aA
Kaip teigė vienas iškiliausių airių dramaturgų George’as Bernardas Shaw, gyvenimas nėra savęs atradimas, gyvenimas – tai savęs kūrimas. Norint rasti savo gyvenimo prasmę, visų pirma reikia pradėti jos ieškoti.
© Shutterstock nuotr.

Jūsų gyvenimas nėra tik krūva atsitiktinumų. Viskas, ką jūs darėte ir išgyvenote iki šiol, atvedė ten, kur esate šiandien. Ir būdami čia, kažko laukiate, tikitės iš gyvenimo. Klausimas – ko? Jūsų pasirinkimai, ketinimai ir veiksmai kuria likimą. Norėdami, kad gyvenimas būtų prasmingas, visų pirma turite įsivardyti šias prasmes. Kokią prasmę norite turėti savo gyvenime? Tai klausimas, į kurį galite atsakyti tik jūs.

Mes tampame didžiausiais savo priešais, gyvendami pasroviui, nesiimdami jokios atsakomybės už ateitį ir atidėliodami svarbiausius klausimus, kylančius širdyje. Vis dėlto be veiksmo nėra pergalės. Be pergalės nėra prasmės. Jei norite ką nors pakeisti gyvenime, turite pradėti veikti!

Iš anksto parašytas gyvenimo scenarijus

Dauguma žmonių eina gyvenimo keliu net nesusimąstydami, ar jis juos veda ten, kur jie norėtų atsidurti. Kopiame karjeros laiptais, mokomės, siekiame gerų santykių, turto, šlovės, nepaklausę savęs, ar šie dalykai mums teikia tikrąją laimę ir ar šis gyvenimo modelis mus tenkina. Turime tokį didelį pasirinkimų spektrą, kad dažniausiai griebiamės „akivaizdžiausių“ variantų – tų, kuriuos jau yra išbandę mūsų artimieji, draugai ar pažįstami.

Spaudimas iš tėvų ir aplinkos, jų lūkesčiai formuoja mūsų likimą, o padiktuoti kitų sėkmės scenarijai tampa kelrode žvaigžde. Juk „patyrusieji“ žino geriau. Tačiau užkopę karjeros laiptais, pasiekę kitų parinktus tikslus, nesijaučiame laimėję, bet atvirkščiai – pralošę dvasiškai. Ir tai nestebina, nes kitų poreikiai gali stipriai skirtis nuo mūsų. Vieno sėkmė gali tapti didžiausia našta kitam. Neatitikimas tarp to, kur esame, ir to, kur norėtume būti, verčia jaustis nevisaverčiam ir kelia gyvenimo prasmės klausimą.

Tačiau pradėti revoliuciją taip pat nedrįstame. Noras priklausyti bendruomenei, sulaukti pritarimo ir pripažinimo iš aplinkinių yra vienas stipriausių žmogaus poreikių. Pasukti kitokiu keliu nei jie reiškia riziką būti nesuprastiems ir atstumtiems. Tačiau nieko nedarymo kaina kur kas didesnė – tai nuosprendis gyventi pasroviui, nejaučiant gyvenimui aistros, sekant kitiems iš paskos. Gyvenimas be skonio. Gyvybės ir žiburiukų akyse.

Gyvenimo prasmės siekimas – tai savo gyvenimo tikslų, misijos atradimas ir jų vykdymas. Tai nėra lengvas uždavinys, tačiau jį išspręsti būtina, jei norite gyventi laimingiau, aistringiau. Nepulkite keisti savo gyvenimo kelio iš esmės – to ir nesugebėsite padaryti. Gyvenimo aistrą galite atrasti žingsnis po žingsnio, iš lėto prisijaukindami jums artimiausias gyvenimo sritis, atrasdami dalykus, kurie jums suteikia daugiausia laimės ir padeda realizuoti save. Tad nuo ko pradėti?

Suraskite energijos šaltinį

Kiekvieną žmogų motyvuoja ir įkvepia skirtingi dalykai, tačiau ne visi juos atpažįstame. Savo gyvenimo „varikliuko“ įvardijimas – tai pirmasis žingsnis prasmingesnio gyvenimo link. Užveskite sustojusį variklį!

Nėra nei gerų, nei blogų motyvacijos šaltinių. Jie kiekvienam žmogui individualūs, todėl suraskite, kas jus – ne draugą, ne kolegą, ne mylimąjį – skatina siekti tikslų. Neužtenka norėti sulaukti sėkmės, reikia įsivardyti, ką sėkmė reiškia jums. Ar tai finansinė nepriklausomybė, stiprūs santykiai šeimoje, kūryba, profesiniai laimėjimai? Dalykai, skatinantys jūsų kaimyną kopti karjeros laiptais, nebūtinai motyvuos ir jus.

Pasak psichologės Ros Taylor, yra devyni motyvatoriai. Juos suskirsčius pagal prioritetą, taps lengviau surasti savąjį kelią (žr. lentelę). Paklauskite savęs, kas jums suteikia energijos, įkvepia? Ar tai kitų dėmesys, komplimentai, o gal kūryba? Kokios jūsų vertybės? Jei „stumiate“ dieną po dienos, o vakare nejaučiate jokio pasitenkinimo net įgyvendinę tikslus, tai ženklas, kad einate blogu keliu ir jums reikia permąstyti strategiją.

Išsiaiškinkite savo prioritetus

Mokslininkų skaičiavimais, net 80 proc. mūsų vertybių suformuotos aplinkos, o ne mūsų pačių! Dėl šios priežasties turėtume dažniau panarstyti savo vidinio gyvenimo gelmes ir atrasti savąsias dvasines vertybes. Ko norite iš gyvenimo? Kokios jūsų svajonės?

Įvertinkite savo dabartinio gyvenimo svarbiausius tikslus, įvardykite juos tokiais žodžiais kaip: sveikata, draugystė, finansai, karjera, santuoka, dvasingumas, vaikai. Galite išskirstyti vieną tikslą į du ar tris, pavyzdžiui, „finansai“ gali virsti frazėmis: „tapti finansiškai nepriklausomam“, „taupyti juodai dienai“ ar netgi „tapti pasiturinčiam“. Nėra teisingų ar neteisingų atsakymų. Rašykite greitai, ilgai negalvokite. Atsakymai neturi būti išsamūs.

Tada atlikite mažą eksperimentą: sudėliokite šiuos tikslus pagal svarbą. Jei galėtumėte pasiekti tik vieną tikslą, kurį pasirinktumėte? Tai ir bus svarbiausias jūsų gyvenimo prioritetas ir pirmučiausias tikslas. Pažiūrėkite į kitus tikslus ir savęs paklauskite: jei galėčiau pasiekti tik vieną iš jų, kurį rinkčiausi? Taip kartokite šį pratimą, kol eilės tvarka surašysite visus savo tikslus.

Tęsdami pratimą galite norėti koreguoti tikslų formuluotes arba išskirti vieną į kelis. Kai baigsite pratimą, sudarykite visų pagal svarbą tikslintų norų sąrašą ir laikykite jį kasdien matomoje vietoje. Ar šiems prioritetams skiriate pakankamai laiko? O gal ne tokios svarbios veiklos suvalgo didžiąją dalį jūsų energijos? Ką galite padaryti, kad jų nenustumtumėte į šoną? Įtraukite prioritetus į savo dienotvarkę.

Pagalvokite, kaip atrodytų jūsų laimingiausia diena. Aprašykite ją su detalėmis. Kur esate ir su kuo? Ką veikiate? Kuo tokia diena skiriasi nuo dabartinio jūsų gyvenimo? Ką galite padaryti, kad tai taptų realybe? Kokias detales iš šio svajonių scenarijaus galite įtraukti šiandien?

Kol nerasite darbų, kuriuos norėsite dirbti tik pramerkę akis, kol nerasite veiklos, apie kurią vien tik pagalvojus veide atsiranda šypsena, tol bus sunku surasti asmeninės laimės formulę.

Rašykite jausmų dienoraštį

Atlikite dar vieną pratimą. Atsakykite į klausimą: kokia šiuo metu mano gyvenimo prasmė? Dešimt minučių rašykite viską, kas šauna į galvą. Tada atsakykite į kitą klausimą: kokios gyvenimo prasmės aš norėčiau šiuo metu? Laisvai dėliokite mintis dešimt minučių. Baigę palyginkite atsakymus. Kokius panašumus ir skirtumus matote?

Galbūt šis pratimas paskatins jus dažniau domėtis savo jausmais ir mintimis, o ne gyventi, tiesiog įjungus automatinį režimą.
Žmonės savo tikslus dažniausiai suvokia kaip darbinę sėkmę ar finansinę nepriklausomybę. Taip gyvenant palaipsniui užgula kasdienybė ir gyvenimo monotonija.

Nepastebimai ji darosi nepakeliama. Jei kasdien beviltiškai tūpčiojate toje pačioje vietoje – dirbate širdžiai nemielą darbą, metų metus sportuojate tame pačiame sporto klube – vienintelis būdas išsiveržti yra pakeisti gyvenimo būdą. Žinoma, nesielkite neapgalvotai! Apmąstykite savo sprendimus ir klausykite savo širdies. Ji nuves jus naujų tikslų link ir suteiks jums drąsos bei pasitikėjimo.

Jei šiandien sunku atsakyti į klausimą, kas jus daro laimingus ir pozityvius, rašykite dienoraštį. Vakare užrašykite jame, kas jums tą dieną nutiko geriausio ir kas jus ne itin žavėjo. Po poros savaičių pažiūrėkite į savo užrašus. Didelė tikimybė, kad darėte per daug dalykų, keliančių jums neigiamų emocijų. Raskite būdą, kaip tą balansą perkelti į jus džiuginančių dalykų pusę. Perskirstykite energiją ir laiką taip, kad galėtumėte iš gyvenimo gauti kuo daugiau jus praturtinančių ir džiuginančių dalykų.

Atraskite savo talentus

Kiekvienas žmogus turi tam tikrų gabumų, veiklos sričių, kuriose save geriausiai išreiškia. Kas yra jūsų „aistra“ – pomėgis ar jus dominantys dalykai? Ar yra dalykų, kuriuos mėgstate daryti, nors nemanote, kad jums tai sekasi, tačiau pažįstami žmonės yra sakę komplimentus dėl to? Įvertinimas veiklų, kuriose jums sekasi ar kurios jus „įkvepia“, gali padėti atskleisti galimas jūsų gyvenimo aistras ir pasukti vairą ten, kur net negalvojote galintys. Jūsų troškimai yra tarsi kelrodis.

Dažnai kūrybingumas, kurį parodome būdami vaikai, nuslopsta mums subrendus. Suaugęs žmogus pamiršta vaikystės troškimus, norus, kurie anuomet buvo didžiausia jų aistra. Tačiau jie dar glūdi mumyse – juos tereikia prikelti. Tad pamėginkite: vėl nueiti į šokių pamokas, parašyti eilėraštį, susirasti muzikos instrumentą, nužiesti molinį indą ar sukurti filmą.

Ar jaučiate, kaip atgimsta viduje slypėjęs žaismingumas, smalsumas gyvenimui? Kad atrastumėte aistrą, visai nebūtina tapti tos srities ekspertu. Mėgaukitės pačia veikla, lavinkite užslopintus talentus.

Kad gyvenimas įgytų pagreitį, visų pirma turite pradėti judėti. Prasmė neatsiranda iš niekur ir jai surasti neužtenka tiesiog ją įvardyti. Ji gims po truputėlį – tarsi žiedas pražys jums einant keliu, kurį pats sau grįsite. Akmenėlį po akmenėlio. Prisiimkite atsakomybę už savo gyvenimą ir įtraukite į jį veiklas, kurios jums atneša džiaugsmo, suteikia energijos ir įkvėpimo.

Kelkite prasmingus ir realistiškus tikslus. Atminkite, kad gyvenimas yra pasirinkimas. O pasirinkimas lemia gyvenimo formą ir turinį, kurį patys konstruojame. Tik tada, kai apsispręsite papildyti savo gyvenimą naujais potyriais, imsite matyti pasaulį, žmones, jus pasitiks nauji keliai su įdomiomis galimybėmis. Kurkime rytojų su užsidegimu.

Naujausiame žurnalo „Psichologija Tau“ numeryje skaitykite:

Jūsų jausmus lemia jūsų mintys
Pakeitę iracionalias mintis, pakeisite ir savo savijautą
4 didžiausios intymaus gyvenimo abejonės
Miegamajame kylantys klausimai ir atsakymai
Intrigos darbe - klastingas būdas pakirpti sparnus
Kaip kovoti su psichologiniu smurtu darbe?
Ar galime pasitikėti protu?
Mąstymo klaidos, su kuriomis susiduriame kiekvienas
Tėvų nulipdyti
Vaikystės patirtis didžia dalimi lemia jūsų asmenybę
Atsargiai, galite užsikrėsti nuotaika!
Kaip kitų emocijos persiduoda mums
Psichologija lėkštėje: 17 maisto eksperimentų
Įdomūs aspektai, veikiantys žmonių mitybą

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (63)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (1)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė ir spąstus (337)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

ES narės pritarė siūlymui atidėti „Brexit“ (25)

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios...

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (291)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (38)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...

Dar viena pergalė: pajėgų kroatą palaužęs Maslobojevas užsitikrino pasaulio čempionato medalį

Savo pergalingą žygį WAKO pasaulio kikbokso čempionate Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) pratęsė...

Seimo narių uždarbis vėl kaitina kraują: tūkstančiai dalijasi pasenusia melagyste (144)

Vagių šutvė! Valdžiažmogių pasityčiojimas iš liaudies! Tokios reakcijos vėl pasipylė po to,...

Dar vienas išbandymas Adomaičio kariaunai: „Tofaš“ – „Rytas“ (49)

Vilniaus „Rytas“ (1-2) trečiadienio vakarą 20 val. išvykoje žaidžia Europos taurės B grupės...