aA
Daugelis žmonių mano, kad esant geriems santykiams, negali būti konfliktų. Tokia mintis yra visiškai klaidinga. Kiekvienuose santykiuose pasitaiko nesutarimų ir konfliktų.
© Shutterstock nuotr.

Konfliktinė situacija gali kilti, kai nesutampa žmonių požiūris, veiksmai, tikslai į supantį pasaulį. Šiandieninė konkurencinė gyvenimo aplinka, intensyvus bendravimas su kitais žmonėmis iššaukia neišvengiamus konfliktus.

Jų vengimas ar nenoras aptarti kylančių skirtumų sukelia tarpusavio santykių sunkumus. Todėl yra gyvybiškai svarbu įgyti konstruktyvių konfliktų sprendimų variantų. Nesielgti, lyg maži vaikai pyktųsi smėlio dėžėje. Nesiplūsti, nebadyti pirštais, nesistengti visos kaltės suversti kitam žmogui. Sprendžiant konfliktą, patariama kaip galima sušvelninti situaciją ir siekti gerų rezultatų.

Tam patariama įvertinti padėtį ir savo paties poreikius. Kalbėti apie savo, o ne kieno nors kito poelgius. Naudoti posakius: „palauksiu, kol baigsi kalbėti“, „suprantu tavo situaciją“. Prisiminti tik apie dabartį ar ateitį, nesikapstant po praeitį.

Pabrėžti, ką galima padaryti ar numatyti ateityje. Vengti posakių: „nutilk tu pagaliau“, „tu visada taip darai“. Konfliktų sprendime svarbus optimizmas, garbingas atsitraukimas. Juk iš esmės ryžtingo konflikto tikslas nėra trumpalaikė asmeninė pergalė, bet svarbi abipusė nauda. Būtina širdimi pajusti, kada laikas nutraukti kovą.

Konfliktinės situacijos kyla tarp skirtingų grupių žmonių:

– tarp sutuoktinių, artimiausių draugų, giminių,
– tarp pavaldinių ir viršininkų, vaikų ir tėvų, mokytojų ir mokinių,
– tarp bendradarbių, kolegų, kaimynų,
– tarp svetimų žmonių.

Priklausomai nuo to, ar jūs norite pasiekti savo tikslus, ar verčiau išlaikyti gerus santykius su konfliktuojamu asmeniu, galima pasirinkti įvairų stilių konfliktui spręsti:

1. Vėžlio stilius. Kai konfliktas neišvengiamas, vėžliai sulenda į savo kiautą. Jie labai greitai paaukoja tiek asmeninius tikslus, tiek santykius, paprasčiausiai vengdami žmogaus, su kuriuo kyla konfliktas. Pavyzdžiui, jus apšaukia , įžeidžia, sukritikuoja visai svetimas žmogus. Išmintingiausia paprasčiausiai tapti vėžliu, kaip sakant, negadinti savo nuotaikos.

2. Ryklio stilius. Rykliai stengiasi primesti oponentui savo pačių konflikto sprendimo būdus. Jie pirmiausia rūpinasi savo tikslais ir mažai suinteresuoti santykių išlaikymu. Rykliams konfliktas yra tarsi žaidimas, kuriame vienas laimi, o kitas pralaimi, ir jie stengiasi laimėti atakomis, jėgos pranašumu ir, jei reikia, įbauginimais. Kitų žmonių savijauta jiems mažai rūpi. Dažniausiai tai yra agresyvių sandorių stilius.

3. Meškiuko stilius. Meškiukams svarbiausia yra geri tarpusavio santykiai. Todėl, iškilus konfliktui, jie greitai gali atsisakyti savo asmeninių tikslų. Jie mano, kad konfliktai visada kenkia tarpusavio santykiams ir dėl savo didžiulio poreikio patikti ir būti pripažinti, jie vengia rizikuoti santykiais, aukodami savo asmeninius tikslus. Dažnai tokį stilių pasirenkama, bendraujant su vyresniais tėvais, globėjais, viršininkais ar mokytojais. Kaip liaudyje sakoma: „bala nematė“.

4. Lapės stilius. Lapės suinteresuotos pasiekti abiejų tikslų, bent jau iš dalies. Jei įmanoma, jos renkasi kompromisą, kur abi pusės kažką laimi. Lapės požiūris yra: „tu atsisakai dalies savo tikslo, o aš- dalies savo“. Toks stilius dažnas tarp sutuoktinių: „šeštadienį tu eisi į futbolo varžybas, sekmadienį važiuosime pas mano mamą“.

5. Erelio stilius. Ereliai nori pasiekti abiejų tikslų, bent jau iš dalies. Jiems labai rūpi tiek jų tikslai, tiek santykiai. Ereliai būna patenkinti, kai iki galo pasiekia savųjų ir kito žmogaus tikslų, ir kai jų santykiai sustiprėja. Dažnai erelis, siekdamas pasiekti savo tikslų, pereina į konfrontaciją. Einant į konfrontaciją būtina vengti:

– nekalbėkite apie sprendimą, – kalbėkite apie problemą. Leiskite žmonėms patiems sugalvoti išeities būdą.

– nenutraukite bendravimo. Konfliktui stiprėjant, kyla pagunda išsiskirti. Būtina iki galo konstruktyviai kalbėtis apie problemą.

– nenusodinkite pašnekovo, tai visada atšaldo santykius. Svarbi abiejų pozicija.

– nenaudokite neverbalinių užuominų, kaip vengimas žiūrėti į akis, žmogaus neprisileidimas, grįžtamojo ryšio nebuvimas. Būkite drąsūs, kalbėkite akis į akį su žmogumi, kurio elgesys jums rūpi.

– kalbėkitės apie problemą tiesiai su žmogumi, užuot ją aptarę prieš tai su kitais.

Konfliktai baigsis daug sklandžiau, jei emocijoms neleisite nustelbti proto balso, būsite empatiški kito žmogaus atžvilgiu, konfrontuosite lanksčiai ir laipsniškai eisite tikslo link.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (105)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (70)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas (84)

Vyriausybė antradienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris,...

Orai: permainos ne už kalnų

Jei praėjusią savaitę rudeninę striukę ar paltą įdienojus dažnam teko nešti rankose, tai...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (118)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (16)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (71)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo (10)

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (209)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Du Griezmanno įvarčiai paguldė ant menčių futbolo grandų dvikovoje pirmavusius vokiečius (4)

Po vokiečių pirmojo įvarčio atsitiesusi Prancūzijos rinktinė UEFA Tautų lygos rungtynėse...