Kokie veiksmai padės jaustis laimingu ir gyventi harmonijoje su savimi ir aplinkiniu pasauliu, aiškinasi portalas elle.ru.
© Shutterstock nuotr.

Visiems mums puikiai žinoma populiari citata apie laimę, kuri tariamai primena drugelį – vos tik liausitės kreipti į jį dėmesį, drugelis iškart pritūps jums ant peties. Tačiau šiuolaikiniai psichologai su tokiu požiūriu nesutinka. Jie mano, kad laimės pojūtis gali ir netgi privalo būti mūsų tikslu.

Mes negalime valdyti oro už lango, dolerio kurso, gamtos kataklizmų ir politikų elgesio, tačiau mes tikrai galime mokytis kontroliuoti savo elgesį, kalbą, santykius su žmonėmis ir netgi savo mintis bei emocijas.

Taigi, kokie veiksmai padės tapti laimingesniu ir kaip gyventi harmonijoje su savimi ir aplinkiniais.

1. Mokykitės dėkoti

Gebėjimą būti dėkingu psichologai vadina esminiu laimės komponentu.

Idealiausia sugalvoti sau dėkingumo ritualą – pavyzdžiui, rašyti dienoraštį ir kasdien jame užrašyti apie įvykius ir žmones, kuriems esate dėkingi. Atrodytų, kad tai labai paprasta, tačiau tai leidžia įprastuose dalykuose pastebėti tai, kas vertinga, taip pat formuoja emocinę pusiausvyrą – skųstis gyvenimu ir priekaištauti artimiesiems mokame visi, o štai su dėkingumu reikalai dažniausiai prastesni.

2. Valdykite neigiamas emocijas

Knygos „The Happiness Hypothesis“ (angl. Laimės hipotezė) autorius Jonathanas Haidtas mūsų sąmonę lygina su žmogumi, jojančiu drambliu.

Dramblys – tai mintys ir jausmai, lemiantys mūsų elgesį. Jojikas akivaizdžiai neprilygsta drambliui savo dydžiu, tačiau vistiek sugeba jį suvaldyti. Taip ir mes galime suvaldyti mus apėmusį nerimą ir neigiamas mintis, kad ir kokios stiprios jos atrodytų.

Tam yra įvairių būdų: joga, meditacija, atsipalaidavimo technikos – bandykite ir raskite tai, kas padeda būtent jums. Pagaliau, galima išmokti paprasčiausia kalbėti apie savo išgyvenimus, tačiau ne bendrais bruožais, kaip mes tai dažnai darome („Man blogai“, „Jaučiuosi nelaiminga“, „Man sunku ant širdies“), o kaip įmanoma konkrečiau („Pykstu ir esu nusivylusi“, „Man gėda dėl to, kad...“, „Jaučiu baimę, nes...“). J. Haidtas tvirtina, kad mokėjimas identifikuoti savo mintis ir emocijas – pirmas žingsnis psichinės būklės valdymo link.

3. Kurkite sveikus santykius su pinigais

Kaip sakoma, laimė ne piniguose, tačiau tikrai ir ne jų nebuvime. Įprotis prisidaryti skolų, prisiimti kreditų, lengvabūdiškai išleisti pinigus ir negebėjimas planuoti išlaidas suteikia ne laimės, o nuolatinės įtampos pojūtį.

Iškelkite sau tikslą susidraugauti su pinigais ir tapti savo paties gyvenimo finansų direktoriumi – reguliariai atidėkite 10 procentų pajamų, veskite visų savo pirkinių ir apmokėjimų apskaitą (moksliškai įrodyta, kad paprasčiausios apskaitos vedimas padeda trečdaliu sumažinti išlaidas!), o pinigus leisti stenkitės ne tiek daiktams, kiek įspūdžiams (kelionėms, pomėgiams) ir savęs tobulinimui (knygoms, mokymo kursams). Juk tai ne šiaip sau išlaidos, o investicijos į save ir savo laimę.

4. Atleiskite sau ir kitiems

Nemokėjimas paleisti praeities trukdo mums džiaugtis dabartimi. Atmintyje be galo nagrinėdami nevykusio romano smulkmenas, jūs paprasčiausiai neįsileidžiate į savo širdį naujų gerbėjų. Nenorėdami sau atleisti kažkada padarytų klaidų, leidžiatės kankinami nerimo ir baimių, prarandate sveiką savivertę ir gebėjimą džiaugtis gyvenimu.

Kaip tapti laimingesniu? Atsakymas paprastas: nesilaikykite įsikibę praeities, atleiskite, nebūkite pernelyg griežti sau ir pasauliui – mes visi esame ne idealūs. Išbandykite atleidimo praktikas, meditaciją, nebijokite kreiptis pagalbos į psichologą, stenkitės atsikratyti neužgijusių nuoskaudų – jos jums laimės nepridės.

5. Paverskite sveikatą savo prioritetu

Sveiko gyvenimo būdo principai visiems gerai žinomi: aštuonių valandų miegas, ne mažiau dviejų litrų vandens per dieną, nuosaikus fizinis krūvis ir sveika mityba. Jeigu jūsų įpročiai akivaizdžiai neatitinka šio idealo, pradėkite nuo svarbiausio – užtikrinkite sau sveiką miegą. Jūs nustebsite, kaip vos pora papildomų pilnaverčio poilsio valandų pakeis jūsų gyvenimo kokybę.

Kai išmoksite išsimiegoti, atkreipkite dėmesį į mitybos režimą – dehidratuotas organizmas linkęs kaupti kilogramus, oda nuo vandens trūkumo greičiau sensta, o nuovargio ir galvos skausmo priežastimi taip pat neretai būna banalus vandens balanso pažeidimas. Mėgaujatės sveiku miegu ir išmokote gerti vandenį? Tuomet palaipsniui keiskite mitybą ir raskite laiko treniruotėms. Jau po trijų-keturių mėnesių jūs savęs nepažinsite.

6. Susitvarkykite reikalus

Paklausite, kaip tapti laimingesniu nesibaigiančių stresų sąlygomis? Yra dvi pagrindinės tokios situacijos priežastys – neužbaigtos emocijos ir neužbaigti darbai. Jūs galite tiesiog dabar pasijausti laimingesni, jeigu paimsite į rankas popieriaus lapą, rašiklį ir sudarysite visų „kabančių“ reikalų, kurie laukia jūsų dėmesio, tačiau jūs nuolat juos atidedate, sąrašą: priduoti į buhalteriją reikiamus dokumentus: suremontuoti mašiną, sutvarkyti darbo stalą, grąžinti skolą…

Dabar kiekvienam punktui nustatykite realų laiką ir pažadėkite sau kiekvieną nenuveiktą darbą užbaigti per numatytą laikotarpį. Jūs pastebėsite, kad jūsų nuotaika akimirksniu pagerės. Jeigu organizuotumas ir disciplina – ne jūsų arkliukas, mokykitės valdyti laiką ir stenkitės laikytis tvarkos reikaluose: mes dažnai net nesuvokiame, kaip neigiamai mus veikia praleisti galutiniai terminai, neištęsėti pažadai ir kalnai nesutvarkytų popierių.

7. Gyvenkite pilnavertį gyvenimą

Atlikite nedidelį eksperimentą. Maždaug dvi savaites savo dienoraštyje fiksuokite visus savo veiksmus, o paskui išanalizuokite, kiek laiko skiriate darbui, kiek miegui, kiek vertingų minučių per dieną tenka beprasmiam klajojimui po socialinius tinklus ir televizijų laidoms, o kiek laiko mūsų dienotvarkėse lieka tikrai įdomiai ir naudingai veiklai – sportui, kūrybai, mokslui?

Dabar pagalvokite, kaip galima būtų sutvarkyti šį grafiką, kad jūsų gyvenimas taptų pilnavertis ir džiaugsmingas? Galbūt jūs pastebėsite, kad viskas, ko jums reikia laimei, tai tik skirti porą valandų per savaitę fiziniam krūviui arba įdomiam pomėgiui. Laiką priešais televizorių negailestingai trumpinkite, pakeisdami šį užsiėmimą skaitymu, pasivaikščiojimais, treniruotėmis, grožio procedūromis ar rankdarbiais – niekam ne paslaptis, kad iš visų poilsio rūšių televizoriaus žiūrėjimas yra ne tik pats nenaudingiausias, bet ir gali sukelti blogą nuotaiką ar nerimastingas mintis.

Pradėkite laikytis šių paprastų rekomendacijų jau šiandien ir netrukus nebekankins klausimas „Kaip galiu tapti laimingesniu?“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (19)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (33)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (155)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (12)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (150)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (56)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (14)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (8)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (731)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...