodo termometrai (5)

Savaitgalį ir kitą savaitę orai bus šalti, o kai kuriomis dienomis dėl vėjo sukeliamos...

Žiaurios nuotraukos paslaptis: budelio Dušanskio atvaizdas ir baisi brolio išdavystė perspėjimas – vaizdas gali šokiruoti (525)

Prieš jūsų akis pokario laikų žiauri nuotrauka. Joje matome NKVDistus ir nušautą į kaktą...

Visą gyvenimą kankinusi paslaptis: viskas prasidėjo nuo radinio tėvų miegamajame (16)

Robinui buvo trylika, kai sužinojo, kad yra įvaikintas. Dar vėliau išsiaiškino, kad buvo paliktas...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (44)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos (360)

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Paskutiniame Jazzu ir Leono Somovo koncerte Vilniuje – staigmena žinomam draugui, ašaros ir dovana merginos paliktam vaikinui (49)

Žvarbų šeštadienio vakarą „Siemens“ arenoje tūkstančiai Justės Arlauskaitės - Jazzu ir...

Ronaldo dublis paklojo pamatus „Real“ pergalei, lyderė „Barca“ nepasigailėjo „Girona“ ekipos Suarezo „hat-trickas“ (2)

Ispanijos „La Liga“ 25-ame ture Madrido „Real“ namuose 4:0 (1:0) sutriuškino „Alaves“...

Neištikimybės priežastys gali būti daug sudėtingesnės, nei jums atrodo (29)

Ne visada tai yra problemų santykiuose požymis. Visus, kurie susidūrė su neištikimybe, pirmiausia...